Whitelist yani beyaz liste, kapsam ve etkinlik açısından kara listeyi geride bırakan güçlü bir siber güvenlik aracıdır. Bununla birlikte, bu tür sert önlemler çoğu insan için gerekli olmayabilir. Genel olarak beyaz liste yaklaşımı, çok sayıda hassas bilgiyle ilgilenen daha büyük kuruluşlar için en uygun yöntemdir. Ancak bu beyaz liste uygulamasından yararlanamayacağınız anlamına gelmez. 

Whitelist Nedir? 

Beyaz liste, bilgisayarları ve ağları kötü amaçlı tehditlerden korumak için kullanılan bir güvenlik önlemidir. Bir kişinin veya işletmenin güvenli kabul edilen onaylı bilgisayar programlarının, web sitelerinin ve diğer dijital içeriklerin bir listesini oluşturduğu bir süreçtir. Listede olmayan herhangi bir şeyin sisteme girişi engellenir veya kısıtlanır. Beyaz listeye almanın arkasındaki fikir, sisteme zarar verebilecek kötü amaçlı programları veya web sitelerini dışarıda tutmaktır. Beyaz listeye alma, siber tehditleri sisteme girdikten sonra algılamaya çalışmak yerine sisteme girmelerini engellediği için güvenliğe yönelik proaktif bir yaklaşımdır.

Beyaz liste, bir yöneticinin ağa veya cihaza erişmesine izin verilen uygulamalar, IP’ler, e-posta adresleri vb. sadece önceden onaylanmış öğelerin sisteme erişmesine izin verirken, bu listede olmayan her şeyi kilitler. Bu strateji, sadece yönetici tarafından onaylanan programların, IP’lerin ve e-posta adreslerinin sisteme erişmesine izin vererek özel ağların ve cihazların harici saldırılardan korunmasına yardımcı olur.

Uygulama beyaz listeleri, kontrol edilmediği takdirde sistemlerine zarar verebilecek olası kötü amaçlı yazılım indirmelerine karşı yöneticiler tarafından kendi güvenlik önlemleri için belirlenen iyi tanımlanmış kriterlere göre bir ana bilgisayara hangi uygulamaların yüklenebileceğini veya çalıştırılabileceğini kontrol etmek için de kullanılır. Beyaz liste güvenlik listeleri, yetkili işletmelere sistemlerine giriş izni verildiğini bilmenin rahatlığını sağlarken, hassas verilere yetkisiz erişim girişimlerini de engeller.

İlgili İçerik: Blacklist Nedir? Blacklist’ten Nasıl Çıkılır?

Beyaz Listeye Almanın Amacı Nedir?

Beyaz liste, ağları veya cihazları kötü amaçlı yazılımlardan ve onaylanmamış uygulamalardan korumak veya yetkisiz içeriğe erişimi engellemek için tasarlanmış bir siber güvenlik önlemidir. Örneğin, bir kamu ağı yöneticisi, kötü amaçlı yazılımların yanlışlıkla veya kasıtlı olarak bulaşmasını önlemek için önceden onaylanmış uygulamalardan oluşan bir beyaz liste tutabilir. Kurumlar, beyaz listeyi bir sansür aracı olarak da kullanabilir.

Bazı okullar ve kuruluşlar, kısıtlanmış uygulama ve sitelerin kara listelerini tutabilir. Ancak internet büyük bir yer ve her gün oluşturulan yarım milyondan fazla yeni web sitesiyle, var olan her şüpheli sitenin bir listesini tutmak ciddi çaba gerektirir. Beyaz listenin devreye girdiği yer burasıdır. İyi hazırlanmış bir beyaz liste, gerekli tüm görevleri gerçekleştirmenize izin verirken web’in en kötülerini engeller.

Beyaz Liste Nasıl Çalışır?

Beyaz liste, onaylanmış programların, web sitelerinin ve diğer dijital içeriklerin bir listesini oluşturarak çalışan bir güvenlik tekniğidir. Bu liste genellikle kullanıcı veya kuruluş tarafından oluşturulur ve gerektiğinde güncellenebilir. Beyaz listede olmayan herhangi bir şeyin sisteme girmesi engellenir veya kısıtlanır, bu da sistemin kötü niyetli tehditlerden korunmasına yardımcı olur. Uygulama beyaz listesini uygulamak için önce ana bilgisayar işletim sisteminde onaylanmış uygulamaların bir listesinin oluşturulması gerekir. Bu beyaz liste daha sonra hangi programların sisteme girmesine izin verildiğini kontrol etmek için kullanılabilir. Beyaz liste, belirli IP adreslerinin sitenize erişiminin engellenmemesini sağlamak için manuel adımların atıldığı IP adresi erişim kontrolü gibi bağlamlarda da kullanılır. Beyaz listenin tersi, uygulamalar ve web siteleri gibi güvenilmeyen varlıkların bir listesinin oluşturulduğu ve ağınıza veya bilgisayar sisteminize erişiminin reddedildiği kara listeye almadır. Uygulama beyaz listeleri, kötü amaçlı programların ağlarda çalışmasını önlemek için uç nokta güvenlik sistemlerinde de kullanılır; yalnızca yetkili uygulamaları ve bir kuruluşta kullanım için onaylanmış uygulama bileşenlerini içerirler.

