Blog siteleri, yıllar içinde küçük kişisel sitelerden yüksek oranda kazanç elde edebileceğiniz işletmelere dönüştü. Blog yazarları neredeyse bu değişikliklere ayak uydurmak ve sektörü ileriye taşımak için evrim geçirdi diyebiliriz.

Bu evrim öyle bir hale geldi ki, şu an dünyanın herhangi bir yerinde interneti ve bir cihazı (akıllı telefon, pc, laptop vb.) olan herkes blog yazarı olabilir. 

Peki bu blog yazarı anlamına gelen blogger tam olarak nedir?

Blogger’ın ne olduğun değinmeden önce, ilk olarak blog nedir konusuna değinelim ki, blogger olma konusunda daha anlaşılır olabilelim.

Blog Nedir?

Blog, okuyucularını eğitmek için bir birey veya ticari bir işletme tarafından paylaşılan metin biçimindeki içerik olarak tanımlanabilir.

Peki nasıl bir blog yazabilirim diyorsanız, 90’ların sonlarında, kullanıcıların kişisel bir web sitesi oluşturmasına olanak tanıyan bir blog sitesi olarak başlayan Blogger.com, blog yazmanız için popüler bir platformdur.

Fakat aynı yıl, WordPress (şu an web sitelerinin %29 ila %30’u WP ile yapılmıştır) adı verilen yeni bir blog platformu daha ortaya çıktı.

WordPress, Blogger.com’a kıyasla çok kullanışlı ve daha çekici özelliklere sahip bir platform olması nedeniyle, şu an blogger’lar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

WordPress hem ücretsiz olarak blogger.com gibi hem de kendi  alan adınıza da kurulabilir. 

Şu an web’de erişilebilen 630 milyondan fazla blog vardır. Ve siz bu blogu okurken geçen sürede, listeye eklenen tonlarca blog olacak.

Hangi Blog Türü En Başarılıdır?

RankIQ’ya göre, aylık kazanç potansiyeline dayalı en karlı blog nişleri arasında yemek blogları, kişisel finans, yaşam tarzı blogları ve seyahat blogları yer alır.

Kişisel finans gibi büyük miktarda para ile ilgili detaylar içeren veya seyahat gibi çok fazla görsel içeren nişler, bir blog yazarının hem okunma oranlarını hem de finansal getiri şansını artıracaktır.

Blogger Nedir?

WordPress açık kaynaklı olmadan önce, Pyra Labs (o zamanlar Google’a aitti) tarafından geliştirilen Blogger, bir kullanıcının özel bir çevrimiçi blog oluşturmasına olanak tanır, içeriği düzenlemeyi ve güncellemeyi, sitenin görünümünü ve izinlerini yönetmeyi ve sitedeki girdileri aramayı ve okumayı kolaylaştırır. Ayrıca Google Arama ile entegredir.

Blogger Nasıl Olunur?

Bir blog oluşturup yazmaya başlayarak blogger olamazsınız. İlk kez bir blog yazısı yayımlayıp ara vermeden  bu yazıları sürekli hale getirdiğiniz sürece bir blog yazarı olarak kabul edilirsiniz.

Burada önemli olan kısım, içerik yazma konusundaki uzun süreli tutarlılıktır. Kesin bir veri olmamasına rağmen, çoğu blogger’ın ilk yıl içinde yazmaktan vazgeçtiği tahmin edilmektedir.

Blog yazmak aslında zor değildir, ancak istediğiniz sonuçları göremediğinizde, devamlılığı getirmeniz zor olabilir. Bu nedenle, başarılı olmanın ne kadar sürebileceğini, ne tür beceriler geliştirmeniz gerektiğini ve başarı beklentilerinizi nasıl kalibre edeceğinizi anlamanız gerekir.

Blogger’larda Bulunması Gereken Beceriler Nelerdir?

Başarılı bir blog yazarı olmak birçok beceri gerektirir. Bu becerilerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Web Tasarım

Dünyanın en iyi görünen web sitesine sahip olmanıza gerek yok, ancak web tasarımının temellerini anlamak sizi ilk kez blog yazarı olan pek çok kişinin önüne geçirir.

