JavaScript, 1995 yılında Netscape tarafından geliştirildiği tarihten bu yana, günümüzde hala geçerliliğini koruyan popüler yazılım dilleri arasında gösterilmektedir. JavaScript, web geliştiricilerin sıklıkla kullanmış olduğu 3 temel yazılım dillerinden biridir. Web tasarımlarında kullanılan yazılım dilleri aşağıdaki gibidir.

  • HTML: Web sayfalarına içerik ekleme konusunda destek sunmaktadır.
  • CSS: Web sitelerinin içerisinde barındırılan tasarımsal sayfaların, stil sayfalarının düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • JavaScript: Web sitelerinde yer alan sayfaların davranışlarının yönetilmesi için kullanılmaktadır.

JavaScript kullanımı, web siteleri için dinamikler yaratmak ve oyunları çalıştırmak gibi oldukça geniş alanlarda kullanılmaktadır. JavaScript öğrenmek geliştiricilere birçok avantajlar sunar. Bu avantajların başında, JavaScript’in kolay öğrenilebilir ve uygulanabilir olması gelmektedir. Günümüzde web sitelerinin %90’ının üzerinde JavaScript kullanımı gerçekleştirildiği biliniyor. JavaScript birçok farklı tarayıcılarda ve mobil cihazlarda çalışır. Tüm bu özellikleri ile JavaScript öğrenmek, kendimize yapacağımız iyi bir yatırımdır. Bu amaçla kullanılacak kaynaklar arasında en popüler olan ve ücretsiz şekilde sunulan JavaScript kitaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

JavaScript Tasarım Modellerini Öğrenmek

Orijinal adı “Learning JavaScript Design Patterns” olan JavaScript kitaplarından ilki, JavaScript konusuna yeni başlayanlar için hazırlanmıştır. Okuyucuları için tamamen ücretsiz olarak sunulan E-kitaba buradan ulaşmak mümkündür. 

Web sitelerinde tasarım desenleri konusu, yazılım tasarımlarında kullanılan çözümlerdendir. JavaScript tasarım modellerinin öğrenilmesi, heyecan verici ve keşfedilmesi büyüleyici konulardan biridir. Bunun nedeni olarak da, geliştiricilerin günümüze kadar ulaşan deneyimleri doğrultusunda, çözülmeye çalışılan sorunlara yeni alternatifler sunmaları gösterilmektedir. Sunulan çözüm önerileri ve tasarım modelleri, çalışmaların optimize edilerek, yapılandırılmasını sağlamaktadır. JavaScript tasarım modellerinin öğrenilmesi, bu alanda yapılacak çalışmalar için genel bir çerçeve de sunar. 

JavaScript Tasarım Modellerini Öğrenmek” kitabı, JavaScript programlama diline ait hem geleneksel hem de modern tasarım uygulamalarını keşfetmenin yolunu aralar. Kitabın hedef kitlesi, JavaScript tasarım kalıplarını ve bu kalıplara ait programlama dilinin nasıl uygulanabileceği hakkında bilgilerini geliştirmek isteyenler olarak belirtilmektedir. Kitapta yer verilen kavramlar, temel ön bilginin sağlanmasını amaçlamaktadır. Kitap, temel düzeyde JavaScript yapılandırmasını öğrenmek isteyen herkese hitap etmektedir.

Kısaca JavaScript

Orijinal ismi “JavaScript Succinctly” olan kitabı hem çevrimiçi hem de indirerek okumak mümkün olmaktadır. Popüler JavaScript kitapları arasında yer alan “Kısaca JavaScript” kitabına tamamen ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Kısaca JavaScript” kitabı, okuyucularına JavaScript nesnelerinin, bu nesnelere ait değerlerin yakından incelenmesini sağlamak için hazırlanmıştır. Başlangıç seviyesinde JavaScript geliştiricileri, bu kitaptan kolaylıkla yararlanabilir. JavaScript dil anlayışına hakim olmak, geliştirmek, jQuery ve Prototype gibi kavramları daha yakından tanımak için kitap tüm okuyuculara önerilmektedir. Kitap içeriğinde, JavaScript nesneleri ve bu nesnelerle çalışma yöntemleri, dize, sayı ve değerlerle çalışma şekilleri, kapsamlar, fonksiyonlar yer almaktadır.

