Arama motoru optimizasyonu veya SEO, bir web sitesinin Google ve diğer arama motorlarındaki performansını iyileştirme sürecidir. Genel olarak, mükemmel SEO’ya sahip bir web sitesi, bir arama motorunun sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha yüksek görünür. Ancak, kullandığınız SEO stratejileri sahip olduğunuz web sitesinin türüne bağlı olarak değişir. 

E-Ticaret Siteleri için SEO Nedir?

E-ticaret için SEO, bir çevrimiçi mağazanın SERP’lerdeki görünürlüğünü artırma sürecidir. Uyguladığınız stratejiler, sayfalarınızın mümkün olduğunca üst sıralarda yer almasını sağlamak için tasarlanmıştır, böylece daha fazla trafik çekebilir ve daha fazla satış elde edebilirsiniz. Mağazanızın başarılı olmasını istiyorsanız, e-ticaret web siteleri için SEO’nun nasıl yapılacağını öğrenmeniz veya bu alanda yetenekli birini işe almanız zorunludur.

E-Ticaret Siteleri için SEO’nun Avantajları Nelerdir?

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek önemlidir, çünkü organik arama trafiğini artırmaya yardımcı olur. Yani, sizi reklamlar için ödeme yapmaya zorlamadan sattığınız ürünleri satın almak isteyen kişileri çekmenize yardımcı olur. Web siteniz uygun şekilde optimize edildiğinde, işletmeniz çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

1. Marka bilinirliğini artırır

İşletmeniz Google arama sonuçlarının ilk sayfasında yer alırsa, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Arama motoru kullanıcıları genellikle ilk on sonucu geçmez ve özellikle belirli bir ürün aradıklarında en üst sıradaki sitelere güvenme olasılıkları daha yüksektir. Arama yapanlar genellikle ilk sayfada yer alan bir sitenin saygın olduğuna inanır ve bu da bağlantıya tıklama olasılıklarını artırır.

2. Web sitesi trafiğini artırır

Başarılı bir e-ticaret operasyonu yürütmek istiyorsanız, yalnızca arama motoru trafiği istemezsiniz; hedeflenmiş trafik de istersiniz. Başka bir deyişle, öncelikle sattığınız ürünü satın almakla ilgilenen web sitesi ziyaretçileri istersiniz. Sitenizi belirli anahtar kelimelerle optimize ettiğinizde, tam da bu terimleri arayan kişileri çekme olasılığınız artar. Diyelim ki web siteniz yalnızca çocuk ayakkabıları satıyor olsun. Çoğunlukla, çocukları için ayakkabı satın almak isteyen ebeveynleri çekmek isteyebilirsiniz. Web siteniz uygun şekilde optimize edilmemişse, kadın ayakkabılarından ayakkabı tamir hizmetlerine kadar her şeyi arayan kişileri çekebilirsiniz. Trafik alırsınız ancak bu, alıcı olacak ziyaretçi türü olmaz. 

SEO stratejinizin bir parçası da satışları artırma olasılığı en yüksek olan anahtar kelimeleri belirlemek ve ardından sitenizi buna göre optimize etmek olmalıdır. 

3. Satış huninizi oluşturmaya yardımcı olur

E-ticaret için SEO, ürün sayfalarınızın sonuçlarda üst sıralarda yer almasını sağlamaya yardımcı olabilir. Ancak bu, yalnızca müşteri sizden satın almak istediğine karar verdiğinde ve harekete geçmeye hazır olduğunda geçerli olan huninin alt kısmındaki içeriktir. E-ticaret SEO stratejinizin, huninin farkındalık, ilgi ve arzu aşamalarındaki ziyaretçileri hedefleyen içerikler de içermesi gerekir.

Alıcı yolculuğunun her aşamasında insanlara hitap ederek, kişinin satın almaya hazır olduğunda işletmenizi seçme olasılığını artırabilirsiniz. İnsanların kullandıkları anahtar kelimelerin e-ticaret satış hunisinde ilerledikçe değişeceğini bilmeniz önemlidir. Web siteniz, hangi anahtar kelimeleri kullandıklarından bağımsız olarak görünürse, onları alıcıya dönüştürme olasılığınız daha yüksek olur.

