Hiç sosyal medyada yayınlamak istediğiniz bir video çektiğinizde, videonuzu daha ilgi çekici hale getirmeye çalıştınız mı? Muhtemelen çalışmışsınızdır. Çünkü çoğumuz bir seferde mükemmel bir video oluşturabilecek kadar profesyonel değiliz. Çekimi iyi yapsanız bile, videoyu geliştirmek, harika efektler, sesler ve filtreler eklemek her zaman daha iyi sonuçlar doğurur, değil mi?

Siz de bu şekilde düşünüyorsanız, doğru yazıyı okuyorsunuz. Bu yazıda, bugün mevcut olan en iyi video editleme programlarını anlatacağız. Tabii öncesinde iyi bir video editleme programını nasıl seçmeniz gerektiğine değinelim.

En İyi Video Editleme Programı Nasıl Seçilir?

Yeni bir video editleme programı arıyorsanız, satın almadan önce ücretsiz sürümleri deneyerek işe başlayın. Ücretsiz video editleme programların projenizi halledemeyeceğini düşünseniz bile; denemekle bir şey kaybetmezsiniz, belki de sizin için ücretsiz hoş bir sürpriz olabilir.

Hala inatla profesyonel programları kullanmak istiyorsanız, profesyonel bir video editleme programına yatırım yapmanın sadece maliyetle alakalı olmadığını bilmeniz gerekir. Video editleme işi zamandan ve enerjinizden de çalar. Yalnızca birkaç düzenleme veya deneme yapmak istiyorsanız, Final Cut Pro ve Adobe gibi programlara bir sürü para harcamanıza gerek yok. Profesyonel olmaya devam etmeyi planlasanız bile, daha profesyonel video editleme programlarına doğru yol alırken ücretsiz olarak başlamanız size zarar vermez.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak, bir video editleme programı seçerken değerlendirmeniz gereken birkaç önemli faktör var. Bu faktörlerden en önemlisi kullanıcı arayüzüdür. Profesyonel ya da amatör olun hiç farketmez, kullanıcı arayüzünün basit ve kullanışlı olması gerekir.

En İyi Video Editleme Programı Nasıl Seçilir?

Sadece kullanıcı arayüzüne bakarak tabii ki bir seçim yapmanız zor. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak temel geçişler sunabilen özel efektler de önemli faktörlerdendir. Birçok video editörü sizi özel efektlerle ikna etmeye çalışsa da, bunların çoğu gelişmiş efektler olmayacaktır.

Tüm bunların yanında belki de değerlendirilecek en önemli faktör bilgisayarınızdır. Bilgisayarınızın teknik özellikleri ve donanımı çok önemlidir. Bu nedenle programı bilgisayarınızda test etmeden önce asla satın alma yapmayın. Video editleme programınızın her zaman dosya türlerinizle uyumlu olduğundan ve istediğiniz çıktı türünü desteklediğinden emin olun.

Son olarak, bir video düzenleyici seçerken, popülerliği ve teknik desteği de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. En büyük kullanıcı tabanına sahip editleme programları, her zaman yeni kullanıcıların ipuçlarını öğrenmesine yardımcı olmak isteyen topluluklara sahip olma eğilimindedir.

Bir program satın almaya veya abonelik başlatmaya karar verirseniz, programın karmaşık olması durumunda teknik destekten yardım alabileceğiniz bir seçim yapın.

Yukarıda en iyi video editleme programlarının nasıl seçileceğini anlattık. Şimdi en iyi video editleme programlarını inceleyelim.

1. EaseUS Video Editor

EaseUS Video Editor, Windows için kullanımı kolay bir video düzenleme yazılımıdır. Basit ve sezgisel arayüzü ile bu video düzenleyici, yeni başlayanlar dahil herkes tarafından kolayca kullanılabilir.

Zaman çizelgesi düzenleme, konuşma-metin dönüştürme, yeşil arka plan kaldırıcı ve bunun gibi ihtiyaç duyabileceğiniz bir çok özelliği içerir. Ayrıca etkileyici videolar oluşturmanıza yardımcı olmak için filtreler, geçişler, sesler ve diğer birçok öğe dahil olmak üzere yerleşik kaynaklar sunar.

Özellikle yeşil ekran kesme, PIP, seslendirme, konuşma-metin dönüştürme gibi özellikler ile videolarınızı bir profesyonel gibi kolayca düzenleyebiliriniz.

Ücretsiz deneme sürümü ile uygulamayı satın almadan önce deneyebilirsiniz.

