Laravel, özel uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir web framework’üdür. PHP üzerinde çalışır, tamamen ücretsiz ve açık kaynaklıdır. 

Taylor Otwell tarafından oluşturulan Laravel, Haziran 2011‘deki ilk sürümünden bu yana (sürüm 1), web geliştirme endüstrisinin PHP-framework sektöründe giderek daha popüler hale geldi. Çok sayıda web sitesi (neredeyse 135.000) diğer PHP framework’leri yerine Laravel üzerine oluşturuldu.

Laravel, hızlı web uygulaması geliştirmeyi kolaylaştıran gelişmiş özellikleri ve geliştirme araçları nedeniyle diğer web framework’lerinden ayrılır. 

Ayrıca geliştiricilerinin, temiz ve yeniden kullanılabilir kodla geliştirme süreçlerini basitleştirmelerine yardımcı olur. Web siteleri ve çevrimiçi uygulamalar oluşturmak için mükemmel bir platform olan Laravel, esnekliğe ve zengin özelliklere sahip birkaç framework’ten biridir.

Laravel kullanan şirketlerin çoğu bilgi teknolojisi hizmetleri, emlak ve perakende sektörlerindendir.

Laravel Ne Kadar Popüler?

PHP, piyasada kullanılan en iyi ve en yaygın framework’lerden biridir. Hem uzmanların hem de yeni başlayanların ihtiyaçlarını karşılar. 

Laravel, Symfony ve CodeIgniter gibi bir dizi PHP framework’ü, web geliştirme sürecini kolaylaştırdığı için Wikipedia ve Facebook gibi popüler ve tanınmış bazı web siteleri PHP framework’leri kullanılarak oluşturulmuştur.

Bununla birlikte, Laravel tartışmasız en iyi ve en popüler PHP framework’üdür. Popülaritesi her geçen gün daha da artmaktadır.

Laravel Framework’ünü Anlamak

Tüm yapı, Laravel’i biraz karmaşık hale getiren birkaç terimle inşa edilmiştir. Bu terimleri tek tek öğrenmeye başlarsanız, Laravel’in anlaşılması kolay olabilir.

Larevel’i öğrenmeye aşağıdaki adımlarla başlayabilirsiniz:

OOP konseptine bakın: İlk olarak, OOP (Nesneye Yönelimli Programlama) kavramını öğrenerek başlayabilirsiniz.

Modellere, denetleyiciye ve rotalara yakından bakın: Yapıyla ilgili temel bilgileri anlamak gerçekten yardımcı olabilir.
Kendinizi deneyin: Temel terimleri öğrendikten sonra, kendinizi deneme zamanınız geldi. Artık Laravel yardımıyla uygulama veya yazılım geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Laravel Ne İçin Kullanılır?

Açık kaynaklı ve ücretsiz olan Laravel PHP framework’ünü kullanmak, gelişmiş web geliştirme süreçlerini daha basit, daha hızlı ve rahat hale getirir. Laravel, geliştiricilere, verimliliği önemli ölçüde artıran ve zaman kazandıran gelişmiş özelliklere ve temel araçlara erişim sağlar.

Kısacası Laravel, geliştiricilerin karmaşık ve sofistike projeleri kolaylıkla tamamlamasını mümkün kılar. Laravel, hızlı web uygulaması geliştirme için ideal bir seçenek haline getirilen bir dizi özellikle donatılmıştır. Laravel’i en iyi ve en popüler PHP framework’ü yapan bazı özellikleri aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz:

1. Doğrulama

Kimlik doğrulama, çoğu web uygulamasının önemli bir parçasıdır ve geliştiricilerin kimlik doğrulama kodunu yazmak için çok zaman harcaması gerekir. Laravel framework’ü, web uygulamalarında kimlik doğrulamayı çok daha basit hale getirir.

2. MVC Mimari Desteği

Laravel, MVC veya Model View Controller mimari modelini takip eder. MVC’de, iş mantığını uygulayan sınıflar Modals, HTML sayfalarını oluşturan kod parçacığı Views ve kullanıcı etkileşiminden sorumlu sınıflar Controllers olarak adlandırılır.

