Alışveriş kampanyaları ile potansiyel müşterileriniz reklamlara tıklamadan önce, sattığınız ürünler ile ilgili bilgi sahibi olur ve bu sayede ayrıntılı bilgiler ile ürünlerinizi çok daha kolay bir şekilde tanıtabilirsiniz. Google Ads Alışveriş Kampanyaları, sunduğu hizmetler ile mağazanıza gelen tıklanma trafiğini artırır, uygun potansiyel müşteri bulmanıza da yardımcı olur. Google Ads Alışveriş Kampanyaları ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Google Ads Alışveriş Kampanyaları Nedir?

Google Ads Alışveriş Kampanyaları, işletmelerin bütçelerini etkili ve verimli bir şekilde kullanabilmesini sağlayan bir reklam kampanyasıdır. Alışveriş reklamları, web siteniz aracılığıyla sattığınız ürün bilgilerini ziyaretçilere sunar. Web sitenizde ürün pazarlıyorsanız ve web sitenizin bilinirliğini artırmak istiyorsanız alışveriş reklamları sizin için uygun olacaktır. Bunun yanı sıra müşteri potansiyelinizi de artırabilir, ürünlerinizin çok daha fazla kişi tarafından satın alınmasını sağlayabilirsiniz. . Alışveriş reklamlarını da Google Ads ile alışveriş kampanyalarını kullanarak oluşturabilirsiniz. 

Google Ads ile alışveriş kampanyası oluşturduktan sonra seçtiğiniz web sayfalarında ve Google’da reklam oluşturmak için kampanyanız oluşturulur. Bu reklamlar alışveriş reklamlarıdır ve metin reklamlarından çok daha fazla ayrıntı içerir. Bu ayrıntılar, ürün fotoğrafı, başlık, mağaza adı ve fiyat olabilir. Alışveriş reklamları ile sattığınız ürünlerin detayları sayesinde çok daha fazla potansiyel müşteri elde etmeniz mümkündür.

Google Ads Alışveriş Kampanyaları Avantajları

Google Ads Alışveriş Kampanyalarının birçok avantajı bulunuyor. Bu avantajları sizler için listeledik.

 • Daha Hedefli Potansiyel Müşteri Elde Edersiniz
 • Görünürlüğün Geniş Olmasını Sağlar
 • İyi Bir Raporlama Sunar
 • Karşılaştırma Yapabilirsiniz.

Daha Uygun Potansiyel Müşteri Elde Edersiniz

Alışveriş kampanyaları sayesinde sattığınız ürünlere dair bilgileri reklamlarda göstermiş olursunuz. Müşteriler satın alacakları ürün için daha bilinçli olurlar. Karşılaştırma yapma şansı da elde ederler. Bu sayede ürününüzü satma ihtimaliniz de yükselir ve potansiyel müşteri sayınız da artar. Örneğin; çanta satın almak isteyen bir müşteri, Google’da çanta yazarak arama yaptığında sizin ürününüzü görür.Google, 2020 yılında Rekabet Kurumuna yapılan şikayet üzerine Türkiye’de alışveriş reklamlarını kaldırdı. Rekabet Kurumu, Google’ın genel arama hizmetleri ve reklamlar üzerine yapılan algoritma çalışmalarının haksız rekabete sebep olduğunu gerekçe gösterdi. Fakat alışveriş reklamları tamamen kaldırılmadı. Reklamlara Alışveriş Tab menüsünden erişim sağlanabiliyor. Diğer ülkelerde ise alışveriş reklamları, arama sonuçlarında gösterilmeye devam ediyor.  Bu ürünün fiyatı da dahil olmak üzere birçok özelliğine de tıklama yapmadan erişebilir. Bu sayede ürününüz hakkında çok daha fazla fikir sahibi olur ve sizin mağazanızdan ürün alma ihtimali de artar.

Görünürlüğün Geniş Olmasını Sağlar

Bir kullanıcının aramasında birden fazla ürününüzün reklamı görüntülenebilir. Bu sayede çok daha fazla görünür olabilirsiniz. Bunun yanı sıra alakalı olması şartıyla hem metin reklamınız hem de alışveriş reklamınız aynı anda görüntülenebilir. Bu sebeple görünürlük oranınız da artar. Ulaştığınız potansiyel müşteri sayısını da artırmış olursunuz.

