Son günlerde Türk Lirası değer kaybederken Dolar ve Euro hızla değer kazanıyor. Durum böyle olunca özellikle mevcut çalıştığı işten memnun olmayanlar, henüz çalışacak bir iş bulamamış olanlar ya da ek bir gelir elde etmek isteyenler de yeni yollar aramaya başladı. Bu yollardan biri de internet üzerinden Dolar ya da Euro kazandıracak olan işler oldu. Biz de bu yazımızda sizler için internetten para kazanma konusunu u en ince ayrıntılarıyla birlikte araştırdık.

Dolar/Euro Üzerinden Para Kazanmanın Yolları

Dolar ya da Euro üzerinden para kazanmak için birden fazla yol bulunuyor. İlk olarak bu yolları bilmek ve doğru bir şekilde hayata geçirmek gerekiyor. Bu yolları öğrenmek ve uygulamak için adımları doğru takip etmek de büyük önem taşıyor. Şimdi gelin hep birlikte adım adım Dolar ya da Euro üzerinden nasıl para kazanacağınızı inceleyelim.

 • Dolarla Para Kazanmak İçin Yapabileceğiniz İşleri Belirleyin
 • Dolarla Hizmet Verebileceğiniz Freelancer Siteler Açın
 • Yabancı Dilde Blog Açın
 • Çeviri Yapın
 • Online Eğitimler Hazırlayın ve Bu Eğitimleri Satışa Sunun
 • YouTube Kanalı Açın ve İçerik Üretin
 • Bir Yazılım ya da Uygulama Geliştirin
 • Çektiğiniz Fotoğrafları Satışa Sunun
 • Drop Shipping Yapın 
 • Anket Doldurun

Dolar Para Kazanmak İçin Yapabileceğiniz İşleri Belirleyin

İlk olarak dolar üzerinden para kazanmak için hangi işleri yapabileceğinizi araştırmanız gerekiyor. Son derece güvenilir yollar olduğu kadar güvenlik açıkları bulunan birçok yol da karşınıza çıkabilir. Bu durumda çok dikkatli olmalısınız. Günümüz şartlarında ilerleyen teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı fakat siber saldırılar ve internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar da bir hayli arttı. Bu sebeple internet  üzerinden dolar kazanmak isterken dolandırıcılara karşı dikkatli olmalısınız. Güvenli olan işlerden size en uygun olanı seçerek işe başlayın. 

Dolarla Hizmet Verebileceğiniz Freelancer Siteler Açın

Freelance çalışma olarak bildiğimiz serbest çalışma, çevrimiçi para kazanma yollarından biri olarak biliniyor ve sıkça kullanılıyor. Freelance çalışmayı sadece Türkiye sınırları içerisinde yapmanıza gerek yok. Bazı platformlar üzerinden dünya genelinde freelance birçok iş bulabilirsiniz. Biz de sizler için dünya genelinde freelance iş bulabileceğiniz platformları listeledik.

 • Upwork
 • Fiverr
 • Toptal
 • PeoplePerHour
 • iFreelancer
 • Krop
 • Aquent
 • FlexJobs 

Upwork

Upwork platformu, uzmanlık alanınız fark etmeksizin freelance iş bulabileceğiniz donanımlı platformların başında geliyor ve fazlasıyla ilgi çekiyor. İsterseniz küçük bir işletmeyle, isterseniz de büyük bir işletmeyle iletişime geçerek kolay bir şekilde iş bulabiliyorsunuz. Birçok şirket Upwork ile çalışarak proje ve teklifleri değerlendiriyor. Siz bir iş teklifinde bulunuyorsunuz ve karşı taraf iş teklifinizi değerlendirme sürecine alıyor. Sonrasında beğenildiğiniz takdirde işe başlayabiliyorsunuz. Upwork ile freelance bir iş bulup dolar üzerinden para kazanmak da bu kadar kolay oluyor.

Upwork bünyesinde bulunan en popüler iş ilanları ;

 • Web, yazılım geliştirme
 • Tasarım
 • Tercüme
 • Müşteri hizmetleri
 • Teknik destek 
 • Finans ve muhasebe
 • Veri izleme ve analitik olarak bilinir.

