Hemen çıkma oranı yani bounce rate, bir siteye geldikten birkaç saniye sonra siteyi terk eden kullanıcıların yüzdesidir. Bu kullanıcılar herhangi bir bağlantıyı takip etmez ve sayfayla etkileşime girmeden sitenizden çıkarlar.

Hemen Çıkma Oranını İzlemek Neden Önemlidir?

Hemen çıkma oranı, Google’ın sıralama faktörlerinden biridir. Google’ın algoritmaları, hemen çıkma oranı yüksek olan bir sayfayı, kullanıcıların sorgularıyla alakasız olarak değerlendirir. Bu da, hemen çıkma oranı yüksek olan bir web sitesinin insanların sorularına cevap bulmalarına yardımcı olmadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, bu sayfa SERP’de daha aşağılara inerek yerini daha alakalı sayfalara bırakır.

Hemen çıkma oranı sektöre ve web sitenizin türüne bağlı olduğu için iyi veya kötü hemen çıkma oranı diye bir orandan bahsedemeyiz. Çünkü bazı işletmeler için yüksek hemen çıkma oranı daha iyidir. Örneğin, sitenizde hizmetlerinizin fiyatlarını ve telefon numaranızı gösteren tek bir sayfa varsa, kullanıcılar aradıklarını buldukları için sizi aradıktan hemen sonra siteden ayrılır. Aynı şey, birkaç ürün satan bloglar ve mağazalar için de geçerlidir. Kullanıcıların gerekli cevapları bulmaları halinde sitede daha fazla gezinmelerine gerek yoktur. Bu tür web sitelerinin hemen çıkma oranı %100’e ulaşabilir ve bu herhangi bir sorun yaratmaz.

Bu noktada hemen çıkma oranınızı merak ediyorsanız, Google Analytics ile sitenizin hemen çıkma oranını kontrol edebilirsiniz. Bunun için Google Analytics hesabınıza giriş yapın. “Davranış”a gidin, ardından “Site İçeriği” ve “Tüm Sayfalar”a tıklayın. 

Web Sitenizin Hemen Çıkma Oranının Yüksek Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Yavaş web sitesi hızı, düşük kaliteli içerik, düşük kaliteli backlink, 404 hataları ve yanıltıcı meta açıklamalar; kullanıcıların web sitenizden hemen çıkmasına neden olur. Bunlar, insanların web sitenizden ayrılmasına neden olan faktörlerden sadece birkaçıdır. 

1. Yavaş web sitesi hızı

Müşterilerin %70’i yükleme hızlarının satın alma kararlarını etkilediğini kabul ediyor ve %46’sı düşük performans gösteren bir web sitesini tekrar ziyaret etmeyeceğini söylüyor. Bu yüzden web sitenize ilk kez gelen bir kullanıcının sitenizin yüklenmesi için 5 saniyeden fazla beklemesi pek olası değildir.

2. Yanıltıcı başlık ve meta açıklamalar

Bazı pazarlamacılar, aramaları manipüle etmek ve tıklamlarını artırmak için aldatıcı meta açıklamalar oluşturur. Böyle bir durumda kullanıcı web sitenizde istediği cevabı bulamazsa, yüksek bir hemen çıkma oranına ve çok sayıda memnun olmayan site ziyaretçisine sahip olursunuz.

3. 404 hataları

Herhangi bir arama sorgusuna tıklayan bir kullanıcı “Sayfa bulunamadı”gibi bir ekranla karşı karşıya kaldığında, en kötü kullanıcı deneyimi yaşar. Sonuç olarak, hemen çıkma sayısı önemli ölçüde artar ve sayfanız çok hızlı bir şekilde geriler. 404 hatalarının farkında bile olmayabilirsiniz, bu nedenle bunları Search Console’da düzenli olarak kontrol etmeniz ve hemen ortadan kaldırmanız gerekir.

