Bulut depolama, dosyaları internet üzerinden erişilen ve “bulut” olarak adlandırılan uzak sunuculara kaydetmenize olanak tanır. Bu, kullanıcılara, cihazınızın sabit diskine güvenmek yerine dosyalarınızı yedeklemek için bol miktarda boş alan sağlar. Verilerinizin yedekleri düzenli olarak oluşturulur ve bunlar dünya çapındaki birden çok veri merkezindeki sunuculara kaydedilir. Bu nedenle doğal bir afet veya hırsızlık durumunda dosyalarınız güvende olur. Bulutta depolanan dosyalarınıza internet üzerinden ofisinizden veya evinizden erişebilirsiniz.

Bulut Depolama Nasıl Çalışır?

Bulut depolama sistemleri tipik olarak çok sayıda dağıtılmış veri merkezinden veya sunucudan oluşur. Bu merkez ve sunucuların kaynakları, müşterilere isteğe bağlı olarak kiralanır. Verileri bulut kaynaklarında depoladığınızda; verilerin güvenliğinden, yedeklemelerden ve kullanıcılar tarafından kullanılabilir olmasını sağlamaktan hizmet sağlayıcı sorumludur. Tüm bunlar, verileri birden çok sunucu veya veri merkezi arasında çoğaltarak yapılır.

Bulut Depolama Hangi İhtiyaçlar için Kullanılır?

Birçok kullanıcı fotoğraf, belge vb. kişisel verilerini depolamak için harici bir disk yerine bulutta depolamayı tercih eder. Bunun nedeni genellikle güvenlikle ilgili sorunlardır. Diğer fiziksel sabit disklerdeki verileri yedeklemek kuşkusuz çok önemlidir, ancak bulut tabanlı bir depolama çözümü, güvenilir bir servis sağlayıcının onları güvenli ve emniyetli tutması anlamına gelir. 

Ayrıca web site yedeklerinizi bile tutabileceğiniz bulut depolama servisleriyle, fiziksel konumunuzda yangın veya hırsızlık gibi bir felaket senaryosu ortaya çıkarsa, bulut yedekleme diğer yedekleme yöntemlerine göre yine fark yaratır ve verilerinize hiçbir kayıp olmadan ulaşmanızı sağlar.

Son olarak bulut depolama sadece bireysel kullanıcılar değildir; içerik ajansları, tasarım ajansları ve yazılım firmaları gibi iş dünyasının birçok kolu tarafından da kullanılır.

Cloud Depolama Hizmeti Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Hangi bulut depolama hizmetini kullanacağınızı belirlerken, farklı sağlayıcıların sunduğu seçenekleri değerlendirmeniz ve bunların iş hedeflerinizi nasıl destekleyeceğine bakmanız gerekir. 

Hemen hemen her cloud depolama şirketi için dikkate alınması gereken temel unsurlar aşağıdaki şekildedir:

1. Güvenlik

Güvenlik, bulutta en önemli endişe kaynağıdır. Bu nedenle, bulut depolama servisinizi seçmeden önce sağlayıcılara kullanım durumlarınız, sektörünüz, yasal gereksinimleriniz ve sahip olabileceğiniz diğer endişelerle ilgili ayrıntılı ve açık sorular sormanız çok önemlidir. Güvenlik, bulut sunucuları için her zaman birinci öncelik olmalıdır ve seçiminizi yapmadan önce bunu göz ardı etmemeniz gerekir.

2. Fiyatlandırma

Her bir sağlayıcının fiyatlandırma yapısının nasıl çalıştığını yakından inceleyin. Birçok sağlayıcı belirli bir miktarda ücretsiz depolama alanı sunar, ancak çok daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyan işletmelerin hizmetler için ödeme yapması gerekir. Bazı satıcıların aylık abonelik ücreti vardır, diğerlerinin ise genellikle siz yenileyene kadar tüm yıl boyunca süren sabit bir ücreti vardır. Bir satıcının müşterilerini nasıl ücretlendirdiğini öğrendikten sonra, şirketiniz için hangi fiyatlandırma planının en uygun olduğuna karar verin. 

