Google Search Console Nedir?

Google Search Console, Türkçe karşılık olarak Arama Konsolu anlamına gelen ve web site sahiplerine; sitelerinin Google aramadaki performansını iyileştirilmesine yardımcı olmak amacıyla veri ve analiz sağlayan ücretsiz bir Google hizmetidir.  Google Search Console ile sitenizin Google arama sonuçlarındaki görünürlüğünü arttırarak organik trafiğinize olumlu yönde katkı sağlayabilirsiniz.

Google Analytics’de Search Console verilerini etkinleştirme

Google Search Console’da sahip olduğunuz bir siteyi Analytics mülkünüze bağladığınızda, ilgili siteye ait tüm veriler Arama Motoru Optimizasyonu raporlarında görünmeye başlayacaktır. Bu ayarları Analytics hesap yönetiminde Mülk Ayarları alanından yapabilirsiniz. Burada ilk ve öncelikli hatırlatma;tüm Google sistemlerinde olduğu gibi bir Gmail hesabınızın olması gerekliliğidir. Bir diğer husus ise web sitenize ait hosting hesap bilgilerinin elinizde olmasıdır. Google Search Console girişi yaptıktan sonra site bilgilerinizi eklemenizi isteyen bir ekran gelecektir. 

Google Search Console Site Ekleme

Mülk ekleme işlemlerini tamamladıktan sonra ise https://search.google.com/search-console/welcome?hl=tr  ile giriş yaptıktan sonra işlemlerimize devam edeceğiz. 

Burada sağda yer alan URL ön eki bölümünden devam edeceğiz. Ardından varsayılan olarak tercih ettiğimiz yani tarayıcı üzerinde görünen şekli ile site URL eklememizi yapacağız

Site Sahipliğini Doğrulama

Alan adımızı eklememizin ardından Google bizden site sahibinin biz olduğumuza dair bir doğrulama işlemi yapmamızı istemektedir. Burada 4 farklı işlem alternatifimiz bulunmaktadır.

  • HTML etiketi ile doğrulama

Siteniz için üretilen meta kodunu head alanına ekleme yaptıktan sonra, Google Search Console sayfası üzerinde ’’Doğrula’’ butonuna tıklamanızın ardından doğrulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

  • Alan adı sağlayıcı ile doğrulama

Alan adı sağlayıcı sisteminizde ise size verilen DNS, TXT, CNAME kayıtlarını ilgili talimatları uygulayarak kaydetmeniz ile yine doğrulama işleminiz tamamlanmış olacaktır.

  • Google Etiket Yöneticisi ile doğrulama

Google Tag Manager hesabınız ile Snippet kodu kullanarak doğrulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

  • Google Analytics ile doğrulama 

Eğer Google Analytics hesabına sahipseniz, izleme kodu aracılığı ile site doğrulaması yapabilirsiniz.En sık tercih edilen ve pratik olan doğrulama seçenekleri, HMTL etiket ve dosyası ile ve Analytics yolu ile olandır. Bunlardan herhangi birini seçerek sitenizi ekleyebilirsiniz;

Google Search Console üzerinden site işlemlerini yaptıktan sonra, verilerin oluşması birkaç gün sürecektir. Ardından  da sitemap.xml ekleme, robot.txt dosyasını doğrulama ve kalan tüm işlemleri Search Console üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.