İşletmenizin ihtiyaçlarına uygun bir web tasarım şirketi bulmak çok zor olabilir. Çünkü görünüşte tüm web tasarım firmaları aynıdır. Hepsi aynı hizmetleri verir. Fakat daha derinlemesine incelediğinizde, iyi bir web tasarım şirketinin gerçekten hangisi olduğunu anlayabilirsiniz.

Web Sitesine Neden İhtiyaç Var?

İnternet satın alma kararlarını nasıl verdiğimizi, teknoloji ise bu satın alma kararlarını nerede ve ne zaman vereceğimizi etkiledi. Sonuç olarak teknoloji ve internet, tüketicinin satın almak yolculuğunu değiştirdi. 

Yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 67’si dijital olarak ürün ve hizmet araştırması yapıyor.

Peki bu neden önemli?

Artık birçok kişi yeni bir ürün veya hizmeti denemeden önce, satın alma işlemleriyle ilgili bilinçli bir seçim yapmak için internete bakıyor. Bu, modern ekonomide iş başarısı için çevrimiçi bir varlığa yani bir web sitesine sahip olmayı gerekli kılar. Özellikle küçük bir işletme sahibiyseniz, bir web sitesine sahip olmanın faydaları çok fazladır.

Web Tasarım Şirketlerini Hangi Parametrelere Göre Değerlendirmeliyiz?

İster mevcut web siteniz için bir yenileme ister tamamen yeni bir web tasarımı projesi olsun, her durumda dikkate alınması gereken pek çok faktör vardır:

  • Ne kadar içeriğiniz var ve performansınız nasıl? 
  • Web sitenize hangi yeni teknolojiyi entegre etmeniz gerekiyor? 
  • Proje sitenizin ziyaretçi deneyimini nasıl iyileştirecek?

Bu soruların cevaplarını verebiliyorsanız, bir sonraki aşamada web tasarım ajansı ile sözleşme yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz gerekir. Bu çok büyük bir karardır. Güveninizi ve bütçenizi başka birinin eline teslim etmeden önce detaylıca düşünmeniz gerekir.

Bu yüzden bu büyük kararı vermeden önce en iyi web tasarım firmalarını bazı parametrelere göre değerlendirmenizde fayda var. 

Bu parametrelerden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Referansları memnun mu?

Bir web tasarım şirketi hakkında geçmiş veya şimdiki müşterileri aracılığıyla bilgi edinmekten daha iyi bir yolu olabilir mi? Birkaç referansla konuşarak, şirketinin güçlü yanlarını, zayıf yönlerini, kalitesini, iş ahlakını, bütünlüğünü ve güvenilirliğini değerlendirebilirsiniz.

2. İsteklerinize cevap verebiliyor mu?

Web tasarım firmalarını araştırmaya başlamadan önce, ihtiyaçlarınızı net bir şekilde özetlemeniz gerekir. Çünkü projenizin ölçeği ve karmaşıklığı, ne tür bir ekip aradığınızı etkileyebilir. E-ticaret, sosyal medya ve e-posta entegrasyonu, özel formlar, coğrafi konum içerik filtreleme vb. projenizle ilgili tüm bu ayrıntılar, görüştüğünüz ajanslara sunulmalıdır. 

İstekleriniz doğrultusunda, ihtiyaçlarınıza cevap verebilen, özel çözümler üreten, şirketiniz büyüdükçe web siteniz için daha fazla esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlayabilecek bir web tasarım şirketi seçmeniz gerekir.

3. Pazarlama deneyimleri yüksek mi?

Web siteniz şirketinizin yüzüdür. Uygun şekilde tasarlanır ve geliştirilirse, çekeceği yeni potansiyel müşterilerle satış kanalınızı oluştururken en iyi satış alanlarınızdan biri olabilir. Bu yüzden seçeceğiniz web tasarım firmanız sadece yazılım konusunda değil; içerik pazarlama,, SEO, sosyal medya, blog oluşturma vb. pazarlama taktikleri konusunda da bilgili olmalıdır. Bu pazarlama becerisini gösteren bir web tasarım şirketi ile ortaklık kurarak, web sitenizi başarılı bir pazarlama platformu haline getirebilirsiniz.

4. Web’in bütün alanlarına hakim mi? 

Güzel tasarlanmış ve kodlanmış bir siteye sahip olmak önemlidir. Fakat bunun kadar önemli olan bir şey varsa, o da alakalı anahtar kelime aramaları sırasında o sitenin görünür olabilmesidir. Sonuçta, potansiyel müşterileriniz aramaları sırasında sizi bulamazsa bir web sitesi ne işe yarar ki?  