İyi Bir Raporlama Sunar

Alışveriş kampanyaları sayesinde ürünlerinizin performansını da gözlemleyebilirsiniz. Güçlü bir raporlama sunan alışveriş kampanyaları, ürünleriniz hakkında detaylı bilgileri sizlere raporlar halinde sunar. Filtreleme özelliğini kullanarak tıklanma oranlarını görebilirsiniz. Örneğin; ürününüz olan bir masanın kaç tıklanma aldığını görmeniz için yapmanız gereken tek şey ürünlerin görünümünü filtrelemek olacaktır. Bunun yanı sıra arama terimleri ile ilgili istatistiklere de sahip olabilirsiniz. 

Karşılaştırma Yapabilirsiniz

Karşılaştırma verilerine erişim sağlayan alışveriş kampanyaları sayesinde rekabet içinde olduğunuz web siteleri ile kendi web sitenizi de kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. Burada web sitenizin tıklanma sayılarını,dönüşümleri ya da arama ağı gösterim payını karşılaştırabilirsiniz. Bu ne kadar iyi durumda olduğunuzu görmenize yardımcı olur ya da iyileştirme yapmanız gereken alanlar konusunda fikir verir. Bu sayede gerekli iyileştirmeleri de yapmanız mümkün hale gelir. 

Alışveriş Reklamları Nasıl İşler?

Alışveriş reklamları, reklamların gösterileceği yeri ve nasıl gösterileceğini belirlerken anahtar kelimelerden faydalanmaz. Bunun yerine Merchant Center’a girmiş olduğunuz ürün verilerinizi kullanır. Bu sayede aramalar ile en uyumlu ürünler kullanıcının karşısına çıkar. 

Ürün Alışveriş Reklamları

Mağazanızın ve ürününüzün reklamını yapmak için Ürün Alışveriş Reklamlarını kullanabilirsiniz.Veriler XML aracılığı ile çekilir. Bu reklamlar, Merchant Center’a girdiğiniz veriler ile oluşturulur. Sizin bir reklam oluşturmanıza gerek kalmaz. 

Yerel Envanter Reklamları

Reklam için bir diğer seçenek de “Yerel Envanter Reklamları”dır. Bu reklamlar, ürünlerinizi ve mağaza bilgilerinizi arama yapan yakın bölgede bulunan kullanıcılara gösterir. Kullanıcılar, yerel ürününüzü tanıtan reklama tıkladıklarında mağazanızın detaylı bilgisini içeren yen bir sayfaya yönlendirilir. Bu reklam seçeneği henüz Türkiye’de kullanılamıyor. 

Maliyet

Alışveriş reklamları da diğer reklam seçenekleri gibi reklam açık artırmasına katılmaktadır. Yani Tıklama Başına Maliyet (TBM) modeli üzerinden ücretlendirme kullanılır. Bu sebeple bir kullanıcı reklama tıkladığı zaman ödeme yaparsınız. Bütçenizi siz belirlersiniz. Reklam tıklanması başına ödeyeceğiniz ücreti belirleyebilirsiniz. 

Reklamlarınız Nerede Gösterilecek?

Reklamlarınızı gösterebileceğiniz yerleri sizler için listeledik.

 • Belirli ülkelerde Google Arama motorunda bulunan Alışveriş sekmesinde reklamınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Google Arama’da arama sonuçlarının hemen altında ve Google Görseller’de reklamınızı yayınlayabilirsiniz.
 • Görüntülü Reklam Ağında (YouTube, Gmail ve Google Keşfet’i kapsar.) reklamlarınızı görüntülemeniz mümkün olur.
 • Eğer kampanyanıza Arama Ağı İş Ortağı dahil edecekseniz Google Arama İş Ortağı web sitelerinde reklamınızı görüntüleyebilirsiniz. 

Ülkeye Göre Kullanılabilirlik

Google Ads Alışveriş Kampanyaları 40’tan fazla ülkede hizmet vermektedir. Bu reklamları hizmet verdiği tüm ülkelerde yayınlayabilirsiniz. 

Derin Bağlantı

Derin Bağlantı, reklamlarınıza tıklayan mobil kullanıcıları direkt olarak reklam ile alakalı sayfaya yönlendirir. Bu sayede sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunar. Örneğin; bir ayakkabı reklamına tıklayan mobil kullanıcı, direkt olarak ayakkabının bulunduğu web sayfasına yönlendirilir. Bu sayede de başka hiçbir uygulama bağlantılarınızı kullanamaz. Güvenli bir yöntem olan derin bağlantı, daha sorunsuz entegrasyon sunar, müşteri bağlılığını da artırır. 

