İnternet hızınız mı yavaşladı? O zaman internet hızlandırma tekniklerine başvurmanın zamanı gelmiştir. Öncelikle internet hızınızı ölçmeli ve internet servis sağlayıcınızın taahhüt ettiği hızı öğrenmelisiniz.

WiFi üzerinden internete bağlanıyorsanız ethernet kablosu ile bağlantıya göre %20-30 kayıp olabileceğini de bilmeniz gerekir.

İnternetim çok yavaş diyorsanız çözümü bu yazımızda anlatıyoruz.

İnternet Hız Testi Yapın

Hız kavramı kişiden kişiye değişen, dolayısı ile göreceli bir kavramdır. Örneğin, süratli araba kullanmayı seven biri için saatte 140 KM sabit hız ile seyretmek oldukça normaldir. Bu kişi saatte 110 KM hız ile araç kullanmak zorunda kaldığında, aslında teknik olarak hala “hızlı” olmasına karşın, yavaş olduğunu düşünecektir.

Yukarıdaki paragrafta var olan örnek, bu paragraftaki örnekle %100 örtüşmese de; internet hızı için de geçerlidir. Aslında hızlı bir internete sahip olmanıza rağmen, bazı nedenlerden ötürü (ziyaret edilmek istenen sitenin hızı, bilgisayarın kaynaklarını tüketen yazılımlar gibi) bağlantınız yavaş gibi gelebilir. Bu durumu ölçümlemenin en iyi yolu “internet hız testi nasıl yapılır?” sorusuna cevap aramaktır.

İnternet Hız Testi

İnternet hız testi yapmanın birkaç yolu vardır. Ama bu yöntemler arasında en basiti “internet hızını ölçen site” çözümünü kullanmaktır. www.speedtest.net/ sitesinde download (indirme) ve upload (yükleme) hızlarınızı kontrol edebilirsiniz. Eğer internet servis sağlayıcınızın size taahhüt ettiği hız limitlerine yakın değerler çıktı ise, aşağıdaki yolları izleyerek internet bağlantınızı hızlandırmayı deneyebilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Yolları Nelerdir?

1. Bant Genişliği Yüksek Bir Modem Seçin

Malumunuz üzere teknoloji her geçen gün kendini yeniliyor. Beş yıl önce kullandığınız bilgisayar ve akıllı telefonlar nasıl ki günümüz teknolojisindeki bazı servisleri desteklemiyor ise, beş yıl evvel aldığınız modem de internete daha hızlı bağlanmanızı desteklemeyebilir. Hemen hemen birkaç yıl içinde mobil cihazlarınızı ve bilgisayarlarınızı yeniliyorsunuz. Peki ya modemleriniz?

Bant aralığı yüksek bir modem her zaman internete erişiminizi daha hızlı kılacaktır. Hatta bu iyileştirmeyi yapmamış olmak, bazen yavaş internet erişimine mahkum olmanın tek nedenidir. Bu sebeple modeminizin seçerken, bütçeniz dahilindeki bant aralığı en yüksek modemi tercih etmelisiniz. Son dönemde kullanımı yaygınlaşan 5Ghz destekli kablosuz modemler ve bu teknolojiyi destekleyen cihazlar geleneksel 2Ghz destekli olanlara göre çok daha hızlı ve sorunsuz bir bağlantı imkanı sunmaktadır.

2. Bilgisayarınızdaki Virüsleri Temizleyin

İnterneti hızlandırma çözüm yolları için mutlaka denenmesi gereken bir diğer yöntem ise bilgisayarınızın virüslerden temizlenmesidir. Virüsler zararlı yazılımlardır ve internet hızınızı yavaşlatacağı gibi bilgisayarınızın kaynaklarını da tüketeceğinden dolayı, yavaş çalışmasına neden olur. Bu sebeple virüs taraması ve virüs temizliği yapılması elzemdir. Eğer bir antivirüs programınız yoksa, BURAYA tıklayarak antivirüs programlarını karşılaştırdığımız yazımızı inceleyebilir ve size uygun ücretsiz veya ücretli çözümü bulabilirsiniz.

Ayrıca söz bilgisayar hızlandırılmasından açılmışken, CCleaner isimli programı kullanmanızın da faydalı olduğunu belirtmek isteriz. Bilgisayarınızdaki gereksiz bilgileri, geçici dosyaları, çerezleri temizleyen ve sistem dosyalarını onaran bu programı; resmi sitesinden indirip kullanmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3. İnternet Bağlantısında Kullandığınız Kabloları Kısaltın

Gerek evinizde kullandığınız modeme giren kablolar, gerekse kablolu internet bağlantısı esnasında kullandığınız ve modem ile bilgisayarınızın arasında kalan kabloların uzunluğu da internet bağlantınızın hızına bir miktar etki eder.