Üç tür arama amacı aslında alıcının yolculuğunun aşamalarıyla uyumludur. Bu nedenle, farkındalık aşamasındaki bir kişi muhtemelen bilgi amaçlı bir arama yapacaktır. Bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek istedikleri için “online kitapçıları” arayabilirler. 

İlgi aşamasına geçtiklerinde, tam olarak nereye gitmek istediklerini bildikleri için navigasyonel bir arama gerçekleştireceklerdir. Bu nedenle, “ABC Kitapevi” için arama yapacaklardır. Arama yapan kişi satın almaya hazır olduğunda, işlemsel bir arama yapacaktır. “Romeo & Juliet” gibi belirli bir ürünü arayabilir veya “klasik kitaplar nereden alınır” gibi “satın al”, “sipariş et” veya “fiyat” terimlerini kullanabilirler. Birçok yerel arama da işlemseldir, bu nedenle bir kişi “yakınımdaki çevrimiçi kitapçıları” ararsa, sizi arıyor olabilir.

4. Kullanıcı deneyimini geliştirir

E-ticaret için SEO’ya yatırım yapmanızın bir başka nedeni de kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunmasıdır. Google ve diğer arama motorlarının, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli içerik sunan web sitenizi üst sıralarda gösterme olasılığı daha yüksektir. Online mağazanızı ziyaret eden kişiler bekledikleri içeriği alamazlarsa siteden ayrılırlar. Bu, arama motoruna ziyaretçinin iyi bir deneyim yaşamadığını gösterecektir. Bu da sıralamanızı düşürebilir.

5. Dönüşümleri artırır

Yüksek hedefli trafik aldığınızda, içeriğinizi alıcı yolculuğunun her aşaması için optimize ettiğinizde ve iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturduğunuzda, muhtemelen daha fazla dönüşüm elde edersiniz. Potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamıyorsanız ve siteniz SERP’lerde düşük sıralarda yer alıyorsa, görüşme oranlarınızın daha düşük olması muhtemeldir.

6. Ücretli reklamlara harcadığınız miktarı azaltır

Bazı online işletme sahipleri, başarılı olmak için ücretli reklamlara binlerce TL yatırım yapmaları gerektiğine inanır. Reklam, online pazarlama stratejinizin önemli bir parçası olsa da, tek seçenek değildir. E-ticaret için SEO kullanarak, sattığınız ürünü isteyen kişilerden ücretsiz trafik çekebilirsiniz. Yatırım getirisi de çevrimiçi reklamlardan daha yüksektir. Ayrıca, Google Ads kullanıyorsanız, optimize edilmiş bir web sitesi açılış sayfalarınızın kalite puanını artırır ve bu da tıklama başına maliyetinizi düşürür.

7. Uzun vadeli yatırım getirisi sağlar

Reklamlar genellikle belirli bir kampanya sona erdiğinde çalışmayı durdurur ve sürekli reklam yapmak maliyetlidir. E-ticaret SEO’sunun en büyük avantajlarından biri, şimdi yaptığınız çalışmanın işletmenize aylar veya yıllar boyunca yardımcı olabilmesidir. SEO sürekli çalışma gerektirse de, diğer tüm pazarlama kanallarından daha uzun bir yatırım getirisi sunar.

E-Ticaret Siteleri için SEO İpuçları

Artık SEO’nun çevrimiçi mağazanızın başarısı için neden bu kadar önemli olduğunu bildiğinize göre, muhtemelen sitenizi SERP’lerin ilk sayfasına çıkarmak için ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuzdur.