Fiverr

Fiverr de tıpkı Upwork gibi freelance iş bulabileceğiniz sitelerden biri. Burada da kendi işinize ve uzmanlığınıza uygun olan işlerden dilediğinizi seçip başvurabilirsiniz. Bu platformda kendinizi ve işinizi geliştirerek rozetler kazanabilir, puanınızı oldukça yükseltebilirsiniz.

Fiverr bünyesinde bulunan en popüler iş ilanları;

 • Grafik Tasarımı
 • Metin Yazarlığı
 • Yazılım
 • Video Pazarlama olarak bilinir.

Toptal

Toptal, diğer platformlardan farklı olarak yalnızca işinde en iyileri kabul eden bir platform olarak biliniyor. Bu platformda iş başvurusu yapanların yalnızca yüzde 3’ü başvurularına olumlu bir yanıt alabiliyor. Bu sebeple çok daha zor olan Toptal, seçkin bir topluluk olarak biliniyor. Eğer işinize ve uzmanlığınıza güveniyorsanız Toptal platformunu da değerlendirmenizi öneririz.

PeoplePerHour

PeoplePerHour ile projelerinizi yaratabilir, bu projeler karşılığında dolar üzerinden para kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra insanların başlattığı projelere başvuru yaparak iş hayatına atılabilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanırsa anında freelance bir iş sahibi olabilirsiniz. Bu başvuruların onaylanması için iyi bir profile ve yüksek puanlara ihtiyacınız olduğunu da hatırlatalım.

PeoplePerHour bünyesinde bulunan en popüler iş ilanları;

 • Yazılım
 • Fotoğrafçılık
 • Tercüme
 • Kameraman olarak bilinir.

iFreelancer

Eğer editörlük, yazarlık, tasarım ve yazılım gibi işler ile ilgileniyorsanız ve bu işlerdeki uzmanlığınıza güveniyorsanız iFreelancer tam da size göre bir platform olacaktır. Bu platformun çok sevilmesinin bir sebebi de sizden hiçbir şekilde komisyon almaması e para kesintisi yapmaması. Bu platformda dilediğiniz işlere başvurabilirsiniz.

iFreelancer bünyesinde bulunan en popüler iş ilanları;

 • Editörlük
 • Metin Yazarlığı
 • Yazılım
 • Web tasarımı olarak bilinir.

Krop

Bu platformda da tam zamanlı yarı zamanlı freelance işlere başvurabilirsiniz.Krop ile işlerinizi zamanınıza göre ayarlarak dolar üzerinden para kazanmanız mümkün oluyor. Tabi diğer platformlar gibi öncelikle iş başvurusu yapmanız ve onay almanız da şartların başında geliyor.

Aquent

Aquent, dolar üzerinden para kazanabileceğiniz bir başka platform olarak karşımıza çıkıyor. Bu platformda da birbirinden iddialı projeler yer alıyor. Bu projelere başvurarak ve onay alarak hemen işe başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer isterseniz tamamen ücretsiz eğitimlere katılarak hem freelance iş sahibi olup hem de kendinizi geliştirmeniz de mümkün. Aquent, ücretsiz eğitimleri ile de çok seviliyor ve diğer platformlardan bir adım öne çıkıyor.

FlexJobs

FlexJobs, dolar üzerinden para kazanabileceğiniz bir başka freelance iş bulma platformu olarak biliniyor. Bu platformda da tıpkı diğer platformlarda olduğu gibi iş başvurusunda bulunarak bu başvurunun onaylanmasını bekliyorsunuz ve onaylanması halinde iş sahibi oluyorsunuz. Eğer freelance iş arıyorsanız bu platformu da değerlendirmenizi öneririz. 

Yabancı Dilde Blog Açın

Uzun bir süredir birçok insan blog yazarak para kazanıyor. Bu sebeple blog yazmak bilinen en eski online para kazanma yöntemlerinden biri. Siz de yabancı dilde bir blog açarak dolar üzerinden para kazanabilirsiniz. Dolar üzerinden para kazanmak için muhakkak yabancı dilde blog yazmanız gerekiyor. Bu yabancı dillerden en yaygın olanı da tabi ki İngilizce oluyor. Blog açarak birbirinden yaratıcı içerikler üretebilir, ürünler pazarlayabilir ya da reklam yapabilirsiniz. İçeriklerinize markalar ekleyerek reklam yapabilir, reklamları web sitenize stratejik bir biçimde yerleştirerek AdSense yöntemi ile para kazanabilirsiniz. 

