Günümüzde İnternet siteleri oldukça hızlı çalışmak zorunda, insanlar yavaş açılan sitelerde vakit geçirmek istemiyor. Böyle bir sorun yaşıyorsanız iki sorununuz var demektir.

 • İnsanlar sitenizi ziyaret etmek istemez.
 • Arama motorları da sitenizi üst sıralara taşımak istemez.

Bu durum, reklam geliri veya satış kaybı gibi birçok olumsuz etki yaratacağı kesin. Böyle bir sorun yaşamamak için sitenizi hızlı tutmaya çalışmalısınız. Sitenizin çalışma hızını etkileyen birçok durum var, bunlardan biri de “Minimize Redirects” konusudur. 

Minimize Redirects Nedir?

Minimize Redirects yani yönlendirmeleri en aza indirin uyarısı, internet sitesinin HTTP yönlendirmelerinin çok sayıda olması durumunda ortaya çıkar. Bu sorunu ortadan kaldırmak sitenizin çalışma hızını artırır ve ziyaretçilerinizin web sitenizden keyif almasına katkı sağlar.

SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarında, sitenizin iyileştirilmesi adına kullanılan önemli metodlardan biridir. 

Minimize Redirects Uyarısını Neden Alıyorum?

Genelde bu sorun internet sitenizde çok fazla yönlendirme yapılması nedeniyle ortaya çıkar. Sayfa yönlendirmesi bir adrese gidip aranan içerik sürekli veya geçici olarak taşındığında doğru adrese ulaşılmasını sağlamak amacıyla yapılmaktadır. 

İnternet siteleri içinde oluşturulan her bir sayfa benzersiz bir URL (Uniform Resource Locator) adresi ile tanımlanır. Alan adı ile URL birbirlerinden farklı şeylerdir. Alan adı internet sitesinin verilerinin bulunduğu ana bağlantı adresidir. 

URL’ler ise o ana domain altında oluşturulan alt sayfaların dosya konumunu belirler. Bazı URL adresleri kaldırılmış, bazıları başka URL adresine taşınmış, bazısı da geçici olarak yer değiştirmiş olabilir. Böyle durumlarda yönlendirme yapmak gerekir.Bu yönlendirmelerin gereksiz ve sürekli yapılması sitenizin yavaş yüklenmesine neden olur. Bu yüzden, PageSpeed Insights gibi site hızını ölçen SEO araçları raporlarında “Minimize Redirects” uyarısı alırsınız. Bu uyarıya ait düzenlemeler ile Minimize Redirects Çözümü gerçekleştirmiş olursunuz.

HTTP Durum Kodları Nedir?

HTTP (HyperText Transfer Protocol) protokolü internet sitesine ait verinin tarayıcıya nasıl aktarılacağı ile ilgili bilgiler verir. Yani sunucu ve tarayıcı arasındaki iletişim, HTTP durum kodları adı verilen bazı ifadelerle sağlanır. Her bir durum kodunun çeşitli adları vardır. İstemci ve sunucu hataları için ayrı, yönlendirme işlemleri için de ayrı kodlar tanımlanır. Yani sayfa yönlendirmeleri de tarayıcıya kodlar yardımıyla iletilir. Her birinin farklı bir anlamı vardır ve ziyaretçiyi farklı şekillerde yönlendirir. Geçici veya kalıcı yönlendirmeler HTTP durum kodları ile yönetilir. Sitenin alan adındaki değişik yazım şekillerine bağlı oluşacak yönlendirmeler .htaccess dosyasında belirtilen kurala göre gerçekleştirilir.

Minimize Redirects Çözümü Nasıl Yapılır?

Alan Adına 301 ( Kalıcı Yönlendirme) Tanımlamak

Ziyaretçilerin sitenize ait alan adını tarayıcının (Chrome, Firefox vb) adres çubuğuna nasıl girdiğini kontrol etmek mümkün değildir. Her farklı deneme sonucunda bir yönlendirme işlemi yapılmak zorunda kalınır. Bu sayede her farklı yazım şekline bağlı oluşacak yönlendirme işlemi sitenin açılma hızını düşürecek etkiye neden olur. 

