Dünyada bir milyardan fazla Instagram kullanıcısı var ve bu kullanıcıların %90’ı Instagram’da en az bir işletmeyi takip ediyor. Sadece bu istatistik bile Instagram’da işletmeniz için bir profil oluşturmayı değerli kılar.  

Ancak işinizi bir adım öteye taşıyıp Instagram’da satış da yapabilirsiniz.

Instagram satış yolculuğunuzu kolaylaştırmak için neler yapmanız gerektiğini aşağıda sizin için ayrıntılı şekilde açıkladık. Amacımız, Instagram’da satış sürecine başlarken aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlamak.

Haydi başlayalım!

Mağazanız için Instagram Hesabı Nasıl Kurulur?

Instagram’da satış yapmanın nasıl yapılacağına değinmeden önce, bazı temel bilgilerle başlayalım. Aşağıda işletmeniz için nasıl bir profil oluşturacağınızı ve mağazanızı tanıtmak için platformu kullanmanın ayrıntılarını açıklayacağız:

1. Net bir biyografi yazın

İşletmenizin Instagram hesabında ilk gönderiyi oluşturmadan önce ilgi çekici bir biyografi hazırladığınızdan emin olun. Bu, potansiyel takipçilerle bağlantı kurduğunuz ilk yerdir, bu nedenle biraz üzerinde düşünmeniz gereken bir konudur.

Instagram biyografinizi yazarken aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Mağaza adınızı ekleyin.
 • Markanın kısa bir açıklamasını ekleyin.
 • Uzunluğu 140-160 karakter arasında tutun.
 • Instagram’a özel bir açılış sayfasına veya mağazanıza bağlantı veren bir harekete geçirici mesaj düğmesi ekleyin (bunu yapmak için bir işletme hesabınızın olması gerekir).
 • Emojilerle önemli bilgileri vurgulayın (telefon numarası, e-posta vb.).
 • Görselleri ve videoları düzenlemek için markalı bir #hashtag ekleyin.

2. Bir içerik planı hazırlayın

Instagram’da satış yapmadan önce, ne tür içerikler yayınlayacağınızı bilmeniz gerekir. Bu yüzden bir içerik planına ihtiyacınız vardır. Bu, Instagram sayfanızda paylaşacağınız eğlenceli ve bilgilendirici içerikler için önceden planlanmış bir takvim anlamına gelir.

Size zaman kazandırdığı ve içeriğinizin pazarlama hedeflerinizi karşılamasını sağlamaya yardımcı olduğu için bir içerik planı önemlidir.

Planınıza dahil edilecek içerik türleri aşağıdaki gibidir:

Promosyon duyuruları: Yeni ürünler, promosyonlar, indirimler, sadakat programları ve müşteri incelemeleri hakkındaki gönderiler

Eğitici bilgiler: Ürünlerinizin kullanımı ve bakımı için ipuçları, yaşam tüyoları ve tavsiyeler

Bilgilendirme: Şirket haberleri, başarıları ve planları

Eğlenceli bilgiler: Eğlenceli bilgiler, popüler kültürle alakalı konular, espriler, anketler, testler ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler

3. İlgi çekici görseller kullanın

Instagram tamamen görsel bir ortamdır, bu nedenle ürünlerinizi sergilemek için harika fotoğraflar çekmekten daha iyi bir yol yoktur. Çünkü bir kullanıcı, ancak Instagram gönderilerinizi beğenirse, hesabınızı takip eder.

Hesabınızı takip eden takipçilere satış yapma olasılığınız daha yüksektir, çünkü paylaştıklarınızı beğendikleri için sizi takip ederler. Hesabınıza ilk kez rastlayan kullanıcılara Instagram’da ürün satmak çok daha zordur.

4. İlgi çekici metinler yazın

Instagram satışının sırrı, etkileşimli bir kitleye sahip olmaktır. Gönderilerinizle ne kadar çok takipçi etkileşime girerse, Instagram içeriğinizi kullanıcılarına o kadar çok tanıtılır. Harika metinler yorum yapılmasın sağlar, bu yüzden asla olağan metinlerle yetinmemeniz gerekir.

Instagram gönderilerindeki metin 2.200 karakterle sınırlıdır ve her gönderide 30’a kadar hashtag eklenebilir. Instagram uygulamasının metin önizlemelerini ilk iki satıra kırptığını unutmayın; bu nedenle, metninizin ilk kelimeden itibaren ilgi çekici olması çok önemlidir.