Kablonun uzunluğu arttıkça direnç değeri de Ohm cinsinden artar. Yani uzun kablo; iletilecek verilerin bir miktar kaybolmasına neden olabilir. İnternet bağlantılarında Cat5 kablo ve Cat6 kablo olmak üzere iki çeşit kablo türü kullanılmaktadır. Daha hızlı internet için, Cat6 kablo tercih etmeli ve mümkün olduğu kadar kısa olmasını sağlamalısınız.

Uzun kablonun bir başka dezavantajı ise kablo arızalarının (dış etkenlere bağlı kopma, ısınma, yırtılma gibi) yaşanma ihtimalinin artmasıdır.

4. Profesyonel Switch Cihazı Kullanın

Cep telefonlarının hayatımıza bu denli yoğunlukla girmiş olması, ev telefonu kullanımını neredeyse ortadan kaldırsa da, hala telefon hattı ile internet hattını aynı kablo üzerinden kullanan kullanıcılar bulunmaktadır. Bu senaryoda genelde ucuz olduğu ya da modem ile birlikte ücretsiz verildiği için basit switch cihazları tercih edilir. Basit cihazlarda, şebekeden gelen kablo ikiye bölünerek; bir ucundan internet, diğer ucundan telefon çıkışı alınır.

Fakat elektronik devreye sahip profesyonel switch box kullanılır ise; modeminize gelen kablodaki sinyal daha kaliteli olacaktır. Bu nedenle, elektrik ile çalışan switch box kullanmak; internet hızınızı arttırabilir.

5. Kablolu İnternet Bağlantısı Tercih Edin

Wi-Fi teknolojisi elbette internete bağlanırken çok büyük kolaylık ve görece konumdan bağımsız özgürlük sağlamaktadır. Lakin kısa bir Cat6 kablo ile sağlanmış internet bağlantısı, her zaman Wi-Fi bağlantısından daha hızlı olacaktır.

Bilgisayarınız modeme yakın bir konumda ise ve kablolu çalışmak çok sorun olmayacak ise; kablolu internet bağlantısı tercih etmeniz, internet hızınızı arttırma yolları arasında olabilir.

6. Elektromanyetik Dalga Kesici Kullanın

Bir evde ya da iş yerinde on – on beş adet farklı elektronik alet bulunmaktadır. Özellikle akşam saatlerinde evin tüm fertlerinin telefonları, televizyon, ses sistemleri, tabletler aynı ortamda çalışmaktadır. Bu cihazların yaydığı elektronik dalgalar; insan sağlığına zararlı olduğu gibi, diğer cihazların da hızını ve stabil çalışmasını olumsuz etkileyebilir.

Bu sebeple; elektronik dalga kesici kullanmanız hem sizin, hem de cihazlarınızın sağlığı için önemlidir. İnternette kısa bir araştırma yapmanız sonucunda, gerçekten işe yarayan bir elektromanyetik dalga kesici kullanarak internet hızını arttırma yoluna gidebilirsiniz.

7. Cihazlarınızı ve Yazılımlarınızı Sürekli Güncelleyin

Gerek kullandığınız internet erişimli cihazlar, gerekse bu cihazlarda var olan yazılımlar; periyodik olarak yeni model ve güncelleme çıkarırlar. Cihazınızı sürekli bir üst teknoloji ile yenilemek çok ekonomik bir çözüm olmayabilir. Ama yazılımlarınızın güncellemelerini mutlaka yapmalısınız.

Yazılım firmaları; yeni teknolojiye ayak uydurabilmek, daha hızlı internet erişimi sunmak, olası güvenlik açıklarını kapamak ve daha birçok nedenle yazılım güncellemesi yayınlar. Bu güncellemeleri almanız, cihazınızın internet erişim performansını da müspet yönde etkiler.

Yazılım güncellemesi yapılan cihazlar, eğer donanım da destekliyorsa, internet erişimini bir miktar iyileştirir.

8. Wi-Fi Bağlantınız İçin Güçlü Şifreler Belirleyin

Wi-Fi ile internet bağlantısının olumsuz yönlerine rağmen, bu teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Hatta bu içeriğin oluşturulduğu bilgisayar bile internete Wi-Fi ile bağlı.

Wi-Fi hattı kurarken yapılan en büyük yanlış; kolay hatırlanabilsin diye basit şifreler kullanmaktır. Fakat bu doğru bir uygulama değildir. Zira internette “Wi-Fi şifresi kırma” araması yapıldığında, on binlerce Türkçe ve İngilizce site tarafından bu işin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. Wi-Fi şifre kırıcı programlar, ilgili bağlantı noktasının şifrelerini sürekli deneyerek bağlanmaya çalışır. Bu durumun önüne geçmek için; uzun, harf ve rakamların kullanıldığı, sembollerle güçlendirilmiş şifreleri tercih etmek gerekir.