Kediler İçin JavaScript

Kitabın orijinal adı “JavaScript For Cats” olarak tanımlanmaktadır ve yeni programcılar için giriş niteliği taşımaktadır. Popüler JavaScript kitapları arasında yer alan bir başka öneri olan “Kediler için JavaScript”, okuyucularına tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Kitaba adını veren “Kediler İçin JavaScript”, okuyucularını “korkak bir kedi olma” sloganı ile karşılıyor. Kitap JavaScript öğrenirken, okuyucularından bir kediden, kaplan yaratmayı hedefliyor. Öğrenme süreci o kolay ve keyifli oluyor ki, hata yapma olasılığı, keyifli bir deneyime dönüşüyor. Kitapta web geliştiricilerin kediler gibi zaman zaman hata yapabileceğini belirtiliyor. Bir şeylerin yanlış yazılması, temel işlevlerin çalıştırılması unutulabilir. Ancak kitap, öğrenmenin en iyi yolunun hata yapmaktan geçtiğini vurguluyor. 

Kitabın özeti ise şu kelimelerle ifade ediliyor. JavaScript bir programlama dilidir ve bilgisayarınıza bir şeylerin yapılması için talimatlar verilen araç özelliğindedir. Kedileri miyavlamak nasıl kontrol ediyorsa, bilgisayarları da programlama dili ile yazılmış olan ifadeler kontrol ediyor. Dünya genelinde kullanılan tüm tarayıcılar JavaScript dilini anlar ve biz web sitelerinin çılgınca şeyler sunması için bu dilden yararlanmaya çalışırız. Kitap özeti yine şu ifadelerle bitiriliyor. Bir kedi olduğunuzu varsayarsak, koşma ihtimaliniz epey düşüktür. Günde bir ya da iki saatinizi bu kitaba ayırarak, bir kediden kaplana dönüşmeniz muhtemeldir.

JavaScript Konuşmak

Orijinal adıyla “Speaking JavaScript” olan kitabının yazarı, Web geliştirme uzmanı Dr. Axel Rauschmayer Dir. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılara hitap eden kitap, ücretsiz olarak sunulmaktadır. Kitabın çevrimiçi versiyonuna buradan ulaşmak mümkündür.

JavaScript Konuşmak” kitabı, kendisi de bir programcı olan bir yazar tarafından, programcılar için kaleme alınmıştır. Kitabın içeriğinden, hızlı ve doğru şekilde JavaScript öğrenmek isteyenler en üst seviyede yararlanabilir. Kitap genel hatlarıyla dört bölümden oluşmaktadır. Kitabın bölümleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

  • JavaScript’e Hızlı Başlangıç: Bu bölümde, 30’dan fazla JavaScript kümesinin öğrenilmesi ve güvenle uygulanması gösterilmektedir.
  • JavaScript Arka Plânı: “JavaScript Ne Zaman? Neden ve Nasıl Oluşturuldu?” sorularının yanıtları ile başlayan bölüm, JavaScript ve diğer programlama dillerinin ilişkisini de ele almaktadır. JavaScript’i bugün önemli kılan tüm özellikler yine bu bölümde okuyucuya aktarılmaktadır.
  • Derinleştirilmiş JavaScript: Kitabın üçüncü bölümü daha çok uygulama aşamasını kapsamaktadır. İlgilendiğiniz bir alan seçilerek, konuyu derinlemesine irdeleyerek JavaScript alanlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır.
  • Araçlar ve İpuçları: Kitabın son bölümü genişletilmiş haliyle JavaScript kullanımına ilişkin birçok ipucunu okuyucusu ile paylaşmaktadır. En iyi JavaScript uygulamaları, gelişmiş teknikler ve öğrenme kaynakları bu bölümde yer almaktadır.

JavaScript Kılavuzu

JavaScript Guide” kitabı, başlangıç seviyesinden, ileri düzeye kadar genişletilmiş bir bilgi kaynağı özelliği taşıyor. Kitap çevrimiçi uygulama ile ücretsiz olarak buradan okuyucuya sunuluyor.

Temel seviyede, “www” açılımı, “HTML Nedir ve Nasıl Kullanılır?” ve JavaScript seviyeleri arasında geçişi oldukça anlaşılır bir dilde ifade ediyor. QR kod uygulaması ile mobil cihazlardan ve bulunduğunuz her yerden erişimi de mümkün olan E-kitap, web geliştirme konusuna ilgi duyan ve bilgilerini artırmak isteyen herkese hitap ediyor. 

JavaScript temel dilbilgisi ve türleri, uygulama adımları kitap içerisinde detaylı şekilde işleniyor. Birçok dil seçeneğini de içerisinde barındıran bu E-kitap, dünya genelinde hemen her dile çevrilerek, okuyuculara sunulan bir kitaptır. JavaScript kılavuzunun döngüler ve yenileme bölümü, özellikle bilgilerini bir üst seviyeye taşımak isteyenlere, derinlikli açılımlar getiriyor. Fonksiyonlar bölümünde, her biri fonksiyonun işlevi, tanımlaması ve uygulama adımları veriliyor. JavaScript konusunda merak edilen tüm sorulara da yanıt veren kitap, okuyucular tarafından popüler JavaScript kitapları arasında gösteriliyor.