2. OpenShot

OpenShot

OpenShot, piyasadaki en iyi açık kaynaklı ücretsiz video düzenleme yazılım çözümlerinden biridir. Çok sayıda kullanışlı özellik ile dolu güçlü bir video editörüdür.

Yeni başlayanların bile kolayca çalışabileceği, kullanımı kolay, sürükle-bırak arayüzüne sahiptir. Kolay sürükle-bırak arayüzü ile bazı Mac kullanıcılarına küçük bir iMovie hissi verebilir. Bununla birlike OpenShot; sınırsız katmanlar, gerçek zamanlı önizlemeli video geçişleri vb. gelişmiş özelliklere sahiptir.

Video efektleri, animasyon ve anahtar kareler için birçok seçenek sunar. Ses dosyalarından, fotoğraflardan ve 4K dahil olmak üzere birden çok video codec bileşeninden çeşitli dosya biçimlerini içe aktarabilirsiniz. Ayrıca, bu aracı kullanarak herhangi bir videoyu kesmek de son derece kolaydır.

3. Blender

Blender

Blender, tüm platformlarda bulunan en iyi ve gelişmiş video düzenleme yazılımı çözümlerinden biridir. Herkesin kullanabileceği açık kaynaklı bir araçtır. Özellikler açısından oldukça gelişmiştir.

Bazı temel özellikler arasında; canlı önizleme, ses karıştırma, senkronizasyon, fırçalama, maskeleme vb. vardır. OpenShot gibi sınırsız katmana sahip değildir, ancak video, görüntü, ses ve efekt eklemek için 32 yuvaya sahiptir. Ayrıca profesyonel kullanıcılar için bir 3D animasyon paketi vardır.

Video düzenleme desteği son derece sağlam olsa da, temel düzenleme ile ilgilenenler için gereksiz bir karmaşıklığa sahip olabilir. Ancak zamanı olanlar ve video düzenleme becerilerini ilerletme çabası içinde olanlar için Blender güzel bir alternatif olabilir.

4. VSDC Video Editor

VSDC Video Editor

VSDC yalnızca Windows’ta kullanılabilen açık kaynaklı, ücretsiz bir video düzenleyicidir. Neredeyse tüm video formatlarını ve codec bileşenlerini destekleyen iyi bir video düzenleme yazılımı çözümüdür.

Bu ürünün ücretli ve ücretsiz bir sürümü var. Ücretsiz sürüm, neredeyse tüm rutin video düzenleme ihtiyaçlarınız için yeterince iyidir. Profesyoneller için ücretli sürüm daha gelişmiş özellikler sunar.

Kullanımı nispeten basittir. VSDC; nesne filtreleri, renk düzenleme, geçiş efektleri, filtreler ve özel fx gibi kütüphanelere ayrılmıştır. Farklı kategorilerde uygulanabilecek birden fazla ses ve görsel efekt sunar. Instagram tarzı filtreler, renk düzeltme ve bulanıklaştırma gibi özel efektler içerir ve videonun bir kısmına efektler uygulayabilmeniz için bir maske aracı da vardır (örneğin, yüzleri gizlemek için). VSDC ayrıca kolay bir 4K ve HD düzenleme özelliği ile birlikte gelir ve dosyaları Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal ağ sitelerinde dışa aktarmanıza olanak tanır.

5. Shotcut

Shotcut

Shotcut oldukça iyi özelliklere sahip başka bir açık kaynaklı, ücretsiz, çapraz platform video düzenleyicisidir. Movie Maker’ı aşan ve bir sonraki seviyeye geçmek isteyen ancak karmaşık çözümlere ihtiyaç duymayanlar için harikadır.

Başlangıçta Linux için tasarlanmış olmasına rağmen tüm video formatlarını ve platformlarını destekler. En iyi özelliklerinden biri, videonuzu düzenleyiciye aktarmanız gerekmemesidir. Bu da size çok zaman kazandırır. Başka bir harika özelliği 4K çözünürlüğü desteklemesidir.

Arayüz bazı kullanıcılar için oldukça gelişmiş görünse de, birden fazla PRO özelliği genellikle ücretsiz bir sürümde bulunmaz.

6. iMovie

iMovie

iMovie, yalnızca Mac ve iOS kullanıcılarının kullanabileceği gelişmiş bir video düzenleme aracıdır. Uygulaması da vardır ve mobil cihazlarda da kullanılabilir. Ayrıca, profesyoneller için yararlı bir özellik olan 4K çözünürlüğü de destekler.

Video kliplerinize başlık, müzik ve efekt vb. eklemek için kullanabileceğiniz temiz ve minimal bir sürükle ve bırak arayüzü vardır. Videoları yavaşlatabilir veya hızlandırabilir ve daha ilginç hale getirmek için filtreler ekleyebilirsiniz.