3. Hizmet Düzeyi Anlaşması

Bir bulut depolama sağlayıcısına karar verdiğinizde hizmet düzeyi sözleşmesi (SLA) önemli bir faktördür. SLA, temel olarak bir satıcının şirketiniz için ne yapacağını ve müşterinin sorumluluğunun ne olduğunu ana hatlarıyla belirtir. Bu, ne tür verilerin depolanacağı, nasıl depolanacağı, nasıl korunacağı, sorunların nasıl çözüleceği gibi öğeleri ve bulut satıcısının nasıl çalıştığını anlamak için kritik olan diğer çeşitli önemli öğeleri içerir. Potansiyel bir bulut satıcısının SLA’sı, onlardan neler bekleyebileceğiniz hakkında iyi bir fikir edinmenizi sağlar.

4. Teknik Destek

Hiçbir teknoloji mükemmel değildir ve zaman zaman sorunlar ortaya çıkabilir. Bir problem olduğunda, ihtiyaç duyduğunuz yardımı alabilmek için bulut depolama hizmetinizle iletişime geçebileceğinizden emin olmanız gerekir. Bu nedenle, bir satıcı seçmeden önce, teknik desteği nasıl ele aldıklarını öğrenin. Ne zaman müsait olacaklarını (tercihen 7/24 ve tatil günlerinde) ve onlarla en iyi nasıl iletişim kurulacağınızı (çevrimiçi veya telefonla) sorun. Bulut depolamanızın birkaç günlüğüne kapalı olması işletmeniz için felaket olabileceğinden, bir endişeye veya soruna ne kadar hızlı yanıt verdiklerini de öğrenmelisiniz. Bu ihtiyaçları karşılamayan bir satıcı, kaçınılması gereken bir satıcı olabilir.

5. Diğer Özellikler

Hangi bulut depolama hizmetiyle çalışacağınız karar vermeden önce bulut depolama servislerinin öne çıkan özellikleri olup olmadığını da araştırmanız gerekir. Örneğin, bulut servisiniz ile klasörlü bir yapı kurabiliyor musunuz, arşivleme özelliği var mı, istediğiniz kişilere yetkilendirme atayabiliyor musunuz, artırılabilir alan var mı ya da upgrade/downgrade yapılabiliyor mu? Tüm bu özellikler bulut depolama hizmetinizden daha fazla verim almanıza olanak tanıyacağı için karşılaştırma yaparken mutlaka premium özellikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bulut Depolama Hizmeti Veren 15 Popüler Servis

Aşağıda en popüler bulut depolama hizmetlerinin bir listesini bulabilirsiniz:

1. Google Drive

Ücretsiz depolama alanı: 15 GB

Google Drive; e-tablolar, sunumlar ve formlar gibi çevrimiçi birçok işbirliği aracı ile birlikte gelir. Çoğu bulut hizmetinin sunduğundan daha fazla olan 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlar ve Google’ın güçlü arama desteği sayesinde fotoğraf ve dosyalarınızı kolayca bulabilmenize olanak tanır. Google Drive, birçok kullanıcının ihtiyacına uygun sağlam bir bulut depolama seçeneğidir.

2. Microsoft OneDrive

Ücretsiz depolama alanı: 5 GB

Microsoft OneDrive, 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsanız, ek bir ücret karşılığında 6 TB’a kadar alan sağlar. OneDrive, Microsoft Office uygulamalarıyla gerçek zamanlı olarak işbirliği yapma yeteneğinin yanı sıra klasör ve dosya eşitleme sunar. Genellikle iş kullanımı için uygun olsa da, OneDrive’ı fotoğrafları ve medyayı aileniz ve arkadaşlarınızla kolayca paylaşmak için de kullanabilirsiniz.

3. iCloud

Ücretsiz depolama alanı: 5 GB

iCloud, verilerinizi depolamanıza ve bu verileri Mac’nizin yanı sıra iOS aygıtlarınız arasında eşitlemenize olanak tanır. Şu anda Android aygıtlar için iCloud seçeneği yoktur. Yalnızca Apple ürünlerini kullanıyorsanız; dosyalar, fotoğraflar, videolar, mesajlar, takvimler, kişiler ve diğer çeşitli verileriniz iCloud’da saklanır.

