En popüler alan adı uzantılarının bazılarında istenen kısa adların bulunmaması nedeniyle birçok işletme sahibi, yazım hataları, gereksiz karakterler veya çok uzun olan kullanışsız alan adlarına başvurur. Bu sadece işletmenin marka imajını değil, aynı zamanda işletmenin güvenilirliğini de etkiler. Örneğin, www.abc-online.com, bir mağazadan bir bloga ve “abc” adlı bir teknoloji ürününe kadar her şey olabilir. Tire sembolü, yalnızca daha az tıklamaya değer görünmesini sağlar.

Fakat çevrimiçi satıcıların artık daha güçlü bir alternatifi vardır. E-ticaret ve perakende için özel olarak oluşturulmuş bir alan adı uzantısı olan .store!

Bu alan adı uzantısı, potansiyel müşteriler alan adınızı gördüklerinde web sitesinin bir şeyler sattığını anlar.

Bu noktada perakendenin çevrimiçi ortama taşınmasıyla, güçlü bir alan adı bulmak eskisinden daha önemli hale geldiği için mağazanızı bir .store alan adı uzantısına oluşturmayı düşünebilirsiniz. Store uzantılı bir alan adı yenilikçidir ve sitenizi anında perakende ve e-ticaret’le ilişkilendirir.

.Store Alan Adı Uzantısının Diğer Alan Adı Uzantılarından Farkı Nedir?

.store alan adı uzantısı, özellikle e-ticaret ve çevrimiçi perakende satış işletmeleri için tasarlanmış olması bakımından diğer alan adı uzantılarından farklıdır. Önemli farklılıklardan bazıları aşağıdakileri içerir:

1. Amaç

.store alan adının birincil amacı, e-ticaret işletmelerine çevrimiçi perakendeye odaklandıklarını açıkça ifade eden bir web adresi sağlamaktır. .com, .org ve .net gibi diğer alan adı uzantıları daha genel amaçlıdır ve çok çeşitli web siteleri için kullanılabilir.

2. Kullanılabilirlik

.store yeni bir TLD olduğu için, kayıt için hala birçok alan adı bulmanız olasıdır. Bu, premium bir fiyat ödemek zorunda kalmadan akılda kalıcı ve ilgili bir alan adını güvence altına almak isteyen işletmeler için büyük bir avantaj olabilir.

3. Akılda kalıcılık

.store uzantısı, çevrimiçi alışveriş yapanlar için daha akılda kalıcı ve sezgisel bir seçim olabilir. 

4. SEO faydaları

Google, alan adı uzantısının arama sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını belirtmiştir. Bununla birlikte, bir .store alan adı, web sitenizin arama motorlarına uygunluğunun sinyalini vermeye yardımcı olabilir ve potansiyel olarak arama sıralamalarınızı zaman içinde iyileştirebilir.

Genel olarak, bir .store alan adı, e-ticarete odaklanan ve kalabalık bir çevrimiçi pazarda öne çıkmak isteyen işletmeler için mükemmel bir seçimdir. Çevrimiçi varlığınızı güçlendirmenize ve daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabilecek kullanılabilirlik, akılda kalıcılık ve marka bilinci oluşturma açısından benzersiz avantajlar sunar.

İlgili İçerik: Domain Uzantısı Nedir? Hangi Uzantı Ne Anlama Gelir?

.store Alan Adı Ne İşe Yarar?

.Store, girişimcilerin, işletme sahiplerinin ve çevrimiçi mağaza sahiplerinin .store alan adı uzantısıyla biten web adreslerini almalarını sağlayan yeni bir alan adı uzantısıdır.

Alan adı uzantıları, yalnızca internet kullanıcılarının çevrimiçi web sitelerine erişmek için tarayıcılarına yazdıkları web adreslerini oluşturan bileşenlerdir. Temel olarak, bilgisayarların internetteki farklı sayfalara erişmek için kullandıkları IP adresleri için bir perdedir, çünkü bunlar genellikle ortalama bir insanın hatırlaması zor olan uzun sayı dizileridir. IP adresleri, internet kullanıcılarının web sayfalarını bulmasını ve tanımlamasını kolaylaştırmak için alan adları ve uzantılarla gizlenir.

Örnek:

 • Web Adresi: www.abc.store
 • Alanı adı: abc
 • Alan Adı Uzantısı: .store

Özetle, .store alan adı uzantıları, bir çözüm sunarak web sitesi sahiplerinin alan adı kullanılabilirliği kontrollerindeki hayal kırıklığını gidermelerine yardımcı olur.