Instagram metinleri için kullanabileceğiniz ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Yazılarınızı daha okunaklı hale getirmek için metinlerinizi biçimlendirin. Metninize madde işaretleri ve yeni paragraflar eklerken emojileri ve sayıları kullanın. Metninize satır aralığı eklemek için, kopyanızı önce Notes uygulamasına yazın ve ardından Instagram altyazı kutunuza yapıştırın.
 • Etkileşimi aktif olarak desteklemek için “dokun”, “anlat”, “kullan” ve “paylaş” gibi eylem fiillerini kullanın.
 • Önce en önemli bilgileri bir okuyucuya sunun. Takipçilerinizin dikkatini hemen çekmek için başlıkları kullanın.
 • İçeriğinizle birlikte etkileşimin artmasını sağlamak için kitlenize sorular sorun veya tartışmalar başlatın (unutmayın, içerik etkileşimleri = katılım = satış).
 • Sayfanıza daha fazla trafik çekmek için konum etiketlerini ve hashtag’leri kullanın.

5. Profilinizi düzenleyin

Instagram’da ne kadar aktif olursanız, takipçilerinizin ürünlerinizi satın almak için ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri bulması o kadar zor olur. 

Aşağıdaki ipuçlarıyla aradıklarını bulmalarına yardımcı olabilirsiniz:

 • Resimlerinize kısa başlıklar ekleyin. Ör: “Kargo”, “Hediye”, “X nasıl kullanılır”.
 • Düzenli olarak yayınladığınız her gönderi türü için kısa bir hashtag oluşturun: Yeni gelenlerden, sahne arkasından vb. 
 • Gönderim, fiyatlar, müşteri yorumları, iletişim bilgileri ve özel teklifler gibi önemli bilgileri paylaşmak için sayfanızın üst kısmındaki Öne Çıkanlar özelliğini kullanın.

6. Kitlenizi büyütmeye başlayın

Instagram’ın en güzel yanı, bir kuruş harcamadan takipçi sayınızı artırabilmenizdir. Her şey trafiği yayınlarınıza yönlendirmekle ilgilidir. 

Bunu yapmanın bazı kolay yolları vardır:

 • Kullanıcı adınıza ve biyografinize anahtar kelimeler ekleme
 • Hashtag’leri ve coğrafi etiketleri kullanma
 • Popüler profillere yorum yapmak
 • Bir yarışma veya çekiliş yapmak
 • Uygulamanın en iyi gönderiler bölümüne ulaşan ilgi çekici gönderiler oluşturmak

Artık temel konuları ele aldığımıza göre, Instagram’da nasıl satış yapacağınıza geçebiliriz.

Instagram’da Satışa Nasıl Başlanır?

İlk olarak, bir Instagram mağazası açmayla ilgili sık sorulan bazı soruları yanıtlayalım.

1. Instagram’da satış yapmak için bir işletme lisansına ihtiyacım var mı?

Bir işletme lisansına sahip olmak, Instagram’ın gereksinimlerinde listelenmemiş olsa da, güvenilirliğin gösterilmesine kesinlikle yardımcı olur.

Çevrimiçi satış lisansı almak bulunduğunuz yere, sattığınız ürünlere ve işletmenizin gereksinimlerine bağlıdır. Farklı ülkelerin işletme lisanslarıyla ilgili farklı yasaları vardır. Fakat hangilerinin sizin için geçerli olduğunu bildiğinizden emin olun.

2. Instagram’da satış yapmak için kaç takipçim olmalı?

Instagram’da satış yapmak için minimum takipçi yoktur. Minimum takipçiye sahip tek özellik, Hikayelerdeki “Yukarı Kaydır” işlevidir: Hikayelerinize bağlantı ekleyebilmek için en az 10.000 takipçiniz veya doğrulanmış (mavi onay) bir profilinizin olması gerekir.

3. Instagram’da satış yapmak için bir web sitesine ihtiyacım var mı?

Teknik olarak, Instagram’da satış yapmak için bir web sitesine ihtiyacınız yok. Sadece gönderiler ve hikayeler aracılığıyla takipçi kazanabilir ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Ancak, bir web sitesine sahip olmak size yardımcı olur.

Neden mi?

