Özellikle e-ticaret ile ilgilenenlerin yakından takip ettiği Shopify, merak edilenler arasında yer alıyor. Günümüzde en çok kullanılan platformlar arasında yer alan Shopify dikkat çekici özellikleri ve kullanımı ile ön plana çıkıyor. Fazlasıyla merak edilen Shopify ile ilgili detaylar da sıkça araştırılıyor. Biz de bu yazımızda sizler için Shopify ile ilgili merak edilenleri araştırdık. 

Shopify Nedir?

Shopify, e-ticaret mağazınızı kurabileceğiniz, yazılım ve programlama bilgilerine ihtiyaç duymadan ürünlerinizi sanal ortamda satabileceğiniz, belirli bir ücret karşılığında hizmet veren bir e-ticaret mağazası yazılımıdır. Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan Shopify sistemini satın alarak e-ticaret mağazanızı çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Shopify satın aldıktan sonra hosting ya da sunucu almanıza gerek kalmaz. Tüm işlemlerinizi teknik bilgi gerektirmeden kolaylıkla halledebilirsiniz. 

Shopify ile istediğiniz şekilde çevrimiçi mağaza oluşturabilirsiniz. Giyim, teknoloji, aksesuar, oyuncak fark etmeksizin istediğiniz her ürünü satabilirsiniz. Bunun için çok iyi bir yazılımcı olmanıza ve HTML ve kodlama hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmez. Shopify ile mağazanızın güvenliğini ya da performansını yönetmek ile ilgili bir probleminiz olmaz. Çünkü Shopify bunu sizin yerinize çözer. Shopify, çevrimiçi bir mağaza için gerekli her şeyi barındıran bir yazılımdır.

Shopify Ne İşe Yarar?

Shopify, günümüzde en popüler olan yazılımlardan biridir. Bu yazılım ile çok kolay bir şekilde e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Shopify ile aklınıza gelebilecek her ürünü satabilirsiniz. Bu ürünlerin yalnızca fiziki olmasına gerek yok. Shopify’da bir hizmet satabilmeniz de mümkün oluyor. Bulut tabanlı bir servis olan Shopify, tüm tarayıcılardan ve cihazlardan ulaşılabilir bir hizmet sunar. Eğer e-ticaret ile ilgilenmek istiyorsanız, yolun başında ve deneyimsiz iseniz Shopify size yardımcı olacaktır. 

Shopify’ın Avantajları

 • Shopify, bulut tabanlı bir servistir. Bu sebeple tüm internet tarayıcıları ve cihazlardan ulaşılabilir.
 • Bu yazılım birden çok hizmeti sunar. Online mağazalar için işletme sürecini kolaylaştırır.
 • E-ticaret web sitesi kurmak için teknik bilgiye sahip olma gerekliliğini ortadan kaldırır.
 • Shopify, sürekli olarak gelişmeye önem verir. Sık sık iyileştirmeler yapar.
 • Belirli bir bedel karşılığında arayüz ve tema gibi ek hizmetler sunar. Bu sayede e-ticaret web sitenizi dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
 • Dijital dünyada yer alan çoğu pazarlama aracını bünyesinde bulundurur. Böylece mağaza sahipleri sattıkları ürünü özelleştirebilirler.
 • Shopify’da birden çok şablon da bulunur. Bu da e-ticaret web sitenizi kişiselleştirmenizi sağlar. 
 • Shopify’ın 70’ten fazla ödeme seçeneği bulunur. Bu, en büyük avantajlarından biridir. Ödeme seçeneği fazlalığı, müşteri çekme açısından büyük bir avantaj sağlar. 
 • İnteraktif bir platform olduğu için diğer müşterilerden yardım alabilir, diğer müşterilere yardım edebilirsiniz. 
 • 3.parti yazılım desteği bulunur. Bu sayede istenilen yazılımları daha sonra sisteme kazandırabilirsiniz. 
 • Diğer yazılımlarda bulunan ve müşterileri bir hayli zorlayan yazılım hataları yoktur.

Shopify’ın Dezavantajları

 • Shopify, sınırlı bir işlevsellik sunar. Bu işlevsellik küçük çaplı işletmeler için yeterlidir fakat bu yazılım her işletmenin kendisine özel ihtiyaçlarını karşılayacak özelliğe sahip değildir.
 • Bu yazılımın her geçen gün artan bir müşteri kitlesi bulunmaktadır. Bu kitleye yetebilecek büyüklükte bir müşteri hizmetlerinin olmaması en büyük dezavantajıdır.
 • Yazılımın eklentileri yüksek miktarlardadır. Yazılım her ihtiyacı karşılık verebilecek eklentileri bünyesinde barındırır fakat bu eklentilere sahip olmak için yüksek miktarlar ödemek gerekir.