İlk başladığınızda en önemli şey, iyi bir blogun hızlı ve kullanıcı dostu olması gerektiğidir. Çok fazla görüntü ve video tabii ki içeriğinizi iyi gösterir, fakat süslü tasarımlar sitenizi yavaşlatarak ziyaretçilerin sitenizi terk etmesine yol açacaktır.

2. Kullanıcı Deneyimi

UX olarak kısaltılan kullanıcı deneyimi, web sitenizi kullanmanın genel deneyimini kapsar.

Buradaki odak nokta, her şeyin kolay ve sezgisel olmasını istemekten geçer. Bu, her şeyi net bir şekilde etiketlemek ve ziyaretçilerin çok uzun süre bir şeylerin yüklenmesini beklemek zorunda kalmamasını sağlamak anlamına gelir.

UX temellerini öğrenmek, kullanıcılarınızın her blog gönderisini ziyaret ederken hoş bir deneyim yaşamasını sağlayarak insanların sitenizde daha uzun süre zaman geçirmesine olanak tanır.

3. Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, arama motorlarının her şeyi kolayca bulabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için bir web sitesinin ve içeriğinin yapılandırılması ve optimize edilmesidir.

SEO’daki en önemli şey, arama motorlarını kandırmanıza izin verecek hileler yapmamaktır. Bunun yerine, kaliteli içerik üretmek ve kullanıcı deneyimini kolaylaştıracak bir tasarım sağlamak, web sitenizin sıralamasına ve büyümesine yardımcı olabilecek en iyi uygulamalardır.

4. İçerik Yazımı

Metin yazarlığı genellikle pazarlama ve satış odaklı metni ifade ederken, içerik yazarlığı bilgi amaçlı yapılan yazmayı tanımlar. Yani eğer bir blogunuz varsa, siz bir metin değil, içerik yazarısınızdır. 

Peki her isteyen içerik yazarı olabilir mi?

Tabii ki her meslekte olduğu gibi içerik yazarlığı konusunda da bazı zorluklar vardır. Öncelikle yazım ve imla kurallarını çok iyi bilmeniz, Türkçeyi çok iyi kullanmanız, süreklilik sağlamanız, araştırma yapmayı ve içerik yazmayı sevmeniz gerekir. Tüm bunlar, başarılı bir blog yazarı olmayı öğrenmek için en önemli becerilerdendir.

5. E-posta Pazarlama

Blogunuz büyüdükçe, muhtemelen geri gelen ziyaretçilere daha iyi pazarlama yapmanızı sağlayan bir e-posta listesi toplamak isteyeceksiniz. En başarılı bloglar bu şekilde büyük miktarlarda para kazandığı için siz de bir e-posta listesi oluşturmayı düşünebilirsiniz.

6. Diğer Beceriler

Yukarıdakilerin yanı sıra, blog yazarlarının başarılı olmasına yardımcı olabilecek diğer bazı beceriler aşağıdaki gibidir:

Yukarıdakilerin her biri, uzman olmak için gerekli olmasa da, daha profesyonel görünümlü bir blogun oluşturulmasına ve yönetilmesine yardımcı olabilir.

Bu beceriler, blog yazarlarının rekabeti aşmalarına ve uzun vadede başarılı olmalarına yardımcı olabilecek becerilerdir.

Blogger Olmanın Avantajları Nelerdir?

1. Konum Bağımsız Çalışmak

Birçok blogger, onları blog yazmaya iten ana nedenlerden birinin istediği yerden çalışmakla ilgili özgürlük olduğunu söyler.

2. Niş Seçme Özgürlüğü Tanır

Blogger olmanın bir diğer önemli yararı da, niş seçimi olarak da bilinen hangi konular hakkında yazacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olmanızdır. 

3. Para Kazanma Potansiyeli Yüksektir

Blogger’ların çok para kazanma potansiyelinin olduğu göz ardı edilemez. Bloglardan; affiliate pazarlama, e-ticaret, dijital ürün satışı vb. yöntemler kullanılarak para kazanılabilir.

Bununla birlikte, tüm bloglar çok para kazanmaz. Bir blog yazarının ne kadar kazandığını belirleyen faktörler arasında; site trafiği, blogun konusu (lüks seyahat vb.) ve e-posta liste boyutu vardır.

