Freelance çalışma, alışık olduğumuz mesaili çalışma şeklini değiştiriyor. Çünkü freelance çalışırken; her yerden çalışabilir, ne kadar ve ne zaman çalışmak istediğinizi siz belirlersiniz. İşe hazırlanmak için erken kalkmanıza ya da ailenizle uzun bir tatil geçirme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Freelance çalışırken, remote yani uzaktan çalışmanın aksine kendinizin patronu olursunuz.

İşte tam da bu sebeplerden dolayı freelance çalışma kültürü son on yılda oldukça popüler oldu ve freelance çalışanlara harika hizmet sunan yüzlerce web sitesi açıldı. Bu web siteleri sayesinde, ekstra para kazanmak isteyen freelance çalışanlar artık her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip.

Tüm bu fırsatlardan yararlanmak için siz de freelance çalışmak istiyorsanız, freelance iş bulmanıza yardımcı olmak için en iyi freelancer sitelerini bir araya getirdik. Fakat öncesinde popüler freelance işlerin hangileri olduğuna ve freelance çalışma nedir, sorusuna cevap vererek işe başlayalım.

Freelance Çalışan Nedir?

Freelance yani serbest çalışan, bir işverenle düzenli olarak çalışmak yerine hizmet satan bir kişiyi ifade eder. Freelance iş sahibi proje başına, aylık, günlük veya saat başına ücret alabilir. Bu sistem, birden fazla müşteriye sahip olunmasına izin verir ve ayrıca gelir / iş kaynaklarını çeşitlendirmenize yardımcı olur. 

Freelance Olarak Yapılabilecek En Popüler İşler Hangileridir?

Şu anda, freelance olarak uzaktan yapılabilecek birçok iş vardır. Bu işlerden en yaygın nişler aşağıdaki şekildedir:

 • Pazarlama
 • Web Geliştirme
 • Danışmanlık
 • Grafik veya Web Tasarımı
 • Uzaktan Eğitim
 • Fotoğrafçılık
 • Videografi
 • Metin Yazarlığı
 • Çeviri
 • SEO
 • Seslendirme

İş Bulmak İçin En İyi Freelancer Siteleri

1. Fiverr

Fiverr, freelance yani serbest çalışmaya başlamak ve portföyünüzü oluşturmak için en popüler sitelerden biridir. Site ismindeki amaca uygun olarak her işten 5 dolar alarak hizmet vermeye başlayabilirsiniz. 5 dolar kulağa düşük bir rakam gibi gelebilir, ancak 5 dolarlık temel seçeneğin üzerine kademeler kurarak rakamı yükseltebilirsiniz.

2. Upwork

oDesk ve Elance, bir zamanlar freelance işler için iki lider platformdu. Sonunda, bu iki platform bir araya gelerek Upwork çatısı altında toplandı ve daha büyük bir freelance iş bulma sitesi haline geldi.

Upwork şu an her yıl 3 milyondan fazla freelance iş listeleyen, 12 milyondan fazla freelancer çalışanın ve 5 milyon müşterinin bulunduğu bir platform. Hemen hemen her freelance çalışan burada kendi nişini bulabilir, ancak bir müşteriyle düzenli bir ilişki kurana kadar Upwork sizden %20’lik bir kesinti yapacaktır. Başlangıçta müşteri bulmak için bu maliyete katlanmanızda fayda var. 

3. People Per Hour

1,5 milyondan fazla insanın freelance iş bulmak ve çevrimiçi para kazanmak için kullandığı ücretsiz bir platform olan People Per Hour’da 750.000’den fazla işletme mevcuttur. Buradaki işlerin çoğu tasarım, SEO, pazarlama ve web geliştirme ile ilgilidir.

4. Freelancer

Freelancer da Upwork gibi büyük bir müşteri tabanına sahip proje için teklif verdiğiniz bir platformdur. Platformda, 32 milyon kayıtlı kullanıcı ve 12,6 milyondan fazla iş ilanı vardır.

Freelancer diğer freelance çalışanlara karşı teklif vereceğiniz bir platform olduğu için biraz rekabetçidir, ancak yeteneklerinize güveniyorsanız ve harika bir teklifi nasıl vereceğinizi biliyorsanız, burada harika müşteriler bulamamanız için hiçbir neden yoktur.

