UI ve UX, genellikle birbiri yerine kullanılan ve birbiriyle karıştırılan iki terimdir, ancak gerçekte ne anlama gelir ve aralarında bir fark var mıdır?

Bugün bu yazıda, tüm detayları ile UI ve UX’e değineceğiz.

Haydi başlayalım!

UX Nedir?

Kullanıcı deneyimi yani user experience (UX), bir kişinin bir ürün veya hizmetle yaşadığı deneyimi ifade eder. Süreç; geliştirme, iyileştirme ve kullanıcı ile şirketin tüm yönleri arasındaki kalite etkileşimini içerir. UX tasarımı, bir kullanıcının bir şirketin ürün veya hizmetleriyle ilgili genel deneyimini geliştirir.

“Ana sayfadaki CTA düğmesi, kullanıcıları tıklamaya teşvik ediyor mu ya da siteye kaydolmak kolay mı?”. UX tasarımı, işte bu gibi soruları yanıtlamak için vardır. Fakat UX aslında bir işletmenin dijital ürünlerinin de ötesine geçer ve perakende, müşteri hizmetleri vb. alanlarda da kullanılabilir.

UI Nedir?

Kullanıcı Arayüzü – User Interface (UI) tasarımı, tasarımcıların yazılım veya bilgisayar gibi elektronik cihazlarda arayüzler oluşturmak için kullandıkları, görünüm veya stile odaklanan süreçtir. UI, kullanıcı ve yazılım arasındaki etkileşimin kalitesini geliştirir ve iyileştirir.

UI, kullanıcıların etkileşimde bulunduğu belirli bir tasarım varlığıdır ve ağırlıklı olarak dijital endüstriler tarafından kullanılır.

Süreç; düğmeler, metinler, resimler ve insanların etkileşime girdiği diğer görsel arayüz öğeleri gibi ürünün her bir öğesinin düzenini iyileştirir.

UI tasarımı tamamen düzen, görünüm ve hislerle ilgilidir. UI tasarımının amacı, kullanıcılara görevlerini tamamlayabilmeleri için bir arayüz aracılığıyla görsel olarak rehberlik etmektir.

UX ve UI Arasındaki Fark Nedir?

UX ve UI, bir ürün veya hizmetin temel bileşenleridir. Biri olmadan diğeri olamaz ve birini ihmal etmek, ürününüzün başarısı için ciddi problemler doğurabilir.

UX (Kullanıcı Deneyimi) tasarımı, uygulamanızın kullanılabilirliğine ve erişilebilirliğine odaklanır. Amaç, kullanıcı deneyimini optimize etmektir.

UX tasarımı, kullanım kolaylığına, uygulamanın algılanan değerine (kullanıcı bundan ne elde edecek ve neden kullanmak isteyecek) ve görevlerin gerçekleştirilmesindeki verimliliğe bakar. Bu, uygulamanın tüm yönlerini kapsar.

UI (Kullanıcı Arayüzü) tasarımı tamamen görsel ekranla ilgilidir. Grafik tasarım açısından kullanılabilirliğe odaklanır. UI tasarımı, hangi düğmelerin ve simgelerin görüneceğine ve hangi renklerin ve yazı tiplerinin kullanılması gerektiğine karar verir. Tıpkı UX tasarımı gibi, verimliliği ve kullanılabilirliği destekleyecek şekilde yapılmalıdır.

Hem UX hem de UI tasarımı kullanıcı merkezlidir. Sadece kendi bakış açınıza göre çalışan bir şey yapmak yerine, son kullanıcıya odaklanmalıdır. Amaç, kullanıcıyı en basit, en hızlı, en verimli şekilde A noktasından B noktasına ulaştırmak olmalıdır.

Peki hangisi önce gelir?

Önce neyi inşa ettiğinizi ve neden inşa ettiğinizi anlamalısınız. İlk sorunuz, uygulamanızın hangi sorunu çözdüğü olmalıdır. UX tasarımı bu soruyu yanıtladığı için önce gelir.

UX Tasarımcısının Temel Sorumlulukları Nelerdir?

Arayüz kullanılabilirliğini geliştirerek kullanıcıların memnuniyetini nasıl artıracakları üzerinde çalışan UX tasarımcısının bazı temel sorumlulukları aşağıdaki şekildedir:

  • İş ihtiyaçlarını analiz eder ve onları büyüleyici bir deneyime dönüştürür.
  • UX tasarımcısı, kullanıcı yolculuğunun yapısının haritasını çıkarır.
  • UX tasarımcıları, kullanıcıların psikolojisi ve davranışlarıyla ilgilenir. Hedef kullanıcılara hitap eden ürünler veya çözümler tasarlar.

UI Tasarımcısının Temel Sorumlulukları Nelerdir?