Yeni başlayanlar için Instagram, satıcıların ödemeleri kabul etmesine ve siparişleri uygulama üzerinden işlemesine olanak tanıyan yerleşik bir e-ticaret’e sahip değildir. Instagram ile entegre olan bir e-ticaret platformu kullanmıyorsanız, siparişleri yönetmenin ve ödemeleri kendi başınıza tahsil etmenin bir yolunu bulmanız gerekir.

4. Instagram’da doğrudan satış yapabilir miyim?

Elbette, mağazanız için bir Instagram hesabı açmak ve ürünlerinizi uygulama aracılığıyla tanıtmak, işletmeniz için büyük bir değerdir. Fakat doğrudan Instagram’da satış yapabilir miyim diye sorarsanız, sorunuzun cevabı evettir.

Müşterilerin doğrudan uygulama aracılığıyla mağazanızdan alışveriş yapmasına izin vermek için mağazanız için Instagram Alışveriş’i etkinleştirebilirsiniz. 

5. Instagram’da satış yapmanın maliyeti nedir?

Instagram’da ücretsiz de satış yapabilirsiniz. Daha hızlı sonuç almak için Instagram Reklamları ile ürünlerinizin reklamını yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bu bir zorunluluk değildir, yani yalnızca ürünlerinizi yayınlamak ve tanıtmak istiyorsanız Instagram’ı kullanmak ücretsizdir.

Instagram’da Ürünler Nasıl Etiketlenir?

Müşterilerinizin uygulama ile sizden alışveriş yapmasını sağlayan Instagram Alışveriş özelliği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, detayları aşağıda sizin için paylaştık.

Instagram Shoppable nedir?

Shoppable gönderiler ile ürünlerinizi resim ve hikayelerde etiketleyebilirsiniz. Bu gönderiler, sol alt köşede küçük bir alışveriş çantası simgesi ve nesnenin üzerinde bir fiyat etiketi ile işaretlenir.

Bir kullanıcı bir etikete tıkladığında ürün açıklamasını ve fiyatını görür. Kullanıcı, ürünün adını, fiyatını, açıklamasını, daha fazla fotoğrafını ve ürünü satın almak için vitrin ürün sayfanızın doğrudan bağlantısını görüntülemek için “Şimdi Alışveriş Yap”a dokunabilir. Kullanıcılar, satın alma işlemlerini tamamlamak için Instagram uygulamasından hiç çıkmadan mağazanızda alışveriş yapabilir.

Alışveriş yapılabilir 9 gönderi yayınladıktan sonra, etiketli bir satın alınabilir öğeye sahip gönderilerin düzenlenmesine ve tanıtılmasına yardımcı olmak için işletme sayfanız bir Alışveriş sekmesiyle doldurulur. Bu, sizin için daha fazla potansiyel anlamına gelir.

Instagram’da alışveriş için nasıl onay alınır?

Instagram’da alışveriş yapmak için onay almak istiyorsanız, bir çevrimiçi mağazaya ihtiyacınız olacak. Çünkü shoppable gönderiler yalnızca Instagram ile entegre bir e-ticaret platformuna sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Instagram nasıl alışveriş yapılabilir bir hale getirilir?

 • Çevrimiçi bir mağaza
 • Facebook’un ticaret politikalarına ve satıcı sözleşmesine uygun fiziksel ürünler satmak
 • İşletmenizin Instagram’ın desteklediği ülkelerden birinde bulunması
 • Instagram işletme profiline sahip olmak
 • Instagram işletme hesabınızı bir Facebook sayfasına bağlı olması
 • Instagram uygulamanızı en son sürüyle güncellemek

İşletme hesabınızda inceleme yapılmadan önce yapmanız gerekenler aşağıdaki şekildedir:

 • Biyografi altındaki CTA düğmelerini kullanarak iş adresi, iletişim telefonu ve e-posta gibi ayrıntıları ekleyin.
 • Instagram hesabınızın bağlı olduğu Facebook sayfasına doğru kategoriyi atayın.
 • Profil resminde mağaza logonuzu kullanın.
 • Markaya özel içerik yayınlayın ve bunları tutarlı bir şekilde yayınlayın.
 • Kataloğunuza daha fazla ürün ekleyin.
 • İşletmeniz için Facebook Business Manager’ı kurun.

Instagram’da alışveriş için onay almak ne kadar sürer?

Instagram ekibi, Instagram Alışveriş özelliğini onaylanmadan önce işletme hesaplarını inceler.