1. Anahtar kelime araştırmanızı yapın

Yapmanız gereken ilk şey, işletmenizle alakalı anahtar kelimeleri araştırmaktır. İnsanlar ürünlerinize ihtiyaç duyduklarında hangi terimleri kullanıyor olabilir? Bu terimler çok açıkmış ve bunları araştırmak için zaman harcamanıza gerek yokmuş gibi görünebilir. Ancak, herkes aynı kelime kombinasyonlarını kullanmaz ve bildiğiniz gibi birçok kelimenin eşanlamlıları vardır. Bazı genel anahtar kelimeleri kendi başınıza düşünebilirsiniz, ancak bu uzun dizili anahtar kelimeleri belirlemek çaba gerektirir.

Ayrıca, e-ticaret için SEO ile ilgili stratejiler de vardır. Web sitenizi yüksek arama hacmine sahip ve makul bir şekilde sıralamaya çalışabileceğiniz anahtar kelimeler için optimize etmeniz gerekir. Ayrıca dönüşüm sağlayabilecek anahtar kelimeler kullanmanız gerekir.

Temel olarak, belirli bir anahtar kelime için yüksek bir arama hacmi varsa, çok fazla trafik potansiyeli vardır. Ancak, diğer web sitelerinden de çok fazla rekabet vardır. Bunun aksine, bir anahtar kelimenin arama hacmi düşükse, rekabet muhtemelen düşüktür ve trafiğin çoğunu alma fırsatınız olur. Ancak, trafiğin genel olarak daha düşük olması muhtemeldir.

Yüksek hacimli anahtar kelimeler genellikle tek kelimeden oluşurken düşük hacimli anahtar kelimeler daha uzun olma eğilimindedir. Stratejiniz muhtemelen her iki tür anahtar kelimenin bir karışımını içerecektir. Pazarınızda Amazon veya Alibaba gibi büyük şirketler de dahil olmak üzere çok sayıda oyuncu varsa, en popüler anahtar kelimeler için ilk sayfada üst sıralarda yer almanız zor olacaktır. Bu yüzden yüksek arama hacmine ve düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri hedeflemek daha iyi olabilir.

En etkili anahtar kelimeleri belirlemeye çalışırken yalnızca popülerliği değil, alaka düzeyini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun nedeni, anahtar kelimelerinizin kullanıcının niyetiyle eşleşmesi gerektiğidir. Yanıltıcı anahtar kelimeler kullanırsanız hemen çıkma oranınız yüksek olacak ve bu da muhtemelen daha düşük bir sıralamayla sonuçlanacaktır. Web sitenizin performansına yardımcı olmak yerine zarar verme olasılığı daha yüksek olduğundan, her ne pahasına olursa olsun tıklama tuzağından kaçınmanız şarttır..

Araştırmanıza yardımcı olması için kullanabileceğiniz araçlar arasında SEMrush, Ahrefs Keyword Explorer, Google Keyword Planner ve Long Tail Pro bulunmaktadır.

2. Sitenizin yapısını iyileştirin

Anahtar kelimeler, e-ticaret için SEO söz konusu olduğunda sürecin sadece başlangıcıdır. Daha sonra dikkatinizi web siteniz için en uygun yapıya sahip olduğunuzdan emin olmaya vermeniz gerekir. Yapıdan bahsederken sitenizin navigasyonunu, ürün sayfalarını ve kategori sayfalarını nasıl ayarladığını kastedilir. Ziyaretçilerin ihtiyaç duyduklarını bulmaları zorsa, Google sıralamanızın zarar görmesi muhtemeldir.

Başlangıçta yaptığınız anahtar kelime araştırması aslında URL’lerinizi ve kategorilerinizi bilgilendirmenize yardımcı olabilir. Ana sayfa tüm ana kategorilere ve belki de en popüler ürün sayfalarına bağlantı vermelidir. Temel olarak, hiçbir web sayfası diğerinden üç tıklamadan daha uzakta olmamalıdır. Sitenizde gezinmek kolay ve dahili bağlantılar güçlü olduğunda, işletmenizin yüksek bir sıralamaya sahip olması daha olasıdır.