.store Alan Adları Kimin İçindir?

.store alan adları, tercih ettikleri alan adının kullanılabilir olmasını isteyen kişiler için ideal bir seçim olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm sektörlerde, her ölçekten işletme için kolayca tanımlanabilir ve akılda kalıcı bir çevrimiçi işletme oluşturmak için mükemmel bir seçimdir. 

.store alan adı uzantıları aşağıdakiler için idealdir:

 • Yeni açmayı planladığınız e-ticaret siteleri
 • Markaları için web siteleri oluşturmak isteyen perakendeciler
 • Kurumsal bir site ile ticari bir site arasında ayrım yapmak isteyen işletmeler
 • Ürün satan influencer’lar

.Store Alan Adları Neden Kullanılmalıdır?

Web sitenizin birincil amacı ürün satmaksa, hiçbir şey bir .store alan adından daha akılda kalıcı olamaz.

“Store”, perakende ile ilişkili dünya çapında tanınan bir kelime olduğundan, çeşitli işletmeler siteleri için .store alan adını benimsemiştir. Önde gelen işletmeler, influencer’lar ve yenilikçi küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere 240.000’den fazla işletme, çevrimiçi işlerini .store alan adlarında kurmuştur.

 • Emirates: Lider bir havayolu şirketidir, Emirates.store
 • Dude Perfect: 40 milyondan fazla abonesi olan YouTuber’lar, DudePerfect.store
 • Khalid: Grammy ödüllü sanatçı, Khalid.store
 • TopCoat: Lider yüzey mastiği markası TopCoat.store
 • Century Media: Sony Music’e ait heavy metal plak şirketi, CenturyMedia.store

.store uzantısı Niobe Hosting’de dahil olmak üzere 225’ten fazla kayıt şirketinde mevcuttur.

Doğru alan adını almak her işletme için önemlidir; ne olursa olsun veya nerede kaydettirirseniz kaydedin, alan adınız işletmenizin şu dört yönünü tanımlar:

 • Özgünlük: İşletmeleri çevrimiçi olarak arayan çoğu kişi için doğru alan adına ve bununla birlikte işlevsel bir siteye sahip olmak, işletmenize özgünlük kazandırmada kritik öneme sahiptir.
 • Markalaşma: İlk marka temas noktası olan alan adınız, insanlara işletmenizin ne hakkında olduğunu söyler.
 • Görünürlük: Ürününüzü veya nişinizi taşıyan bir alan adına sahip olmak, alan adı arama motorları tarafından dizine eklendikçe markanızı daha fazla kitleye gösterir. SEO’nuz güçlendikçe, arama sayfalarındaki yerleşiminiz de güçlenir ve bu da daha fazla göz küresine yol açar.
 • Hareketlilik: Hareketlilik, özellikle pazarlardaki veya sosyal medyadaki işletmeler için önemlidir. Kendi sitesine sahip veya pazar yerine veya sosyal medyaya yönlendiren bir alan adına sahip olmak, işletmenin pazar yeri veya sosyal medya platformunun çökmesi durumunda marka kimliğini ve hedef kitlesini kaybetmesini önler. Yönlendirme, kullanıcıların sizinle nerede karşılaşırlarsa karşılaşsınlar sizi bulmalarını sağlar.

Bir .store alan adı uzantısı, hedef kitlenizin bakış açısından çevrimiçi mağazanızın özgünlüğünü, marka bilincini, görünürlüğünü ve hareketliliğini korumaya yardımcı olacaktır.

.store Alan Adının Avantajları ve Dezavantajları

.store alan adları tüm perakende veya e-ticaret markaları için mükemmeldir. .store’un perakende sektörü için uygun olmasının nedeni, .store alan adlarının tanınabilir, akılda kalıcı olması ve güçlü bir marka konumlandırması oluşturmaya yardımcı olmasıdır. Dahası, .store alan adı uzantılarında mükemmel alan adını elde etmek, yıllardır piyasada olan uzantılara kıyasla daha kolaydır.

Bir .store alan adı uzantısı kullanarak, ziyaretçileriniz web sitenizin neyle ilgili olduğunu kolayca anlayabilir; ayrıca alan adını pazarlama materyallerinde kullanarak daha paylaşılabilir, tıklanabilir veya çevrimdışından çevrimiçiye kullanım için hatırlanması kolay hale getirebilirsiniz.