Upwork’ün aksine Freelancer, projelere teklif vermek için sizden herhangi bir ücret almaz. Başladığınız projeler için yalnızca küçük bir ücret ödersiniz.

5. Toptal

Toptal diğer freelance iş bulma sitelerinin aksine farklı bir yaklaşımı benimser ve özellikle deneyimli ve yetenekli freelance çalışanlara odaklanır. Geçmesi çok zor olan sağlam bir tarama sürecine sahiptir, fakat bu tarama sürecini geçerseniz, Airbnb ve Zendesk gibi büyük isimler de dahil olmak birçok büyük müşteri ile çalışma şansı elde edebilirsiniz.

Toptal, başlangıç seviyesindeki serbest çalışanlar için en iyi platform olmayabilir, ancak bir uzmansanız çok fazla avantaja sahip olmanızı sağlar.

6. SimplyHired

SimplyHired, yeni başlayanlar için en iyi freelance web sitelerinden biridir. Stresli bir profil onay süreci yoktur. Diğer birçok platforma göre daha geniş bir iş yelpazesine sahiptir ve her tür freelance çalışan için uygundur.

Konum tabanlı arama motoru sayesinde, size konum olarak yakın olan işleri arayıp başvurabilmenize olanak tanır. Ayrıca işe alınmanıza yardımcı olacak ipuçları içeren oldukça harika bir blogları vardır.

7. Guru

Guru, iş deneyimlerinizi ve niteliklerinizi yüzlerce potansiyel müşteriye sergilemenizi sağlayan başka bir harika freelance iş platformudur. Sizi alanınızdaki harika fırsatlarla eşleştirecek günlük bir iş eşleştirme özelliğine sahiptir.

8. 99designs

99designs, özellikle freelance tasarımcılar ve sanatçılar için uygun bir platformdur. Grafik tasarım alanında çalışıyorsanız, yeni işler bulmak için muhtemelen en iyi platform 99designs’dır. Bu platformda, diğer tasarımcılara karşı tasarım yarışmalarında yarışabilir ve bu şekilde müşteri kazanabilirsiniz.

9. Freelance Writing Gigs

Eğer freelance bir yazarsanız, Freelance Writing Gigs mutlaka kullanmanız gereken bir freelance iş platformudur. Bu platformda, SEO içerik yazarlığı, editörlük, blog yazarlığı, içerik pazarlama vb. ilgili diğer tüm meslekler için çok sayıda iş ilanı bulacaksınız.

10. Problogger Jobs Board

Freelance yazarlar için iş ilanlarından bahsediyorken, harika bir başka platforma daha değinelim. Problogger Jobs Board, her gün yayınlanan birkaç yeni iş ilanının yer aldığı daha küçük bir iş ilanı panosudur. Platformdaki müşteriler diğer birçok freelance platformdan daha fazla ödeme yapma eğilimindedir.

11. Envato Studio

Envato Studio; reklamcılar, geliştiriciler, tasarımcılar vb. uzmanlar arasında işbirliğini teşvik etmek için oluşturulmuş bir platformdur. Freelance çalışanlar, bu çözümü uygulama geliştirmeden animasyona ve web sitesi tasarımına kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunmak için kullanabilir. Hemen hemen her proje üzerinde çalışabilirsiniz, yapmanız gereken tek şey doğru becerilere sahip olmaktır, gerisini sistem halleder.

11. Nexxt

Bulut tabanlı bir freelance çalışma platformu olan Nexxt, yüksek vasıflı profesyoneller ile harika yetenekler işe almak isteyen işletmeler arasında bağlantı kurmak için tasarlanmıştır.

Nexxt, hem uzun hem de kısa vadeli projeler arayan yetenekli profesyoneller için doğru platformdur. Tek yapmanız gereken hizmete kaydolmak ve platforma profesyonel detaylarınızı girmektir.