3. Teknik SEO üzerinde çalışın

E-ticaret ürün sayfaları için SEO’nun teknik SEO’ya da odaklanması gerekir. Birçok sitenin ilk on arama sonucunda görünmesini engelleyen teknik sorunları vardır. Teknik SEO, arama motorlarının içeriği taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırmak için web sitenizi ve sunucularınızı iyileştirmeyi ifade eder. 

Web sitenizin arka ucunda dikkat etmeniz gereken üç alan aşağıdaki şekildedir:

Robots.txt

Arama motorlarının sitenizdeki her sayfayı taramasını istemezsiniz. Google’ın müşterilerin alışveriş sepetlerine veya oturum açma sayfalarınıza erişmesinin hiçbir faydası yoktur. Bu nedenle, Robots.txt dosyalarını kullanarak arama motorlarının bu tür sayfaları taramasını engelleyebilirsiniz. Google, hangi sayfalara dikkat etmesi gerektiğini ve hangilerini görmezden gelebileceğini belirleme konusunda çok daha iyi hale gelmiştir. Ancak, alışveriş sitelerinin hariç tutulması gereken daha fazla sayfası olma eğilimindedir, bu nedenle Robot.txt dosyaları özellikle önemlidir.

Site Haritaları

Teknik SEO ile ilgileniyorsanız, XML ve HTML site haritalarıyla karşılaşmış olabilirsiniz. XML site haritaları arama motorlarını URL’nizi taramaya teşvik eder ve arama botlarının dizine eklenmesi gereken tüm sayfaları dizine eklemesine yardımcı olur. XML site haritaları bir sayfanın dizine ekleneceğini garanti etmez, ancak bunun gerçekleşme olasılığını büyük ölçüde artırır. Bu arada, HTML site haritaları dahili bağlantıları kolaylaştırır ve ziyaretçilerin web sitenizde gezinmesine yardımcı olur. Aslında, insanların sitenizdeki herhangi bir sayfayı bulmasını kolaylaştırır. Bunun SEO’nuz üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Canonical Etiketler

Siteniz büyükse, canonical etiketler önemlidir. Birçok e-ticaret sitesi, kullanıcıların birkaç farklı kategoriden ulaşabileceği ürün sayfalarına sahiptir. Bu, birkaç URL’nin aynı içeriğe yönlendireceği anlamına gelir. Kanonik etiket, arama motorlarına URL’nin hangi sürümünün arama sonuçlarında yer almasını istediğinizi söyleyen küçük bir HTML kodu parçasıdır.

4. İçerik pazarlamaya yatırım yapın

İçerik oluşturma, e-ticaret mağazası tanıtımı için SEO’nun önemli bir parçasıdır. Ürünlerinizi satmanın tek yolu onları sürekli olarak potansiyel müşterilerin önüne koymak gibi görünebilir. Ancak, hedef kitlenizi eğitmeniz, eğlendirmeniz ve onlara ilham vermeniz de gerekir. Çevrimiçi içerik; podcast’ler, infografikler, videolar ve bloglar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilir. Nihai hedefiniz daha fazla satış elde etmek olsa da, içeriğiniz aşırı satış odaklı olmamalıdır. Sık sorulan sorularınızı inceleyerek veya SEMRush’ın Konu Araştırma özelliğini kullanarak içerik için fikir edinebilirsiniz.

Sosyal medyanın sizin için çalışmasını sağlayın

E-ticaret web siteleri için SEO stratejilerinin sosyal medyayı da içermesi gerekir. Yalnızca web sitenizde içerik yayınlamak yeterli değildir. Bağlantıları sosyal medyada da paylaşmanız ve başkalarının bunu yapmasını kolaylaştırmanız gerekir. Bu, sayfa dışı SEO kategorisine girer. Beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve kaydetmeler marka bilinirliği ve site otoritesi oluşturmaya yardımcı olur ve karşılığında arama motoru sıralamanızı yükseltir.

