E-postanın Hayatımızdaki Yeri

E-posta gönderim sistemi hayatımıza ilk girdiğinde bu servislere ait E-posta adresleri ilk gelen alır mantığıyla insanlar tarafından birer birer kayıt edildi. Hotmail, Yahoo gibi markalara ait sizin adınız ve soyadınızla oluşturulacak E-posta adresleri siz daha alamadan başkaları tarafından kullanılır oldu. Hayatımıza @ işaretinin girişiyle öğrendiğimiz bu hizmeti aslında herkes çok sevdi. Halen ücretsiz şekilde verilebilen bu hizmetler ilk başlarda sadece yazılı iletişim için kullanılırken şu anda cep telefonları hesabı yapılandırmadan tutun da, birçok uygulamayı aynı anda kullanmaya imkan veren Google gibi platformlar ve sosyal medya hesapları için de kullanılıyor.

E-posta adreslerinin ücretsiz verilmesi nedeniyle, muhtemelen ad ve soyadınızı içeren adresin sizden önce başkası tarafından alınmış olduğunu farkettiniz. Bu sebeple o zamanlar size en yakın gelecek şekilde veya hiç düşünmeden aldığınız bir E-posta adresiniz mutlaka vardır. [email protected] , [email protected] veya  [email protected] ve benzeri gibi E-posta adresi almayan biri var mı merak ediyoruz. 

Tabi ki “Vegas’ta olan Vegas’ta kalır.” mantığıyla başta şirin gelen bu E-posta adreslerini birçok insan terk etti. Ancak hala böyle bir E-posta adresine sahip olup, kullanırken utanan birçok insan da vardır. Bu sebeple nasıl bir E-posta adresi alınmalı, nelere dikkat edilmeli konusuna gelin birlikte bakalım.

Neden İyi Bir E-posta Adresine İhtiyacınız Var?

Takma adınızla veya saçma kelime ve rakamlar ile oluşturulan E-posta adreslerinin iş hayatında veya sosyal hayatta tercih edilmesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu hesabı ücretsiz hizmet veren bir yerden alıyor olsanız da üzerinde düşünmenizde fayda var. Sonuçta sizi temsil edecek ve i hakkınızda ipucu verecek bu adresler başınıza iş açabilir. Aslında E-posta adresi seçiminizi daha kolay yapmak ve bunun yanında daha birçok avantajlı hizmetlere ulaşmak hiç de zor değil. E-posta hizmetlerini ücretsiz alacağım diye diretmeyin. Oldukça uygun fiyatlarla bu hizmetlere ulaşabileceğinizi unutmayın. Şimdi neden böyle bir hizmet almanız gerektiği konusuna gelelim.

Message Online Chat Social Text Concept

Güvenilirlik

İş görüşmelerinde şirketinizin veya markanızın alan adı ile vereceğiniz bir E-posta adresi karşınızdaki kişiye güvenilirlik hissi verecektir. İş görüşmelerinde ilk izlenim her zaman önemlidir kartvizitinizdeki E-posta adresi sizinle ilgili ilk izlenime katkı sağlamalıdır. İyi bir izlenim bırakamadığınız ve biz sizi ararız şeklinde biten iş görüşmeleri sizi ticari olarak hiçbir yere götürmeyecektir.

Profesyonel ve Kurumsal İzlenim

Kurumunuza veya markanıza ait bir alan adı üzerinden oluşturulmuş bir E-posta, kurumsal ve profesyonel bir izlenim oluşturmak için ön şartlardan biridir. Profesyonel E-posta hizmetleri ile oldukça kolay şekilde kurumsal E-posta hesabı oluşturmak mümkündür.. Karşınızdaki kişi veya kuruluş bu açıdan gösterdiğiniz çabayı olumlu karşılayacak ve size saygı duyacaktır. İşinize hakim olduğunuz ve özenli bir yapıya olduğunuz izlenimi size puan kazandırır.

Marka Bilinirliği

Profesyonel hizmetler  kullanarak temin ettiğiniz E-posta adresleri marka bilinirliğine de katkı sağlar. Sürekli bu E-posta adresleri ile iletişim kurduğunuz müşteriler ve tedarikçiler kurumsal markanız veya şirketinizin adını, gelen giden E-postalarla sürekli olarak göreceği için markanızı bilinçaltına yazacaklardır. Bu olay markalaşma açısından önemli bir durumdur.

