Mükemmel UX tasarımını ortaya çıkarmak zor bir görevdir. Çünkü her kullanıcı tabanının kendi ihtiyaçları vardır ve biri için işe yarayan, diğeri için işe yaramayabilir. Bu yüzden yapacağınız tasarımın hedef kitlenize mükemmel bir şekilde uymasını sağlamak için yeteri kadar araştırma yapmanız gerekir. 

Bu kadar çok tasarım tekniğiyle, durumunuza uygun olanı seçmek ve işe koyulmak zor olsa da, aşağıdaki listede kullanıcı dostu bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi tasarım tekniklerini sizin için derledik.

1. Kart Gruplama (Card Sorting) 

UX araştırması için bir teknik olmadan çok önce psikolojik araştırmalarda kullanılan çok basit bir teknik olan kart gruplama, ürünün çok temel mimarisini oluşturmaya yardımcı olan bir yöntemdir. Tüm ana birimler ayrı kartlara yazılır ve kullanıcılardan bunları kategorilere ayırmaları istenir. Bu araç, tasarımcıların daha önce kullandıkları alışılmış yapıları körü körüne takip etmelerini engeller.

E-ticaret sitelerinde ürünlerin kategorilere yerleştirme işlemlerinde çokça başvurulan bir tekniktir. Doğru yapıldığında satış ve dönüşüm oranlarına pozitif etki yapar.

2. Uzman İncelemesi

Uzman incelemeleri, Kullanıcı Arayüzü (UI) aracılığıyla bir ürünün tasarımı, erişilebilirliği ve kullanılabilirliği ile ilgili sorunları arayan bir uzman tarafından yapılan incelemedir. Bu teknikte izlenecek sabit bir süreç yoktur. Uzman incelemesi profesyonelden profesyonele ve üründen ürüne değişiklik gösterebilir. İncelemeyi yapan kişi, kullanılabilirlik ve UX tasarımında ne kadar uzmanlığa sahip olursa, girdileri (çoğu durumda) o kadar değerli olur.

Peki uzman incelemesi neden iyi bir tekniktir?

  • Hızlı, kolay ve ucuzdur. 
  • Bir uzman incelemesi yapmak için yalnızca tek bir profesyonel gerekir.
  • Daha fazla kullanıcı testi yapılmadan, bir uzman tarafından inceleme yapılması daha önemlidir.

3. Göz Takibi

Kullanıcılarınızın sisteminizi kullanırken nereye baktıklarını bilmek, UI tasarımına yardımcı olur ve belirli içerik türlerine nasıl öncelik verileceğini bilmenizi sağlar. Akademik araştırmalar için geliştirilen bu teknik, her ne kadar tıbbi araştırmalarda yaygın olarak kullanılsa da, artık UX ekibi tarafından da uygulanabilecek kadar popüler ve uygun maliyetlidir.

Nispeten yeni bir teknolojidir, ancak çok karmaşık cihazlar gerektirmez. Yalnızca bir araştırmacı, bir kullanıcı ve bir defter gerektiren diğer bazı tekniklerin aksine, bu özel bir yazılım olmadan yapılamaz. Kullanıcının bakışlarını yakalamak için kameralar, projektörler ve algoritmalar kullanır.

Tıklama izleme, düşünme ve niyet içeren eylemleri gösterirken; göz izleme, üzerinde düşünmesi zor olabilecek ve bu nedenle kullanıcı görüşmelerinde görünmeyen tepkileri yakalar.

Özellikle TV reklamlarının seçiminde, mailing tasarımlarında ve lead sayfa tasarımlarında kullanılan bir tekniktir.

4.Etnografik (Saha) Araştırması

Etnografik (saha) araştırması, kullanıcıları doğal ortamlarında gözlemleme ve belirli durumlarda hareket etme biçimlerini analiz etme sürecidir. Kullanıcıların ürünle nasıl etkileşime girdiğini görmek için kullanılır ve modelleme değil gerçek durumları inceler.

İnsanları gerçek yaşam durumlarında gözlemlemek her zaman mümkün değildir. Örneğin, çalışanların CRM sistemini nasıl kullandığını incelemek için bir banka merkezini ziyaret etmek, insanların flört uygulamalarını nasıl kullandığını gözlemlemekten daha kolaydır.

5. Günlük Çalışması

Bu yöntem, kullanıcıların zihnine girmenizi sağlayan nihai bir UX araştırma yöntemidir. Günlük çalışması için kullanıcılardan belirli bir süre günlük yazmalarını istemeniz gerekir. Günlük, çalışmanın konusu ile ilgili tüm yansımaları içermelidir: Düşünceler, eylemler, duygular, arzular vb. Konuya ve mevcut zamana bağlı olarak bir hafta veya daha fazla sürebilir.

Günlük çalışması, kullanıcıların hedeflerini, yapılacak işleri ve sorunları iyi anlamanın önemli olduğu ilk aşamalarda harika çalışır. Fakat sonuç, kullanıcıların ne kadar motive ve adanmış olduklarına da bağlıdır.

