Değerli, alakalı bilgiler sunan kaliteli içerik, çoğu başarılı pazarlama kampanyasının temelini oluşturur. Yakın tarihli bir Hubspot anketine göre, ankete katılan pazarlamacıların %70’i aktif olarak içerik pazarlamaya yatırım yapıyor ve başkalarına da bunu yapmalarını tavsiye ediyor. Fakat pazarlamacılar bu içeriği kendileri oluşturmuyor. SmartInsights tarafından hazırlanan bir rapor, ankete katılan B2B pazarlamacıların %84’ünün içeriklerini freelance yazarlara yaptırdıklarını ortaya koyuyor. Bu, içerik yazarlarının yüksek talep göreceği ve freelance çalışmanın en kolay yollarından biri olduğu anlamına geliyor. 

İçerik yazmanın ne olduğunu ve giderek daha popüler hale gelen bu alanda nasıl başlayabileceğinizi anlamanız için şimdi detaylara geçelim.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama, hedef kitle için alakalı ve yararlı bilgiler oluşturup paylaşarak marka bağlılığı oluşturmanın; ürün, hizmet ve uzmanlık satmanın bir yoludur.

Bu pazarlama stratejisi, yazılı veya görsel materyallere (blog, makale, infografik, video vb.) dayanır. Bu şekilde, insanlar markaya güvenmeye ve ürünlerine, hizmetlerine veya uzmanlıklarına ihtiyaç duyduklarında onlara yönelmeye istekli olurlar.

Bir İçerik Yazarı Ne Yapar?

İçerik özünde insanlara basitçe bilgi vermektir. İçerik hem yazılı hem de görsel olarak çeşitli biçimlerde olabilir. Elbette içerik yazarları, yazılı içerik konusunda uzmanlaşmıştır, ancak bu, tipik blog gönderileri ve web sayfalarından sosyal medya gönderilerine, basın bültenlerine, teknik incelemelere ve hatta video senaryolarına kadar değişebilir.

İçeriğin, mevcut ve potansiyel müşteriler, yatırımcılar, çalışanlar veya diğer paydaşları içerebilecek belirli bir hedef kitlenin ihtiyaçlarına doğrudan hitap etmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle içeriğin amacını anlamak, yüksek kaliteli işler üretmenin anahtarıdır. İçerik iyi yazılabilir, derinlemesine araştırılabilir ve yaratıcı bir şekilde tasarlanabilir, ancak hedeflenen kitleyle konuşmaz ve kitlenin aradığı değeri sağlamazsa işe yaramaz.

Bir İçerik Yazarlarının Hangi Becerilere İhtiyacı Vardır?

İçerik yazarlarının çok yönlü olması gerekir, ancak aynı zamanda müşterinin sektörü veya nişine ilişkin özel bilgiye sahip olması da yazara yardımcı olur. 

İçerik yazarı olmak istiyorsanız, genel olarak aşağıdaki becerilere sahip olmanız gerekecektir:

  • Sağlam bir yazım, imla ve üslup bilgisi.
  • Mükemmel araştırma becerileri.
  • Hızlı yazma ve son teslim tarihlerine uygun performans gösterme yeteneği.
  • Çok yönlülük.
  • Kendi başınıza içerik fikirleri üretmek için yaratıcı yetenek.

Yazma yeteneği bu beceri setinin merkezinde yer alır, ancak içerik yazarı olmanın tek niteliği bu değildir. Bilgi, yaratıcılık ve yazma hızı çok önemlidir ve hepsi bir içerik yazarı olarak becerilerinizi geliştirmek için bir araya gelmelidir. Bu nitelikler göz korkutucu gibi görünebilir, ancak bunlarda ustalaşmak için yapmanız gereken tek şey, düzenli pratik yapmak ve seçtiğiniz uzmanlık alanlarında kendinizi geliştirmek için zaman ayırmaktır.

İçerik Yazarı Olmak İçin İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?

