Kendi web sitenizi tasarlamak imkansız bir görünebilir, fakat doğru araçlar, ipuçları ve görsel kaynaklarla bunu kesinlikle başarabilirsiniz.

Kodlama bilmiyorum, nasıl web tasarımı yapabilirim?” diye düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Kodlama öğrenmeye başlamanıza ve uzun, zorlu bir tasarım sürecinden geçmenize gerek yok. Elbette her zaman profesyonel bir web tasarımcıyla çalışabilirsiniz, ancak bütçeniz yoksa bir web sitesini nasıl tasarlayacağınızı göstermek için yazının 1. bölümünde size özel adım adım bir kılavuz hazırladık.

Haydi başlayalım!

Sitenizin Amacını Belirleyin

Web site tasarlamanın ilk adımı, sitenizin ana amacının ne olduğunu belirlemektir. Bu web sitesini neden oluşturuyorsunuz? Nasıl çalışması gerekiyor?

Birçok farklı web sitesi türü vardır. Aşağıdakilerden birini oluşturmak isteyebilirsiniz.

 • Online mağaza
 • Portfolyo
 • Blog
 • Açılış sayfası
 • CV
 • Etkinlik sitesi
 • Marka web sitesi

Her birinin farklı sayfaları, içerikleri ve görselleri olsa da, hepsinin ortak noktası, tamamlamak için sonraki adımların her birini izlemeniz gerektiğidir.

Alan Adınızı Belirleyin

Web sitenizin adresi olacağı için alan adı seçmek, yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Alan adınızın hem işletme adınızla eşleşmesi hem de müşterilerinizin kolay hatırlayacağı bir isim olması gerekir. Bu yüzden, alan adınızda, sayılar, kısa çizgiler ve diğer karakterlerden kaçınmanız gerekir. 

.Com, .co, .net, .online, .site vb. çeşitli uzantılar vardır, ancak en yaygın olanı .com’dur. Bu nedenle, temel bir .com web sitesi seçmek iyi bir fikirdir, ancak yine de diğer alan uzantılarıyla da çalışabilirsiniz.

Web sitenizi nerede barındırmayı veya kurmayı seçerseniz seçin, bir alan adı kayıt şirketinden bir alan adı satın almanız gerekir.

Peki “Nereden bir alan adı satın alabilirim?” diyorsanız, 

Hosting ve domain sektörünün önemli şirketlerinden biri olan niobehosting.coma gelerek işletmeniz için en uygun alan adını seçerek uygun fiyatlardan ve profesyonel yönetim desteğinden yararlanabilirsiniz.

Web Site Platformunuzu Seçin

Artık ne tür bir web sitesi oluşturmayı planladığınızı bildiğinize göre, bir sonraki adımınız web sitesi platformunuzu seçmektir.

1. WordPress

En popüler web sitesi platformu olan WordPress, inanılmaz derecede çok yönlü ve özelleştirilebilir bir platformdur.

Evet, WordPress ile sağlam ve tamamen benzersiz bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Ama aynı zamanda kendi hosting planınızı ve temanızı satın alarak web sitenizi sıfırdan tamamen oluşturmanız gerekir.

 • Hosting

Bir WordPress web sitesi oluşturmayı seçerseniz, halletmeniz gereken ilk şeyle başlayalım: Hosting.

Birçok farklı hosting firması vardır. Fakat uygun fiyatlardan ve profesyonel yönetim desteğinden faydalanmak isterseniz, niobehosting.com adresine gelerek işletmeniz için en uygun hosting planını seçebilirsiniz.

Bir blog veya portföy web sitesi için, paylaşımlı bir barındırma planı kullanabilirsiniz. Fakat çevrimiçi bir mağaza veya insanların ödeme bilgilerini gireceği başka bir alan için bir web sitesi oluşturuyorsanız, daha güvenli bir paket seçemenizde fayda var.

 • Temalar

WordPress web siteleri hakkında bilmeniz gereken bir sonraki şey, ayrı bir WordPress teması satın almanız gerektiğidir.

Evet, WordPress birkaç ücretsiz ve ücretli seçenek sunsa da, ThemeForest gibi bir çevrimiçi pazara bakarsanız çok daha fazla çeşitlilik bulabilirsiniz.