Yönlendirme işlemini bir defaya mahsus yapılacak şekilde ayarlamak için “HTTP 301 (Moved Permanently) yani kalıcı olarak taşınmıştır.” ifadesini kullanmak gerekir. Tarayıcı bu kodu bir defa gördüğünde diğer denemelerde yönlendirmeye gerek kalmadan doğruca kalıcı adrese gider. Bu sayede ziyaretçi adresi diğer şekillerde girse bile tarayıcı olması gereken adresi kullanır.

 • Tarayıcıya bir alan adı girildiğinde HTTP protokolü o adrese bağlı sunucuyla tarayıcı arasında iletişim kurulmaya çalışılır.
 • Örneğin ziyaretçi, alan adınızı http://niobehosting.com şeklinde yazdığında 2 defa Redirect (Yönlendirme) çalışır. Birinci yönlendirme “HTTP” protokolünü “HTTPS”’ e çeviririr. İkinci yönlendirme ise alan adına  “www” ekler. Bu işlem sonucunda tarayıcıdaki alan adı şu hali alır: “https://www.niobehosting.com”. 
 • Eğer ziyaretçi https://www.niobehosting.com/ olarak yazarsa sadece “www” eklemesi yapılacağı için 1 Redirect (Yönlendirme) işlemi yapılır.
 • Ziyaretçi https://www.niobehosting.com yazarsa doğrudan siteye yönelir. İlave yönlendirme işlemi olmadığı için zaman kaybı yaşanmaz.

Ziyaretçilerin alan adınızı nasıl kullanacağını kontrol edemezsiniz ancak bir 301 (kalıcı yönlendirme) yaparak her defasında yönlendirme işlemi yapılmasını önleyebilirsiniz. Peki bu işlemi yaparak ne kazanırız? 

 • Sunucu alan adının diğer kombinasyonlarla talep edilmesi durumunda sayfanın kalıcı olarak https://www.niobehosting.com adresine taşındığını ve bir daha diğer seçeneklerle ziyarete çalışsa bile doğrudan yönlendirme adresine gitmesi gerektiğini bildirir.

HTTP 301 Yönlendirmesi Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle hosting kontrol panelinizden ulaşacağınız cPanel, Plesk paneline erişim veya siteye ait dosyalarınıza ulaşacağınız FTP programına ihtiyacınız var. “.htaccess” dosyasında yapacağınız değişiklikler sorun yaratabilir, bu sebeple yapacağınız tüm değişikliklerden önce sitenize ait dosyaları yedekleme yapmanız önerilir.

Dosya yöneticisinden siteye ait dosyalara erişin ve  “public_html” klasöründeki “.htaccess” dosyasının üzerine sağ tıklayıp “Düzenle” deyin ve açılan dosyada kodların en üstüne aşağıdaki kod ifadesini yazın. 

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^niobehosting\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.niobehosting.com/$1 [R=301,L]

Apache Server kullanıldığı durumda ise Rewrite kuralı çalışmayabilir. Bu sebeple önce Rewrite modülünü açmak için yukarıda verilen kodun önüne bir kural daha eklenmesi gerekir. Rewrite modülünün açılması için ifade şöyle olmalıdır;

<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^niobehosting\.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.niobehosting.com/$1 [R=301,L]

<IfModule>

İlgili kod dizinlerini “.htaccess” dosyasına yapıştırdıktan sonra kaydederek çıkınca ziyaretçilerin farklı yazımları neticesinde kalıcı olacak şekilde sadece bir kereye mahsus yönlendirme yapılır. 

Gereksiz Yönlendirmelerden Kaçının

Bazı durumlarda tamamen kaldırılmış içeriklerin URL adresleri yayınlanmaya devam eder. O adrese giden tarayıcı 404 Sayfa Bulunamadı hatası ile karşılaşılır. Bu şekilde çalışan ne kadar URL adresi varsa  temizlenmesi gerekir.