12. Hireable

Hireable.com, freelance çalışan profesyonellerin ücretsiz olarak proje arayabileceği bir platformdur. Yalnızca birkaç tıklamayla çok sayıda sonuç veren bir arama motoruyla birlikte geldiği için iş aramak kolaydır. Başarılı bir arama yapmak için tek bir anahtar kelime bile kullanabilir ve iş arama sürecini hızlandırabilirsiniz.

13. WriterAccess

Yazarlar, editörler, içerik stratejistleri ve çevirmenleri birbirine bağlamak için tasarlanmış bir forum olan WriterAccess, potansiyel müşterilerin görmesi için freelance çalışanların iş portföylerini içeren yetenek profillerini yayınlamasına olanak tanır. Bu, müşterilerin profesyonelleri doğru bir şekilde değerlendirmelerine ve projelerine uygun olup olmadıklarını görmelerine olanak tanır.

14. iFreelance

Muhasebe, yönetim, pazarlama, tasarım, programlama ve yazma alanlarında veya diğer ilgili kategorilerde hizmetler sunuyorsanız, potansiyel müşterileri bulmak için iFreelance’a katılabilirsiniz. Sunduğunuz hizmetlerin reklamını yaparak profilinizi oluşturmanız yeterlidir. Alternatif olarak, becerilerinize uygun projeler için teklif verebilirsiniz.

iFreelance üzerinden bir iş yaptığınızda, kazancınızdan herhangi bir ücret düşmez, fakat iFreelance’ye katılmak ücretlidir.

15. Coroflot

Coroflot bir web tasarımcısı, moda tasarımcısı, sanat yönetmeni, yaratıcı yönetmen vb. olarak çalışmanıza olanak sağlar ve tasarımcıları dünya çapında sayısız fırsatla buluşturmaya yardımcı olur. Coroflot kişisel bilgilerinizi ve aldığınız ücreti gizli tutar.

16. Bionluk

Türkiye’deki en popüler freelancer platformları arasında olan Bionluk, uygun ücretlerle tasarım, yazılım, web site geliştirme, çeviri, içerik vb. hizmetleri vermenize olanak tanır. İşi teslim ettikten sonra Bionluk sizden %20 oranında bir kesinti yapar.

17. İçerik Bulutu

Eğer freelance bir yazarsanız ve Türkçe metin yazmakla ilgileniyorsanız,  İçerik Bulutu mutlaka kullanmanız gereken bir freelance iş platformudur. Bu platformda içerik editörü başvurusu yaparak içerik üreterek para kazanmanız mümkün. Kaleminize güveniyorsanız hemen başvurabilirsiniz. Belirli bir oranda komisyon alındıktan sonra ücretiniz hesabınızda birikir. Belirli bir sınırı geçtiğinde ödemenizi alabilirsiniz.

18. Armut.com

Armut.com, ülkemizde tüm hizmet sektörüne hitap eden en çok bilinen freelance platformlar arasındadır. Platform üzerinden aklınıza gelebilecek tüm kategorilerde freelance çalışabilmeniz mümkündür. Sadece serbest çalışanlar için değil küçük ya da orta ölçekli işletmelerinde bu platformu kullandığını belirtelim.

Hizmet almak isteyen kişi Armut.com’a teklif girer ve sonrasında gelen teklifler arasında işi veren kişi bir seçim yapar. 

19. Uzman Kirala

200’den fazla uzmanlık alanın bulunduğu Uzman Kirala’ya kayıt olan freelance çalışanlar, 30 binden fazla aktif ilan arasından kendine en uygun olanı seçebilir. Fakat öne çıkan ilanlar ve uzmanlık alanları genellikle yazılım ve dijital reklamcılıkla ilgilidir. 

20. Proje Kurdu

Güncel freelance iş ilanları bulabileceğiniz başka bir freelance site Proje Kurdu’dur. Oldukça fazla kategoride freelance iş bulabileceğiniz platform,  freelancer.com sitesinin Türkiye versiyonudur diyebiliriz.

Yukarıdaki listeden daha önce denediğiniz freelancer siteleri var mı ya da listedekilerden farklı bir freelancer sitesi kullanıyor musunuz? Farklı bir freelancer sitesi kullanıyorsanız, yorum bölümünde bize yazın, bir sonraki güncellememizde listeye ekleyelim. Bu listeyi veya içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.