Google Analytics Nedir?

Google Analytics, Google’nin sunduğu, trafik ölçümlemeye yarayan ücretsiz bir web site performans analiz hizmetidir.

Neden Google Analytics Kullanmalıyız?

Google Analytics, bize içerisinde bir çok veriyi barındıran mükemmel raporlar sunar. 

Örneğin günlük ziyaretçi sayımız, bu ziyaretçilerin mobil ya da masaüstü olarak bize hangi kaynaktan geldiği, web sitemizde hangi içeriklerin çok ilgi gördüğü, sattığımız ürünlere ait oranlar, yahut yaptığımız bir kampanya sonrasındaki geri dönüşüm oranları; kısacası web sitemize ait aklınıza gelebilecek her şeyi ölçümleyip değerlendirme ve gözlemleme olanağı verir.

Google Analytics Hesabı Nasıl Oluşturulur?

İlk adım olarak Google üzerinde kayıtlı bir mail hesabımızın olması gerekmektedir. Şayet yoksa hemen oluşturduğumuzu varsayarak işlem adımlarından bahsedelim.

  1. Öncelikle tarayıcımız üzerinden analytics.google.com/analytics/web/ linkine ulaşarak oturum açalım.
  1. Ardından Sol Menüde aşağıda yer alan Yönetici bölümünü tıklayalım. 
  1. Sonrasında Hesap sütununda yer alan menüden Hesap Oluştur’a tıklayalım.
  1. Hesap oluşturma alanındaki ilgili bilgileri dolduralım. Burada Hesap adı girerken, bu ad işletmemizi temsil ettiği için somut ve açıklayıcı olmasına dikkat edelim.
  1. Ardından ise Kaydet butonuyla işlemimizi tamamlayalım.

Google Analytics Kodu Oluşturma

Google Analytics hesabı oluşturduktan sonra ise bizi tüm işlemlerimizde tanıtan ve yönetim kolaylığı sağlayan bir İzleme Kodu’na ihtiyacımız olacaktır. Bu kodu sayfalarımıza yerleştirdiğimizde Google Analytics artık devreye girecek ve veri toplamaya başlayacaktır.

İzleme kodumuzu aşağıdaki adımlar ile oluşturabiliriz.

Menüde sağ tarafta yer alan Mülk Oluştur bölümündeki İzleme Kodu butonuna basalım.

Karşımıza aşağıdaki gibi UA-21*********-* şeklinde izleme kimliğimizin yer aldığı bir javascript kodu gelecektir. Bu kod adından anlaşılacağı üzere bizim web sitemize ait bir kimlik özelliği taşımaktadır. İzleme kimliğini web sitemize entegre ederek bir çok işlemi takip etmeye olanak sağlamaktadır.