Alexa sıralamasında ilk 1 milyonda olan web sitelerinin %75’inden fazlasına hizmet veren Cloudflare’yi hiç duymadıysanız ya da kullanmıyorsanız, bu kılavuz tam size göre. Herhangi bir teknik bilginiz olmasa bile bu kılavuzdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. 

Haydi hemen başlayalım ve adım adım Cloudflare’yi inceleyelim.

Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloudflare, kimlik hırsızlığı ve DDOS saldırıları gibi tehditlere karşı koruma sağlayan ücretsiz bir CDN ve güvenlik servisidir. Ayrıca dünya çapında bulunan çoklu veri merkezlerini kullanarak (180’den fazla veri merkezine sahiptir) site performansını iyileştirir ve yükleme sürelerini hızlandırır. Cloudflare dev bir VPN gibi çalışır. Bu, bir site ziyaretçisinin fiziksel olarak en yakın sunucuya yönlendirilerek web sitenize erişeceği anlamına gelir. Yani veri merkezi ne kadar yakın olursa, web siteniz kullanıcı için o kadar hızlı yüklenir. 

Cloudflare’yi bir web proxy’si olarak da düşünebilirsiniz. Web sitenizin bir önbelleği ziyaretçiye açık olduğundan, Cloudflare şüpheli içeriği engelleyebilir ve sizi kötü amaçlı virüslerden, istenmeyen postalardan ve zararlı trafik akışından korur. Belirli ülkelerden veya IP adreslerinden web sitesi girişini kısıtlamanıza olanak tanır. Ayrıca SSL sertifikanız yoksa, hızlı ve güvenli bağlantı (cloudflare SSL) sağlar.

Cloudflare ile DDOS Saldırılarından Nasıl Korunabiliriz?

Web siteniz bir DDoS saldırısı yaşıyorsa, Cloudflare bu saldırılardan korunmanıza yardımcı olabilir. Her Cloudflare kullanıcısı, bir Javascript sorgulaması sunarak en karmaşık saldırılara karşı bile koruma sağlayabilen ‘I’m under attack’ (Saldırı altındayım) modunu etkinleştirmeyi seçebilir.

Bu modu etkinleştirmek için: Site Tools > Speed > Cloudflare > Settings’e gidin ve Cloudflare Security Settings açılır menüsündeki ayarı ‘I’m under attack’ı olarak değiştirin.

Bu seçenek etkinleştirildiğinde, web sitenizin her ziyaretçisi birkaç saniye boyunca bir işlem sayfası görecektir. Bu süre zarfında Cloudflare, isteğin gerçekten bir bottan değil de yasal bir ziyaretçiden gelip gelmediğini doğrulayacak ve onaylayacaktır.

Hangi Siteler Cloudflare Tercih Etmeli/Edebilir? 

Web sayfası olan, performansını ve güvenliği artırmak isteyen herkes Cloudflare kullanabilir. Bu, WordPress blogları (veya herhangi bir CMS platformu), e-ticaret siteleri, kişisel web siteleri, şirket web siteleri vb. tüm siteler olabilir.

Cloudflare web sitelerinin performansına olumlu yönde bir katkı yaptığı için SEO çalışmaları yapan web sitelerinin, hizmeti bu bağlamda da değerlendirmeleri gerekir. 

Merak edenler için Cloudflare’nin SEO’ya katkılarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Arama motorları genellikle arama sıralamalarında site hızını dikkate alır. Cloudflare, site performansını optimize etmek için birden fazla özellik sunar.
 • Cloudflare varsayılan olarak Shared SSL sertifikaları kullanır. Ancak, bir Cloudflare bölgesinde Dedicated SSL sertifikasını etkinleştirmek mümkündür. Özel sertifikalar, SEO sıralamasını yükseltmeye yardımcı olabilir.

Cloudflare Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Cloudflare’de hesap oluşturmak çok fazla zamanınızı almayacak kolay bir işlemdir. Aşağıda adım adım ‘Cloudflare Hesabı Nasıl Oluşturulur?’ sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Cloudflare kurulumu: 

 1. Başlamak için www.cloudflare.com adresine gidin ve sayfanın üst kısmındaki “Sign Up” (Kaydol) butonuna tıklayın.
 2. E-posta adresiniz ve şifrenizle bir Cloudflare hesabı oluşturun. 
 3. Alan adınızı girin ve “Scan DNS Records” (DNS Kayıtlarını Tara) butonuna tıklayın. Alan adından önce “www” eklemek zorunlu değildir. Örneğin, web siteniz www.niobehosting.com ise, “niobehosting.com” yazabilirsiniz.
 4. Cloudflare, DNS kayıtlarınız için bir tarama başlatacak ve bu 60 dakika sonra tamamlanacaktır. DNS taraması tamamlandıktan sonra, “Continue” (Devam) butonuna tıklayarak devam edin..
 5. Alt alan adlarınız dahil tüm DNS kayıtlarının bir listesini alacaksınız. Buradan, hangi alt alan adlarını Cloudflare’de etkinleştirmek istediğinize karar verebilirsiniz. Eklemek istediğiniz başka kayıtlar varsa, buraya ekleyebilirsiniz. Son olarak, “Continue” (Devam) butonuna tıklayarak devam edin..
 6. Yeni bir pencere açılacak, buradan ihtiyaçlarınıza göre bir plan seçebilir ve ardından “Continue” (Devam) butonuna tıklayarak devam edin..
 7. Ardından alan adınız için Cloudflare nameserver’larını ekleyebilirsiniz. İşlemi tamamladığınızda, bu sayfada listelenen Cloudflare nameserver’larını alacaksınız.
 8. “Continue” (Devam) butonuna tıklayarak devam edin..
 9. İşlemi tamamladığınızda, “Congratulations! You’ve successfully created your new Cloudflare account!” (Tebrikler! Yeni Cloudflare hesabınızı başarıyla oluşturdunuz!) yazısını göreceksiniz.
 10. Son adım, alan adınızın nameserver’larını alan adı kayıt kuruluşunuzdan değiştirmektir.