Bir başka ilginç özellik, videolarınızdaki arka plan konumunu değiştirebilmeniz ve karakterlerinizi herhangi bir yere yerleştirebilmenizdir.

Videonun yanı sıra, multimedya ortamınızı proje alanına sürükleyip zaman çizelgesi benzeri bir şekilde düzenleyerek görüntüleri ve sesi projenize dahil edilebilirsiniz.

Ortaya çıkan video, YouTube, Facebook veya başka bir platforma aktarmadan önce gerçek zamanlı olarak önizlenebilir.

Genel olarak, başlamak için iyi bir video düzenleme yazılımıdır.

7. Lightworks

Lightworks

Lightworks kullanışlı özelliklerle dolu başka bir güçlü video düzenleme yazılımı çözümüdür. Ücretli bir sürümü olduğu gibi ücretsiz bir sürümü de vardır. Ancak, ücretsiz sürüm profesyonel olmayan kullanım için fazlasıyla yeterlidir.

En iyi özelliklerinden bazıları; yüksek hassasiyetli video kırpma, çoklu kamera desteği ve YouTube için 720p’ye dışa aktarma becerisidir. Araç çok çeşitli video formatlarını destekler ve birçok video ve ses düzenleme seçeneğine sahiptir. Bu aracın ücretli sürümü 4K videoları da destekler.

Lightworks süper tasarlanmış zaman çizelgesi, bir videoyu yeniden boyutlandırmanıza veya birkaç kısa çekim bölümünü birleştirmenize yardımcı olur. Renk düzeltme ve GPU hızlandırmalı gerçek zamanlı efektlerle mükemmel görünüm elde edebilirsiniz

Bu aracı kullanmaya başlamak kolaydır, çünkü anlamanıza ve üzerinde çalışmanıza yardımcı olacak birçok video eğiticisiyle birlikte gelir.

8. VideoPad Video Editor

VideoPad Video Editor

VideoPad, Windows ve MacOS ile harika çalışan bir platformlar arası video editörüdür.

Çok fazla uğraşmadan video düzenlemenin temellerini öğrenmek için kullanabileceğiniz bir başlangıç aracıdır. Önceden yapılmış geçişler ve ses efektleri içeren bir kütüphane ile birlikte gelir.

Ayrıca, tüm video editörlerinin ücretsiz olarak sunmadığı bir özellik olan 3D video düzenlemeyi de destekler. Ayrıca, düzenlenen videolarınızı doğrudan YouTube’a ve diğer sosyal medya platformlarına aktarabilirsiniz.

9. GoPro QuikStories

GoPro QuikStories

GoPro QuikStories, hareket halindeyken ilgi çekici videolar oluşturmak için kullanabileceğiniz bir mobil video düzenleme aracıdır. GoPro’nun uzmanlığı sayesinde basit bir arayüze ve birçok kullanışlı özelliğe sahiptir.

Kamera üreticisi GoPro bu uygulamayı, kamerada çekilen videoları düzenlemek için kolay bir yol sağlamak için tasarlamıştır.

Videolarınızı düzenlemenizi ve daha ilgi çekici hale getirmenizi sağlayan birçok otomatik düzenleme özelliğine sahiptir. Çok sayıda hazır ayar vardır ve videolarınızı bu uygulama ile düzenlemek için çok fazla bir şey yapmanız gerekmez. GoPro QuikStories sadece yeni başlayanlar içindir, profesyoneller için fazla bir şey sunmaz.

10. Adobe Premiere Rush

Adobe Premiere Rush

Adobe Premiere Rush, Adobe tarafından piyasaya sürülen ve tüm video düzenleme ve paylaşım gereksinimlerinizi karşılayabilecek yeni bir uygulamadır. Videoları her zaman ve her yerde düzenlemek için kullanabileceğiniz mobil bir uygulamadır. Ayrıca Mac ve Windows PC’lerle uyumlu bir masaüstü sürümüne de sahiptir.

Kullanımı çok kolay bir arayüze; renk, ses, hareketli grafikler ve diğer düzenleme seçeneklerine sahiptir.

Ayrıca doğrudan uygulamanın kendisinden bir video oluşturarak daha da kullanışlı hale getirebilirsiniz. Özellikler ücretsiz sürüm için biraz sınırlıdır, ancak ücretli sürümün sunabileceği çok daha fazla şey var.

Genel olarak sosyal medyada video oluşturmak ve paylaşmak için kullanabileceğiniz hepsi bir arada bir uygulama isteyen biriyseniz, Adobe sizin için iyi bir çözüm olabilir.