Bunun yanı sıra son dönemde de fazlasıyla yaygın olan ürün inceleme ya da tanıtma yazıları ile de belirli markalar ile anlaşarak para kazanabilirsiniz. Eğer yazılarıma ve kendime güveniyorum diyorsanız hemen yabancı dilde bir blog açarak işe başlayın. Tabi bunun için yabancı dil bilginize de güveniyor olmanız gerekiyor. İlk başladığınız zamanlarda işler dilediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu sebeple hemen vazgeçmeyin ve yazılarınızı yazmaya devam edin.

Dünyada en çok kullanılan ve en yaygın dil olan İngilizce, blog açmak için tercih edebileceğiniz bir dil olabilir. Yurtdışından da birçok ziyaretçiyi blogunuza kolaylıkla çekebilirsiniz. Bunun için de öncelikle bir hedef kitle belirlemelisiniz. Daha sonra blogunuz için iyi bir seo çalışması da yapmanız gerekir. Gençlere, erasmus öğrencilerine yardımcı olan, makyaj, bakım önerilerinde bulunan blog yazıları rağbet görüyor. Bu alanlara yönelebilirsiniz. 

Çeviri Yapın

Çeviri yapmak da internet üzerinden dolar kazanmanın bir diğer yolu olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bunun için iyi derecede dil bilmeniz gerekiyor. Eğer yabancı dil bilginize güvenmiyorsanız çeviri yapmanız mümkün değil. Ayrıca yaygın olarak kullanılan İngilizcenin yanı sıra Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Rusça gibi ikinci bir dile de ihtiyacınız olacaktır. Eğer yabancı dil bilgime güveniyorum, çevirileri akıcı ve kusursuz bir şekilde yapabilirim diyorsanız bu yolu kesinlikle denemelisiniz.

 İlk adım olarak yabancı ya da yerli şirketlere bir özgeçmiş ve çeviri göndermeniz gerekiyor. Sonrasında ise onaylanmasını bekleyeceksiniz. Eğer onay alırsanız çeviri yaparak dolar üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz. Birçok şirket sizden iyi ve akıcı yabancı dil becerisi bekleyecektir. Upwork ve benzeri platformlarda çeviri işlerini bulabilirsiniz. Fakat çeviri işinden iyi miktarlar kazanmak istiyorsanız iyi şirketlere başvurmanız gerektiğini de hatırlatalım. Eğer başlangıç seviyesinde bir işe başvurduysanız ilk zamanlar saat başına 10 dolar gibi kazançlar elde edersiniz. Daha iyi şirketlerde ise bu ücret 50 dolara kadar yükselebilir. Çeviri yaparak para kazanabileceğiniz platformları aşağıda sizler için listeledik.

 • Gengo
 • ProTranslating
 • One Hour Translation

Gengo

Eğer başlangıç seviyesinde iseniz Gengo sizin için biçilmiş bir kaftan olacaktır. Kullanıcı dostu olan bu platformda düşük ödemeler alırsınız fakat başlangıç için gerekli olan tecrübeyi de edinebilirsiniz. Eğer deneyimli ve uzman bir çevirmenseniz de burada işe başlayarak henüz yeni başlamış çevirmenleri değerlendirebilirsiniz.

ProTranslating

Uzman düzeyinde bir platform olan ProTranslating, daha çok profesyonel çevirmenler ile çalışmayı tercih ediyor. Bu sebeple eğer çevirinize güveniyorsanız ProTranslating platformunu değerlendirmenizi öneririz. Henüz usta değilseniz Gengo ile başlayarak daha sonra ProTranslating platformuna geçiş yapmanızı öneririz. 