Instagram uygulaması üzerinden yapılan alışverişin onaylanması birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilir.

Hesabınız onaylandığında Instagram uygulaması tarafından bilgilendirilirsiniz. Bundan sonra gönderilerinizdeki ürünleri etiketleyebilirsiniz. 

Instagram’da ürün etiketleri nasıl etkinleştirilir?

Hesabınız Instagram Alışveriş için onaylandıktan sonra, profiliniz için ürün etiketlemeyi aşağıdaki şekilde etkinleştirebilirsiniz:

 • İşletme profili seçeneklerinize gidin, ardından Ayarlar’a gidin.
 • İş’e dokunun.
 • Alışveriş’e dokunun.
 • Devam’a dokunun.
 • Profesyonel hesabınıza bağlanmak için bir ürün kataloğu seçin.
 • Bitti’ye dokunun.

Hesabınızın Ayarlar bölümünde Alışveriş bölümünü görmüyorsanız, profiliniz muhtemelen hâlâ inceleniyordur veya Instagram Alışveriş için onaylanmamıştır.

Instagram’da DM’den Nasıl Satış Yaparsınız?

Bir web siteniz yoksa Instagram Alışveriş’i etkinleştiremezsiniz. Yine de uygulamadaki müşterilerden gelen siparişleri kabul etmek istiyorsanız, bunu Direkt Mesajlar (DM’ler) aracılığıyla manuel olarak yapabilirsiniz.

Instagram’da DM yoluyla nasıl satış yapacağınıza dair ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Instagram feed’inizde ürünlerinizle birlikte resimler yayınlayın (hesabınızı dijital bir ürün kataloğu olarak düşünün).
 • Takipçilerden ödeme yöntemleri hakkında bilgi almak için DM yoluyla size ulaşmalarını isteyin.

Instagram for Business’ı Kullanmaya İlişkin İpuçları

Instagram’ı iş için kullanmak ve profilinizi güçlü bir satış kanalına dönüştürmek için bazı ipuçları ve püf noktaları vardır:

Bir işletme hesabı edinin

 • Bir işletme profili, Instagram’da satış yapmak için bazı özel avantajlarla birlikte gelir. İş adresiniz ve iletişim bilgileriniz gibi ayrıntıların yanı sıra biyografinizin altındaki harekete geçirici mesaj butonlarını görüntülemenize olanak tanır.
 • Ayrıca gösterimler, erişim, web sitesi tıklamaları ve takipçi etkinliği ile ilgili verileri görüntüleyebileceğiniz kullanışlı bir “Analizler” bölümü ile birlikte gelir.
 • Bir işletme profiliyle, her gönderinin altındaki Tanıtımını Yap butonuna tıklayarak uygulama içinde yayınlarınızı tanıtabilirsiniz. Tanıtılan gönderilerde, tıklanabilir bağlantılara sahip Instagram tarafından oluşturulan harekete geçirici mesaj düğmeleri bulunur.

Instagram’da reklam yayınlayın

Ücretli reklamlar, organik büyümeye kıyasla hedeflerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Birkaç farklı Instagram alışveriş reklamı türü vardır:

 • Hikaye reklamları
 • Fotoğraf reklamları
 • Video reklamlar
 • Dönen reklamlar
 • Carousel reklamları
 • Keşfet bölümündeki reklamlar

Gönderilerinizi planlayın

Zamanlama uygulamaları (Later, HootSuite veya Buffer gibi), size ve ekibinize uygun bir içerik planı oluşturmak için zaman kazandırır.

Hikayelere bağlantılar ekleyin

+10k takipçi kazandığınızda, izleyicileri URL’ye yönlendirecek normal Instagram Hikayeleriniz için “yukarı kaydır” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, doğrudan Hikayeden Instagram’da bir ürün satmanıza olanak tanır (sadece bir ürün sayfasına bir bağlantı ekleyin).

Biyografinizdeki bağlantılar ile sayfanıza olan ilgiden yararlanın

Shoppable gönderileri ile Instagram uygulamasında satış yapmak kolaydır, ancak bazen müşteriler bir satın alma işlemi yapmadan önce bir şirket hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. Bu yüzden blogunuz veya web siteniz gibi ek kaynaklara gitmek için biyografinizi kullanın.