Shopify İle E-Ticaret Yapmak İçin Yapmanız Gerekenler

 • İlk olarak yapmanız gereken Shopify ile mağazanızı kurmak olacaktır. Mağazanızı zevkinize ve satmak istediğiniz ürünlere göre dizayn edebilirsiniz.
 • Daha sonra tedarikçi ile anlaşmalısınız. Bunun için Oberlo ya da Spocket uygulamalarını kullanabilirsiniz.
 • Sonrasında ödeme sistemlerini entegre etmelisiniz. Mağazanızın online ödeme alması için sanal POS sistemini yüklemelisiniz. Bunu Garanti Sanal POS, PayU gibi ödeme kanalları ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • E-ticaret’e yeni başladıysanız ve mağazanız çok yeniyse pazarlama ve SEO çalışmalarına odaklanmanız gerekiyor. Yeni açılmış e-ticaret mağazalarının en büyük sorunu trafik eksikliği oluyor. Bu sebeple mağaza trafiğini artırmak için çalışmalar yapmalısınız.
 • Mağazanızın bir üründe ya da hizmette uzmanlaşması büyük önem taşır. Ne kadar uzmanlaşırsanız o kadar başarı elde edersiniz. Bu yüzden uzmanlaşmaya önem gösterin.

Shopify Üyelik Planlarının Fiyatları Nedir?

Shopify’da birbirinden farklı paketler bulunur. Bu paketlerde farklı eklentiler ve fonksiyonlar mevcuttur. Paketler, işlevselliklerine göre fiyatlandırılır. Shopify, genellikle aylık ödeme prensibi ile çalışır. İlk 14 gün ücretsiz bir şekilde hizmet verir. Fakat çeşitli eklentiler, temalar, şablonlar özelliklerine göre ayrı ayrı ücretlendirilir. Advanced Shopify, Shopify, Basic Shopify, Shopify Plus, Shopify Lite gibi çeşitli paketleri bulunur. 

Basic Shopify yeni başlayanlara uygun bir pakettir. Ücreti ise 29 Dolardır. Shopify, işini büyütmüş ve ilerlemek isteyen işletmelere uygundur. Ücreti 79 Dolardır. Advanced Shopify, işini ölçeklendirip daha da büyütmek isteyen işletmeler uygun bir pakettir ve ücreti 299 Dolardır. Bunlar bu yazılımın temel paketleridir. Paket ücretlerinin yanı sıra yüzde 2.4 ile 2.9 aralığında değişen komisyon ödemesi ve sabit işlem masrafı da bulunmaktadır. 

Shopify ile Hangi Ürünler Satılabilir?

Shopify ile birbirinden farklı her ürünü satabilirsiniz. Oyuncak, elektronik eşya, aksesuar, kitap, ses dosyaları, hizmetler ve kurslar da buna dahildir. Fakat bazı kısıtlamalar da mevcuttur. Eğer Shopify’ın online ödeme yöntemini kullanacaksanız uyuşturucu ve uyuşturucu nitelikli ürünler, alkol çeşitleri, zihne etki eden kimyasallar, kumar gibi şans oyunlarının biletlerini satmanız yasaktır. 

Shopify Online Mağazanızı Büyütmeye Yardımcı Olur Mu?

Shopify, kapsamlı birçok pazarlama paketi sunar. Bu da işletmeler açısından büyük kolaylık sağlar. Özelleştirilebilir başlıklar ve meta etiketler gibi SEO özelliklerini de sunar. Böylece e-ticaret siteniz arama sonuçlarında çok daha yukarı sıralarda görünür. 

Shopify, Google Ads ve sosyal medya platformları ile entegre bir şekilde çalışır. Bu sayede web sitenize birçok müşteri çekebilirsiniz.

Shopify ile Web Sitenizi Nasıl Oluşturursunuz?