ThemeForest’ta, blog, e-ticaret sitesi, emlak sitesi vb. çeşitli web sitesi kategorilerine uyan profesyonelce tasarlanmış temalar vardır. İhtiyacınıza uygun bir tema bulduğunuzda, onu ThemeForest aracılığıyla satın alabilir ve WordPress web sitenize yüklemek için temanın zip dosyasını indirebilirsiniz.

 • Eklentiler

WordPress web sitelerini diğer platformlardan ayıran en önemli özelliklerden biri, web sitenizi özelleştirmek için eklentiler ekleme yeteneğidir.

Analitiğe bağlanmanıza, çevrimiçi bir mağaza oluşturmanıza, tasarımınızı kolayca değiştirmenize, blog içeriğini paylaşmayı kolaylaştırmanıza ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan WordPress eklentileri vardır.

Çoğu zaman, binlerce eklenti ekleme ve bunlardan yararlanma arzusu insanların WordPress’i seçmesine neden olur.

İlgili İçerik: WordPress Kurma Rehberi

2. Squarespace

Squarespace, web sitesi tasarımı deneyimi çok az olan veya hiç olmayan kullanıcıların hedefleri için çalışabilecek güzel bir web sitesi oluşturmasına yardımcı olan kolay bir sürükle ve bırak web sitesi oluşturucusudur.

Squarespace ile oluşturmak istediğiniz site türüne göre web sitesi şablon seçeneklerinden birini seçip özelleştirme yapabilirsiniz.

Squarespace kontrol panelinizden sayfaları kolayca ekleyebilir, düzenleyebilir, silebilir ve web sitenize bir blog ekleyebilirsiniz.

Squarespace ayrıca Google Analytics gibi belirli web sitesi araçlarına bağlanır ve arama sonuçlarında sıralanmanız için gerekli SEO bilgilerini girmenize izin verir.

İlgili İçerik: Hazır Site Aracı İle Nasıl Web Sitesi Yapabiliriz?

3. Shopify

Shopify web siteleri çok daha az özelleştirilebilir olsa da, ürünlerini hiç uğraşmadan satmaya başlamak isteyen çevrimiçi mağazalar için mükemmeldir.

Shopify’da markanızla eşleşen bir web sitesi görünümü seçerek işe başlayabilirsiniz, ancak özelleştirme seçeneklerinizin sınırlı olduğunu unutmayın.

Shopify’ın bu kadar popüler olmasının nedeni, bir uygulama pazarının olmasıdır. Envanter yönetimi, nakliye, pazarlama, müşteri desteği vb. her türlü e-ticaret çözümü için çok sayıda üçüncü taraf uygulaması vardır.

4. Bisite Tasarım Aracı

Niobeweb tarafından sunulan “Bisite Tasarım Aracı” harika tasarımlara sahip, kullanımı kolay ve profesyonel bir web sitesi oluşturucudur. Birçok endüstri için farklı çeşitlilikte hazır şablon içerir. 

Maliyet açısından yukarıda saydığımız hazır site araçlarından oldukça ucuzdur. Tüm pakatlerinde ‘Ücretsiz Alan Adı ve Web Alanı’ bulunur. 

Temanızı / Şablonunuzu Seçin

Yukarıda her biri için temalar veya şablonları bulabileceğiniz platformları söylediğimize göre, bu adıma geçmenin zamanı geldi.

Tercih ettiğiniz web sitesi platformuna kaydolduktan sonra, tasarım seçeneklerinize göz atmaya başlayın. 

Bir WordPress teması seçiyorsanız, zip dosyasını sol kenar çubuğunuzdaki Görünüm> Temalar bölümü altına yüklemeniz gerekir.

İlgili İçerik: En iyi 16 WordPress Blog Teması

Diğer web sitesi platformları, seçiminizi doğrudan onların web sitelerinden seçeceğiniz için temayı dahili olarak etkinleştirmenize olanak tanır.

Site Haritanızı Oluşturun

Web sitenizi tasarlarken bir sonraki adım, bir site haritası oluşturmak ve kaç sayfa oluşturmanız gerektiğini belirlemektir.

Bir site haritası oluşturursanız, web sitenizin neleri kapsayacağı konusunda tam bir fikriniz olur.

İyi bir site haritası genellikle aşağıdaki gibi sayfaları içerir:

 • Ana Sayfa
 • Hakkımızda sayfası
 • Ürün / hizmet sayfaları
 • Blog
 • İletişim sayfası

Elbette, her işletme ve web sitesinin hedefi farklıdır, bu nedenle web sitenizde işletmenizin en önemli hizmetlerini, özelliklerini, yönlerini vb. ele aldığınızdan emin olun.

