İnternette gezerken bazı web sitelerinde veya hazır tasarımlar üzerinde “Lorem Ipsum” diye başlayan bir metni mutlaka görmüşsünüzdür. Karışık Latince ifadelerden oluşan bu metnin ne anlama geldiğini merak ettiğinizi biliyoruz. Biz de merak ettik ve araştırdık bu yazıda “Lorem Ipsum Nedir?” ve “Lorem Ipsum Ne Amaçla Kullanılır?” açıklamaya çalışacağız.

Lorem Ipsum Nedir?

İlk defa bundan 500 yıl önce matbaa sektöründe kullanılan bu metin dizisi, taslak tasarımların nasıl göründüğünü ve metne odaklanmadan görüntünün nasıl bir hal alacağını anlamak için kullanılmaya başlandı ve o zamandan günümüze kadar bir standart haline geldi. 

Numune baskıları kullanırken dizgide metinlere odaklanmadan fontların nasıl görüneceğini görmek için de kullanılmaya başlanan bu uygulama, matbaacılardan sonra günümüze kadar gelerek bir standart halini aldı ve sadece basılı matbaa alanında değil dijital sektörde de kullanılmaya devam etti. 

Lorem Ipsum Metni Nereden Geliyor?

Bu metnin nereden geldiği konusunda tam olarak bilgi vermek mümkün olmasa da rastgele kelimelerden oluşmadığını söylemek doğru olur. Çünkü bu metin incelenirken içerdiği bir kelimenin çok eski dönemlerde kullanılan Latince bir kelime olduğu keşfedilince bir incelemeye tabi tuttulmuş. “consentator” kelimesi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda bu standart metinlerin içinde Çiçero tarafından yazılan bir kitaptaki bir cümlenin aşağıda belirtilen kısımlarının da yer aldığı anlaşılıyor:

“Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit…”

“Acıyı seven, arayan ve ona sahip olmak isteyen hiç kimse yoktur. Nedeni basit. Çünkü o acıdır…”

Daha fazla inceleme yapıldığında bu metnin Latin asıllı Romalı devlet adamı ve yazar olan Çiçero’nun Milattan Önce (M.Ö) 40′ lı yıllarda yazdığı “Finibus Bonorum et Malorum” yani  “İyi ve Kötünün Uç Sınırları” anlamına gelen kitabındaki bir paragraftan alıntılandığı ortaya çıkmıştır. Bu kitabın 1500’lü yıllarda popüler olması nedeniyle ilgili paragrafın bu metne girdiği düşünülüyor.

Metnin kalan kısmında herhangi bir anlam ifade etmeyen birçok kelimeler var ancak o kadar doğal bir görünüm sağlıyor ki, bu metne bakan insan herhangi bir dilde anlamlı bir metnin tasarıma eklendiğinde nasıl bir görüntü oluşacağına dair oldukça gerçekçi bir izlenim elde etmesi sağlanıyor.

Lorem Ipsum Ne Amaçla Kullanılır?

Grafik tasarımcılar, taslak görselleri oluştururken, webmasterlar da daha içerik girilmemiş yeni web sitesi tasarımlarının müşterilerine tanıtımı esnasında bu metin dizisini sıklıkla kullanıyorlar. Örnek bir broşür tasarımı:

Bir tasarımda metin eklenmesi gereken yere “Buraya metin gelecek” gibi bir ifadenin sürekli tekrarlanacak şekilde konulması doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkarır. Dolayısıyla anlamsız gibi görünen bu metin dizisini tasarımda kullanarak doğal bir görüntü elde edersiniz hem de tasarımı inceleyenler bu metinlere odaklanmak zorunda kalmazlar. 

Bu arada size bir tüyo daha verelim taslak halde bulunan web sitelerini “Lorem ipsum” kelimelerini Google’da aratarak kolaylıkla bulabiliyorsunuz. 

Örnek Lorem Ipsum Metni

Bir standart haline gelen metin pasajı şu şekildedir: 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.” 

Ancak internet üzerinde birçok yerde buna benzer metinlere ulaşmak mümkün. Hatta bazılarının biraz daha farklı olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bunun sebebinin kaynak metinde bilerek veya bilmeyerek yapılan değişikliklerdir. İsterseniz şimdi de Lorem ipsum metnini nereden temin edeceğinizden bahsedelim.

Lorem Ipsum Metnini Nereden Temin Ederim?

İnternette birçok “Lorem ipsum” metni var ancak bu ifadeleri kullanırken dikkat etmeniz gereken birşey var. İnternette çok sayıda bulunan Lorem ipsum metinlerinde espri veya farklı amaçlarla istenmeyen kelimeler eklenmiş olabilir. Bu sebeple sonrasında bir sürprizle karşılaşmamak adına kullanacağınız metni incelemenizde fayda var. 

Bunun yanında kendiniz tarafından kullanabileceğiniz Lorem ipsum üretici denen bazı web tabanlı uygulamalar mevcut. İstediğiniz kadar paragraf üretebileceğiniz bu uygulamalar sayesinde büyük metinler oluşturmak mümkün. Kelime ve paragraf sayısını belirterek istediğiniz büyüklükte metinler oluşturabiliyorsunuz. Genel olarak kaynak metin içindeki bazı kelime ve ifadelerin sürekli olarak tekrarlanması sonucunda ilgili yazıyı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

İstediğiniz büyüklükte metinler üretebilmek için Lorem Ipsum üreteci adlı web tabanlı uygulama linkini buraya bırakalım.

Lorem Ipsum Kullanım Alanları

  • Matbaacılık kitap basımı
  • Web sitesi tasarımı
  • Reklamcılıkta taslak onayı amacıyla
  • Grafikerler tarafından yazı tipi (font) seçimi amacıyla

Lorem Ipsum Neden Gizemlidir?

Yıllar içinde bu metin incelendikçe içinde bazı kısımların da anlamlı bazı parçalar içerdiğinin görülmesi nedeniyle bu standart metin insanların merakını cezbetmeye devam etmektedir. Örneğin; “offoctivo immoriatoly – effective immediately” ibaresi İngilizce kelimelerin değiştirilmesi ile oluşturulduğu oldukça açık. Bu sebeple birçok insan bu pasaj içinde daha önce keşfedilmemiş bir kısım bulmaya odaklanmıştır. Belki siz de yeterince incelerseniz daha önce kimsenin keşfetmediği bazı detaylar bulabilirsiniz, şimdiden kolaylıklar diliyoruz…