Web siteleri, markaların, kurumların dijital dünyadaki temsili olarak bilinir. Başarılı bir şekilde tasarlanmış web siteleri, kullanıcıların iyi izlenimlerini kazanmanızı sağlarken kötü bir şekilde tasarlanmış web siteleri ise iyi bir izlenim yaratmaz. Bu sebeple web sitenizi yaptırırken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Biz de bu yazımızda sizler için web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri tek tek araştırdık.

Web Sitesi Yaptırırken Bu Maddelere  Dikkat Edin

Web siteleri, dijital dünyada adeta bir kimlik özelliği taşır. Müşteriler ve ziyaretçiler web sitenize bakarak bir izlenim oluştururlar. Bu izlenimin iyi olması için de iyi bir web sitesine sahip olmanız gerekir. Web sitelerinin yalnızca tasarımı değil, arama motoru optimizasyonuna uygun tasarlanması da büyük önem taşır. Tasarımı iyi ve doğru teknikler ile kurulmuş bir web sitesi ile siz de istediğiniz başarıyı kolayca elde edebilirsiniz. Şimdi gelin web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyelim.

  • Tasarım
  • İçerik
  • Alt Yapı
  • Arama Motoru Optimizasyonu
  • Mobil Uyumluluk
  • Yönetim Paneli
  • Web Sitesi Hızı

Tasarım

Web sitenizin tasarımı açık ve anlaşılır olmalıdır. Özgün, sade ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmış bir web sitesi ziyaretçiler için daha olumlu izlenimler oluşturmanıza fayda sağlar. Web sitenizin tasarımının SEO çalışmalarını destekleyici olması gerekir. 

Kullandığınız renkler, grafikler ve görseller ile web sitenizin tasarımını kuvvetlendirebilirsiniz. Büyük yazı boyutları yerine küçük yazı boyutlarını kullanmanız faydalı olacaktır. Yazı boyutunu 10 ile 12 punto aralığında tutabilirsiniz. Kullanacağınız renkler zevkinize göre değişebilir fakat gözü yormayacak ve sade bir görünüm elde edeceğiniz renkleri seçmeniz daha iyi olacaktır.

İçerik

Web siteleri için en önemli unsurlardan biri de içerik oluyor. Eğer içerikleri doğru seçerseniz web sitenize büyük bir fayda sağlamış olursunuz.Özgün, yararlı ve okuyucu için akıcı olacak içerikler, web sitenizin başarı elde etmesini sağlar.  İçerikleri oluştururken, hangi sektörde bulunuyorsanız o sektör ile ilgili rekabetçi anahtar kelimeleri araştırmalısınız. Daha sonra web siteniz için anahtar kelime iskeleti oluşturmalısınız. Bu kelimeleri önem sırasına göre düzenleyip dağılımını yapmalısınız. 

İçerikler özgün ve dikkat çekici olmalı, kaliteli görseller ile desteklenmelidir. Dil bilgisi kurallarına dikkat edilmeli, ziyaretçiye uygun bir dil kullanılmalıdır. İçerikleri oluşturacak kişilere de önem vermelisiniz. Web siteniz için en uygun içeriği oluşturacak olan uzmanlar ile çalışmanız web siteniz için olumlu bir sonuç doğuracaktır.

Açık Kaynaklı ve Hazır Altyapılar

Web sitelerinin alt yapıları adeta iskelet görevi görür ve çok büyük önem taşır. Altyapı, tasarımın aksine çok daha teknik bilgiler ister. Bu sebeple web sitenizin alt yapısı için bir uzmana danışmanız ve hizmet almanız fayda sağlayacaktır. WordPress, OpenCart, Shopify, Google Blogger gibi açık kaynaklı CMS’ler ile siteniz için altyapı oluşturabilmeniz mümkündür. Bu sistemlerde bulunan eklentiler ve araçlar size yeterli gelebilir. Fakat hazır bir altyapı kullanmak istemiyorsanız bir web tasarımcı ya da web tasarım hizmeti veren bir şirket ile çalışabilirsiniz.

Altyapının kaliteli olması web siteniz için önem taşır. Müşterilerin ihtiyacını karşılayacak bir altyapı seçmeniz gerekir. Esnek, kullanılabilir, ölçeklenebilir bir altyapı seçmelisiniz.

En popüler hazır altyapılar; Ideasoft, Ticimax, Neticaret, GaniPara, ShopPHP, Faprika, Platinmarket, Kahvedigital, DeltaPro, MarkaClick olarak biliniyor. 

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu yani Search Engine Optimization(SEO),  web sitenizin aramalara uygun bir şekilde düzenlenmesidir. Web sitenize eklediğiniz içerikler SEO çalışmasına uygun olmalıdır. İçeriklerde özgün olmamak, yazım kurallarına dikkat etmemek web sitenizi arama motorunda geriye düşürür.

Görseller, SEO çalışmalarında kritik bir rol oynarlar. Görsellerin kaliteli olması önemlidir. Bunun yanı sıra siteye yüklenecek olan görseller için alt etiket alanı oluşturulması gerekir. Bu sayede web sitenize trafik çekmeniz de mümkün hale gelir. 