Blogger Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bloglar, fiziksel işletmelere kıyasla kolayca ölçeklenebilir olsa da, bunun bir bedeli vardır. Web sitenizi ne kadar hızlı büyütmek isterseniz, içerik pazarlaması, bağlantı oluşturma, reklam vb. stratejilere o kadar fazla para yatırmanız gerekir.

Web sitenizi kendi başınıza hızlı bir şekilde büyütmek imkansız olabilir. Bu noktada, bir blogu büyütmek için gereken zamanı ortadan kaldırmak istiyorsanız, belirli bir bütçe ayırmanız gerekir.

Bir blogu büyütmek için çok bütçe gerekmesinin yanı sıra, blogu kurmak ve düzgün bir şekilde büyümesini sağlamak için de birçok becerinizin olması gerekir.

Çoğu blog, sadece yazı yazarak büyümez. Başarı elde etmek için temel bir pazarlama, kullanıcı deneyimi, web tasarımı ve SEO bilmenizde de fayda vardır.

Bunun da ötesinde, birçok blogcu, kitlelerine ulaşmak için videolar (vlog) ve podcast’ler üretmeleri gerektiğini de görecektir.

Başarılı Bir Blogger Olmak Ne Kadar Sürer?

Bir blog yazarının finansal olarak başarılı olmasının ne kadar süreceğine dair kesin bir cevap olmasa da, başarılı olmanıza rehberlik sağlayabilecek birkaç faktör vardır.

Çoğu blogun arama motorlarında ve sosyal medyada sonuçları görmeye başlaması 3 ila 6 ay sürer. Bu süre, zaten tanınmış biriyseniz veya reklama harcayacak çok paranız varsa, kısaltılabilir.

Ancak çoğu insan için bu 3 ila 6 aylık süre, biraz trafik almaya başlamak için iyi bir zaman dilimidir. Bu noktada tabii ki çok para kazanamazsınız. Finansal başarı için; tutarlı çalışma, kaliteli içerikler ve bir veya iki yıllık planlar yapmak gerekir.

Blogger’lar Ne Kadar Kazanır? 

Profesyonel olarak bir blogger olmak ve blogunuzda tam zamanlı çalışmak mümkün olsa da, kazanabileceğiniz para miktarı büyük ölçüde sizin çabalarınıza göre değişir.

En popüler profesyonel blogger’lar her yıl milyonlarca TL kazanabilir, ancak çoğu blogger bu seviyeye ulaşamaz.

Blog sahipleri için gelir, trafik miktarına, e-posta listesinin boyutuna ve ele alınan konuların değerine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Blogger’lar Nasıl Para Kazanır?

Blogger’lar nasıl para kazanacağı, bir marka için mi yoksa kendileri için mi çalıştıklarına bağlıdır. 

Maaşlı veya proje bazlı çalışan blogger’lar, diğer işlere benzer şekilde haftalık, aylık veya yazı başına ücret alabilir.

Öte yandan, kendileri için yazan blog sahipleri muhtemelen aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan para kazanır:

Tüm bloglar bu yöntemlerin her birini kullanarak para kazanmaz, ancak çoğu iki veya daha fazlasını uygular. En yaygın kombinasyonlar, affiliate ve reklam ağlarını içerir.

En Çok Takip Edilen Bloglar

Popüler bloglar, yeni blog yazarlarına ilham verir. Bu nedenle, sizin için dünyada en çok takip edilen blog’ların bir listesini yaptık.

 • ProBlogger: Darren Rowse, kişisel blog
 • Smart Passive Income: Pat Flynn, kişisel blog
 • Unbounce blog: Pazarlama
 • Labnol: Teknoloji 
 • Social Media Examiner: Sosyal medya
 • Nerd Fitness: Fitness
 • The Simple Dollar: Finans
 • Say Yes: Lifestyle 
 • Backlinko: SEO

Türk Moda Bloggerları

En popüler Türk moda bloglarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Buse Terim: buseterim.com
 • Alley Girl: Betül K. Yıldız
 • Rüya Büyüktetik – Fashiononboard
 • Erkek Ne Giyer: erkeknegiyer.com