4. Dropbox

Ücretsiz depolama alanı: 2 GB

Yalnızca dosyalarınızı depolamak ve cihazlarınız arasında senkronize etmek istiyorsanız, Dropbox sizin için en basit çözümdür. Buradaki diğer bulut hizmet seçenekleri gibi, Dropbox da kolay yedekleme için dosyaları bilgisayarınız ve bulut arasında otomatik olarak senkronize etmenizi sağlayam bir masaüstü uygulaması sunar.

5. pCloud

Ücretsiz depolama alanı: 10 GB

pCloud, sınırsız dosya boyutu ve hızı sunan başka bir bulut tabanlı depolamadır. Size 10 GB ücretsiz depolama alanı sağlar, 256-bit AES şifreleme protokolünü benimseyerek ekstra bir koruma katmanı ekler, hesabınızın güvenlik seviyesini artırmak için farklı sunucularda 5 kopya dosya tutar. Otomatik senkronizasyonu ve masaüstü, Mac, Linux, iOS, Android için ayrı istemcileri vardır.

6. Box

Ücretsiz depolama alanı: 10 GB

Kişisel ve ticari hesaplar için bulut depolama ve dosya barındırma sağlamak için ultra modern özellikler taşıyan Box’ın ana güvenlik özellikleri; SSL şifreleme, iki faktörlü kimlik doğrulama ve farklı konumlarda veri dağıtımıdır.

Box, iş akışlarınızı otomatikleştirmek ve üretkenliği artırmak için Office 365, Adobe, G Suite, Salesforce gibi binlerce uygulamayla entegre edilmiştir. Çeşitli platformlar ve ihtiyaçlar için özel uygulamalara sahiptir. 

7. Sync

Ücretsiz depolama alanı: 5 GB

Sync, işletmeler için popüler bir çevrimiçi bulut depolama alanıdır. Ücretsiz depolama alanı 5 GB ile sınırlıdır. Premium işletme kullanıcısı olmak için 5 dolar kadar düşük bir ödeme yapmanız gerekir. İşinizi korumak için 2048 bit uçtan uca şifreleme, gerçek zamanlı yedekleme ve senkronizasyon sağlar.

Kullanıcı verileri; gelişmiş paylaşım kontrolleri, uzaktan cihaz kilitleme, iki faktörlü kimlik doğrulama ve diğer güvenlik özellikleriyle korunur. Sync’in güçlü temel özellikleri, onu iş için önemli bir araç haline getirir.

8.  Amazon Drive

Ücretsiz depolama alanı: 5 GB

Amazon bulut depolama; fotoğraflar, videolar ve diğer dosyalar da dahil olmak üzere her tür dosyayı depolamak için en iyi bulut depolama alanlarından biri olarak görülür. Prime kullanıcıları, sınırsız fotoğraf depolama alanı ve video yüklemeleri için 5 GB ücretsiz bulut saklama alanı elde eder.

Amazon Drive’a web üzerinden veya iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla erişilebilir. Böylece sorunsuz bir iş akışı sağlar.

9. Tresorit

Ücretsiz depolama alanı: Yok

Tresorit, sınırsız internet depolama alanı için başka güvenilir bir isimdir. Uçtan uca şifreleme, sınırsız etkinlik geçmişi, sınırsız sürüm geçmişi, 2 adımlı kimlik doğrulama ve daha birçok özellik ile birlikte gelir. Yukarıdaki diğer bulut depolama sağlayıcılarından farklı olarak, hesap sahiplerine boş sanal depolama alanı sunmaz. 

Ekipler için dosya senkronizasyonu, barındırma ve paylaşımı daha basit ve güvenli hale getirir. Tüm planlar ve gelişmiş dosya kontrolleri için 10 cihaza/kullanıcıya kadar güvenli erişimi, daha yüksek planlarda uzaktan silmeyi garanti eder.