Genişletilmiş JavaScript

Orijinal adı “JavaScript Allongé” olan kitap, daha çok orta ve ileri seviye JavaScript kullanıcılarını hedefliyor. Ücretsiz olarak sunulan kitaba buradan ulaşmak mümkündür.

Genişletilmiş JavaScript” kitabı, Reginald Braithwaite tarafından Fransızca olarak yazılan, ücretsiz E-kitap linkinde Türkçe çevirisi de bulunan kitaplar arasında yer alıyor. Kitap içeriği, JavaScript’in işlevlerle programlanması üzerinde yazılmış ileri seviye özellikleri içerisinde barındırıyor. JavaScript’in web geliştiriciler için önemini, kapsamını detaylı şekilde vurgulayan kitap, terimlere ve açılımlarına da geniş yer veriyor. 

Bazı terimlerin tanıdık gelmemesine karşın, kitap okuyucuya endişelenmesi için bir durum olmadığını, her bir terimin en üst versiyonuna kadar detaylı şekilde işlendiğini belirtiyor. “Genişletilmiş JavaScript” kitabının içeriğinde ayrıca, programcıların küçük ve güçlü bileşenleri yazabilme yeteneklerini geliştirirken, daha büyük ve detaylı özelliklere sahip programlarla çalışabilmeleri için iyileştirme önerileri de yer alıyor. JavaScript’in blok yapılı değişkenlerinin, yinelenebilir özellikleri, sınıf anahtarları da kitapta işlenen konular arasında bulunuyor. “Genişletilmiş JavaScript” kitabı, web geliştiriciler için programlama yapmayı daha anlamlı hale getirmek için değerli bilgiler sunuyor.

Ölçeklenebilir JavaScript Uygulamaları Tasarlama

Emmit Scott’ın kaleme aldığı orijinal adı “Designing Scalable JavaScript Applications” olan kitaba ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz. 

Herhangi bir JavaScript uygulaması ile çalışanlar, bakımı kolay olan ve zaman içerisinde iyi bir şekilde ölçeklenen kod tabanları oluşturmanın o kadar da büyük bir başarı olmadığını bilirler. Kitap, okuyucuya bu cümleler ile sesleniyor. JavaScript uygulamalarının ölçeklenebilir tasarımlar ile nasıl mümkün olduğunu detaylı olarak açıklayan kitap, hangi seviyede olursa olsun, tüm web geliştiricilere hitap ediyor. JavaScript kullanımındaki karışıklığın, projeler büyüdükçe arttığını ifade eden kitap, tüm karmaşık projelerin iyileştirilmiş tasarımlar olarak nasıl meydana getirileceğini anlatıyor. Kitapta, çalışılan proje içerisinde her değişikliğin plânlanmasının çok da mümkün olmadığını ancak esnek ve kolay geliştirilen tasarımlar ile mimarilerin en iyi duruma taşınabileceği belirtiliyor. İyi bir şekilde tasarlanmış ve genişletilebilir mimariler, hata düzenlemeleri, yeni teknolojilerin projeye dahil edilmesi ve bakım maliyetlerini minimum seviyeye taşımak, kitapta verilen bilgilerin uygulanması ile mümkün oluyor.

JavaScript Doğru Yol

Orijinal ismi “JavaScript The Right Way” olan kitap, JavaScript konusunda popüler ve ücretsiz kitaplardan biridir. Okuyucularına birçok dil seçeneği sunan kitaba buradan ulaşmak mümkündür.

Yazılım uzmanı William Oliveira’nın kaleme aldığı “JavaScript Doğru Yol” kitabı, yeni geliştiricileri JavaScript ile tanıştırmayı, deneyimli geliştiricilerin de JavaScript’in en iyi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Dünya genelinde en iyi JavaScript uzmanlarının makalelerine ve ipuçlarına yer verilen kitap, okuyucuya oldukça geniş bir içerik sunuyor. JavaScript test araçları, çerçeveleri, modelleri, oyun bileşenleri gibi pek çok konuya kitapta yer veriliyor. Kitap içerisinde bulunan podcast bölümü, çalışırken bilgi edinmeyi sevenlere hitap ediyor. “JavaScript Doğru Yol” kitabı, JavaScript konusunda ister başlangıç seviyesinde isterse ileri düzeyde olsun her kullanıcının başucu kitabı olma özelliği taşıyor.