Dünya genelinde 4.03 milyardan fazla kullanıcısı olan e-posta, şirketler için en popüler iletişim yöntemlerinden biridir ve hala büyümeye devam ediyor. Tahminler bu sayının 2024 yılına kadar 4,48 milyar kullanıcıya ulaşacağını gösteriyor.

Fakat e-posta geniş bir erişim alanı sunmasına rağmen, özellikle şirketler ve devlet kurumları için önemli riskleri de beraberinde getirir. Bunun nedeni, kimlik avı, istenmeyen e-posta, fidye yazılımı, Business Email Compromise (BEC), truva atları ve kötü amaçlı yazılımlar gibi artan siber tehditlerdir.

Bu yüzden işletmenizi kötü amaçlı e-posta’lardan korumak söz konusu olduğunda, “Güvenli E-posta Ağ Geçidi yani Mail Gateway” ideal bir çözümdür. 

Mail Gateway Nedir?

Güvenli E-posta Ağ Geçidi yani Mail Gateway“, tüm kullanıcılarınızın gelen ve giden mesajları için bir filtre görevi gören bir e-posta sunucusudur. Ayrıca gönderilen ve alınan e-posta’ları izleyen bir yazılım veya cihazdır.

E-posta, işletmeler için popüler iletişim yöntemleri arasında üst sıralarda yer aldığından, bilgisayar korsanları için de bir erişim noktası görevi görür. Fakat kötü niyetli e-posta’ların harekete geçmesi için alıcının genellikle bir bağlantıya tıklaması veya bir eki açması gerekir.

Bu nedenle işletmeler, kötü niyetli e-posta’ları nasıl tespit edeceklerini bildiklerinden emin olmak için çalışan eğitimine yatırım yapar. Eğitim gerekli ve pratik olsa da, şirketinizi korumanın daha iyi bir yolu, bu tür e-posta’ların güvenli bir e-posta ağ geçidi ile ekibinize ulaşmasını engellemektir. Bu sayede kötü niyetli içerikli e-posta’ları tespit edebilir ve kullanıcılarınıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Email Gateway Nasıl Çalışır?

Email gateway, e-posta iletişimleri için bir güvenlik duvarıdır. Farklı teknolojiler, hangi e-posta’ların e-posta ağınıza girip girebileceğini yöneten kuralları yürütmek için bir araya gelir.

Bir e-posta’nın bir kullanıcıya teslim edilmesinin güvenli olup olmadığını belirlemek için, güvenli e-posta ağ geçidi, alan adını kontrol eder ve içeriği değerlendirir. Bir e-posta’yı güvensiz veya kötü niyetli olarak görürse reddeder veya karantinaya alır. Kullandığınız güvenli ağ geçicidine bağlı olarak yöneticiler karantinadaki e-posta’lara erişebilir.

Güvenli bir e-posta ağ geçidi, siber saldırı risklerini azaltmanın ötesinde, e-posta’ları gönderilmeden önce tarayarak hassas bilgileri korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, e-posta’ları şifrelemek için de mail gateway’i kullanabilir, verilere sadece yetkili kişilerin erişebilmesini sağlayabilirsiniz.

Farklı işletmlerin değişen siber güvenlik gereksinimleri olduğu düşünüldüğünde, güvenli ağ geçitleri özelleştirme için alan sağlar. Bunu, politikalarınızın yanı sıra yerel ve sektör düzenlemelerine uygun filtreler ve kurallar oluşturarak başarabilirsiniz.

Güvenli E-posta Ağ Geçitlerinin Özellikleri Nelerdir?

E-posta ağınızı güvence altına alma arayışınızda, her biri farklı işlevler sunacak farklı güvenli ağ geçitleri ile karşılaşacaksınız. Bu noktada e-posta ağınızı yeterince korumak için güvenli e-posta ağ geçidinizin sahip olması gereken temel özellikleri bilmeniz gerekir. Aşağıdaki listede bu özelliklerin tümünü bulabilirsiniz:

1. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

Makine öğrenimi, sistemin işlediği tüm verileri analiz eder. Bu tür veriler, e-posta’larla ilgili personel davranışını, e-posta güvenliğini yönetmek için ayarladığınız parametreleri ve aldığınız tehditlerin yapısını içerir.

Bu tür bir analizden elde edilen içgörüden, AI, sistemin buna göre öğrenmesini ve ayarlanmasını sağlar. Sistem, insan müdahalesi olsun veya olmasın devam edecek bir süreç olan tehdit algılama ve iyileştirme konusunda sürekli öğrenir ve gelişir.