İçerik yazarı olabilmek için her şeyden önce iyi yazabilmeniz gerekir. İyi yazabilmeniz için de yazacağınız konuya tutku duymalı, gerekli araştırmaları yapmalı, okumayı sevmeli, düşüncelerinizi bir ana hat halinde düzenlemeli ve yazınızın hatasız olduğundan emin olmak için tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz.

Bu özelliklerin bazılarına sahip olduğunuzu düşünmüyorsanız, içerik yazma kurslarına kaydolabilir veya üniversitelerin ilgili bölümlerinde yazarlıkla ilgili eğitimler alabilirsiniz, ancak bu bir gereklilik değildir. Birçok müşteri, son teslim tarihlerini karşılayabilen, revizyonları kabul eden ve iyi içerik oluşturabilen güvenilir içerik yazarlarıyla çalışmak ister. Bununla birlikte, yazılı eğitim ve deneyim, müşterilere yetenekli, profesyonel ve ciddi olduğunuzu kanıtlamanıza yardımcı olur.

İşi tamamlamak için aşağıdakiler gibi birkaç materyale daha ihtiyacınız olacaktır:

  • Güvenli bir internet bağlantısına sahip bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar.
  • Microsoft Word (MAC kullanıyorsanız, iPages)
  • Müşteri aramaları ve video konferanslar için bir Skype ya da Zoom hesabı.
  • Fatura tarihlerini ve proje son tarihlerini takip etmek için bir planlayıcı.

Çoğu içerik yazma işinde, saat başına sabit bir oran ödendiğinden, boşa harcanan zaman, genel olarak daha az para kazanmak anlamına gelir. İdeal olarak, kaliteden ödün vermeden mümkün olan en fazla sayıda projeyi tamamlamak istersiniz. Sıkı bir programda bir sürü içerik üretme düşüncesine kapılırsanız, o zaman freelance çalışan bir içerik yazarı olmak sizin için uygun olmayabilir.

İçerik Yazarlığı Konusunda Kendinizi Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Hedef kitleyle bağlantı kurmak ve sizi rakiplerinizden daha iyi yapan şeyleri okuyuculara net bir şekilde gösterecek şekilde yazmak için yapmanız gereken bazı şeyler vardır.

Yazma becerileriniz yeterli mi? 

Bu soruya cevabınız evetse, içerik yazarlığı konusunda kendinizi geliştirmek için yapabileceğiniz diğer ipuçlarını bulmak için okumaya devam edin.

1. Hedef kitlenizi tanıyın

Sanatla ilgilenen insanlar için yazıyorsanız, daha ağır bir dille yazabilirsiniz, fakat hedef kitleniz anaokuluna giden çocuklarsa, üslubunuz daha basit olmalıdır. Bu yüzden kimi hedeflemeye çalıştığınızı araştırmak için zaman ayırın. Böylece içeriklerinizin hedef kitlenizin dikkatini çekeceğinden emin olabilirsiniz.

2. İçerik geliştirme sürecinizi önceden planlayın

Ne tür içerikler oluşturuyorsunuz? Ana noktanız nedir? Resmi bir taslak oluşturmasanız da, ne iletmek istediğinizi ve bunu nasıl iletmeyi planladığınızı düşünmek için zaman ayırmak daha etkili yazmanıza yardımcı olacaktır.

3. İçeriği basit tutun

Uzun kelimeler ve cümleler sizi daha akıllı hissettirse de kafa karıştırıcıdır ve okunması daha zordur. Unutmayın, içerik oluşturmanın amacı, bilgiyi paylaşmak ve güvenilirliğinizi artırmaktır, geniş bir kelime dağarcığına sahip olduğunuzu kanıtlamak değil. Bu yüzden, eğer çalıştığınız marka uygunsa, konuşuyormuş gibi yazabilirsiniz.

4. Fazladan kelimeleri çıkarın

Bir kelime veya karakter sayısıyla sınırlı olmasanız bile içerik pazarlama metninizden fazla kelimeleri kaldırmanız gerekir. Bu yüzden yazdıklarınızı okurken, aynı fikri daha az kelimeyle ifade etmenin yollarını düşünün.