Kalıcı yönlendirmeler haricinde, bazı geçici yönlendirmeler de bulunur. Bu yönlendirmeler ise;

 • 302 (Moved Temporarily) geçici olarak taşınmıştır kodu ile sayfanın taşındığı URL adresine yönlendirme yapılır. Kalıcı yönlendirme gibi olmadığı için tarayıcı her ziyarette önce eski  URL üzerine gelir ve yönlendirme devam ediyorsa 302 koduyla kendisine iletilen URL adresine yönlenir. Bu yönlendirmeler gerekli olmadıkça yapılmamalıdır. Minimize Redirect uyarısı almanıza neden olan sebeplerdendir.
 • 303 (See Other) yönlendirmesi kullanıcıdan aldığı verileri saklayan sayfaların (ödeme sayfaları vb) yenilenip kaydedilmesini önlemek için kullanılır. Formların örneğin ödeme sayfasında yeniden gönderilmesini önleyerek hata oluşmasını önler. 
 • 307 (Temporarily Redirect) yönlendirmesi de 303 yönlendirmesine benzer. Geçici taşıma yönlendirmelerinde genelde 302 tercih edilir.
 • 308 (Permanent Redirect) yönlendirmesi ise bir içeriğin kalıcı olarak başka bir sayfadan alınmasını sağlamak için kullanılan bir yönlendirmedir. 301’den farklı olarak kalıcı taşınma değil kalıcı yönlendirme işlemidir. Ancak 301 tercih edilmesi tavsiye edilir.

Görüldüğü üzere tarayıcı tarafında yapılan birçok yönlendirme çeşidi var. Gereksiz yönlendirmelerin sitenizin hızına etkisi biliniyor. Bu sebeple yönlendirmelerinizi gerçekten ihtiyaç olduğunda kullandığınıza emin olmalısınız.

Hangi Durumlarda Yönlendirme İşlemi Tercih Etmeliyiz?

Yönlendirmeler bazı durumlarda hayat kurtarıcı etkiye sahiptir. Güncel olmayan içerikleri daha güncel versiyonuna yönlendirmek ve bazen ziyaretçilerin artık var olmayan içeriklere ait boş sayfa yerine güncel içeriğin bulunduğu sayfaya aktarılmasına yardımcı olur.

Yönlendirme işlemi yapmanızın uygun olacağı durumları ele alırsak;

 • Eski veya yetersiz içeriği yeni ve güncel içeriğe kalıcı olarak yönlendirmek istenebilir.
 • Yayınlanmış bir içeriği güncelleme işlemi sürerken, ziyaretçiyi başka bir içeriğe geçici yönlendirme yapmak isteyebilirsiniz.
 • İnternet sitenize ait kalıcı bağlantı yapısını değiştirdiğinizde oluşan URL güncelleme ihtiyacını kalıcı yönlendirme ile gerçekleştirebilirsiniz.

Yönlendirmenin uygun olmadığı durumu ele alırsak;

 • Web sitenize ait alan adınızın URL adresi “www“ kullanacak şekilde yapılanmışken siz “www” içermeyen URL yapısıyla yapılandırılırsa sorun yaşamanız muhtemeldir.

Yönlendirmeleri Nasıl En Aza İndiririm?

Gereksiz yönlendirme kullanmamak en akıllıca yol olacaktır. Web sitesi moderatörleri bazı durumlarda dahili bağlantı veya menü oluştururken yönlendirme işlemini tercih ederler. Bu tarz gereksi yönlendirmelerden kaçınmak hızınızı arttırır. Bunların haricinde;

 • Her zaman uygun protokolü kullanın (http veya https).
 • “www” kuralını ya dahil edin veya hariç tutun.
 • Sayfa veya içeriğe giden yolun (URL) tamamını ekleyin.
 • Web sitenize ait alan adının çözümlenmesini sağlayan protokollere ait kombinasyonların kalıcı yönlendirme ile çözüldüğünden emin olun. (https://www.niobehosting.com)

Neticede bu ve buna benzer düzenlemelerin çoğu internet sitelerinin daha sorunsuz ve daha hızlı çalışmasını sağlamak üzere yapılmaktadır. Ancak unutulmaması gereken bu düzenlemelerin sürekli yapılama gerekliliğidir. Birkaç düzenlemeyi yapınca işiniz bitmiş olmuyor, bu sebeple her zaman sitenizi kontrol edin ve gerekli düzenlemeleri yapın.

Sık Karşılaşılan Hatalar ve Çözümleri

Serve Resources From a Consistent URL Çözümü

Use a Content Delivery Network (CDN) Çözümü

Enable Keep-Alive Çözümü

Combine Images Using CSS Sprites Çözümü

Add Expires Headers Çözümü

Use Cookie-free Domains Çözümü

Make Fewer HTTP Requests Çözümü

Defer Parsing of JavaScript Çözümü

Serve Scaled images Çözümü

Enable Gzip Compression Çözümü