MVC’nin birincil amacı, Modları Görünümlerden ayırmaktır. Modları Görünümlerden ayırdığınızda, aralarındaki bağımlılıkların sayısı azalacak ve sonuç olarak, belirli bir katmanda yapılan değişikliklerin diğer katmanlar üzerinde yalnızca küçük bir etkisi olacaktır.

3. Blade Şablonlama Motoru

Laravel ayrıca Blade olarak adlandırılan güçlü bir şablonlama sistemi ile donatılmıştır. Blade şablon oluşturma motorunun en iyi yanı, kullanıcıların görünümlerde düz PHP kodunu kullanmalarını sınırlamamasıdır.

Blade şablonlama motoru kullanılarak tasarlanan düzen, diğer görünümler tarafından da kullanılabilir. Tasarlanan Blade görünümleri, daha fazla değiştirilene kadar derlenir ve önbelleğe alınır.

4. Eloquent ORM

Laravel’deki yerleşik Object Relational Mapping (ORM), geliştiricilerin veri tabanlarıyla kolayca çalışmasına olanak tanıyan basit bir PHP Active Record ile birlikte gelir. Bunun dışında, Eloquent ORM, Laravel Modeli üzerinde CRUD işlemlerini gerçekleştirmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırır.

5. Artisan Console

Laravel framework’üne dahil edilen komut satırı arabirimi genellikle Artisan olarak bilinir. Artisan, geliştiriciler için bir web uygulaması oluştururken, kullanışlı olacak çok sayıda yararlı komut sunar.

Komut satırı arabirimi ayrıca geliştiricilere, tekrarlayan ve sıkıcı programlama görevlerini gerçekleştirerek yardımcı olur. Artisan, geliştiriciler tarafından kendi komutlarını oluşturmak için de kullanılabilir.

5. Veri Tabanı Geçiş Sistemi

Laravel Migration sistemi, geliştiricilere veri tabanı tablolarını kolaylıkla oluşturma ve değiştirme şansı sunar. Geliştiriciler, Laravel Migration sistemi yardımıyla her şeyi yeniden oluşturmaya gerek kalmadan bir web uygulamasının veri tabanı yapısını genişletebilir. Bu da veri kaybı olasılığını azaltır.

Laravel’in Migration sistemi, kullanıcıların SQL kodu yerine PHP kodunu kullanarak veri tabanında değişiklik yapmalarına izin verir.

6. Nesne Yönelimli Kütüphaneler

Laravel framework’ünün bir başka ilginç yönü, nesne yönelimli kütüphaneler içermesidir. Buna ek olarak, aynı framework içinde önceden yüklenmiş birkaç kitaplık da bulabilirsiniz. Diğer bazı popüler PHP framework’leri bu tür önceden yüklenmiş kütüphaneler içermez.

Kimlik doğrulama kütüphanesi, Laravel’deki önceden yüklenmiş kütüphanelerden biridir. CSRF (Cross-site Request Forgery) koruması ve parola sıfırlama gibi birçok öne çıkan özellik ile birlikte gelir.

7. Test Yapmak

Laravel, geliştiriciler arasında mükemmel ve yaratıcı test özellikleriyle de ünlüdür. Aslında, Laravel testler düşünülerek tasarlanmıştır. Framework’ler, web uygulamalarınızı basit ama etkili bir şekilde test etmenize olanak tanıyan bir dizi seçenek sunar.

Laravel, kullanıcılara web uygulamalarını test etmeleri için iki farklı yol sunar. Birincisi Birim testi, diğeri ise Özellik testidir. Özellik testi, kod tabanını test etmek için kullanılırken, Birim testi denetleyicileri, sınıfları ve daha fazlasını test etmek için kullanılabilir.

Neden Laravel Öğrenmelisiniz?

Laravel, piyasada en çok kullanılan ve en popüler olan PHP framework’lerinden biridir. Aslında, birçok uzman web geliştiricisi tarafından en iyi PHP framework’ü olarak kabul edilir. Ek olarak, Laravel framework’ünü kullanırken kimlik doğrulamayı uygulamak çok basittir. Laravel ayrıca hata işlemede de iyidir.