Bağlantı kurma fırsatlarından yararlanın

İçeriğinizin, diğer insanların ona bağlantı vermek isteyeceği kadar yüksek kalitede olması gerekir. Google bu geri bağlantıları sıralama faktörü olarak kullanır, bu nedenle çoğunlukla yetkili sitelerin sizinkine bağlantı verdiğinden emin olmanız gerekir. Backlink oluşturmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan biri, diğer ilgili bloglarda konuk yazarlık yapmak ve makaleye veya yazının sonuna sitenize bir bağlantı yerleştirmektir. Bu, işletmenizi tamamen yeni bir kitleye tanıtabilir.

Ayrıca Ahrefs Link Intersect veya SEMrush Backlink Gap aracı gibi araçları kullanarak rakiplerinizin web sitelerine bağlantı veren ancak sizin sitenize bağlantı vermeyen alanları belirleyebilirsiniz. Bunlardan bazıları işletmenizle ilgili olabilir. Onlara ulaşarak sizin web sitenize de bağlantı vermeye açık olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz.

Bir başka seçenek de ürünlerinizin tedarikçileri, üreticileri veya distribütörleriyle konuşarak listeleyebileceğiniz dizinleri veya web siteleri olup olmadığını öğrenmektir. Bu işletmeler genellikle ilişki içinde oldukları şirketler için backlink sağlamaya isteklidir.

5. Yerel SEO’dan yararlanın

E-ticaret web sitenize ek olarak fiziksel bir konumunuz varsa veya belirli bölgelerdeki müşterilere satış yapıyorsanız, yerel SEO hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu, iş yaptığınız bölgelerde bulunan kişilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Çoğu zaman, bir kişi sadece “kitapçı” araması yapsa bile, en azından bulundukları veya yaşadıkları yere biraz yakın olan seçenekleri arar. Ayrıca, bulundukları yere gönderim yapan bir mağaza da arıyor olabilirler. İstanbul’da bir kitapçınız varsa, İstanbul’da bulunan kişiler için arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istersiniz. Bunu başarmak için sitenizi yerel SEO için optimize etmeniz gerekir.

Bunun yalnızca fiziksel mağazası olan işletmeler için geçerli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değildir. Sitenize verilen siparişleri teslim ediyorsanız veya belirli bir yerdeki insanlar için ideal ürünler satıyorsanız, e-ticaret için yerel SEO üzerinde çalışmanız gerekir. Yerel SEO, ülkedeki ve hatta dünyadaki herkes yerine özellikle hedef kitlenize odaklanmanıza yardımcı olur. Yerel optimizasyon hem sayfa içi hem de sayfa dışı stratejileri içerir. 

E-Ticaret Siteleri için SEO Stratejilerini Denetlemek Neden Önemlidir?

E-ticaret siteleri için yukarıdaki SEO ipuçlarını okuduktan sonra sitenizde bazı değişiklikler yapmaya karar verebilirsiniz. Alternatif olarak, her şeyi sizin için halletmesi için bir dijital pazarlama şirketi ile çalışmaya da karar verebilirsiniz. Hangi yolu seçerseniz seçin, SEO stratejinizin sabit olmayacağını bilmeniz gerekir. 

Sıralamalardaki konumunuzu korumak istiyorsanız, sitenizde rutin olarak değişiklikler yapmanız gerekir. Çünkü sıralama faktörleri ve arama motoru algoritmaları her zaman değişir. Ayrıca, zaman geçtikçe beklentiler değiştiği için kullanıcı deneyiminizi geliştirmeniz gerektiğini de fark edebilirsiniz.

Peki neyin değiştirilmesi gerektiğini nasıl anlarsınız? 

Muhtemelen bir SEO denetimi gerçekleştirirsiniz. Denetim, hangi konularda mükemmel olduğunuzu ve neleri geliştirmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca rakiplerinizin web sitelerini de denetlemeniz gerekir. Sizden alışveriş yapmayan insanlar rakiplerinizden neden alışveriş yapıyor? Pazardan daha büyük bir pay alabilmeniz için bunun nedenini bulmanız gerekir. SEO uygulamalarınızı ve rakiplerinizin uygulamalarını denetleyerek ve uygun şekilde yanıt vererek organik trafiğinizi ve dönüşümleri artırabilirsiniz.