4. Düşük kaliteli içerik

Site ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak en büyük öncelik olduğu için herhangi bir içerik yazarken seçilen anahtar kelimelerin kullanıcının amacına uygun olduğundan emin olun. Daha üst sıralarda yer almak için bir sayfayı anahtar kelimelerle doldurmaktan kaçının ve sayfa yapınıza özellikle dikkat edin. Başlıklar ve alt başlıklar, listeler, tablolar, resimlerden yararlanın. 

5. Düşük kaliteli backlinkler

Backlink’ler ve yönlendirme bağlantılarınız hemen çıkma oranınızı artırabilir. Bu yüzden backlink yerleştirilen web sitelerine, bağlantı metnine, içeriğe ve hedef kitlenin sitenizle potansiyel olarak ilgilenebileceği alakalı sayfalara bağlantılar eklediğinizden emin olun. Bu faktörlerden bağımsız olarak bağlantılar oluşturmak, site performansınıza zarar verir. 

6. Kötü kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi, insanların web sitenizde gezinirken yaşadığı deneyimlerin tümünü kapsar. Örneğin, pop-up’ların, abonelik formlarının ve CTA butonlarının çokluğu, kullanıcı deneyimini bozar. Bu yüzden kullanıcıların web sitenizde gezinmesini ve istenen işlemi yapmasını hiçbir şeyin engellemediğinden emin olmak için web sitenizi baştan aşağı değerlendirmeniz gerekir.

7. Çok fazla kişisel veri talep etmek

İnsanlar, hemen kart numaralarını girmelerini isteyen veya bir abonelik formu aracılığıyla çok fazla bilgi talep eden sitelerden şüphelenir. Sitenizi ilk kez gören kullanıcılar, bu verilere neden ihtiyacınız olduğunu bile bilmez ve bu kadar çok şey talep etmeniz onları sadece korkutur.

8. Mobil uyumlu olmayan site

Sitenizin mobil versiyonunun olmaması bugün büyük bir eksikliktir. Eğer mobil uyumlu bir siteniz yoksa, kullanıcılar, herhangi bir rakibinizin mobil uyumlu sitesinde rahatlıkla hareket edip sipariş verebilecekleri için sizin sitenizde vakit kaybetmeyeceklerdir.

Artık kullanıcıların sitenizden neden hemen çıkabileceğini bildiğinize göre, performansınızı artırmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

Hemen Çıkma Oranınızı Azaltmak için İpuçları

Web sitenizin hemen çıkma oranını etkileyen faktörlere bağlı olarak, zaten neyin iyileştirilmesi gerektiğini biliyorsunuz. Fakat aşağıdaki listeyi incelerseniz, bazı önemli ipuçları sayesinde hemen çıkma oranınızı düşürebilirsiniz:

1. Yüksek Değerli Anahtar Kelimeler Seçin

Alakalı ve anahtar kelime için optimize edilmiş içerikler, arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan bir web sitesinin anahtarıdır. Bu nedenle, web sitenizin amacına uygun bir anahtar kelime araştırması yapmanız bir zorunluluktur.

İçeriğiniz ne kadar odaklı ve alakalı olursa, arama motorları web sitenizin ne sunduğunu daha iyi anlar. Böylece optimize ettiğiniz belirli arama terimlerini arama sonuçlarında daha üst sıralarda görme şansınız artar.

En iyi anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar aşağıdaki şekildedir:

 • Google Keyword Planner
 • Google Trends
 • Keyword Tool.io
 • Term Explorer
 • Ubersuggest
 • Semrush
 • Ahrefs

2. İçeriğin Okunabilir Olduğundan Emin Olun

Web sitenizdeki metinler zor okunuyorsa, ilgili içeriğin ve doğru anahtar kelimelerin hiçbir anlamı yoktur. Güçlü anahtar kelimeler, mantıklı olmayan bir bağlamda yararlı olmaz. İçeriğin anlaşılması kolay değilse, okuyucular sayfayı aşağı kaydırmaz bile.

2008’de yapılan bir araştırmaya göre, ziyaretçilerin sadece %20’si okur, diğerleri ise sadece tarar. Yani kullanıcılar bilgiye hızlı ulaşmak isterler. 2022 itibariyle, içeriğiniz ilgi çekici değilse, kullanıcıların %38’i web sitenizi ikinci kez ziyaret etmeyecektir.