Biyografinize birden fazla bağlantı ekleyemeseniz de, birden fazla bağlantı içeren ek bir sayfa oluşturmak için Linktree uygulamasını kullanabilirsiniz. Biyografinizde Linktree sayfanızın bağlantısını paylaştığınızda, takipçiler bu bağlantıya tıkladığında, eklediğiniz tüm bağlantıların bulunduğu bir açılış sayfası görür.

Hashtag kullanın

Hashtag’ler, “#” işaretini takip eden bir kelime veya kelime grubudur. #ciltbakimiipuclari veya #hediye vb. içeriği konuya göre gruplayan aranabilir anahtar kelimeler ve anahtar kelime öbekleridir.

Instagram hashtag’leri, yeni ve alakalı kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacak harika bir keşif aracıdır. 

Hashtag’leri kullanırken dikkat etmeniz gereken ipuçları aşağıda listelenmiştir:

 • Nişiniz ve konunuzla ilgili hashtag’leri kullanın. 30 alakasız etiketi tek bir gönderiye sıkıştırmaya gerek yok. Bunun yerine, görselin ve altyazının içeriğini en iyi vurgulayan hashtag’leri seçin.
 • Popüler hashtag’leri izlemek ve kullandığınız farklı hashtag’lerin başarısını takip etmek için Hashtracking veya Hashtagify.me gibi araçları kullanın.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği düzenlemek ve işletmenizi diğer sayfalarda tanıtmak için basit bir markalı hashtag oluşturun.
 • Hangi hashtag’leri sıklıkla kullandıklarını öğrenmek için nişinizdeki influencer’ları inceleyin. Benzer hashtag’ler markanız için de işe yarayabilir.

Farklı içerik türleri kullanın

Feed’inizde en iyi olduğunuz içerikleri (fotoğraf – videol) yayınlayın. Hikayelerde sıradan resimler, güncellemeler ve testler paylaşın. Takipçilerinizin kolay erişim sağlaması için SSS’leri kaydetmek için Öne Çıkanlar’ı kullanın. Yeni bir ürün lansmanını veya çekilişi duyurmak için canlı yayına geçin. Instagram ile içerik oluşturmanın tüm yollarını keşfedin ve ardından takipçilerinizden en çok etkileşimi görenlere bağlı kalın.

Organik etkileşime dikkat edin

Organik takipçiler, elde etmek için hiçbir maliyetin altına girmenize gerek yoktur, çünkü bu kişiler içeriğinizle gerçekten ilgilenenlerdir. Örneğin, sizi aramada bulabilirler veya arkadaşlarının sayfasında bir gönderi görerek ardından sayfanıza gelebilirler.

Instagram’da ücretsiz satış yapmak için organik etkileşiminizi yüksek tutmanız gerekir. Bu, takipçiler içeriğinizle reklam kampanyalarının dışında çok fazla etkileşim kurduğunda olur. Örneğin, gönderilerinizi beğenir ve yorum yaparlarsa veya Hikayelerinize tepki verirlerse olur. 

Organik erişiminizi nasıl artıracağınız ile ilgili ipuçlarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

 • Hedef kitlenizle alakalı yüksek kaliteli içerik oluşturun
 • Düzenli içerik yayınlayın 
 • Yayınlarınızın yorumlarına cevap verin
 • Yarışmalar ve çekilişler düzenleyin
 • Ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşmayı ve profilinizi etiketlemeyi teşvik edin

Influencer’larla işbirliği yapın

Milyonlarca takipçiye sahip bir mega influencer’la çalışmaktansa, daha küçük bir kitleye (1.000-100K takipçi) sahip mikro influencer’larla çalışmak çok daha mantıklıdır. Çoğu zaman, bu hesapları takip eden kitleler, daha büyük hesapların takipçilerinden daha fazla etkileşimde olur. Genellikle, mikro-influencer’lar belirli bir alanda uzmandır, yani takipçileri fikirlerine daha fazla güvenir. Ayrıca markanız için bir bonus olarak, bir mikro-influencer ile çalışmanın maliyeti daha düşüktür.

Bu yüzden çekilişler düzenlemek, ürününüz hakkında bir inceleme paylaşmak veya sponsorlu bir gönderi yayınlamak için mikro influencer’larla işbirliği yapabilirsiniz.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram profilinizi organik olarak tanıtabilir, yani ücretli kampanyaların yardımı olmadan bir kitle edinebilirsiniz. Bu seçenek ücretsizdir ve uzun vadede daha fazla etkileşim sağlar. Kısa sürede daha fazla takipçiye veya siparişe ihtiyacınız varsa, ücretli promosyon sizin için bir seçenek olabilir.