2. Kimlik Avı ve Sosyal Mühendislik Koruması

Mail gateway’in kimlik avı ve sosyal mühendislik saldırılarını engelleme yeteneği çok önemlidir. Bunu akılda tutarak, güvenli bir e-posta ağ geçidi seçerken kimlik avına ve sosyal mühendisliğe karşı korumaya büyük önem verin.

3. Fidye Yazılımı, Truva Atı ve Diğer Kötü Amaçlı Yazılım Algılama

Bilgisayar korsanlarının ağınıza giriş yaptığı birincil ağ geçidi olarak, e-posta’larınızın güvenliğini sağlamak hayati önem taşır. Çoğu e-posta yoluyla düzenlendiğinden, bu özellikle kötü amaçlı yazılım saldırıları için geçerlidir.

4. İstenmeyen Posta Filtreleme

İstenmeyen e-posta filtreleme mutlaka güvenlikle ilgili olmasa da, sahip olmanız gereken bir özelliktir. İstenmeyen e-postalar kullanıcılara ulaşırsa, dikkatlerini işlevlerinden uzaklaştırarak üretkenliklerini etkileyebilir. 

5. SPF, DKIM ve DMARC Desteği

E-posta ağınızın güvenliğini sağlamak kolay bir iş değildir. Bu nedenle, güvenli ağ geçidiniz SPF, DKIM ve DMARC gibi e-posta kimlik doğrulama protokollerini desteklemelidir. Bunlar, kimlik avı ve kimlik sahtekarlığı gibi tehditlerle mücadeleye yardımcı olacaktır.

SPF ( Sender Policy Framework), DNS sunucularınızı güçlendirir ve alan adınızdan kimlerin e-posta gönderebileceğini kısıtlar.

DKIM (DomainKeys Identified Mail), e-postalarınızın içeriğinin yetkili kalmasını sağlar.

DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance), ilk iki protokolü tutarlı bir dizi politikayla birleştirir.

6. DHA ve DDoS Tespiti

Herhangi biri spam posta ve kimlik avı saldırısı çalışanlarınızı hedef almadan önce e-posta’larını toplamak için bir yola ihtiyaç duyar. Bunu DHA saldırılarını kullanarak başarırlar. DHA saldırılarına karşı korumanın yanı sıra, güvenli ağ geçidiniz e-posta sisteminizi çökertebilecekleri için DDoS saldırı tespiti de sunmalıdır.

Bunlara ek olarak, Email Gateway’inizin Content Disarm and Recognition (CDR), sandbox, e-posta DLP, şifreleme, e-posta arşivleme ve e-posta sürekliliği gibi tamamlayıcı çözümler sunduğundan emin olmanız gerekir.

7. Özelleştirme

Bir güvenli ağ geçidinden alacağınız koruma seviyesi iki ana kritere bağlıdır; sunduğu özellikler ve özel ihtiyaçlarınızı ne kadar karşılayabileceği. Bu nedenle, en iyi mail gateway özelleştirme için işletmelere bir alan sunar.

Bu sayede, yöneticileriniz ihtiyaçlarınıza en uygun e-posta politikalarını – kurallarını oluşturabilir ve uygulayabilir. Bu, belirli IP adreslerine, göndericilere, alıcılara giden mesajların engellenmesi ve belirli anahtar kelimelerle mesajların engellenmesi kadar spesifik olabilir.

Güvenli E-posta Ağ Geçitleri Yatırım Yapmaya Değer mi?

Siber tehditler, tartışmasız bugün şirketlerin karşı karşıya olduğu en önemli tehdittir. Bir ihlalin sonuçları arasında özel bilgilerin kaybı, müşteri verilerinin kaybı, uyumsuzluk cezaları, davalar ve itibarın zarar görmesi sayılabilir.

Güvenli bir e-posta ağ geçidi, e-posta ağınız üzerinden yönlendirilen saldırı riskini azaltarak, temel iş faaliyetlerine odaklanmanıza olanak tanır. Bu yüzden yatırıma değerdir diyebiliriz.

Gelen spam e-postaları %99,9 başarı ile yakalayan, yönetilebilir, kişiselleştirilebilir gelişmiş yazılım desteğine sahip kurumsal e-posta hesapları oluşturmak istiyorsanız, Niobe Profesyonel E-posta paketlerini de inceleyebilirsiniz.