One Hour Translation

Giriş seviyesinde çevirmenler için iyi bir fırsat olan bir diğer platform ise One Hour Translation oluyor. Saati 10 ile 20 dolar arasında değişen ücretlerinin yanı sıra sitede ilerlemek için de birçok yol bulunuyor. İlk olarak One Hour Translation ile işe başlayıp daha sonra uzman bir çevirmen olarak çok daha yüksek ücretler alabilirsiniz. Bu platformda hem dolar üzerinden para kazanıp hem de iş tecrübesi edinebilirsiniz.

Online Eğitimler Hazırlayın ve Bu Eğitimleri Satışa Sunun

Eğitim aldığınız konuya güveniyorsanız kesinlikle bu seçeneği değerlendirmelisiniz. Bazı platformlar üzerinden uzmanı olduğunuz konuya dair hazırladığınız eğitimleri video ya da not şeklinde satışa sunarak hatrı sayılır paralar kazanmanız mümkün oluyor. Bu platformlardan en bilineni ise Udemy oluyor. Hemen hepimiz Udemy adını duymuşuzdur. Hatta birçoğumuz bu platforma girerek bazı eğitimlere katılmış olabilir. Eğer siz de kendinize ve eğitim aldığınız, uzmanı olduğunuz alana güveniyorsanız bununla ilgili içerikler üreterek eğitim verebilir ve para kazanabilirsiniz.

 Dolar üzerinden para kazanmak için ise bu eğitimleri yabancı dilde yapmanız gerekiyor. Kurslarınız ya da eğitimleriniz beğenilirse ve kullanıcılara hitap ederse hem reklamınızı yapmış hem de para kazanmış olabilirsiniz. Udemy, eğitim konusunda sınır tanımayan bir platform olarak da biliniyor. Dilediğiniz her türlü konu hakkında eğitimler hazırlayarak farklı kitlelere hitap edebilirsiniz.

Udemy’de eğitmen olan Mustafa Bolat’ın binlerce öğrencisi bulunuyor. Mustafa Bolat, yazılım ve veritabanı üzerine eğitim vererek en popüler Udemy eğitmenleri arasında yer alıyor. 

YouTube Kanalı Açın ve İçerik Üretin

YouTube, hemen hepimizin tıkladığı ve bildiği bir platform. Peki siz bu platform üzerinden para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için ilk yapmanız gereken bir YouTube kanalı açmak ve kendinize bir hedef kitle belirlemek olacaktır. Ülkemizde de birçok örneği bulunduğu gibi herhangi bir konu üzerinden içerikler hazırlayarak para kazanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise içerikleriniz olacaktır. Kişilerin dikkatini çeken, eğlenceli, akıcı konular seçmelisiniz. Kullanıcılar genellikle tek bir konu üzerine yoğunlaşmış kanalları seviyor. Bu sebeple kendinize bir konu belirleyin. Bu makyaj, sanat, spor, video oyunları ya da ürün araştırma/ inceleme olabilir. Seçtiğiniz konuyla ilgili ilgi çekici içerikler üreterek kendinize sadık bir hedef kitle yaratabilirsiniz. İnsanları videonuzu izlemeye ikna ederseniz abone de kazanmış olursunuz. Ve bu aboneler arttıkça siz de dolar kazanmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak kanalınızın 1000 aboneyi geçmesi gerekiyor. Bu sayıyı aştıkça kazandığınız miktar da yükselecektir. Türkiyede 1000 izlenme başına 2 ile 11 Dolar arasında ücret kazanabilirsiniz. Bu ücret yurtdışında da aşağı yukarı aynı oluyor. Videoların izlenmesi kadar alınan reklamlar, beğeniler ve abonelikler de ücretleri arttırıyor. 

Türkiye’de YouTube üzerinden en fazla para kazanan kişileri sizler için araştırdık.

 • Orkun Işıtmak
 • Enes Batur
 • Danla Bilic
 • Barış Özcan
 • Ruhi Çenet

Orkun Işıtmak

2011 yılında kurduğu YouTube kanalı ile ünlü olan Orkun Işıtmak, bugün YouTube üzerinden en çok para kazanan kişilerden biri olarak biliniyor. Eğlenceli ve sıradışı içerikleri ile dikkatleri üzerine çeken YouTuber, her gün milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Orkun Işıtmak’ın 9 milyon 700 bin abonesi bulunuyor. 

