Whois nedir?

Whois nedir?

ICANN kurallarına göre, kayıtlı olan her alan adı için sahiplik bilgileri whois bilgisi adı altında saklanır. Whois bilgisi ad soyad, telefon numarası, adres, şirket adı gibi bilgilerde oluşur. Domain Whois bilgisi içerisinde ayrıca alan adının satın alma tarihi, son kullanma tarihi, alan adının kullanılabilir olup olmadığı gibi bilgiler de bulunur. Alan adı sahibi bu bilgileri gizlemediği sürece bilgiler açık olarak herkesin görüntüleyebileceği biçimde yayınlanır.

Whois Gizliliği Nedir?

Whois Gizliliği Nedir? Niobe Hosting’de ücretsiz whois gizliliği nasıl yapılır?

Sahibi olduğunuz alan adına ait whois bilgileri (kurumsal başvuru ile tescil edilen .TR uzantılı alan adları hariç olmak üzere) tescil anından itibaren otomatik olarak gizlenir. Niobe Hosting’e transfer edeceğiniz domainler için transfer işlemi tamamlandıktan sonra whois gizliliği aktif hale getirilerek özel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi engellenmiş olur. Whois gizliliğinin kapalı duruma getirilmesi, bir başka ifade ile bilgilerinizin açık olarak sorgularda gösterilmesi geçtiğimiz yıllarda uygulanmaya başlanan ve kişisel verileri korumayı amaçlayan yasal düzenlemeler kapsamında maalesef mümkün değildir.

Domain bitiş tarihi sorgulama

Domain bitiş tarihi sorgulama

Domain whois bilgileri içinde yer alan domain bitiş tarihini, whois sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Bir domaine ait whois bilgileri kapalı olsa dahi domain kayıt ve bitiş tarihleri whois bilgisi içinde herkese açık olarak görülmektedir. Yukarıdaki domain whois sorgulama alanına sorgulamak istediğiniz alan adını yazarak whois bilgilerine ulaşabilirsiniz. Eğer whois gizliliği aktif ise sadece domainin aktiflik durumunu ve kayıt ile birlikte bitiş tarihini görebilirsiniz.

Aradığınız alan adı (domain) müsait mi?

Hemen Kaydedin

Domain Servislerine Ek Ücret Ödemeyin!

İşinize hız katacak domain servislerine ek ücret ödemeden sahip olun.

Ücretsiz Kimlik Gizleme
Domain sahiplik bilgilerinizi ücretsiz olarak gizleyin ve kişisel bilgilerinizi güvene alın.
Ücretsiz Domain Yönlendirme
Alan adınızı farklı bir alan adına ücretsiz yönlendirin ve alan adlarınızı değerlendirin.
Ücretsiz Açılış Sayfası
Ücretsiz açılış sayfasıyla web sitenizi ziyaretçilerinize hemen tanıtın.
Ücretsiz DNS Yönetimi
DNS işlemlerinizi domain panelinizden ücretsiz ve online olarak yönetin.
Ücretsiz İç Transfer
Sahip olduğunuz domaini başka bir Niobe Hosting kullanıcısına ücretsiz olarak transfer edin.
Ücretsiz Domain Kilitleme
Domain adresinizi ücretsiz olarak kilitleyerek hemen koruma altına alın
Sıkça Sorulan Sorular

Whois bilgisi nedir?

Domain kayıt işlemi yapılırken domain sahibine ait e posta, ad-soyad, adres bilgileri kayıt altına alınır. Bu bilgilerin tamamına domain whois bilgisi adı verilir.

Whois sorgulama sistemi nasıl çalışır?

Sorgulama işlemi yapıldığında Whois server hizmeti veren firmalara ya da alan adı kayıt firmasına sorgu talebi özel kurallarla gönderilir ve cevabın alınması ile tamamlanır.

Whois sorgulama sonucunda hangi bilgileri öğrenebilirim?

  • Domain sahibinin adı soyadı
  • Domain sahibinin adres bilgileri
  • Domain sahibinin eposta adresi
  • Domain sahibinin telefon ve faks numarası
  • Domainin kayıt ve güncelleme tarihleri
  • Alan Adı durumu
  • Name Server adresleri
  • Kayıt Firması

Bir domainin kime ait olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Bu domain kime ait? diye merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız https://www.niobehosting.com/domain/whois-sorgulama/ sayfamıza giererek alan adını yazmanız ve sorgulama sistemini çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Whois gizleme ücretli midir?

Whois bilgilerinizi müşteri panelinizden ücretsiz olarak gizleyebilirsiniz. Domain whois korumasını aktif etmeniz yeterlidir. Bu hizmet farklı birçok domain firmasında ücretli olarak sunulmaktadır.

Domain yaşını nasıl öğrenebilirim?

Whois sorgulama işlemi sonucunda domainin kayıt tarihini öğrenerek hesaplayabilirsiniz.

Domain bitiş tarihi sorgulama nasıl yapılır?

Alan adınızı sisteme girerek whois bilgilerinin geldiği ekranda Registry Expiry Date bölümünde bitiş tarihini öğrenebilirsiniz. Domain bitiş tarihinden sonra 60 gün içerisinde yenilenmeyen domainleri Niobe Hosting üzerinden kayıt edebilirsiniz.

Domain name server bilgisini öğrenebilir miyim?

Whois sorgulama işlemi sonucunda sorguladığınız alan adı bir hosting üzerinde çalışıyorsa name server bilgilerini anında görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgi sayesinde bir web sitesinin barındırıldığı hosting firmasını da öğrenmeniz mümkündür.
Destek Mühendislerimiz 7/24 Yanınızda!

Aşağıdaki destek kanallarından bizimle iletişime geçebilir ve hızlı destek alabilirsiniz.