.store Alan Adlarının Avantajları

 • Net bir marka bilinci oluşturma: .store alan adı uzantısı, potansiyel müşterilere web sitenizin e-ticaret ve çevrimiçi perakende satış odaklı olduğunu net bir şekilde iletir. Bu, daha güçlü bir marka kimliği oluşturmaya ve işletmenizi rakiplerinden farklılaştırmaya yardımcı olabilir.
 • Daha iyi hatırlanabilirlik: .store alan adı uzantısı doğrudan e-ticaret ve online perakende ile ilgili olduğundan, müşterilerin hatırlaması ve yazması, .com veya .net gibi daha genel alan uzantılarına göre daha kolay olabilir.
 • İyileştirilmiş arama sıralamaları: Alan adı uzantısının kendisinin arama motoru sıralamaları üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da, bir .store alan adı, arama motorlarına web sitenizin e-ticarete ve çevrimiçi perakendeye odaklandığının sinyalini vermeye yardımcı olabilir ve bu da potansiyel olarak aramanızı geliştirebilir.
 • Daha fazla kullanılabilirlik: Nispeten yeni bir alan adı uzantısı olduğu için kayıt için hala birçok arzu edilen .store alan adı bulunmaktadır. Bu, premium bir fiyat ödemek zorunda kalmadan işletmeniz için akılda kalıcı ve alakalı bir alan adını korumayı kolaylaştırabilir.
 • Küresel çekicilik: .store alan adı uzantısının küresel bir çekiciliği vardır ve her büyüklükteki işletme tarafından ve tüm bölgelerde kullanılabilir. Bu, dünyanın dört bir yanındaki müşterilere ulaşabilecek bir çevrimiçi varlık oluşturmak isteyen işletmeler için onu çok yönlü ve esnek bir seçim haline getirir.

.store Alan Adlarının Dezavantajları

 • Niş: .com, .net veya .org ile bitmeyen alan adları bazı internet kullanıcıları tarafından hâlâ biraz tereddütle karşılanabilir, ancak yeni üst düzey alan adlarına yönelik tutum değişmektedir ve giderek daha fazla marka alan adlarını kullandığından .store gibi çevrimiçi bir varlık oluşturmak için, ziyaretçiler alternatiflere daha fazla alışmaya başlıyor.
 • Olası Kullanılamazlık: .store gibi yeni alan adı uzantıları, eski alan adı uzantıları kadar kalabalık olmasa da, kaydetmek istediğiniz alan adının kullanılabilir olacağının garantisi yoktur.

Mağazanızı Tanıtmak için .Store Alan Adını Kullanma

Aşağıda, çevrimiçi mağaza sahiplerinin .store alan adlarından en iyi şekilde yararlanabilecekleri beş harika yolu bulabilirsiniz:

1. Trafiği iç sayfalara yönlendirme

Belirli bir ürün sayfasına gidenler gibi iç sayfalara olan bağlantılar genellikle oldukça karmaşıktır. Karmaşık görünmelerinin yanı sıra genellikle rastgele görünen karakterlerden oluştukları düşünülürse markanıza herhangi bir değer katmazlar.

Ancak .store domain uzantısını kullanarak daha anlamlı, daha kısa ve markalaştırılabilir linkler ile kullanıcıları bu sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Örneğin, bu, Kindle’ın Amazon’daki ürün sayfasının web adresidir:

https://www.amazon.com/gp/brow…

Ancak Amazon, yukarıda belirtilen sayfaya yönlendirme olarak www.kindle.store’u kullanır. Bu, ürünlerini daha iyi markalaştırmalarına ve pazarlamalarına yardımcı olur.

2. Çevrimdışı pazarlamada kullanın

İster çevrimiçi bir işletme, ister fiziksel bir vitrin olun, çevrimdışı markanız da fiziksel mağazanız kadar önemlidir. Bu noktada web sitenizi gazete reklamlarında, broşürlerde, haber bültenlerinde, afişlerde ve diğer çevrimdışı pazarlama materyallerinde tanıtmak için hatırlaması kolay bir bağlantıya ihtiyacınız vardır.

Aşağıdaki iki bağlantıdan hangisini kolayca hatırlamanız daha olasıdır:

 • www.abcstore.com
 • www.abc.store

Marka adınız kadar basit bir alan adının ardından .store alan adı uzantısı ne yaptığınızı açıkça gösterir ve hatırlanma olasılığınızı artırır. Kısa ve basit olduğundan, kartvizitlerden reklam panolarına kadar her türlü promosyon malzemesine kolayca sığabilir.