6. Mouse ve Tıklama İzleme

Kullanıcı etkileşimlerini gerçek zamanlı olarak veya ekran kaydında takip eden bir araştırmayı içeren diğer kullanıcı araştırma teknikleri ile karşılaştırıldığında, bu yöntem bir UX araştırmacısının çok sayıda kullanıcıdan daha fazla veri işlemesine ve kullanıcı etkileşimlerinin ana eğilimlerini görmesine olanak tanır.

Mouse izlemenin ısı haritalarının ortaya çıkardığı içgörülerden bazıları aşağıdaki gibidir:

• Arayüzün hangi kısımlarında en çok tıklama var?

• Hangi düğmelerin beklenenden daha az tıklama var?

Tıklama ısı haritası her ne kadar doğrudan cevaplar vermese de, kesinlikle iyileştirilmesi gereken alanları vurgular.

Hotjar ve optimizely gibi araçlar, mouse ve tıklama izleme tekniği için kullanılabilecek en popüler araçlar arasında yer alır.

7. Derinlemesine Görüşme (IDI)

Derinlemesine Görüşme (IDI) yani In-depth Interview UX araştırma yöntemi, araştırmacı ve kullanıcı arasında bire bir konuşma anlamına gelir. İki tür görüşme vardır: Yönlendirilmiş (hazırlanmış bir soru listesinin ardından) ve yönlendirilmemiş (görüşülen kişinin deneyimleri hakkında mümkün olduğunca az kesinti ile konuşmasına izin vermek). İkinci teknik, araştırmacının farkında olmadığı kullanıcı deneyimi hakkında bazı bilgiler bulma fırsatı verir.

Soru listeniz hazır olduğunda, konuşmanın süresini tahmin edin ve görüşülen kişiyi önceden bilgilendirin.

8. Rakip Analizi ve Kıyaslama

Geliştirmenin ilk aşamalarında ve mevcut ürünü analiz ederken kullanılan bu yöntem, ürün-pazar uyumunu bulmak için iyi bir tekniktir.

Peki neden derinlemesine rakip analizine ihtiyacınız vardır? 

Her şeyden önce, sizi tekerleği yeniden icat etmekten kurtarır. Bazen tasarım odaklı düşünmeyi çok fazla abarttığınızda, piyasada zaten mevcut olan bir çözüm üretirsiniz. Bu da zaman ve efor harcamanıza neden olur. 

İkinci olarak, rakipleri analiz etmek, ele alacağınız zayıf noktalarını bulmanıza ve ürününüzü öne çıkaracak bir değer önerisi tanımlamanıza yardımcı olur.

9. Kullanılabilirlik Testi

Ürünün veya prototipin ne kadar kullanıcı dostu olduğunu analiz etmek için kullanılan bir tekniktir. Etkileşimi görmenizi, kullanıcılarla onları daha iyi anlamak için konuşmanızı sağlar ve eylemlerin amaçlarını anlamak için sorular sormayı içerir. Sonuçlara dayanarak, bir araştırmacı olası sorunları tanımlayabilir ve bir sonraki yinelemede bunları çözebilir.

10. A/B Testi

Bir teknik, çözümün iki versiyonunu karşılaştırarak kullanıcıların çoğunluğu tarafından hangi sürümün seçildiğini açıkça gösterir.

A/B testinin çalışması için bir grup kullanıcının rastgele ikiye bölünmesi gerekir. Her gruba bir ürünün iki versiyonu sunulur ve sonuçlar, hangisinin daha iyi performans gösterdiğini anlamak için karşılaştırılır. A/B testi tek başına veya başka bir UX araştırma yöntemiyle birlikte yürütülebilir.

A ve B versiyonlarının çok çeşitli olmaması, çalışmanın sonuçlarının olumsuz yorumlanmaması açısından önemlidir.

11. E-posta Anketi

Bu, çok sayıda hedef müşteriye ulaşmanın en kolay yollarından biridir. İnsanların birkaç soruyu yanıtlamasını sağlamak, bir saatlik bir görüşmeye gitmekten çok daha kolaydır. Zaman ve mekanda koordinasyona, coğrafi sınırlara ihtiyaç duymaz.

E-posta anketi, mevcut bir kullanıcı veri tabanıyla en iyi sonucu verir. Müşteri veri tabanı olmayan yeni bir ürün için UX araştırması yaparken, e-posta’larınızı hedef kitleye ait kişilere gönderdiğinizden emin olmalısınız. Profillerinin ürünle alakalı olup olmadığını öğrenmek için demografiyle ilgili birkaç soru ekleyebilirsiniz.

E-posta anketlerinin ücretli olması gerekmez, ancak anketleri doldurma miktarını artırmak için bitirenlere küçük hediyeler verebilirsiniz.

Yukarıdaki liste UX tasarım tekniklerinin sadece belirli bir kısmını içerir. UX dünyasında sürekli olarak ortaya çıkan yeni yöntemler ve araçlar vardır. Her aşama farklı teknikler gerektirir ve belirli bir durum için hangisinin en iyi sonucu verdiğini bulmak zaman ve deneyim gerektirir.