Web sitenizin kodlanması da SEO çalışmaları için önemli unsurlardan biridir. Kodlarınız kısa, anlaşılır ve sade olmalıdır. Bu kısa ve sade kodlar web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmaya fayda sağlayacaktır. Yoğun ve gereksiz javascript kullanımı, arama motorlarının web sitesini tanımasını zorlaştırır. Bu detaylara dikkat ederek web sitenizi SEO çalışmalarına uygun bir şekilde oluşturabilirsiniz. 

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk, bazen göz ardı edilse de web siteleri için son derece önemlidir. Eskiden bir tercih meselesi olan mobil uyumluluk, günümüzde bir zorunluluk haline geldi. Mobil uyumlu web sayfaları, Responsive Tasarım adı verilen özelliğe sahiptir. Responsive Tasarım web sayfalarına mobil cihazlardan giriş yapıldığında yazı fontunun, görsellerin ve diğer unsurların ekran genişliğine göre boyut değiştirmesine yardımcı olur. Birçoğumuz web sayfalarına giriş yaptığımızda sayfaları net ve anlaşılır bir biçimde görmek isteriz. Bilgisayar ekranında da mobil ekranda da boyutlar değişse dahi ana ekranı net bir şekilde görmek büyük önem taşır. Responsive Tasarım,web sayfasına giriş yapılan cihazdan sayfaları, menüleri ve panelleri boyuta göre değiştirir ve anlaşılır bir şekilde ziyaretçiye sunar. 

Web sitenizi tasarlarken mobil cihazlara uyumlu olması çok büyük önem taşır. Günümüzde birçok kişi web sitelerine mobil cihazlar ile giriş yapıyor. Bazı pazar araştırmalarına göre insanların yüzde 50’ye yakını marka keşiflerini mobil cihazları ile yapıyor. Bu sebeple Responsive Tasarım kullanarak web sitenizi mobile uygun hale getirmeniz de marka değeriniz açısından büyük önem taşıyor.

Yönetim Paneli

Yönetim Paneli, web sayfasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptığınız, herhangi bir eklenti gerektirmeden, kod yazmadan web sitesine içerik ekleyip içerikleri düzenleyebileceğiniz bir yapıdır. Yönetim paneli ile web sitesinin içeriklerini kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu sebeple web sitesi yaptırırken admin panelinin olmasına özen göstermelisiniz. 

Önemli bir başka detay ise hosting paneli ile yönetim panelinin karıştırılmasıdır. Bu iki panel birbirinden farklıdır. Her web sitesinde bir hosting paneli bulunur. Fakat şifreye sahip olsanız dahi hosting panelinden web sitesinin içeriklerini yönetmeniz mümkün değildir. Yönetim paneli web sitesini yönetmenizi sağlar. 

Web siteniz yönetilebilir ve ileri dönük olmalıdır. Bu yönetilebilir siteler Content Manager System (CMS) yani İçerik Yönetim Sistemi olarak adlandırılır. yönetilebilirlik ve paneller web sitenizin alt yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Web Sitesi Hızı

Web sitesi içerik açısından son derece iyi, mobil uyumlu ve iyi bir tasarıma sahip olabilir. Az önce de bahsettiğimiz gibi bunlar web sitesi için önemli unsurlardır. Fakat bu unsurların tümü sağlansa dahi yavaş bir web sitesi ziyaretçiler tarafından hoş karşılanmaz. Günümüzde birçok kişi web sitelerinde hızlı araştırmalar yapıyor ve sonuca bir an önce ulaşmak istiyor. Hiçbirimiz yavaş açılan, bizi zorlayan bir web sitesinde uzun süre geçirmek istemeyiz. Yavaş web sitesini kapatıp daha hızlı web sitelerine giriş yaparız.

İşte bu sebeple web sitesinin hızlı olması çok büyük bir önem taşır. 

Ziyaretçilerin yanı sıra Google da hızı önemsiyor. Web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için hızlı olması gerekiyor. Eğer web sitesi yavaşsa arama sonuçlarında çok daha gerilerde yer alıyor. 

Kendi Web Sitenizi Yapmak İçin Hazır Site Aracını Deneyin

Niobe Hosting’in Hazır Web Sitesi Tasarım Aracı ile sadece dakikalar içinde kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. 200’den fazla web sitesi şablonundan dilediğinizi seçebilirsiniz. Üstelik ekstra hosting ve e-posta ücreti ödemek zorunda da kalmazsınız. 

Bu hizmet ile e-ticaret, seyahat, işletme ve teknoloji sitenizi yalnızca dakikalar içinde oluşturabilirsiniz. Sitenizi oluşturduktan sonra sitenize uygun fotoğrafları, iletişim formlarını, içerikleri ve başlıkları ekleyebilirsiniz. Web sitenizi sosyal medya hesaplarınıza da bağlayabilirsiniz. 

Modüler sistem sayesinde objeleri sürükleyip bırakarak sitenizi düzenleyebilirsiniz. SSD disklere sahip sunucular sayesinde her zaman en iyi performansa sahip olabilirsiniz.