3. Doğru Trafiği Çekin

Hedef müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeleri optimize etmek, doğru trafiği çekmeniz ve web sitenizin hemen çıkma oranını azaltmak için temel faktördür.

Peki bunu nasıl yaparsınız?

Örneğin, ürünleriniz erkeklere yönelikse kadınlara reklam vermeyin veya Avrupa’ya gitmek isteyenlere Karayip seyahat paketleri sunmayın. Web sitenizin trafiğini artırmak için en uygun hedefleme yöntemlerini uyguladığınızdan emin olun.

4. Pop-up’larla Müşterileri Rahatsız Etmeyin

Alakasız pop-up’lar insanları rahatsız eder ve daha yüksek bir hemen çıkma oranına yol açar. Araya giren, yanıp sönen renklere sahip, titreyen ve genel olarak alakasız olan pop-up reklamlar, kullanıcı deneyimine ciddi şekilde zarar verebilir. Sonuç olarak, içeriğinizin kalitesinden bağımsız olarak hemen çıkma oranınız hızla artar. Bu yüzden bir açılır pencere kullanıp kullanmayacağınızı ve ne tür bir pencere kullanacağınızı seçmeden önce hedefinizin ne olduğunu düşünün.

5. Harekete Geçirici Mesajınızı İyileştirin

Harekete geçirici mesajınız aracılığıyla müşterilerinize nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda şeffaf olun. İlk bakışta, harekete geçirici mesajınız müşterilerinizin sunduğunuz ürün ve hizmetleri bilmesini sağlar. Fakat harekete geçirici mesajınız ile müşterilerinizi yanıltırsanız, yanılan müşteriler, yüksek hemen çıkma oranlarının ve düşük dönüşüm oranlarının bir numaralı nedeni haline gelebilir.

6. Meta Açıklamalar Ekleyin

Meta açıklama etiketleri, belirli bir web sayfasında bulunan tekliflerin kısaltılmış özetleridir. Bunlar, arama motorlarında sitenin tıklanabilir bağlantısının altında teklifinizle ilgili kısaca bilgi vermenizi sağlar.

Meta açıklamaları çok önemlidir çünkü ziyaretçilere web siteniz hakkında önceden bilgi verir. Ziyaretçileri yakalamak için ideal meta açıklama uzunluğu 160 karakter veya daha az olmalıdır.

7. Web Sitesi Hızını Artırın

Birçok araştırma gösterdi ki, web sitenizin hızındaki iki saniyelik bir gecikme, size satış kaybı olarak geri döner. Yani web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürerse, müşterileriniz göz açıp kapayıncaya kadar sitenizden çıkar.

Peki web sitesi hızını nasıl artırılır?

 • Web sitenizdeki fotoğrafları optimize edin.
 • İçerik Dağıtım Ağı aracılığıyla dağıtılmış sunuculardan oluşan bir sistem kullanın.
 • Daha iyi önbelleğe alma özellikleri ekleyin.
 • Hızlı bir hosting sağlayıcısına geçin.

Bu noktada Türkiye’nin en popüler hosting sağlayıcılarından biri olan Niobe Hosting’in kurumsal hosting planları sizin için doğru seçim olabilir. 

8. Mobil Dostu Bir Site Oluşturun

Nisan 2015 itibariyle Google, mobil uyumluluğun bir sıralama faktörü olduğunu belirtti. Bu yüzden bunu avantaja çevirmek için:

 • Web sitenizin mobil versiyonunu oluşturun.
 • Mobil eklentileri kullanın.
 • Mobil cihazlarda duyarlı tasarım kullanın.

Özetle diyebiliriz ki, hemen çıkma oranı ne kadar düşükse, o kadar iyidir. Bu süreç bazen zorlayıcı olsa da, ziyaretçilerinizin web sitenizde geçirdiği sürenin, ihtiyaç duydukları bilgileri bulabilmeleri için yeterince uzun olduğundan emin olun.