3. Sosyal medya üzerinden trafik çekme

Çevrimiçi mağazalar, insanları web sitelerine veya belirli ürün sayfalarına yönlendirmek için genellikle sosyal medya gönderilerinde kısaltılmış bağlantılar kullanır. Ancak markanıza herhangi bir değer katmayan ve orijinal olmadığı izlenimi uyandıran rastgele bir bağlantı kullanmak yerine .store uzantılı markalı bir alan adını tercih edebilirsiniz.

Örneğin, bit.ly/B4ffD yerine abc.store gibi bir alan adıyla markalama yapabilirsiniz.

Böyle bir bağlantı yalnızca daha alakalı ve belirleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda markanızı veya şirket adınızı daha fazla vurgulamak için harika bir fırsattır. Dahası, daha güvenilir görünür ve daha etkili bir sosyal medya gönderisi sağlar.

4. Backlink’ler için organik trafik çekin

Backlink’ler, web sitenize organik trafik çekmek için değerli bir kaynaktır. Güvenilir web sitelerinde ne kadar çok backlink’iniz varsa, Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) sıralamalarınız o kadar yüksek olur. Backlink’lerin bağlantı metni de arama motoru sıralamanızı etkiler. Bağlantı metni, backlink’le eşleşirse, arama motorlarına web sitenizin orijinalliği hakkında olumlu bir sinyal gönderir.

Örneğin, organik köpek maması satan bir çevrimiçi mağaza olduğunuzu ve web sitenizin www.organicdogfood.store olduğunu varsayalım. Diğer web sitelerinde “organik köpek maması mağazası” yazısıyla backlink alırsanız, backlink’lerinizin kalitesini ve değerini büyük ölçüde artırabilirsiniz.

5. Çevrimiçi mağazanız için bir marka oluşturun

Ürünlerinizi Amazon ve Etsy gibi diğer platformlarda satıyorsanız, bu ürün sayfalarına yönlendiren bağlantılar genellikle çevrimiçi satıcının adını içerir. İçerikte, sosyal medya gönderilerinde veya diğer pazarlama materyallerinde kullanıldığında, bu tür bağlantılar uzun, dağınık ve hatırlaması zor görünür. Dahası, kendi markanızdan çok çevrimiçi satıcıyı tanıtıyor gibi görünür.

Bu tür linkleri kullanmak yerine .store uzantısını kullanarak daha kısa, daha basit ve daha akılda kalıcı bir link oluşturabilirsiniz. Örneğin, www.emilyjewels.store, kullanıcıları Amazon vitrininize yönlendirebilir.

.Store Domain’den Nasıl Para Kazanılır?

.store alan adı uzantısından para kazanmanın birkaç yolu vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. E-ticaret mağazası

Bir .store alan adından para kazanmanın en bariz yolu, onu bir e-ticaret mağazası kurmak için kullanmaktır. Bu sayede belirli bir niş ile ilgili ürünleri veya farklı kategorilerdeki bir ürün yelpazesini satabilirsiniz.

2. Affiliate pazarlama

 .store alan adınızı, nişinizle ilgili bağlı kuruluş ürünlerini tanıtmak için de kullanabilirsiniz. Sitenize trafik çekerek ve bağlı kuruluş ürünlerini tanıtarak her satıştan komisyon kazanabilirsiniz.

3. Reklamcılık

Web sitenizde reklamlar göstererek .store alanınızdan para kazanabilirsiniz. Bu, Google AdSense gibi programlar aracılığıyla veya doğrudan reklamverenlere reklam alanı satarak yapılabilir.

4. Dropshipping

.Store alan adı uzantınızdan para kazanmanın başka bir yolu da, onu bir stoksuz satış işi için kullanmaktır. Bu, stok tutmadan ürün satmayı ve tedarikçinin ürünleri doğrudan müşteriye göndermesini içerir.

5. Marka bilinci oluşturma ve satış

.Store alan adı uzantısını kullanarak başarılı bir çevrimiçi mağaza veya e-ticaret işi kurduysanız, işletmeyi başka birine satabilirsiniz. Akılda kalıcı bir alan adına sahip köklü bir e-ticaret şirketi, çevrimiçi perakende alanına girmek isteyen biri için oldukça değerli olabilir.

Yukardakiler, bir .store alan adı uzantısından para kazanmanın yollarından yalnızca birkaçıdır. Güçlü ve akılda kalıcı bir çevrimiçi marka oluşturmak, sitenize trafik çekmek ve trafiğinizden farklı şekillerde para kazanmaktır.