Instagram aşağıdaki reklam biçimlerinden yararlanabilirsiniz:

Fotoğraf reklamları: Statik bir resim reklamı, bir indirim sunduğunuzda en iyi sonucu verir. Fotoğraflar kare veya yatay formatta olabilir.

Video Reklamlar: Bu reklamlar, ürününüzü ve özelliklerini ilk kez satın alacak kişilere tanıtmak için harikadır. 120 saniyeye kadar olan videolarınızı yatay veya kare formatta paylaşabilirsiniz.

Hikaye Reklamları: Bu dinamik reklamlar, müşteriyle halihazırda sahip olduğunuz etkileşimi güçlendirmeye yardımcı olur.

Carousel Reklamları: Kullanıcılar, ek fotoğrafları veya videoları tek bir reklamda görüntülemek için kaydırabilir. Bu tür reklamlar, ürünün tüm özelliklerini/faydalarını vurgulamaya yardımcı olur.

Koleksiyon Reklamları: Bunları görsel olarak ilham vermek ve hedef kitlenizin ürünleri keşfetmesine, göz atmasına ve satın almasına yardımcı olmak için kullanın. Video, resim veya her ikisinin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Keşfet Reklamları: Kullanıcılar içeriği keşfetmek, izlemek ve alışveriş yapmak için Keşfet bölümüne gider. Her kullanıcının Keşfet sekmesinde, ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş, seçilmiş içerik bulunur.

Her bir reklama farklı harekete geçirici mesajlar ekleyebilirsiniz. Bir ürünün özelliklerini ilk kez gelen bir kitleye gösteriyorsanız, “Daha Fazla Bilgi Edinin” gibi CTA’ları kullanın. Son bir indirim sunuyorsanız, CTA’nız olarak “Şimdi Alışveriş Yap”ı kullanın.

Instagram’da “Şimdi Alışveriş Yap” reklamını nasıl kurarsınız?

“Şimdi Alışveriş Yap” veya başka bir CTA ile bir reklam oluşturmak için bir Facebook Sayfanız ve Instagram’da bir işletme profiliniz olmalıdır. Bunlara sahip olduğunuzda, uygulama içinde veya Reklam Yöneticisi aracılığıyla reklam yayınlayabilirsiniz.

Instagram reklamını nasıl kurarsınız?

 • Uygulama içinde: Instagram’da daha önce paylaştığınız bir gönderiyi seçin ve “Tanıt”a dokunun.
 • Reklam Yöneticisi’nde: Reklam verme amacınızı, hedef kitlenizi ve reklam biçiminizi seçin.
 • Reklamlarınızın ne kadar süreyle yayınlanacağına karar verin ve bütçenizi belirleyin.
 • Yayınla’yı tıklayın. 
 • Reklamlarınız onaylandığında ve yayınlanmaya hazır olduğunda bir bildirim alırsınız.

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

Instagram sadece bir fotoğraf paylaşım platformu değildir. Artık, Instagram mağazanızla çevrimiçi olarak para kazanabilirsiniz. Instagram’ın sizin için çalışmasını sağlamak için çok fazla takipçiye sahip olmanıza bile gerek yoktur. İşin sırrı, etkileşimli bir kitledir. Yani gönderilerinizi beğenen, yorum yapan, arkadaşlarını etiketleyen ve Hikayelerinize tepki veren takipçiler.

İlgili ve aktif bir kitleniz olduğunda Instagram’ınızdan para kazanmak için aşağıdaki taktikleri kullanabilirsiniz.

Sponsorlu gönderiler paylaşın: Ücret karşılığında sayfanızda bir reklam verenin ürününü tanıtan bir gönderi oluşturmak için markalarla işbirliği yapın.

Instagram üzerinden satmak için ürün portföyü oluşturun: Sanatınızı veya logonuzu tişörtlere, kupalara, posterlere (basması kolay herhangi bir şey) koyun ve markalı ürünlerinizi satın.

Bildiklerinizi öğretin: Shoppable gönderileriyle Instagram’da hizmet satamazsınız, ancak platformu, öğrettiğiniz bir kursu veya indirilebilir bir kılavuzu tanıtmak için kullanabilirsiniz. Bu yüzden Instagram biyografinize bir iş e-posta’sı veya web sitenize bir bağlantı eklemeyi unutmayın.