5. Kelime tekrarına dikkat edin

Metninizi okurken, aynı kelimelerin tekrar tekrar kullanıldığını görüyor musunuz? İçeriğiniz boyunca belirli anahtar kelime veya ifadeler kullanmak SEO için iyi olsa da, çok fazla kullanılan kelimeler okuyucuları gerçekten sıkabilir. Bu yüzden aynı kelimeler yerine eş anlamlılarını kullanmanızda fayda var.

6. Kaynaklarınızı kontrol edin

İnternet alıntılarındaki sorun, bu alıntıların her zaman doğru olmamasıdır. Bu yüzden ödevinizi yapın ve içeriğinizde yanlışlıkla sahte haberler paylaşmayın.

7. Etkileyici görsel öğeler ekleyin

Tüketiciler resimlere ve videolara iyi yanıt verir, bu nedenle görsel ögeleri içerik oluşturma çabalarınızın önemli bir parçası haline getirin.

8. Ara vererek yüksek sesle okuyun

En az 30 dakika (veya ideal olarak bir gece) ara verdikten sonra geri gelmek ve yazdıklarınızı yüksek sesle okumak, gereksiz bir dil kullanıp kullanmadığınızı görmenize yardımcı olabilir. 

9. İçeriğinizi editledikten sonra tekrar okuyun

Utanç verici yazım hataları veya yanlış yazılmış sözcüklerden kaçınmak için yazınızı iki veya üç kez kontrol edin. 

İçerik Yazma İşleri Nasıl Bulunur?

İçerik yazma işlerini birkaç farklı yolla bulabilirsiniz: Doğrudan şirketlere ulaşabilir, Indeed.com gibi web sitelerinde reklamı yapılan freelance içerik yazma pozisyonlarına başvurabilir ya da Upwork gibi freelance iş platformlarında açılan ilanlara başvurabilirsiniz. 

Fakat, bu başvuru yöntemleri, binlerce olmasa da yüzlerce başvuru ile sonuçlanır ve bu da yeni içerik yazarlarının ilk müşterilerini elde etmesini zorlaştırabilir.

Pazarlama ajansları, içerik yazma şirketleri, dergiler ve çok fazla içerik yayınlayan diğer şirketlerle iletişim kurmak birçok yazar için daha etkili bir strateji olabilir. Bu şirketlerdeki editörler yeni yazarlar için bir reklam yayınlayamayacak kadar meşguldür. Bu yüzden rekabet edecek daha az başvuru olacaktır. Neyse ki, tam zamanlı bir freelance içerik yazarı olmak için çok fazla müşteriye ihtiyacınız yok. Birçok yazarın yalnızca birkaç düzenli müşteriye ihtiyacı var.

İçerik Yazarak Para Kazanmak İçin Hangi Platformları Kullanmalısınız?

Fiverr, Upwork ve Freelancer.com gibi freelance’lere özel platformlar, fırsatlar arayan yazarları işverenlerle buluşturmaya yardımcı olur.

1. Upwork

Upwork, en çok kullanılan freelance iş ilanı sitesidir. Bireyler veya şirketler bu platforma iş ilanı verebilir veya adaylara göz atabilir. Adaylar mevcut işlere başvurma fırsatına sahiptir.

2. Freelancer.com

2009 yılında Sydney’de kurulan ve türünün en eski ve en büyüklerinden biri olarak bilinen Freelancer.com, diğer freelance çalışanlara karşı teklif vereceğiniz bir platform olduğu için biraz rekabetçidir, ancak yeteneklerinize güveniyorsanız ve harika bir teklifi nasıl vereceğinizi biliyorsanız, burada harika müşteriler bulamamanız için hiçbir neden yoktur.

3. Fiverr

Fiverr, freelance çalışanları saatlik veya belirli bir iş için faturalandırılmak yerine hizmetlerini paketlemesine izin verir. Fiverr, 5$ gibi düşük fiyatlı çevrimiçi hizmetleri sayesinde popüler hale geldi, ancak serbest çalışanlar istedikleri kadar az veya çok ücret almayı seçebilir.