Whitelist Neden Önemlidir?

Beyaz liste, bilgisayarları ve ağları kötü amaçlı tehditlerden korumaya yardımcı olan önemli bir siber güvenlik stratejisidir. Kötü amaçlı programların ve web sitelerinin sisteme girmesini engelleyerek, veri ihlali veya diğer kötü amaçlı etkinlik riskini azaltır. Ayrıca, beyaz liste sistemini atlamakta zorlanacakları için bilgisayar korsanlarının ve diğer kötü niyetli aktörlerin sisteme erişmesini zorlaştırır. Beyaz listeye alma, kötü amaçlı öğeleri belirlemek ve sisteme girmesini engellemek için basit ve etkili bir yöntemdir, fidye yazılımı saldırılarına ve diğer kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı koruma sağlar. Bu, ek güvenlik önlemlerine yatırım yapmak veya personeli siber güvenlik en iyi uygulamaları konusunda eğitmek gibi işletmenin diğer alanlarında kullanılacak kaynakları serbest bırakabilir.

Beyaz liste, kullanıcılarınız tarafından yüklenebilecek uygulamaların yanı sıra ağınızdan erişilebilen alan adları üzerinde de kontrol sağlar. Bu, botnet’lerin (kötü amaçlı yazılım bulaşmış internete bağlı cihazların ağları) siber suçlular tarafından dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları gerçekleştirmek veya kimlik avı dolandırıcılıkları veya hileli web siteleri aracılığıyla finansal hizmet kimlik bilgilerini çalmak için kullanılmasını önlemeye yardımcı olur. Ek olarak, beyaz listeye alma, suçluların taraflardan herhangi birinin haberi olmadan iki taraf arasındaki işlemleri gizlice dinlediği Ortadaki Adam (MitM) saldırılarını da önler.

Genel olarak, beyaz listeye alma, bilgisayarları ve ağları kötü amaçlı tehditlerden korumaya yardımcı olurken, bu tehditleri tespit etmek ve ortadan kaldırmak için harcanan zamanı azaltarak kaynakların bir işletmenin güvenlik altyapısı içinde başka bir yere tahsis edilmesini sağlayan önemli bir siber güvenlik stratejisidir. Ağınızdan erişilebilen alan adlarını ve kullanıcılar tarafından yüklenen uygulamaları kontrol ederek botnet’lere, DDoS saldırılarına, kimlik avı dolandırıcılıklarına, MitM saldırılarına ve daha fazlasına karşı savunma yapmak için daha donanımlı hale gelirsiniz. 

Beyaz Listelemenin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Siber güvenlikte beyaz listeye almanın avantajları, yazılım ve donanıma erişimi sadece halihazırda bilinen ve güvenilen uygulamalar, web siteleri ve IP adresleriyle sınırlayarak daha fazla koruma sağlamasıdır. Bununla ilişkili bazı avantajlar, yanlış pozitifleri azaltabilmesi, performansı artırabilmesi ve kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasızlığı azaltabilmesidir. Ancak, sadece giriş için açıkça onaylanan şeylere izin verildiğinden, beyaz listeye alma yoğun çalışma gerektirir ve zaman alıcı olabilir.

Bu sistem ve cihazlarınıza hiçbir şeyin izinsiz giremeyeceği anlamına gelir. Bunun dezavantajı, yeni öğeler eklemek için daha fazla zaman gerektirmesidir ve bu, kullanıcıların yeni herhangi bir şeye erişmek için bir onay sürecinden geçmesi gerektiğinden üretkenliği yavaşlatabilir.

Whitelist Türleri Nelerdir?

Bazı yaygın beyaz liste türleri aşağıdaki şekildedir:

  • IP adresi
  • Uygulamalar
  • Domain/web sitesi
  • VPN

1. IP beyaz listesi

IP beyaz listesi genellikle belirli kullanıcıların özel bir ağa erişebilmesi için IP adreslerinin yetkilendirilmesi anlamına gelir. Örneğin, uzaktan çalışıyorsanız şirket sunucusuna erişmeniz gerekebilir. Bu durumda, belirli IP adreslerini beyaz listeye almak, yetkisiz girişlerden kaçınırken doğru kişilere izin vermek için etkili bir yöntemdir.