Enes Batur

Enes Batur ismini hemen herkes duymuştur. YouTube platformunda içerik üreten Enes Batur o kadar ünlü oldu ki bir sinema filmi bile bulunuyor. Parodiler ve meydan okumaları ile ünlü olan YouTuber da bu içerikleri sayesinde dolar üzerinden para kazanıyor. Enes Batur’un 15 milyon 600 bin abonesi bulunuyor. Tahmini kazancının ayda 530.000 TL olduğu söyleniyor. Enes Batur’un videoları en az 

Danla Bilic

Genç kızların büyük bir hayranlıkla takip ettiği fenomen Danla Bilic de YouTube üzerinden para kazanan bir başka YouTuber olarak karşımıza çıkıyor. Makyaj içerikleri ile dikkat çeken Danla Bilic, çok büyük bir kitleye hitap ediyor ve karşılığında çok büyük paralar kazanıyor. Kendisi için geçtiğimiz günlerde Miami’den ev aldığı iddiaları bile çıktı. Danla Bilic’in 4 milyonu aşkın takipçisi bulunuyor. 

Barış Özcan

Nitelikli ve bilgilendirici içerikleri ile bilinen Barış Özcan da YouTube üzerinden para kazanan kişilerden bir diğeri olarak biliniyor. Genellikle teknoloji ve genel kültür üzerine içerikler hazırlayan Barış Özcan da YouTube sayesinde ünlü oldu. Barış Özcan’ın yaklaşık 6 milyon takipçisi bulunuyor.

Ruhi Çenet

Entelektüel birikimi ve ilgi çekici ses tonu ile dikkatleri üzerine çeken, milyonlarca abonesi bulunan Ruhi Çenet de YouTube platformu üzerinden para kazanıyor. Ruhi Çenet’in 6 milyonu aşkın abonesi bulunuyor. 

Bir Yazılım ya da Uygulama Geliştirin

Bir yazılım ya da uygulama geliştirerek de para kazanabilirsiniz. Eğer yazılım konusunda uzmansanız ve ilgi çekici  bir uygulama geliştirmek konusunda kendinize güveniyorsanız bu seçeneği kesinlikle değerlendirebilirsiniz. Bu sayede dikkatleri de üzerinize çekebilirsiniz. Geliştirdiğiniz uygulamanızı Google Play Store’a ya da App Store’a ücretsiz bir şekilde ekleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu size ilk başta tuhaf gelebilir fakat uygulamanızı ücretsiz bir şekilde ekleyerek reklam fırsatlarından yararlanabilir ve böylece dolar üzerinden para kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretsiz uygulamanıza premium özellikler de ekleyebilir ve kazancınızı daha da artırabilirsiniz. Ücretsiz uygulamalar ücretli uygulamalara göre çok daha fazla kişiyi çekecektir. Bu da sizin için bir avantaj olacaktır. 

Çektiğiniz Fotoğrafları Satışa Sunun

Fotoğraf çekmek hobiniz olabilir ve siz bu hobiyi çok kolay bir şekilde paraya çevirebilirsiniz. Öncelikle bunun için iyi bir şekilde fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Fotoğraf kaliteniz yüksek olmalı ve belli kitlelere hitap etmelisiniz. Bunun için de doğa, endüstri dergilerini ya da blogları inceleyebilirsiniz. Bu inceleme doğrultusunda kaliteli fotoğraflar çekerek bu fotoğrafları satışa sunabilirsiniz. Bazı kişiler basit, tek düze fotoğraflardan hoşlanırken bazıları ise daha sanatsal çalışmalardan hoşlanabilir. Çalışmalarınız sırasında bu hususa da dikkat etmelisiniz. 

Eğer içinde insan görüntülerinin bulunduğu fotoğraflar çekecekseniz bu fotoğrafları çekmeden önce kişilerden izin almanız da gerekir. Fotoğrafları oluşturup gerekli anahtar kelimeleri eklemeye de özen gösterin. Eğer yemek fotoğrafları üzerine yoğunlaşacaksanız anahtar kelimeleriniz yemek ile ilgili olmalıdır. Daha sonra bu fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine ekleyerek editörlere ya da habercilere satabilirsiniz. Bunun için de Getty Images platformu size yardımcı olacaktır. Bu platformda daha çok profesyonel fotoğraflarınızı satışa sunarsınız. 