Devamlılık

Ücretsiz hizmet veren kuruluşlar bazı durumlarda hizmette kesintiye gidebiliyor. Geçtiğimiz günlerde böyle bir durum yaşandı. Türkiye’de eskiden beri ücretsiz E-posta hizmeti veren bilindik bir kuruluş, kullanıcılarına söylemeden hesapları kapattı. Buradan aldıkları E-posta ile kayıt oldukları sosyal medya hesaplarına giremeyen insanlar büyük sıkıntılar yaşadılar. Ücretsiz hizmet verilen yerlerden alınan E-posta ile kişisel verilerinizi kaybetmenin yanında başta sosyal medya hesabı veya üye olduğunuz platformlar gibi daha birçok alanda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

E-posta Adresi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Composite image of hand using laptop put on a desk with letter icons

Kullanıcı Adı

Yahoo, Gmail, Outlook (Hotmail) gibi E-posta servisleri uzun zamandır var olduğu için sizin istediğiniz kullanıcı adı muhtemelen başkalarınca alınmış ve kayıt edilmiştir. Böyle bir durumda sistem size istediğiniz adın yanına çeşitli rakamlar veya başka harf kombinasyonları ile önerilerde bulunur. Bu aşamada adınızın yanına yaşadınız şehrin plaka numarasını veya doğum tarihini yazmak ilk başta mantıklı gelebilir. Ancak bu durumun sonrasında kişisel bilgileriniz ile ilgili ek bilgiler içermesi nedeniyle de sorunlara yol açabileceğini unutmayın.

Lakap, anlamlı veya anlamsız kelimeler, gayri ciddi isimler ile oluşturulan E-posta adresleri imajınıza olumsuz etkilerde bulunur. Bunu aşmanın en iyi yolu Niobehosting’in verdiği gibi bir Profesyonel E-posta hizmetinden yararlanmaktır. Bu sayede tam istediğiniz isimle adını[email protected] veya markanı[email protected] şeklinde bir E-posta adresi alabilirsiniz. 

Bunun yanında şirketinizin alan adıyla oluşturduğunuz E-posta hesapları her zaman daha kullanışlıdır. İyi bir E-posta adresi almak için

  • Lakap Kullanmayın; iş hayatınızda veya haricinde herkesin “yorgun panda” lakabınızı öğrenmesini de isteyeceğinizi sanmıyoruz.
  • Sayı Kullanmayın; E-posta hesabınızda rakam olması hem gereksiz hem amatör hem de kötü görünecektir.
  • Kullanım amacına uygun hesaplar oluşturun; örneğin şirketinizin muhasebe, teknik destek, satış gibi departmanlarına ulaşmak için [email protected] gibi E-posta hesapları oluşturun.
  • Mesleğiniz veya diğer Titr‘lerinizi başka insanlara E-posta hesabınız yoluyla vermek, hem görgüsüzlük olarak algılanabilir hem de kişisel bilgilerinizin tanımadığınız kişilere ulaşmasına neden olabilir.

Bu ve bunun gibi sebeplerle profesyonel ve doğal şekilde sizi ifade eden bir E-posta adresi kullanmak yazılı iletişimde bir adım önde olmanıza yardımcı olacaktır. 

Depolama Alanı ve Güvenlik

Ücretsiz verilen E-posta hesaplarında Inbox (Gelen Kutusu) ve toplam kapasitesi 200 MB ile 1 GB gibi alanlara sahiptir. Bu alanlar eğer yüksek kapasiteli dosya alışverişi yapıyor veya E-posta hesabınızı arşiv olarak kullanıyorsanız yeterli olmayacaktır. Bunu aşmanın da en kolay yolu profesyonel E-posta hizmetlerine yönelmektir. Bu hizmetler 10 GB ile 500 GB’a kadar büyük bir alan sunacaktır.

Güvenlik açısından bakıldığında ise E-posta adresinize ait şifrenizin çalınması durumunda destek bulma ve çözüme kavuşturma şansınız olmalıdır. Şifre sıfırlayıp ve hesabınızı tekrar alana kadar geçen sürede E-postalarınızın silinme ve verilerinizi kaybetme riski de vardır. Profesyonel hizmetler sunan bir şirketle çalışarak bu tarz sorunları aşmanız oldukça kolay olacaktır. 

Spam

Ciddiyetsiz, saçma veya üzerinde düşünülmeden oluşturulmuş E-posta adresleri ile gönderdiğiniz E-postalar genelde dikkat çekmeyecektir. Bunun yanında bazen Spam olarak işaretlenmesi ve Spam klasörüne düşme ihtimali de oldukça yüksektir. SPF (Sender Policy Framework) sistemi sayesinde güvensiz ve spam olarak işaretlenen hesapların gönderdiği mailler daha alıcıya iletilmeden E-posta sunucusunda engelleniyor.