Bir VPN kullanmıyorsanız, İSS’niz size genel bir IP adresi sağlar. Yönlendiricinizi sıfırladığınızda genel IP’niz değiştiğinden, bu beyaz listeleme yönteminin mantıklı olması için sağlayıcınızdan statik bir adres almanız veya bir VPN kullanmanız gerekir.

2. Uygulama beyaz listesi

Uygulama beyaz listesi, yetkisiz uygulamaların bir cihaza veya ağ üzerinde yüklenmesini veya çalıştırılmasını engeller. Uygulama, kullanıcıların görevlerini yerine getirmek için yalnızca belirli uygulamalara ihtiyaç duyduğu bazı devlet, şirket ve eğitim bağlamlarında anlamlıdır. Çoğu yazılıma izin vermediğinizde, kötü amaçlı yazılım bulaşma olasılığı daha düşüktür.

3. Alan adı veya site beyaz listesi

Alan adı veya web sitesi beyaz listeye alma, bir uygulama veya ağ içindeki belirli sitelere erişime izin verme uygulamasıdır. Bir ağ yöneticisi, listelenmemiş siteleri tamamen engelleyebilir veya bir uygulama, beyaz listedeki girişleri diğerlerinden farklı şekilde ele alabilir. Örneğin, reklam engelleyicinizde bir alanı beyaz listeye eklemek, ilgili sayfaların reklam göstermesine olanak tanır. Bir işletme içindeki alakasız veya dikkat dağıtıcı sitelere erişimi sınırlamak üretkenliği artırmaya yardımcı olabilir.

4. VPN beyaz listesi

VPN istemcinizde bir alan adını beyaz listeye eklediğinizde, yazılıma o web sitesini işlemlerinden hariç tutması talimatını verirsiniz, bu da trafiğinizi ikiye bölmek anlamına gelir. Cihazınız beyaz listedeki web sitelerine internet üzerinden normal şekilde erişirken, diğer trafik şifrelemeye tabi tutulur ve VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir. Beyaz liste, diğer alanlarda hızı korurken en hassas bağlantılarınızı şifrelemenize olanak tanır.

Beyaz Listeyi Kullanmak İçin En İyi Zaman

İstenmeyen satıcılar veya başka kişiler ağınıza erişmeden ağınızı tamamen özel yapmak istiyorsanız, beyaz listeye almak genellikle daha iyi bir seçimdir. Özel bir ağ ile tam olarak hangi varlık ve uygulamaların erişmesi gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Ek olarak, özel bir ağda muhtemelen erişim gerektiren daha az sayıda uygulama ve IP adresi olacaktır, bu da beyaz listeye alma sürecini basitleştirir.

Hangi varlıkların beyaz liste kapsamında çalışabileceğini belirlerken, belirli dosya adları veya satıcılar güvenilir statüsü alabilir. Beyaz liste durumu kriterlerini karşıladığından emin olmak için bir web sitesinin dijital sertifikasına da güvenebilirsiniz.

İzin verilen uygulamalardan oluşan kendi beyaz listenizi oluşturabilir veya sizin için beyaz liste oluşturması için üçüncü taraflara güvenebilirsiniz. Bu üçüncü taraflar, listeyi kuruluşunuzun özel ihtiyaçlarına göre kişiselleştirmek yerine genellikle belirli varlıkların itibarına dayalı olarak beyaz listeler oluşturur.

Beyaz Liste ve Kara Liste Stratejisi: Hangisini Seçmelisiniz?

Hangi stratejiyi kullanacağınızdan emin değilseniz, en iyi yaklaşımı bulmanın kanıtlanmış yollarından biri de, bunları birleştirmek ve aynı trafik kaynağı üzerinde hem beyaz liste hem de kara liste kampanyaları yürütmektir. Bunu yaparak, etkili bir şekilde ölçeklendirme şansınızı artırmış olursunuz.

Özetle diyebiliriz ki, beyaz liste, bilgisayarları ve ağları kötü amaçlı tehditlerden korumaya yardımcı olabilecek önemli bir güvenlik önlemidir. Onaylanan programların, web sitelerinin ve diğer dijital içeriklerin bir listesi oluşturularak, listede olmayan her şeyin sisteme girişi engellenir veya kısıtlanır. Bu, kötü amaçlı tehditlerin sisteme girmesi önlendiğinden güvenlik için harcanan zaman ve para miktarının azaltılmasına yardımcı olur. Beyaz liste ayrıca belirli bir bilgisayar sisteminde yalnızca onaylanmış uygulamaların yürütülmesine izin vererek ağlar ve bilgisayarlar için yüksek düzeyde koruma sağlar. Beyaz listenin meşru programları ve web sitelerini engellemek için de kullanılabileceğini unutmamakla birlikte, doğru önlemler alındığında işletmeler için etkili bir güvenlik önlemi olabilir.