Web sitenizin nasıl görünmesi gerektiğini ve sayfaların nerede bulunması gerektiğini düzenlemenize yardımcı olması için bir akış şeması kullanabilirsiniz.

İlgili İçerik: Site Haritası Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Web Site İçeriklerinizi Yazın

Web sitenizde hangi sayfalara ihtiyacınız olacağını belirledikten sonra, web sitenizin içeriğini yazmaya başlayabilirsiniz.

İlgi çekici web sitesi metinleri yazmaya başlamak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

1. İdeal müşterinizle konuşun

Web sitenizin metnini yazarken hedef kitlenizi belirlediğinizden emin olun ve doğrudan onlara yazın.

Tüm dünyayı veya farklı bir pazar segmentini değil, sadece hedef kitlenizi harekete geçmeye ikna edecek bir şekilde yazın.

2. Kısa ve öz tutun

Web sitesi içeriği bir blog yazısı değildir. Bu yüzden ana sayfanızın her bölümünde bir paragraf (en fazla) olmalıdır.

3. Önemli kelimeleri veya cümleleri kalın yazın

Küçük paragraflarınızın daha da öne çıkmasına yardımcı olmak için, daha önemli anahtar kelimelerden bazılarını kalın yazın.

Çeşitli kelimeleri kalınlaştırmak, onların öne çıkmasına ve okuyucuların her satırda neyin en önemli olduğunu bilmelerine yardımcı olur.

4. Anahtar kelimeleri dahil edin

Açılış sayfalarınızın Google’de sıralanmasını istiyorsunuz, değil mi? Bu, aramalar için içeriğinizi optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu yüzden içeriğinize önemli anahtar kelimeler ekleyin ve o anahtar kelime için daha iyi sıralama elde etmek için her açılış sayfası için tek bir ana anahtar kelimeye odaklanmaya çalışın.

İlgili İçerik: SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

5. Harekete geçirici mesajlar oluşturun

Dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak için açılış sayfalarınızın tamamına harekete geçirici mesajlar eklediğinizden emin olun.

Kullanıcıların kaydolmasını, daha fazla bilgi almasını, bir demo almasını veya ziyaretçilerin yapmasını istediğiniz herhangi bir işlemi yapmalarını sağlamak için diğer tüm bölümlere de harekete geçirici mesajlar eklediğinizden emin olun

Web Sitesi Grafiklerinizi Tasarlayın

Şimdi işin eğlenceli kısmına geldik. Metninizin yanına grafikler ve farklı görseller mi eklemek istiyorsunuz? Bu, kullanıcıları gerçekten çekmenin ve işletmenizle ilgilenmelerini sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Bir SaaS şirketiniz varsa, kullanıcılara kaydolurlarsa ne bekleyecekleri konusunda fikir vermek için ürün ekran görüntülerini dahil etmek isteyebilirsiniz. Hizmet sunuyorsanız, stok fotoğrafları kullanabilir veya grafiklerinizde daha yaratıcı olabilirsiniz.

Ürün sunuyorsanız, öne çıkmalarına ve dikkat çekmelerine yardımcı olacak çarpıcı ürün grafikleri oluşturabilirsiniz.

Hedef kitlenizin dikkatini gerçekten çeken çarpıcı web sitesi grafikleri oluşturmak için Canva gibi bir grafik tasarım yazılımı kullanabilirsiniz. 

Web Sayfalarınızı Oluşturun

Bisite Tasarım Aracı, Shopify ve Squarespace gibi platformların arayüzleri herkesin web sayfası oluşturmasını ve düzenlemesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Ancak, WordPress kullanmak isterseniz, özellikle seçtiğiniz temaya bağlı olarak, işler biraz daha karmaşık olabilir. Bazı temaların kullanımı kolayken, bazıları ise biraz daha fazla manuel oluşturma sürecine sahiptir.

Web Sitenizi Yayınlayın

Tüm adımları uyguladıysanız, artık başlama zamanı. Sitenizi yayınlayın, sosyal medya profillerinizin bağlantısını web sitenize ekleyin ve yeni web sitenizi ve işletmenizi pazarlamaya başlayın.