İnternet ağınıza bağlanan her davetsiz misafir, bağlantı hızınızı bir miktar yavaşlatacaktır. Hatta bazen sizin bağlantınız üzerinden bilişim suçu bile işlenebilir. Bu durumda maalesef suçlu kişi siz görüneceğinizden dolayı, yasal mercilere hesap vermek zorunda kalabilirsiniz.

9. Kablosuz Ağ Kanalınızı Kontrol Edin

İnternet hatlarının yoğun olduğu yerlerde, diğer komşularınızla paylaştığınız sinyal alanını yani kablosuz ağ kanalınızı değiştirmeniz internet hızını arttırabilir. Modem admin panelindeki “kanal bant genişliği” kısmında, deneme yanılma yöntemi ile daha boş olan bir kanalı tercih edebilirsiniz. Modeminizin IP adresini tarayıcınıza girerek “modem admin paneli” girişi yapıp bu adımı uygulayabilirsiniz.

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda “Başlat” kısmındaki arama kutusuna “cmd” yazıp çıkan sonuca tıklayın, açılan pencereye “ipconfig” yazıp “enter” tuşuna basın; “Default Gateway” kısmında yazan adres; modeminizin yönetim adresidir.

MacOS işletim sistemli bilgisayarlarda ise; Apple > Sistem Tercihleri > Ağ menüsü altındaki aktif bağlantı seçeneğine tıklayın ve ardından “Gelişmiş” seçeneğinden TCP/IP sekmesindeki “Yöneltici” adresini tarayıcınıza yazarak modeminizin admin paneline erişim sağlayabilirsiniz.

Modeminizin modeline göre kablosuz ağ alanı seçeneği sayısı değişim gösterebilir.

10. DNS Adreslerinizi Değiştirin

Bazen kullandığınız DNS adreslerini değiştirmeniz halinde, internet bağlantınız hızlanabilir. İnternet üzerinden edineceğiniz yeni bir DNS adresi ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. DNS teknolojisi hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilmek için BURAYA tıklayın.

Windows işletim sisteminde DNS değiştirmek için, “Denetim Masası” bölümünden “Ağ Durumu ve Görevleri Görüntüle” butonuna tıklayın. Ardından aktif olan internet bağlantınızı seçin ve sağ klik yaparak özellikler deyin. “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğine tıklayarak “Özellikler” deyin. Açılan ekranda edindiğiniz DNS adreslerini girerek “Uygula” butonuna tıklayın.

MacOS işletim sisteminde DNS değiştirmek için ise, “Sistem Tercihleri” bölümünden aktif internet bağlantınıza tıklayın. Açılan pencerede “DNS” sekmesine tıklayın. Pencerenin altında bulunan “IPv4 veya IPv6 adresleri” kısmında “+” butonuna tıklayarak edindiğiniz DNS adreslerini seçin ve “Tamam” butonuna basın.

Güncellediğiniz DNS adresleri internet bağlantınızı hızlandırmadı ise, internet üzerinde yayınlanan ve kullanıma açık olan farklı DNS adreslerini de deneyebilirsiniz.

11. Wi-Fi Sinyal Güçlendirici Kullanın

Kuvvetli olmayan Wi-Fi sinyali nedeni ile yavaşlayan internet bağlantınızı, bu yöntemle hızlandırabilirsiniz. Teknoloji marketlerinden ya da internet sitelerinden alacağınız Wi-Fi sinyal yükseltici cihazlar doğru kullanıldığında internet hızınız artacak ve kopmalar ortadan kalkacaktır.

Bu cihazları satın alırken dikkat edeceğiniz ilk husus, bağlantınızı mümkün olan en uzak noktaya ileten cihazı seçmenizdir. 10 – 15 USD fiyat bandında olan Wi-Fi sinyal güçlendirici cihazlar, ev ortamında sağlıklı çalışma sağlayamayabilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer husus ise, cihazınızı modem sinyalinin alındığı en uzak noktaya kurmanızdır. Zira cihazı kurmak istediğiniz yerde modem sinyali yok ise cihazınız çalışmayacaktır.

12. Modeminizi Kapatıp Açın

Modemler de her elektronik cihaz gibi aşırı kullanıma bağlı olarak ısınır ve performans kaybı yaşar. Ev ve işyerlerinde çalışan modemleri normal şartlarda günde bir kere kapatıp açmak gerekir. Bu sayede hem cihazın ısınma problemi giderilir, hem de (dinamik IP kullanıyorsanız) IP adresi değişir. Ayrıca olası bağlantı hatalarının bazıları da kendiliğinden giderilmiş olur.

