Wi-Fi Nedir?

Açılımı Wireless Fidelit olan Wi-Fi’yi kısacası kablosuz bağlantı alanı olarak tanımlamak mümkündür. Örneğin; bilgisayar, telefon, tablet, hatta günümüz teknolojileriyle akıllı saat, oyun konsolları, ses oynatıcıları, buzdolabı gibi beyaz eşya segment ürünleri ile hemen hemen aklınıza gelen her elektronik sisteme entegre edilen Wİ-Fİ, oldukça önemli bir sistemdir. 

Wi-Fi Şifre Değiştirme

Modem yahut Router’inizi(Yönlendirici) ilk defa kuruyorsanız şifre bilgileriniz cihazınızın kutusunda yahut kutu açılışında yer alan kullanım klavuzu üzerinde yazılı haldedir.

Wİ-Fİ şifresini değiştirmek için öncelikle Wİ-Fİ bağlantısı sağlamamız gerekmektedir. Ardından sırasıyla şu adımları takip etmemiz yeterli olacaktır.

  1. Cihazımızda kurulu olan yer alan herhangi bir tarayıcıyı açalım.
  2. Adres çubuğuna modem IP bilginizi yazarak yazarak Enter tuşuna basalım. Örneğin kullandığımız cihaza ait IP bilgisi 192.168.1.1 şeklinde olsun.
  3. Açılan sayfada arayüze kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz yazarak giriş yapalım. Kullanıcı adı ve şifre bilgimizi internet servis sağlayıcımızdan da öğrenebiliriz.
  4. Açılan menüden Ağ Ayarı ve Kablosuz seçeneklerine tıklayalım.
  5. Ardından da Ağ Şifreleme alanına tıklayalım.
  6. Bu aşamadan sonra şifremizi belirlediğimiz şekilde değiştirebiliriz.

Eğer çift bant desteği sunan bir modeme sahipseniz hem 2.4 GHz bandını hem de 5 GHz kablosuz ağın şifresini değiştirebilirsiniz. Ancak genel olarak tüm modemlerde kendiliğinden 2.4 GHz kullanılır ve bu alan kendiliğinden seçili haldedir.

  1. Dilerseniz Kablosuz Ağ Adı (SSID) bölümünden şifreyle beraber kablosuz ağa verilen isimi de değiştirebilirsiniz.

Son olarak hatırlatmakta fayda olacaktır ki;şifremizi belirlerken en az 8 karakterden oluşan, mümkünse içerisinde küçük-büyük harf, rakam ve sembollerden oluşan bir seçim yapmamız güvenlik anlamında faydamıza olacaktır. Arayüzde gelen Otomatik Olarak Şifre Oluştur kısmındaki seçeneği kaldırarak işlemimiz tamamlayabiliriz.