İçerik pazarlaması, sosyal medya, blog oluşturma vb. pazarlama taktiklerine ek olarak; web sitenizin kodlaması, başlık etiketleri, meta açıklamaları ve alt etiketleri SEO’nuzu etkileyerek web site performansınıza zarar verir. Neyse ki, web tasarım şirketlerinin sitenizin SEO’sunu daha da iyileştirmek için yararlanabileceği çok sayıda ücretli ve ücretsiz araç (Google Analytics, Google Trends, SerpChecker, WebMeUp, Backlink Checker ve Spyfu vb.) vardır.

5. Proje yayına alındıktan sonrası bakım veya teknik destek sağlıyorlar mı? 

Web doğası gereği, hem teknolojideki gelişmeler hem de sürekli yeni içerik akışı ihtiyacı açısından sürekli gelişiyor. Bu yüzden web sitenizi teslim aldıktan sonra güncelleme yapmak istememeniz mümkün değil. Belki şirketinizin ürün veya hizmetleri arttığı için belki de yeni bir web teknolojisi ile sitenizi güncellemek istediğiniz için bir yenilik isteyeceksiniz. Ya da tam tersi içerikte veya yazılımınızda bazı aksaklıklar olacak. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak web sitenizi yapan şirketle en baştan anlaşmanız gerekir.

Bazı web tasarım şirketleri aylık hizmet şeklinde teslim sonrası seçenekler sunarken, bazıları ise mevcut müşterileri için farklı bir fiyatlandırma yapabilir. Yöntem ne olursa olsun seçeneklerinizi bilmek önemlidir. Bu yüzden proje sonrası ihtiyaçlarınız için kapsamlı bir fiyatlandırma aldığınızdan emin olun.

6. Seçeceğiniz şirketin büyüklüğü önemli mi? 

Seçeceğiniz web tasarım şirketinin kaç çalışanı var? Uzmanlık alanları nelerdir? İşin kapsamını halledebilirler mi? Web projesinin kişisel sahipliğini üstlenecek tek bir iletişim noktası sağlanacak mı? Çok büyük bir şirket, karışıklığın içinde kayboluyormuş gibi hissetmenize neden olabilir. Çok küçük bir şirket ise, web’deki varlığınızı bir sonraki seviyeye yükseltmek için gerekli kaynaklara sahip olmayabilir. İdeal olarak, bir web tasarım şirketi tüm ihtiyaçlarınızı hızlı ve verimli bir şekilde karşılayacak kadar çevik ve tüm taleplerin doğru bir şekilde halledilmesini sağlayacak araçlara sahip olmalıdır. Çalışan sayısından daha da önemli olan şey niteliktir.

7. Çalışmaları için garanti veriyorlar mı? 

Web sitenizin tam olarak teklife dayalı olarak tasarlandığı gibi çalışacağına dair bir garanti olup olmadığını bilmeniz çok önemlidir. Belirli bir süre boyunca herhangi bir kod sorunu için ücretlendirilmeyeceğinizi bilerek bir web tasarım şirketi seçmek, size oldukça avantaj sağlar. Aksi takdirde, her “düzeltme” için ödeme yapmanız gerekir ve bu maliyetler hızla artabilir.

8. Maliyet ve bütçeniz nedir?

Bir web tasarım firması seçerken en önemli kriterlerden biri de maliyettir.

  • Web tasarım ajansı saatlik olarak mı çalışıyor yoksa belirlenmiş bir bütçe var mı?
  • Çalışma saatlerinde bir sınır var mı yoksa sözleşme beklenmedik gecikmeleri, yetersiz çalışmaları ve süreçteki diğer aksaklıkları kapsıyor mu?
  • Yeni web sitesinin sağladığı potansiyel satış veya satışlardaki değeri ölçmek için hangi ölçümler kullanılacak?

Küçük bir bütçeniz varsa, düşük bir ücret karşılığında kurulmuş bir çözümü düşünmek isteyebilirsiniz (WordPress gibi).

Bütçeniz daha yüksekse, isteklerinize göre kodlanacak bir tasarım için iyi bir web tasarım ajansıyla ortaklık kurabilirsiniz. Fakat bu anlaşmayı yaparken yatırımınızdan tam olarak ne elde edeceğinizi kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca, “Fiyata hangi hizmetler dahil, sürekli bakım ve destek için birlikte çalışmaya istekliler mi?“ gibi soruları da göz ardı etmemenizde fayda var. 

Yukarıda, web tasarım şirketi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Siz web tasarım şirketi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Farklı taktikleriniz varsa, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde içeriğimize ekleyelim. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.