10. IDrive

Ücretsiz depolama alanı: 5 GB

IDrive, yedekleme ve dosya paylaşımı için başka bir ücretsiz online veri depolama uygulamasıdır. Sürekli senkronizasyon ve uzaktan yönetim ile birden fazla bilgisayarı ve cihazı tek bir hesaba yedeklemenize olanak tanır. Dosyalar e-posta, Facebook ve Twitter aracılığıyla başkalarıyla paylaşılabilir.

11. Mega

Ücretsiz depolama alanı: 50 GB

Mega, 50 GB devasa ücretsiz depolama alanı sağlayan ender bulut depolama sağlayıcılarından biridir. Oldukça temiz bir arayüze ve basit kontrollere sahiptir. Verileri istediğiniz zaman bir web tarayıcısından veya akıllı telefon uygulamasından alabilirsiniz. Tarayıcı uzantıları, dosya aktarımlarının performansını artırır ve yükleme süresini azaltır.

En güvenli bulut depolama hizmetlerinin çoğu gibi, Mega da yetkisiz erişimi ve veri hırsızlığını önlemek için şifreleme, güvenli işbirliği ve canlı şifreli yedekleme sunar.

12. Icedrive

Ücretsiz depolama alanı: 10 GB

Icedrive, yeni bir bulut depolama firması olsa da, sıkı güvenliği ve kullanım kolaylığı ile şimdiden umut vaat eden bir bulut depolama servisidir. 

Ücretsiz planı 10 GB depolama alanı sunar. Ancak, klasörler için bağlantı yükleme, Google Dokümanlar ve Microsoft 365 gibi üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon gibi işbirliği seçeneklerinden hala yoksundur.

13. Koofr 

Ücretsiz depolama alanı: 2 GB

Koofr, 2 GB’a kadar dosya için ücretsiz depolama sunan bir  bulut depolama hizmetidir. Depolama miktarını artırmak için yükseltme satın alabilir ve kolay yedekleme için dosyaları birden çok bulut hesabına bağlayabilirsiniz.

Koofr, tüm depolama hesaplarınızı birbirine bağlayarak dosyalarınıza tek bir yerden kolayca erişebilmenizi sağlar. Amazon, OneDrive, Dropbox ve Google Drive hesaplarının tümü Koofr’a bağlanabilir ve senkronize edilebilir. Senkronizasyondan sonra tüm bulut ve cihazlarınızdaki dosyaları bulmak için tek bir arama yapmanız yeterlidir. Bireysel dosya boyutu sınırı veya dosya türü sınırı yoktur, böylece güvende tutmak istediğiniz her şeyi Koofr’a yükleyebilirsiniz. Bilgisayar dosyalarınıza bulutla senkronize etmeden erişmek istiyorsanız, Koofr masaüstü uygulaması dosyalarınızı buluta bağlanmadan düzenleyebilir. Koofr’ın yerleşik çöp kutusu sistemi, silinen dosyalara silme işleminden sonraki yedi gün boyunca erişmenize olanak tanır. Bu da size ekstra bir koruma katmanı sağlar.

14. OpenDrive

Ücretsiz depolama alanı: 5 GB

OpenDrive, sınırsız depolama özelliklerine sahip bir bulut depolama hizmetidir. Bulut depolama özelliklerinin yanı sıra proje yönetimi ve not alma uygulaması seçeneklerini bir araya getirir, senkronizasyon ve yedekleme hizmetleri sunar.

15. MediaFire

Ücretsiz depolama alanı: 10 GB

MediaFire ile anında 10 GB ücretsiz çevrimiçi dosya barındırmaya sahip olabilir ve arkadaş tavsiyeleri, uygulama indirmeleri gibi şeylerle bunu 50 GB veya daha fazlasına yükseltebilirsiniz.

MediaFire web sitesi aracılığıyla tekli dosyaların veya tüm klasörlerin kolayca yüklenmesini sağlar. Bir dosya 4 GB’a kadar büyük olabilir. Ayrıca video, doküman, herkese açık dosyalarınızı vb. bulmayı kolaylaştıran filtreleme seçeneklerine sahiptir.