Affiliate ürünleri satmak: Instagram üzerinden satış yapmak için kendi ürünlerinize sahip olmanıza gerek yoktur. Kitlenizin hangi markaları ilginç bulabileceğini düşünün ve bu markaların affiliate programlarına sahip olup olmadıklarını kontrol edin. Eğer böyle bir programları varsa, özel bağlantılar veya promosyon kodları aracılığıyla markaya ait istediğiniz ürünlerini satabilirsiniz.

Instagram’da Satış Yapmak Yasal Mıdır?

Herhangi bir sosyal medya hesabında alım satımı yasaklayan herhangi bir kanun bulunmamaktadır.

Fakat bir kullanıcı Instagram’a kaydolduğunda, “Kullanım Koşulları” nın ilk maddesi, hesap sahibinin tüm hesap faaliyetlerinden tek başına sorumlu olduğunu belirtir. Ayrıca hesaplarını, kullanıcı adlarını ve takipçilerini başka bir kişiye devretmemeyi, lisanslamamayı, devretmemeyi veya satmamayı kabul ettiğini de belirtir.

Instagram’da Satış Yapmak İçin Vergi Vermek Gerekir Mi?

Instagram faaliyetlerinizden para kazanıyorsanız, yürürlükte özel bir vergilendirme sistemi bulunmasa bile, bu gelirin vergisini ödemeniz gerekir. 

Sadece ara sıra gelir elde ediyor ve bir hobi olarak çalışıyor olabilirsiniz. Yine de bu, sattığınız ürünün vergilendirilmeyeceği anlamına gelmez. 

Instagram Nasıl Ödeme Alabilirsiniz?

Instagram’dan ödeme almak için kullanabileceğiniz 3 farklı yöntem var:

 • Kapıda ödeme ya da hesabınıza havale yöntemleriyle ödeme almak.
 • Iyzico gibi ödeme altyapıları ile oluşturduğunuz linki sosyal medya üzerinden müşterinizle paylaşarak, ödemelerinizi tek tıkla saniyeler içinde hiçbir entegrasyona ya da web sitesine ihtiyaç duymadan almak.
 • Ürünlerinizi linkini web sitenize yönlendirecek şekilde ayarlamak ve web sitesindeki ödeme altyapısını kullanmak.

Instagram’da Hangi Ürünler Çok Satılıyor?

Instagram’da satış yapmak isteyenlerin ilk sorduğu soru, “Instagram’da ne satmalıyım?” dır. 

Çok derinlemesine bir cevap olmasa da, Instagram’ın en büyük pazarları arasında güzellik, sağlık ve fitness, seyahat, moda, yaşam tarzı, iş ve hayvanlar yer alır. Bu nedenle, bu pazarlardan birine uyan bir ürün seçerseniz, sizin için çok mantıklı bir seçim olabilir. 

Ürün fikirleri istiyorsanız, aşağıda bazı ipuçlarını sizin için listeledik: 

Güzellik ve cilt bakım ürünleri: Kitlenizin ilgisini canlı tutmak için faydalı cilt bakımı ve makyaj ipuçları paylaşın.

Kıyafetler: Instagram, kaliteli içerikle müşterileri çekmek için mükemmel bir yerdir. Bu yüzden sürdürülebilir modanın trendde kalmasını hedefleyecek ürünlere odaklanabilirsiniz.

Ev için çevre dostu ürünler: İnsanlar artık daha çevre bilincine sahip ürünler almak istiyor. Bu yüzden bu kategoride; yeniden kullanılabilir çantalar, geri dönüştürülmüş malzemelerden paspaslar, doğal temizleyiciler vb. ürünler düşünebilirsiniz.

Aksesuarlar ve takılar: İnsanlar kişisel tarzları için ilham olması için Instagram’a göz atar ve bu ürünler eksik parçayı bulmalarına yardımcı olabilir.

Yiyecek ve içecekler: #foodporn, Instagram’daki en popüler hashtaglerden biridir. Ev yapımı lezzetlerin ağız sulandıran fotoğraflarını çekerek Instagram’da satış yapabilirsiniz. 

Siz Instagram’da satış yapıyor musunuz? Eğer yapıyorsanız, nasıl satış yapılacağına dair başka tavsiyeleriniz var mı? Yorum bölümünde bize yazın, içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.