Bu makalemizde Hosting ve/veya Bayi hosting hizmeti kullandığınız siteleriniz için http’den https’ye yönlendirme işlemini nasıl yapabileceğinizi detaylı olarak inceleyeceğiz.

Linux Hosting yada Linux Bayi Hosting hizmeti alan müşterilerimiz için sağlanan Ücretsiz SSL hizmeti otomasyon sistemi tarafından otomatik olarak aktifleşmektedir. Eğer yeni bir Linux hosting alımı yaptıysanız yada Bayi hizmetiniz altında yeni hosting hizmeti açtıysanız otomatik olarak Ücretsiz SSL hizmetinin aktifleşmesi 12 ila 24 saat arasında tamamlanmaktadır. Ücretsiz SSL hizmetinin aktifleşmesi ardından sitenizin yazılımı üzerinden SSL protokolü için gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil kilit işaretini görmek için sitenizdeki tüm içeriklerin (Resimler, Fontlar, JavaScript, CSS ve link üzerinden gelen tüm çağrıların) https:// ile çağırılması zorunludur. Link üzerinden gelen çağrıların http yada https olduğunu nasıl belirleyebileceğiniz ve link düzenlemesini daha iyi anlamak için HTTP’den HTTPS’ye Yönlendirme videolu anlatımı incelemeniz faydalı olacaktır.

Sitenizdeki tüm trafiğin https:// ön ekine 301 durum kodu ile yönlendirilmesi için aşağıdaki kodlardan yazılımınız için uygun olan birini .htaccess dosyasının en üst kısmına eklemeniz yeterlidir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteniz.com/$1 [R,L]

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteniz\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteniz.com/$1 [R,L]