Cloudflare Hesap Türleri Nelerdir? 

Cloudflare; Free, Pro, Business ve Enterprise olmak üzere 4 farklı plana sahiptir.

Free yani ücretsiz plan, iş açısından kritik olmayan kişisel veya hobi projeleri için idealdir.

Pro yani profesyonel plan, profesyonel web site veya bloglarını korumak ve hızlandırmak isteyen kişiler için idealdir. Aylık 20 $ ödeyerek Pro planı kullanabilirsiniz.

PCI uyumlu Business yani iş planı, çevrimiçi çalışan küçük işletmeler için idealdir. Bu paket, %100 çalışma süresi, gelişmiş güvenlik özellikleri ve öncelikli müşteri desteği sağlar. Aylık 200 $ ödeyerek Business planı kullanabilirsiniz.

Enterprise yani kurumsal plan, işletmenizin temelini oluşturan görev açısından kritik uygulamalar içindir. İster küçük ister büyük olun, Cloudflare’nin kurumsal planı size gelişmiş güvenlik, performans ve güvenilirlik özellikleri sunar. Enterprise plan fiyatlandırmasını öğrenmek için teklif istemeniz gerekmektedir.

Cloudflare WordPress Eklentisi Nasıl Kurulur?

Cloudflare eklentisi, WordPress.org’da listelenmiştir, böylece diğer eklentiler gibi doğrudan kontrol panelinizden yükleyebilirsiniz.

Özellikler:

1. Cloudflare.com kontrol paneline gitmenize gerek kalmadan, eklentinin içinden Cloudflare ayarlarını değiştirebilirsiniz.

2. Toplam ziyaretçi, kaydedilen bant genişliği ve engellenen tehditler gibi analizleri görüntülemeniz mümkündür.

3. İçeriği güncellediğinizde her gönderi / sayfa / özel gönderi türünün Cloudflare önbelleğini otomatik olarak yeniler.

Cloudflare WordPress eklenti kurulumu:

1. Etkinleştirme yaptıktan sonra Ayarlar → Cloudflare’ye gidin ve hesabınızda oturum açmak için bağlantıyı tıklayın. 

2. E-posta adresinize ek olarak, sonraki sayfada API Anahtarınızı da girmeniz gerekecektir. Cloudflare API anahtarınızı bulmak için, Cloudflare panosunun sağ üst köşesindeki e-posta’nıza tıklayarak profil sayfanıza gidin. Ardından, API Anahtarı (API Key) bölümünü bulun ve Global API Anahtarı’nın (Global API Key) yanındaki API Anahtarını Görüntüle’yi (View API Key) tıklayın. Bu numaraları kopyalayın ve eklentinin arayüzüne yapıştırın. Ardından, API Kimlik Bilgilerini Kaydet’i (Save API Credentials) tıklayın.

3. Kaydettikten sonra, tüm Cloudflare eklenti arayüzünün kilidini açmalısınız. Önerilen tüm ince ayarları hızlı bir şekilde yapmak için, WordPress için Cloudflare Optimize Et’in (Optimize Cloudflare for WordPress) yanındaki Uygula (Apply) düğmesine basmanız yeterlidir.

Cloudflare İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. CloudFlare CDN neden daha hızlı?

CloudFlare, dünyanın dört bir yanında stratejik konumlarda veri merkezine yatırım yaptığı için daha hızlı yükleme vaat ediyor. Ziyaretçileri en yakın veri konumuna yönlendirmek için Anycast adlı bir teknoloji de kullanıyor. CloudFlare’nin dinamik CDN’si, yükleme sürelerini minimumda tutmak isteyen web sitesi sahipleri için idealdir.

2. CloudFlare yeterince güvenlik sağlıyor mu?

Web sitelerini spam gönderenlerden, DOS saldırılarından ve diğer zararlı unsurlardan korumak ekibin ana hedefidir. CloudFlare, trafiği analiz ederek DOS saldırıları ve aşırı bot taraması için filtreleyerek, web sitelerini daha dirençli ve güvenli hale getirir.

3. Cloudflares DDoS Koruması nedir?

Cloudflare, tüm istekleri filtrelediği için sunucunuza karşı DDoS saldırılarını savunabilir. Gelen istek bir bilgisayar korsanındansa düşürülür, bir ziyaretçiden ise yanıt geri gönderilir.

Yukarıda Cloudflare ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık. Siz web siteniz için Cloudflare kullanıyor musunuz? Farklı bir CDN çözümü kullanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde Cloudflare ile karşılaştıralım. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.