Marka kimliğini sofistike ve pürüzsüz bir web sayfasına dönüştürmek için dil ve görsel girdi üzerinde çalışan UI tasarımcısının bazı temel sorumlulukları aşağıdaki şekildedir:

  • Ul tasarımcıları, renk, doku, şekil ve form da dahil olmak üzere ürünün görünümü ve hissi ile ilgilenir.
  • Kullanıcıya ne yapması gerektiği konusunda rehberlik eden görsel bir hiyerarşi uygular.
  • UI tasarımcısı, tasarımı görsel ve etkileşimli öğelerle doldurur.
  • Ayrıca web sitesini daha sezgisel ve duyarlı hale getirme sorumluluğunu da üstlenir.

UX ve UI Birlikte Nasıl Çalışır?

Nasıl hem mimar hem de iç mimar yeni bir ev inşa etmek için gerekliyse, UX ve UI tasarımcıları da ürün geliştirme için çok önemlidir.

UX tasarımı, bir ürünün temellerini, yani tel kafeslerini ve işlevselliği oluşturur. Ardından, UI tasarımcısı gerekli grafiklerle onu parlatır.

Bu yüzden UX ve UI, ürünün daha ilerideki tasarım yinelemelerinin yanı sıra kullanıcı araştırmalarında da birlikte çalışmalıdır.

Fakat bu birlikte çalışma sırasında, UX’de bir değişiklik yapılması, UI’yi de etkiler. Bunun tam tersi de geçerlidir. 

Örneğin, bir UX tasarımcısı, kullanıcı testi yaparken navigasyonun kapalı olduğunu tespit ederse, hem bilgi mimarisinin hem de görünümün yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

Uygulama Geliştirmede UX ve UI Tasarımı Neden Önemlidir?

UX ve UI tasarımının uygulama geliştirmede önemli olmasının beş nedeni vardır:

1. Kullanılabilirlik

İşe yarayan bir uygulama, kullanıcı dostu değilse, insanların onu kullanması (veya kullanmaya devam etmesi) olası değildir. UX ve UI tasarımı, uygulamanızın kullanıcıları çekecek ve elde tutacak şekilde oluşturulmasını sağlar.

2. Daha düşük maliyetler

Geliştirmeden önce kullanıcı deneyimindeki olası sorunları ve engelleri belirlemek, sizi kodu yeniden yazma zorunluluğundan kurtarır. Kullanıcı deneyimi tasarımı, olası sorunları bulabilir. Bu, iyi çalışmayan işlevsellik için kodu düzeltmek zorunda kalmaktan çok daha ucuz bir alternatiftir.

3. Daha hızlı geliştirme süresi

İyi bir UX ve UI tasarımı, geliştirme döngüsünde zaman kazandırır. Modeller ve prototipler, uzun geliştirme süresi harcanmadan sorunları ortadan kaldırır. Geri dönüp geliştirme çalışmalarını yeniden yapmak zorunda kalma olasılığınız daha düşük olur.

4. Daha fazla gelir

İnsanların iş akışlarına uyan ve kullanımı kolay bir şey için ödeme yapma olasılığı daha yüksektir. UX ve UI tasarımı için zaman ayırmak, uygulamanızın satın almaya veya indirmeye değer olma şansını artırır.

5. Daha iyi müşteri tutma

Kullanıcı dostu bir uygulama, insanların geri gelmesini sağlar. Uygulamanız kullanılabilirliği ile bilinir hale geldikçe, yeni kullanıcıları çekmeniz kaçınılmazdır.

UI/UX Tasarımı İşletmeniz İçin Ne Kadar Önemlidir?

Çoğu insan, bir web sitesinde ilk sayfaya geldikten sonra saniyeler içinde siteyi terk ediyor ve insanların %28’i bir uygulamayı yükledikten iki gün sonra siliyor.

Peki UI/UX tasarımı bu aşamada ne işe yarar?

İyi bir UI/UX tasarımı; müşteri deneyimi, yatırım getirisi ve SEO sıralamalarınızı iyileştirirken aynı zamanda maliyetlerinizi düşürür ve şirketinizi rekabette öne çıkarır.

UI tamamen görsel tasarım öğeleriyle ilgilidir. UX ise daha çok tasarımın işlevselliği ile ilgilidir. Ancak her ikisi de kullanıcı merkezliliğe ve kullanılabilirliğe odaklanır. Ayrıca, her ikisi de kullanıcı memnuniyeti hedefine ulaşmak için birçok araştırma yapar.

Özetle:

  • Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) birbiriyle ilişkilidir, ancak birbirlerinin yerine kullanılamazlar. UX, kullanıcı deneyimini ifade ederken, UI görünüm ve düzene odaklanır.
  • UI/UX, ürün başarısı için çok önemli bir unsurdur ve web sitenizin veya uygulamanızın görünümü (UI) ve hissi (UX) ile el ele gitmezse, kullanıcı katılımı ve web sitesi trafiği açısından negatif bir sonuç elde edebilirsiniz.
  • UI/UX tasarımcıları, bir ürün veya hizmetin kullanıcı memnuniyetinden sorumludur. Ürünü veya hizmeti sürekli iyileştirerek (yani ürünü daha hızlı, daha kullanıcı dostu ve daha kolay hale getirerek), son kullanıcılar için genel deneyimi geliştirir.