Teklif Stratejisi

Alışveriş Kampanyalarında hedeflerinize göre teklif stratejileri belirlemelisiniz.

Eğer müşterilerinizin sitenize doğrudan bir işlem gerçekleştirmesini istiyorsanız ve dönüşüm izleme özelliğiniz mevcutsa dönüşümlere odaklanmak sizin için avantajlı olacaktır. Bunun için de Akıllı Teklif stratejisini kullanabilirsiniz.

Hedefiniz web sitenizin trafiğini artırmak ise gösterim oranlarına odaklanmalısınız. Bunun için de Tıklama Başına Maliyet stratejisi sizin için ideal olacaktır.

Markanızın bilinirliğini artırmak istiyorsanız Bin Görüntülenebilir Gösterim Başına Maliyet (BGBM) sizler için doğru strateji olacaktır. 

Eğer videolu reklamlar ile çalışıyorsanız ve hedefiniz markanız, ürününüz ile ilgili daha çok düşünülmesini sağlamak ise Görüntüleme Başına Maliyet stratejisi sizin için uygun olacaktır.  

Google Ads Alışveriş Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant Center, mağaza ve ürün bilgilerinizi Google’a sunan ve bu sayede alışveriş yapan kullanıcılara ulaşmanızı sağlayan bir hizmettir. Merchant Center sayesinde müşteriler ürünleriniz hakkında detaylı bilgilere sahip olur. Bu hizmet sayesinde müşteriler ürünün yalnızca fotoğrafına değil, fiyatına ve diğer bilgilere de erişim sağlar. Google Merchant Center ile ürün verilerinizi kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Ürün verilerinizi dilediğiniz gibi özelleştirme imkanınız da vardır. Bu hizmet, diğer Google hizmetleri ile kolaylıkla entegre olabilir. Google Ads ile de entegre olan bu hizmet sayesinde ürün verilerinizi alışveriş kampanyalarında kolay ve verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Merchant Center ve Google Ads Bağlama

Google Ads üzerinden alışveriş reklamları vermek için ilk olarak Merchant Center ile Google Ads bağlantısı kurmanız gerekiyor. Bu bağlantıyı kurarak ürünleriniz için alışveriş kampanyaları oluşturabilirsiniz. Şimdi gelin adım adım bu bağlantıyı nasıl kuracağınızı inceleyelim. 

Kendi Google Ads Hesabınız İçin

 • İlk olarak Merchant Center hesabınızdaki araç simgesine tıklayın. Sonrasında ‘‘Ayarlar’’ bölümünden ‘‘Bağlı Hesaplar’’ seçeneğine giriş yapın.
 • ‘‘Google Ads hesabınız’’ bölümünden bağlantı kurmak istediğiniz hesabı seçin. 
 • Bağlantı kurmak istediğiniz hesabı seçtikten sonra ‘‘İşlemler’’ seçeneğinden ‘‘Bağla’’ seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Diğer Google Ads Hesapları ile Bağlantı İçin

 • İlk olarak Merchant Center hesabınızdaki araç simgesine tıklayın. Sonrasında ‘‘Ayarlar’’ bölümünden ‘‘Bağlı Hesaplar’’ seçeneğine giriş yapın.
 • Burada ‘‘Bağlı Hesaplar’’ bölümünden ‘‘Google Ads’’ seçeneğine tıklayın. 
 • ‘‘Diğer Google Ads Hesapları’’ başlığında yer alan ‘‘Hesabı Bağla’’ seçeneğine tıklayın. Buraya bağlamak istediğiniz Google Ads hesabını yazın.
 • Sonrasında ‘‘Bağlantı İsteği Gönder’’ seçeneğine tıklayın.

Bağlantı İsteğini Kabul Etme

 • İlk olarak Google Ads hesabınızda oturum açın. Hesabınızın sağ üst köşesinde yer alan araç simgesine tıklayın.
 • ‘‘Kurulum’’ başlığı altında yer alan ‘‘Bağlı Hesaplar’’ seçeneğine tıklayın.
 • Burada yer alan ‘‘Google Merchant Center’’ bölümünde ‘‘Ayrıntılar’’ seçeneğine giriş yapın.
 • Bağlanmak istediğiniz hesabın bilgilerine erişin ve ‘‘İşlemler’’ sütununa giriş yaparak ‘‘Onayla’’ seçeneğine tıklayın.