Framework ayrıca testler düşünülerek oluşturulmuştur. Son olarak Laravel, geliştiricilerin web geliştirme sürecini basitleştirmelerine yardımcı olacak birçok çarpıcı özellikle birlikte gelir.

Laravel Nasıl Öğrenilir?

Laravel, geliştiricilerin basit bir etkileşimli sözdizimi yardımıyla web uygulamaları oluşturmaları için rahat bir ortam sunan, yaygın olarak kullanılan bir PHP framework’üdür. Laravel, ayrıntılı belgelerle birlikte gelen basit ve anlaşılması kolay bir framework’tür.

Laravel’in resmi dokümantasyonları, en son güncellemelerdeki yeni özellikler hakkında bilgileri barındırmak için düzenli olarak güncellenir. Laravel’in resmi dokümantasyonu basit, temiz ve özdür. Bu da Laravel’i öğrenirken başlamak için en iyi yer olduğu anlamına gelir.

Laracasts ise, Laravel’i öğrenmeye yeni başlayanlar için ideal başka bir platformdur. Web sitesinde Jeffrey Way tarafından hazırlanan kaliteli videolarla, size farklı yaklaşımları, bunların artıları ve eksileri anlatılır. Bununla birlikte, diğer web sitelerinde de video eğitim ve kılavuzları bulabilirsiniz.

Sonuç olarak kod yazmadan herhangi bir programlama dilini öğrenmek neredeyse imkansızdır. Video eğitimlerini izleyerek ve kitap okuyarak saatler harcayabilirsiniz, ancak herhangi bir kod yazmazsanız, Laravel’i kavramada başarısız olursunuz. Bu nedenle, her video eğitimi veya başka bir öğrenme oturumunu bitirdikten sonra, pratik yapın ve bir test projesiyle kendinize meydan okuyun. Bu, dili tam olarak öğrenene kadar devam etmeniz için sizi motive edecektir.

Laravel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Laravel’i kurmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Fakat öncelikle Windows üzerine Laravel kurmak için Wamp Server veya Xampp’ ın bilgisayarınıza kurulu olması gerekiyor. Bir sonraki adım ise composer programının kurulması…

1. https://getcomposer.org/download/ adresinden Composer-setup.exe indirin ve bilgisayarınıza kurun (Windows için). Eğer daha önceden indirdiyseniz, Composer-Setup.exe açın.

2. Kurulum işlemlerini yaptıktan sonra bilgisayarınızın “Başlat” menüsünde ara kısmına CMD yazarak komut satırını çalıştırın. 

3. Komut satırına aşağıdaki komutu uygulayın.

composer global require laravel/installer 

4. Bu adımı uyguladıktan sonra kurulum işlemi başlayacaktır.

5. Kurulum işlemi bitince komut satırına XAMPP Web Server (CD C:\xampp\htdocs) bulunduğu dizine girin ve Windows komut sisteminde aşağıdaki komutu çalıştırın. Aşağıdaki kısımda “blog” yerine projeniz için herhangi bir klasör adı da verebilirsiniz.

laravel new blog

6. Bu adımı uyguladıktan sonra kurulum işlemi başlayacak. Kurulum işlemi tamamlanınca “blog” adlı bir laravel projesi oluşturmuş olacaksınız.

İsterseniz aşağıdaki komutu çalıştırarak da Laravel dosyasını oluşturabilirsiniz.

composer create-project –prefer-dist laravel/laravel blog

7. Bu adımı uyguladıktan sonra kurulum işlemi başlayacaktır.

Kurulum işlemi bitince Laravel uygulamasını çalıştırmak için komut satırına XAMPP Web Server (CD C:\xampp\htdocs\blog) ulaşarak Artisan komutunu kullanabilirsiniz. 

php artisan serve

8. http://127.0.0.1:8000/ adresinden kurmuş olduğunuz Laravel’e ulaşabilirsiniz. Bu şekilde Laravel’i doğru bir şekilde kurup kurmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Yukarıda sizinle Laravel’in ne olduğunu, ne işe yaradığını, avantajlarını vb. Laravel ile ilgili merak edebileceğiniz birçok şeyi paylaştık. Laravel ile ilgili merak ettiğiniz farklı şeyler varsa, yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.