Shutterstock ise yeni başlayan fotoğrafçılar için daha ideal bir platform olacaktır. Bu platformda da ücretsiz bir şekilde kaydolarak fotoğraflarınızı satabilirsiniz.

Eğer bu işte çok yeniyim ve henüz kendime güvenemiyorum diyorsanız da Pixabay size yardımcı olacaktır.

Dropshipping Yapın 

En iyi online para kazanma yollarından biri olan Dropshipping ile ürünlerinizi çevrimiçi bir şekilde satarak para kazanabilirsiniz. Burada sağlıklı bir şekilde kar edersiniz ve envanterlere gerek duymazsınız. Dropshipping için ilk olarak müşterilerin satın alması için tedarikçiden edindiğiniz ürünleri listelersiniz. Daha sonra müşteriniz e-ticaret mağazanızdan bir ürün satın alır. Siz de aynı zamanda tedarikçiden ürünü sipariş edersiniz ve tedarikçi bu ürünü doğrudan müşteriye gönderir. Böylece müşteri sipariş ettiği ürünü sizden satın almış olur. Bu sayede de siz de kar elde etmiş olursunuz. 

Dropshipping yeni başlayanlar için oldukça avantajlıdır. Ürünleri depolamanız için fiziksel bir depoya ihtiyaç duymazsınız. B da sizi ek bir masraftan kurtarır. Ürünlerin tedariğinden, paketlemesinden sorumlu olmadığınız için ek maliyetleriniz de düşer. Esnek olması sebebiyle de sıklıkla tercih edilir. Birden fazla tedarikçi ile aynı anda anlaşabilirsiniz. Bu işinize büyük bir esneklik kazandırdığı gibi ürün portföyünü de oldukça genişletir.  Risk oranı da oldukça düşüktür. 

Son zamanlarda internet üzerinden alışveriş arttı. Bu sebeple de dropshipping en çok tercih edilenler arasında yer almaya başladı. E-ticaret rakamlarının artmasıyla birlikte en karlı işler arasında gösterilmeye devam ediyor. Fakat dropshipping karlı ve basit bir iş gibi görülse de pazar rekabetinin oldukça yüksek olduğu bir alan. Bu sebeple tüm detaylara hakim olmak ve alanı iyi takip etmek gerekiyor. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak için Dropshipping yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Anket Doldurun

Bazı durumlarda fikirleriniz de para edebilir. İşte o durumlardan biri de anket doldurmak olacaktır. Çoğu zaman can sıkıcı olan, yolda gördüğümüz anketörleri reddettiğimiz anket doldurma işi bize dolar üzerinden para kazandırabilir. Sayısız şirket, doldurduğunuz anketler karşılığında size hatırı sayılır meblağlar ödeyecektir. Boş vakitlerinizi anket doldurarak değerlendirebilir ve bunun karşılığında para kazanabilirsiniz. Yemek yerken, toplu taşımadayken, ders arasında, iş molasında kısa ya da uzun anketleri doldurarak siz de para kazanabilirsiniz. Anket doldurarak para kazanacağınız platformları sizler için listeledik. 

 • American Consumer Opinion
 • Opinion Outpost 
 • Swagbucks

American Consumer Opinion

Ayda bir tarama anketi ve üç ayda bir tam uzunlukta bir anket doldurarak 50 dolara kadar para kazanabileceğiniz platform olan American Consumer Opinion ile çok kısa sürede dolar kazanabilirsiniz.

Opinion Outpost

Diğer platformlar ile karşılaştırıldığında çok daha fazla fırsatın olduğu Opinion Outpost ile de anket doldurarak dolar kazanabilmeniz mümkün oluyor.

Swagbucks

Daha çok kısa anketlerin bulunduğu Swagbucks ile kısa sürede dolar üzerinden para kazanabilirsiniz. Anketlerin uzunluğu değiştikçe kazandığınız miktar da değişim gösteriyor.