 • Shopify ile web sitenizi oluşturmak için ilk olarak Shopify.com adresine gidip üye olmalısınız. Üyelik için gerekli bilgileri girdikten sonra e-mail adresinize gelen ‘‘Get Started’’ seçeneğine tıklayın. 
 • Daha sonra karşınıza gelen sayfada sizden istenen bilgileri doldurun. Burada sizden ‘‘Mağaza Adı’’ istenecek. Burada kuracağınız mağazanın adını seçerken dikkatli düşünün. Mağazanızı oluşturduktan sonra mağazanızla ilgili bilgileri girin. 
 • Adınızı, adresinizi, iletişim bilgilerinizi ilgili alanlara doldurun. Satacağınız ürünleri de burada seçebilirsiniz.
 • Kayıt işlemini tamamladıktan sonra karşınıza mağaza yöneticisi alanı çıkacak. Burada görünümü özelleştirebilir, ürünleri yükleme, gönderim ve ödeme ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.
 • Shopify’ın birden çok teması bulunuyor. Bu temalar görünümü en küçük ayrıntıya kadar değiştirebilir. Dilerseniz Premium temaları da seçerek tamamen zevkinize göre kullanışlı ve güvenli temaları seçebilirsiniz.
 • Eğer web sitenizde ayrıntılı değişiklikler yapmak için ‘‘HTML/CSS düzenle’’ menüsünden ayrıntılı değişiklikler yapabilirsiniz. Temel temalarda değişiklik yapmak isterseniz yönetim ekranında sol tarafta bulunan ‘‘Temalar’’ bölümünü seçmeniz gerekir. Buradan, temanın şemasını, yazı boyutunu ayarlayabilir, logonuzu yükleyebilir, öne çıkan ürünleri sayfaya ekleyebilir, sayfada bir satırda kaç ürünün gösterileceğini belirleyebilirsiniz.

Shopify’a ürün yüklemek de son derece kolaydır. Ana menüde sol tarafta bulunan ‘‘Products’’ seçeneğine tıklayın. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘‘Ürün Ekle’’ düğmesine tıklayın. Burada ürününüzle ilgili bilgileri tek tek girmeniz gerekiyor. Ad, açıklama ve URL bölümlerini eksiksiz girin. URL, SEO içi büyük önem taşır. Tüm bilgileri eksiksiz bir biçimde girdikten sonra ‘‘ Ürünü Kaydet’’ seçeneğine tıklayın. 

 • Son olarak mağazanızın kontrol paneline bir göz atın. Buradan mağazanızın eksik ayarları olup olmadığını kontrol edin. Ödem yöntemini de belirlemeniz gerekiyor. Online kredi/banka kartı ile ödeme alabilmek için bir Sanal POS servisi almanız gerekiyor. 
 • Bu aşamaları eksiksiz bir biçimde gerçekleştirdiğinizde kurulum işlemi gerçekleşmiş oluyor. 

Shopify İçin Bazı İpuçları

 • Shopify ile ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli detay, web sitenizi mobile uyumlu bir şekilde yapmak olacaktır. Mobil uyumlu olmayan web siteleri kullanıcı memnuniyetini sağlamaz.
 • Shopify birden çok eklentiye sahiptir ve bu eklentilerin bazıları olmazsa olmaz olarak nitelendirilir. Örneğin; HubSpot Shopify eklentisi ile pazarlamayı otomatikleştirebilirsiniz. Bu eklenti, bir kişi sepeti terk ettikten 10 dakika sonra o kişiye bir e-mail göndermeyi otomatikleştirir. Böylece müşterileri geri kazanabilirsiniz.
 • Shopify sizin için birçok şeyi yapar. Fakat sizin de mağazanız için birtakım detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu detaylardan biri de fotoğraflar. Kalitesiz fotoğraflar müşteriler açısından hoş karşılanmaz. Müşteri kaybına sebep olabilir. Bu sebeple kaliteli görseller ve fotoğraflar kulanmaya özen gösterin.
 • Shopify, sizler ücretsiz bir alan kodu verecek. Fakat bu alan kodu yeterli olmayacaktır. İşletmenizin büyümesini istiyorsanız kendi alan adınızı alın. Bu SEO çalışmalarına da katkı sağlayacaktır.
 • Ürün çeşitliliğiniz ne kadar fazla olursa o kadar çok müşteri kazanırsınız. Bu sebeple ürün çeşitliliğinizi maksimum seviyede tutun. 
 • SEO çalışmaları için site haritası oluşturun. Bunun yanı sıra web sitenize anahtar kelimeler ekleyin. 

Shopify Kullanan Siteler

Shopify, sadece küçük ölçekli web siteleri tarafından kullanılmaz. Dünyaca ünlü birçok web sitesi Shopify kullanıyor. Biz de bunları sizler için listeledik.

 • Red Bull
 • Tesla Motors
 • The Economist
 • Penguin Books
 • Lady Gaga Official Shop
 • Pepsico
 • Budweiser
 • Mavi
 • Kylie Cosmetics
 • KKW Beauty