13. Modeminizin Yerini Değiştirin

Özellikle kablosuz internet bağlantılarında bazen tek sorun modemin konumudur. Kalın bir duvar, geniş bir kolon, modemin çevresindeki cihazlar, aklınıza gelebilecek her şey; modemin yaydığı Wi-fi sinyalini olumsuz etkileyebilir. Aynı oda içinde farklı bir konuma alınan modemin yaydığı Wi-Fi sinyali daha kuvvetli olabilir.

Eğer kablosuz internet erişimi kullanmak zorunda iseniz ve her yolu denemenize rağmen internetiniz hızlanmadı ise, mutlaka modeminizi yeni bir konumda çalıştırın.

14. Gerekmedikçe Cache Temizliği Yapmayın

Web tarayıcıları daha hızlı bir internet deneyimi için önbellekleme sistemini kullanırlar. Sitelerin değişmeyen (yani statik) kısımları; tarayıcılar tarafından hafızaya alınır ve siz bu siteye bağlanmak istediğinizde bu kısımlar otomatik olarak çalışır. Dolayısı ile ikinci ziyaretinizde siteye erişiminiz daha hızlı olur.

İnternet erişimini yavaşlatma riski bulunan cache temizliği, bilgisayarı hızlandırır.

15. İşlevsel ve Az Eklentili Bir Tarayıcı Kullanın

Popüler olmayan tarayıcıların popüler olmamasının en büyük nedenlerinden biri internet hızını düşürmesidir. Bu sebeple Chorme gibi kaliteli ve duyulmuş tarayıcılar kullanın. Ayrıca tarayıcınızda mümkün olduğu kadar az eklenti ve uzantı olmasını tercih edin. Bazı eklenti ve uzantılar çalışırken tarayıcınızı yavaşlatacağından dolayı, internet bağlantınız da yavaşmış gibi gelebilir.

Ayrıca mümkün olduğu kadar az sekme ve pencere açın, Adblocker kullanarak Pop-Up benzeri reklamları engelleyin. Bağlandığınız site hızlı olsa bile, reklamları çektiği sunucu yavaş olabileceğinden dolayı; internet bağlantınız yavaşlayabilir.

16. Arka Planda Çalışan Programlarınızı Kontrol Edin

Özellikle anlık mesajlaşma programları, siz çalıştırmasanız bile arka planda çalışarak internet ve bilgisayarınızın kaynaklarını tüketecektir. Bu sebeple, CTRL+ALT+DEL tuşlarına birlikte basarak görev yöneticisini açın ve kullanmadığınız ama kaynaklarınızı tüketen tüm programların görevini sonlandırın.

Ayrıca anlık mesajlaşma uygulaması olmayan birçok program da internet bağlantınızı arka planda tükettiği için, internetinizi yavaşlatabilir.

Bu maddeler dışında internet hızlandırma programları da mevcut. Bu programları inceleyip deneyebilirsiniz.

Bu yazımızı okumayı bitirdiğinize göre, herhangi bir yardım almadan internet bağlantınızı nasıl hızlandıracağınızı öğrenmiş bulunuyorsunuz. Blogumuzu ziyaret etmeye devam ederek, web teknolojilerini yakından takip edebilirsiniz.

Telefonlarda Çekmeyen internet nasıl hızlandırılır?

  • Telefonu açıp kapamak : Baz istasyonlarının yoğunluğu ve ilk bağlantı durumuna göre verilen internet hızı değişir. Telefonunuzu kapatıp açarak baz istasyonuna yeniden bağlanırsınız ve daha yüksek bir hız alabilirsiniz..
  • Bazı uygulamaları devre dışı bırakın: Telefonunuza yüklediğiniz bazı uygulamalar arka planda çalışarak internetinizi tüketiyor ve bant genişliğini kullanıyor olabilir. Arka planda çalışan uygulamaları inceleyip uyku moduna alabilirsiniz.
  • Bulunduğunuz Konumu Değiştirmek: Bulunduğunuz yerde duvar, kapı, meta gibi cisimlerden kaynaklı mobil internet sinyalleri telefonunuza zor ulaşıyor olabilir. Engelleri aradan kaldıracak şekilde farklı bir konuma geçmeniz faydalı olabiliyor genellikle.
  • VPN bağlantısını kapatmak: VPN kullanmak çoğu zaman işe yaramasına karşın aşırı şekilde telefon interneti yavaşlatan uygulamalardandır. Kullandığınız VPN sunucu ücretsiz bir sunucu ise genellikle limitli hızlar verilir.