Profesyonel E-posta Servisi Kullanmanın Avantajları

İstediğiniz kullanıcı adını seçmek, daha geniş depolama alanına ve yedekleme imkanına sahip olmak gibi sebeplerle her geçen gün daha çok insan profesyonel E-posta hizmetlerini tercih ediyor. Bunun yanında her bütçeye uygun çözümler sayesinde sınırsız E-posta hesabı, SSL desteği ve Antispam Antivirüs desteği gibi standart özelliklere sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bu hizmetleri aldığınızda istediğiniz sayıda E-posta hesabı oluşturma şansına sahipsiniz. Niobehosting.com size profesyonel E-posta hizmetlerini her bütçeye uygun şekillerde sunuyor. Size uygun E-posta hizmetini buradan seçerek işe başlayabilirsiniz.

Inbox Garantisi

SPF kaydı ve diğer başka düzenlemeler sayesinde yollayacağınız E-postaların alıcıların Gelen Kutusuna (Inbox) düşme oranı çok yüksektir. Bu hizmetler için size böyle garantiler verebilirler ancak bu durum biraz da size bağlıdır. Siz sürekli spam benzeri mail oluşturursanız bu durum değişebilir bunu da unutmamak gerekir. 

Gelişmiş Kontrol Paneli

Bu tarz Profesyonel E-posta hizmetleri değişik bir altyapı kullanırlar. İcewarp, Zimbra vb altyapılar E-posta hesabında, takvim, hesaplar arası chat, tablo ve diğer bazı özellikler de sunulur. Bu özellikler sayesinde kurumsal E-posta hesapları oldukça yeteneklidir. Bu kontrol panelleri ile tüm E-posta sistemi ve hesapları tek noktadan kontrol edilebilir ve istatistiksel verilere ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş Webmail Arayüzü

Bir E-posta istemcisi kullanarak, takvim, toplantı, görev oluşturma ve takip etmek mümkün olduğu gibi farklı bir bilgisayardan hesabınıza Web tabanlı bir arayüzle girebiliyor olmak size fayda sağlayan diğer bir konudur. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinde hesabınızı tam ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Antivirüs ve Antispam Desteği

E-postalarınızda otomatik Antivirüs taraması yapılması her zaman işinize yarayacak bir durumdur. Trojan (Arka Kapı), Keylogger (Klavye Dinleme) veya Ransomware (Fidye Yazılımları) gibi zararlı yazılımlar çoğunlukla E-posta kullanılarak yayılmaya çalışılır. Linklere yapılan tıklamalar sisteminizin başka kişiler tarafından kontrol edilmesiyle sonuçlanabilir. 

Bu açılardan bakıldığında hem zararlı yazılımlardan korunmak hem de Spam maillere maruz kalmamak sizin elinizdedir. Bu hizmetler güncel antivirüs sistemleri ile tüm E-postaları otomatik bir şekilde tararlar.

SSL Desteği

Göndereceğiniz iletilerin SSL ile şifrelenmesi sistemi, ağı dinleyen (Sniffing) kişiler tarafından zarar görmenizi engelleyici bir durumdur. Gönderdiğiniz veya aldığınız E-postalarda bankalar veya üyeliklerinize ait şifre bilgilerinin başkaları tarafından görülmesini engellemek sizi birçok sorundan kurtaracaktır.

Yedekleme Hizmeti

Önemli yazışmalarınız, belki fiyat teklifleri, sözleşme taslakları gibi kıymetli iletiler silinirse başınıza gelecek ticari zararın boyutunu tahmin etmek oldukça güçtür. E-postalarınızın silinmesi veya kaybolması ihtimaline karşı oluşturulmuş yedekleme sistemleri sayesinde yedekten verilerinize dönmek kolay ve hayat kurtarıcıdır.

Blacklist Kontrolü

Spam benzeri yoğun reklam mailleri atan biriyseniz hesabınız E-posta Sunucuları tarafından Blacklist yani kara listeye alınır. Bu durumu düzeltmek için de profesyonel destek almanız gerekiyor. Profesyonel E-posta hizmetlerinde otomatik ve düzenli olarak Blacklist kontrolü yapılır ve bu listeye düşen hesaplar temizlenir.

Teknik Destek

Belki de en önemli özelliklerden biri de budur. Teknik destek herhangi bir sorunda size anlık yardımlarda bulunur. Bir E-postanın iletilememesi, alınamaması, Spam klasörüne düşmesi veya istenmeden silinmesi yoğun şekilde yaşanan sorunlardandır. Böyle durumlarda her an karşınızda bir teknik destek departmanı varsa korkmanıza gerek yoktur. Sorunlarınızı anlık olarak çözen bu hizmeti ücretsiz E-posta hizmetleri vermez.