Yemek Bloggerları

En popüler yemek bloglarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Deliciously Ella
 • Fit Men Cook
 • Gimme Some Oven
 • Minimalist Baker
 • Arda’nın Mutfağı
 • Mutfak Sırları

Ünlü Türk Bloggerlar

En popüler ünlü Türk bloglarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Bigumigu: bigumigu.com
 • Bilgi Ustam: bilgiustam.com
 • Buse Terim: buseterim.com
 • Serdar Kuzuloğlu: mserdark.com
 • Fundalina: fundalina.com
 • Kozan Demircan: khosann.com

En İyi Güzellik Blogları

En popüler güzellik bloglarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • PixiWoo – Pixiwoo.com
 • Lisa Eldridge – Lisaeldridge.com
 • Fleur de Force – Fleurdeforce.com
 • Makyaj Çantam – makyajcantam.org
 • Merve Özkaynak – ​​merveozkaynak.com

Popüler Teknoloji Blogları

En popüler teknoloji bloglarının bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Engadget – engadget.com
 • The Verge – theverge.com
 • TechCrunch – techcrunch.com
 • WebTekno – webtekno.com
 • Donanım Haber – donanimhaber.com

Blogger Olmakla İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Fashion blogger ne demek?

Fashion blogger yani moda blogger’ı, blogunda moda ve stil hakkında makaleler yazan, kıyafet fotoğrafları paylaşan, defile ve bu konularla ilgili videoları yayınlayan kişidir. 

2. Personal blog (kişisel blog) ne demek?

Personal blog yani kişisel blog, blog sahibinin deneyimlerini, duygularını, düşüncelerini ve hatta istedikleri herhangi bir konu hakkında bilgilerini paylaştıkları blog’lardır.  

3. Blog açarken WordPress mi Blogspot mu tercih edilmeli?

Yazmak istemekten başka bir nedeniniz yoksa, bir blog oluştururken Blogger platformu WordPress’ten daha iyidir. Blogger platformunun sunduğu sınırlı özelliklerden memnunsanız, bu platform sizin için harika bir seçimdir. Fakat para kazanmak veya uzun vadeli bir etki yaratmak istiyorsanız, WordPress platformu daha iyidir. WordPress tercihi yaptıysanız WordPress hosting ve alan adı satın alarak blogunuzu tek tıkla kurup yayına alabilirsiniz.

4. İyi bir blog yazarı nasıl olunur?

İyi bir blog yazarı olmak istiyorsanız, aşağıdaki özelliklere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir:

 • Yazarken bir üslubunuz olsun. Böylece hem bilgilendirici hem de okuması eğlenceli içerikler üretebilirsiniz.
 • LinkedIn, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağ platformlarında aktif olarak paylaşım yapmak yeni okuyucularla etkileşime girmenizi kolaylaştırır ve kitlenizin sizi unutmamasını sağlar. 
 • Bir blogger yazdığı konular hakkında ne kadar tutkulu olursa olsun, yazdığı dile güçlü bir şekilde hakim değilse, iyi bir takipçi kitlesine sahip olamaz. Bu yüzden yazım ve dil bilgisi hatalarından kaçınmanız gerekir.
 • Bir blogun büyümesi zaman alır ve birçok blogcu, bloglarını geniş bir takipçi kitlesi kazanacak kadar uzun süre devam ettirmez. Haftada en az bir kez güncelleme yapmak, yeni blogger’lar için iyi bir hedeftir.
 • Gerçek yaşam deneyimlerini paylaşmak, ilişkiler kurmanın harika bir yoludur, ancak araştırma ve bilgi, bir blog yazarını kendi alanında otorite haline getirir.
 • Anahtar kelime optimizasyonu hakkında bilgi sahibi olmak, hemen hemen tüm blog yazarlarının daha fazla okuyucu çekmesine yardımcı olacaktır.

5. Blog açmak için hangi siteler var?

Blog açmak için aşağıda listelediğimiz sitelerden faydalanabilirsiniz:

 • WordPress
 • Wix
 • Blogger
 • Linkedin
 • Medium
 • Weebly
 • Ghost
 • Tumblr
 • Joomla
 • Jimdo