Chromium, açık kaynak kodlu (open source) bir yazılımdır. Günümüzde aktif kullandığımız Chrome da bu kaynak kodunun ürünüdür ancak iyi amaçlarla oluşturulan bu tarayıcı yazılımı bazı kötü niyetli kişilerce virüs haline çevrilerek de kullanılmaktadır. Malware (kötücül yazılım) olarak işlev gören bu versiyonu “Chromium Virüsü” olarak adlandırılmaktadır. Bu yazıda “Chromium Nedir?”, “Chromium Virüsü Nedir?”, “Chromium Virüsü Bilgisayarınızdan Nasıl Kaldırılır?” konularına açıklık getirmeye çalışacağız.

Chromium Nedir?

Chromium, günümüz modern web tarayıcılardan, Microsoft Edge, Google Chrome ve Yandex Browser gibi tarayıcıların gelişmesine kaynak olmuş, açık kaynak koduna sahip, ücretsiz bir web tarayıcı projesidir. 

Açık kaynak kodlu yazılımlar birçok geliştirici tarafından üretilen ve serbestçe kullanımına izin verilen programlardır. Bugün severek kullandığımız web tarayıcıların da temelini oluşturmuştur. Chromium projesi de diğer açık kaynak kodlu yazılımlar gibi kullanıcılar tarafından düzenlenebilmektedir.

İlk olarak 2008 yılında kullanıma sunulmuştur. Hem logo, hem de yapı olarak Google Chrome ile benzerlikleri vardır. Google Chrome, Chromium projesinin kararlı bir versiyonudur. Google Chrome için hazırlanan eklentiler, temalar Chromium’da da kullanılabilmektedir.

Daha önceden Chrome’a bilgi paylaşmadan Google hesabınızın kullanılmasına izin veren bu uygulama ile Google hesap senkronizasyonu, güvenli gezinti, çeviri bilgisi, konum gibi konularda oluşturulan bağlantının, 15 Mart 2021 tarihi itibariyle kesileceği duyurulmuştur.

Birçok tarayıcıya kaynak olan Chromium bazı kişiler tarafından çeşitli amaçlarla kullanılıyordu. Ayrıca Google Chrome güncellemeleri ile oluşturulan farklılıkların tespiti için yazılımcılara fayda sağlamak gibi avantajları sebebiyle kullanılmaya devam ediyor.

Hesap senkronizayonunun sonlandırılması ile eskisi kadar sık kullanılmayabileceği öngörülüyor.

Chromium Virüsü Nedir?

Chromiuma ait açık kaynak kodları üzerinde yapılan bazı değişikliklerle kötücül yazılım haline getirilen “Chromium”, “Chromium Virüsü” adını almıştır.  Web tarayıcıları hem internet gezinti geçmişini izlemek, hem de internet alışverişleri ve hesaplar üzerinden birçok önemli verinin çalınması hem de sizi zararlı linklere yönlendirmek için biçilmez kaftanlardır.

Normalde gezinti alışkanlıklarımız üzerinden reklam çalışmaları gerçekleştiren web tarayıcıları böyle durumlarda çok daha tehlikeli bir hal alabilmektedir.

Açık kaynak kodu üzerinde yapılan değişiklikler ile Chromium kullanıcılarının tüm hesap bilgilerine erişen Chromium Virüsü, bu bilgileri üçüncü kişiler ile paylaşarak sizi zor duruma sokabilir.

Chromium virüsü size ait tarayıcı bilgilerini ve kısayolları düzenleyerek kendi linklerini oluşturur. Bu linklere sizi yönlendirerek daha fazla zararlı yazılımın yüklenmesine yol açabilir.

Chromium Virüsü Ne Kadar Tehlikelidir?

Tarayıcı üzerinden yapacağınız işlemlere göre oluşturacağı zarar değişkenlik gösterir ancak standart olarak Chromium virüsü;

  • Tarayıcı virüsüdür.
  • Aşırı CPU kullanmaya neden olur.
  • Ana sayfa bağlantılarını ve linkleri değiştirir.
  • Zararlı sitelere, virüslü reklamlara yönlendirir.
  • Kişisel bilgilerinizi çalar.
  • Sisteminizi tamamen zarar veremez ancak bir takım kararsızlıklara yol açabilir.
  • Keylogger özelliği ile şifrelerinizi çalabilir
  • Bilgisayarınızı botnet ağına ait bir zombi bilgisayar haline getirebilir.

Chromium Virüsü Nasıl Bulaşır?

Chromium virüsü bilgisayarınıza, ücretsiz program linkleri paylaşan web sitelerine ziyaret, güvenilirliği olmayan uygulamalar indirmek ve torrent siteleri üzerinden dosya indirmek gibi nedenlerle bulaşabilir. Ayrıca tarayıcı özellikli olduğu için ilk başlarda bilgisayarınızı belirti vermeden kullanmanıza izin verir bu sebeple birçok anti virüs programı tarafından tespit edilememektedir.

Bir süre sonra default olarak kullandığınız ana sayfa bilgilerinin değişmesi, aşırı reklam gösterimi, sık açılan Pop-up’lar sizi rahatsız etmeye başlar. Hiç ziyaret etmediğiniz web sitelerine yönlendirme, bazı duymadığınız programların bilgisayarınıza yüklenmesi gibi sıkıntılı sonuçlara yol açabilen bir uygulamadır.

Chromium Virüsünü Bilgisayarımdan Nasıl Kaldırırım?

Bilgisayarındaki Chromium tarayıcısının bir virüs gibi çalıştığını ve virüs bulaştığını anlayan kullanıcılar ilk olarak Denetim Masası’ndan “Program Ekle/Kaldır” seçeneğiyle kaldırmaya çalışsa da hiçbir şekilde silinmediğini görerek daha da paniklerler. 

Bu virüsün bilgisayardan kaldırılması da bir takım Anti Malware araçları ile gerçekleşmektedir.

Bu araçlar arasından Malwarebytes, Plumbytes AntiMalware gibi orijinal anti malware programlarını güvenle kullanabilirsiniz lisanslı ve ücretliler ancak 15 günlük deneme sürümünü yükleyerek sorununuzu çözebilirsiniz. İyi çalışmalar.