İçerik Yazarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Bir içerik yazarı olarak para kazanmanın birkaç farklı yolu vardır.

Uzmanlaştığınız içerik türünü düşünürsek, bir düzineden fazla farklı yol olabilir. 

Bunlardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. İçerik yazarı

Bir içerik yazarının rolü, okuyucuyu bilgilendiren, eğlendiren ve eğiten içerik oluşturmaktır.

Bir içerik yazarı; web siteleri, bloglar, sosyal medya hesapları ve e-posta bültenleri de dahil olmak üzere birçok kanal için makaleler yazabilir. Çevrimiçi pazarlama stratejileriyle ilgili deneyim, güçlü araştırma ve ilgi çekici içerik yazma becerisi, ihtiyaç duyulan temel becerilerden bazılarıdır.

Bu rolün dezavantajlarından biri, daha yüksek maliyetli işler alabilmeniz için bir iş portföyü geliştirmenin biraz zaman almasıdır. Bu yüzden iyi bir deneyime sahip içerik yazarları daha çok talep görür.

İçerik yazarları sadece web siteleri, bloglar, sosyal medya vb. platformlarda yazmaz. İyi bir içerik yazarıysanız ve harika bir fikriniz varsa, bir kitap yazmayı da düşünebilirsiniz. 10 yıl önce kendi kendine yayın yapmak başlı başına bir işti, ancak Amazon gibi platformlar sayesinde kitap yazarak para kazanmak artık çok daha kolay.

Bu seçeneğin en olumlu yanı, kitabı bir kez Amazon gibi bir platforma koyduğunuzda, gelecekteki potansiyel kitap satışlarıyla da para kazanmaya devam edebilmenizdir. Bu alandaki başarı, niş web sitelerine benzer şekilde, yerleşik bir pazarı hedeflemenize veya her döneme hitap eden bir fikir bulmanıza bağlıdır.

2. Metin yazarı

Bir metin yazarı pozisyonunun, bazı temel farklılıklarla birlikte bir içerik yazarıyla birçok ortak noktası vardır. Bir metin yazarının birincil amacı ikna etmektir. Okuyucuyu bir şirketle belirli bir şekilde ilişki kurmaya veya bir ürün satın almaya ikna etmek için dili ve kelimeleri kullanırlar.

Metin yazarlığı genellikle reklamlarda, açılış sayfalarında, e-posta’larda, satış içeriklerinde, basılı reklamlarda, dijital reklamlarda ve broşürlerde kullanılır. En iyi metin yazarları, oldukça ikna edici kısa biçimli metinleri nasıl hazırlayacaklarını bilir. Metin yazarlığı, diğer yazma biçimlerinden daha fazla dönüşüm odaklı olduğu için bazı yazarlar için yüksek stresli bir pozisyon olabilir, ancak ilave sorumluluk kazanacağınız paraya yansır.

3. Teknik Yazar

Teknolojinin hayranıysanız ve işlerin nasıl yürüdüğünü biliyorsanız, teknik bilgileri kullanıcı dostu bir şekilde sunmanıza yardımcı olmak için becerilerinizi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Genellikle maaşlı pozisyonlar önerildiği için teknik yazarların freelance iş bulma konusunda daha zorlanır. Neyse ki, bu pozisyonu güvence altına aldığınızda, yeni müşteriler arama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

4. Blog Yazarlığı

Blog yazarak kendi kendinizin patronu olabilir, kendi içeriğinizi yönetebilir ve gerekli tüm metinlerden siz sorumlu olabilirsiniz.

İşin püf noktası, içerik üretmek için ödeme almak yerine, üçüncü taraf ürünleri, reklamları veya sponsorlu içeriği tanıtmak da dahil olmak üzere web sitenizden para kazanmanız gerektiğidir.

Kazanabileceğiniz miktar, web sitenizin nişini ne kadar iyi seçtiğinize, arama motoru için optimize edilmiş içerik üretme yeteneğinize ve ürettiğiniz içeriğin kalitesine bağlıdır.