Google üzerinden reklam verdikten sonra reklamın geri dönüşlerini takip etmek verimlilik açısından büyük önem taşıyor. Google Ads, hizmetleri ile kullanıcılarına kolaylık sağlamayı hedefliyor. Bu hizmetlerden biri de Dönüşüm İzleme. Dönüşüm İzleme , müşterilerin reklamlar sayesinde sizin için olumlu olacak işlemlerini kontrol etmenize yarıyor. Bu yazımızda sizler için Google Ads’te Dönüşüm İzleme ile ilgili tüm detayları araştırdık.

Google Ads Dönüşüm İzleme Nedir?

Dönüşüm, müşterilerinizin reklamlarınıza eriştikten sonra yaptıkları, sizin için değer taşıyan işlemlere denir. Google Ads Dönüşüm izleme ise müşterilerinizin reklamlara eriştikten sonra bulundukları aksiyonları izlemenize yarayan ücretsiz bir araçtır. Bu faaliyetler, ürün satışı, kayıt ya da üyelik, uygulama indirilmesi, ziyaretçilerin işletmenize herhangi bir şekilde ulaşmaları olabilir. 

Google Ads Dönüşüm İzleme sayesinde tüm bu müşteri faaliyetlerini görüntüleme imkanınız olur. Bu görüntülemeler size reklamlarınız ile ilgili fikirler verir. Reklamlarınızın ne kadar işe yaradığını görmenizi sağlar. Reklamlar için bir iyileştirme yapıp yapmamanız gerektiğini kolaylıkla karar verebilirsiniz. 

Google Ads Dönüşüm İzleme Neden Kullanılmalıdır?

Google Ads dönüşüm izleme, hesabınızda bir dönüşüm izleme etkinliği başlatır. Bu sebeple işletmeniz için değerli olan tüm müşteri işlemlerini izleme şansına sahip olursunuz. Bu işlemleri düzenli olarak kontrol etmek, size birçok açıdan kolaylık sağlayacaktır. Müşteri dönüşlerini takip ettiğiniz sürece yatırımlarınız hakkında bilgi sahibi olabilir, reklam harcamalarınızı daha planlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dönüşüm izleme özelliği sayesinde reklamlarınızın hangi kitlelere hitap ettiğini ve ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz.. Elde ettiğiniz veriler sayesinde reklamlarınızı daha doğru bir şekilde optimize edebilirsiniz. 

Dönüşüm izlemeyi kullanarak daha fazla müşteri elde edebilirsiniz. Daha az müşteri çeken reklamlarınızı iyileştirerek müşteri sayınızı artırmanız da mümkün olur. Yatırım getirinizi geliştirmenize de olanak sağlar. Müşteri çekmeyen reklam amacına ulaşmamış olur. Bu sebeple dönüşüm izlemeyi kullanırsanız müşteri çekmeyen reklamlarınızı iptal ederek tasarruf sağlamış da olursunuz. 

Google Ads Dönüşüm İzleme ile işletmenizin hedeflediği konuma ulaşmanıza yardımcı olur. 

Google Ads Dönüşüm İzleme Ne İçin Kullanılır?

Google Ads Dönüşüm İzleme, müşterilerinizin geri dönüşlerini izlemenize yarar. Dönüşüm izleme özelliğini birçok işlem için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu işlemleri sizler için listeledik.

Web Sitesi İşlemleri

Web sitenizde gerçekleşen kayıt olma, satın alma, tıklanma sayısı bir müşteri hareketidir. Bu hareketler de bir dönüşüm olarak görülür.