Google Ads Alışveriş Kampanyaları Kurulumu

 • İlk olarak Google Ads hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında sol tarafta yer alan menüden ‘‘Kampanyalar’’ seçeneğine tıklayın. 
 • Burada karşınıza gelen sayfadan + seçeneğine tıklayın ve ‘‘Yeni Kampanya’’ seçeneğini seçin. 
 • Kampanya türü olarak ‘‘Alışveriş’’ seçeneğini seçin. Daha sonra sonraki butonuna tıklayın. 
 • Burada karşınıza çıkan yeni sayfada reklam tercihlerinizi belirlemeniz gerekiyor. 
 • Kampanya Adı bölümüne kampanyanız için belirlediğiniz adı girin.
 • Satıcı bölümünde reklamını yapacağınız ürünlerin verilerinin bulunduğu Merchant Center hesabını seçmeniz gerekiyor. 
 • Satış yapılan ülke bölümünde ise ürünlerinizin satılacağı ve reklamlarınızın gösterileceği ülkeleri belirlemelisiniz. Unutmayın ki reklamlarınız yalnızca seçtiğiniz ülkelerde yaşayan insanlara ulaşacaktır. Kampanyayı oluşturduktan sonra satış yapılacak bölgeyi değiştirmeniz mümkün değildir.
 • Envanter filtresi bölümünü kampanyanızda bulunan ürünleri sınırlamak istiyorsanız kullanmalısınız. Bu kısımda reklamının yapılmasını istediğiniz ürünlerin kriterlerini belirleyeceksiniz. 
 • Teklif verme bölümünde de kampanyanızda hangi teklif verme türünü tercih ediyorsanız onu seçebilirsiniz. 
 • Günlük bütçe ayarında reklamınız için ayırdığınız günlük bütçeyi belirleyeceksiniz.
 • Kampanya önceliği bölümü ise bir ürün için birden fazla kampanya oluşturduysanız gerekli olacaktır. Kampanya önceliği ayarı, reklamın yapılacağı bütçeyi belirler.
 • Ağlar ayarı ise reklamın hangi alanlarda gösterileceğini belirleyeceğiniz bölümdür. Hangi bölümü tercih ediyorsanız o bölümün yanında yer alan kutucuğu işaretleyerek işleme devam edebilirsiniz.
 • Cihazlar bölümünde reklamların hangi cihazlarda gösterileceğini belirleyebilirsiniz.
 • Reklamlarınızın gösterileceği alanı sınırlamak için ise Konumlar seçeneğini tıklayarak sınırlamanızı belirleyebilirsiniz.
 • Yerel envanter reklamı kullanacaksınız bunu da Yerel Envanter Reklamları seçeneğinden ayarlayabilirsiniz.
 • Tüm bu işlemlerden sonra ‘‘Kaydet ve Devam Et’’ seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan yeni sayfada reklamınız ile ilgili bilgiler istenecektir. Burada reklam grubu adı ve teklif bölümlerini doldurmanız gerekiyor.
 • ‘‘Kaydet’’ seçeneğine tıkladıktan sonra kurulum işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.  

Reklam Gruplarını İçeren Bir Alışveriş Kampanyası Yönetme

Alışveriş kampanyanızdaki reklam grupları sayesinde teklifleri düzenleyebilir ve hedeflerinize uygun istediğiniz yapıyı oluşturabilirsiniz. Teklif verme yöntemi, anahtar kelimeler, arama terimleri raporu gibi kampanya özelliklerini gruplandırarak bir reklam grubu oluşturabilirsiniz. Her bir reklam raporu için ayrı ayrı arama terimi raporu da alabilirsiniz. 

Alışveriş Kampanyanızı Ürün Grupları ile Yönetme

Ürün grubu ile reklamlarınızı anahtar kelimeler yerine çeşitli ürün gruplarını kullanarak teklif verme envanteri kullanılmasıdır. Tanımladığınız bu envanterler bir alt kümedir ve aynı teklifi kullanır. Bu ürün grupları ile her bir ürün grubu için ayrı teklif verebilir, gösterimler ve tıklamalar için dönüşümleri izleyebilirsiniz. 

Her bir ürün grubunu 7 seviyeye kadar, istediğiniz biçimde sıralayabilirsiniz. Bu, reklam stratejiniz için daha avantajlı olacaktır.