Yukarıdaki listede bulunan Sync.com ve pCloud gibi depolama hizmetleri, çoğu kullanıcı için özellikle gizlilik odaklı seçeneklerdir. MEGA, daha fazla ücretsiz depolama alanı ve mükemmel güvenlik sunar. Bulut depolamaya ek olarak çevrimiçi yedekleme seçeneklerine ihtiyacınız varsa, IDrive’ı kullanabilirsiniz. Ancak belge işbirliğiyle daha fazla ilgileniyorsanız; Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi daha büyük bulut depolama servis sağlayıcıları ile çalışmanız gerekir. 

Bulut Depolama Hizmeti Karşılaştırma Tablosu

En iyi bulut depolama sağlayıcısını seçmek zor bir karar olabilir. Bu yüzden aşağıda en iyi bulut depolama hizmetlerini; ücretsiz depolama alanından bulut depolama fiyatlarına kadar sizin için karşılaştırdık:

Bulut Depolama HizmetleriÜcretsiz Depolama Alanı En Düşük Fiyatlı PlanCihaz SayısıDepolama Kapasitesi
Google Drive15 GB100 GB ayda 5,79 TLSınırsız2 TB’a kadar
Microsoft OneDrive5 GB100 GB ayda 13,99 TLSınırsız6 TB’a kadar
iCloud5 GB2 TB yılda 203,88 dolar (aylık 16,99 dolar)Sınırsız iOS cihaz2 TB’a kadar
Dropbox2 GB2 TB yılda 203,88 dolar (aylık 16,99 dolar)3’ten sınırsıza kadarSınırsız
pCloud10 GB2 TB yıllık 95,88 dolar (aylık 7,99 dolar)Sınırsız2 TB’a kadar
Box10 GB100 GB ayda 14 dolar veya yılda 120 dolarSınırsız100 GB’a kadar (iş planları için sınırsız)
Sync5 GB2 TB yıllık 96 dolar (ayda 8 dolar)5Sınırsız
Amazon Drive5 GB100 GB depolama için yıllık 19,99 dolarSınırsız30 TB
TresoritYok200 GB aylık 10,42 dolar102 TB’a kadar
IDrive5 GB5 TB aylık 5,79 dolarSınırsız10 TB’a kadar (iş planları için 50 TB’a kadar)
Mega50 GB2 TB yıllık 122 dolar (ayda yaklaşık 10 dolar)Sınırsız16 TB’a kadar
Icedrive10 GB1 TB yıllık 49,99 dolar (aylık 4,17 dolar)Sınırsız5 TB’a kadar
Koofr 2 GB1 TB ayda 10,85 dolarSınırsız1 TB’a kadar
OpenDrive5 GB50 GB aylık 0,99 dolarSınırsızSınırsız
MediaFire10 GB1 TB ayda 3,75 dolarSınırsız100 TB’a kadar

Bulut Depolama İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Yerli bulut servis sağlayıcıları var mı?

Bulutistan, Clonera, Commencis, GlassHouse, FixCloud, KoçSistem, NGN ve PlusClouds; Türkiye’nin en popüler yerli bulut servis sağlayıcılarıdır.

2. Yedekleme ve bulut depolama arasındaki fark nedir?

Özetle, bulut depolamaya internet üzerinden erişilir ve verileriniz uzak bir tesis dışı bir merkezde depolanır. Bulut yedekleme ise kullanıcı tarafından ayarlanan konfigürasyonlara bağlı olarak verilerin uzak sunuculara aktarılmasına izin verir ve yedeklemeler burada otomatik olarak yapılır.

3. Bulut depolama, yerel depolamadan daha mı güvenli?

Bulut depolama, şifreleme algoritmalarının kullanıldığı yerel depolamadan daha güvenlidir. Bulutta depolanan belge ve dosyalara yalnızca siz ve çalışanlarınız gibi yetkili personel erişebilir. Bu, verilerinize ekstra bir koruma katmanı eklemenizi sağlar.

4. Android için bulut depolama var mı?

Evet, Android telefonların bulut depolama alanı vardır. Dropbox, Google Drive ve Box gibi bireysel uygulamalar bir Android cihaz üzerinden buluta erişerek bu hesapların telefon üzerinden doğrudan yönetimini sağlayabilir.