Google Chrome kullanıcılarının bir web sayfasına göz atarken aldıkları en yaygın hatalardan biri de, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN’dir.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasının nedeni genellikle yanlış yapılandırma veya DNS’nizdeki sorundur. Domain Name System yani Alan Adı Sistemi’ne karşılık gelen DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN, bir alan adının IP’sinin bulunamadığını bildiren bir hatadır. Başka bir deyişle, web sitesi adını IP adresine çevirme girişiminin başarısız olduğunu bildirir. İnsanların çevrimiçi olarak istenen web sitelerine ulaşmasını engeller ve “Bu siteye ulaşılamıyor (This site can’t be reached)” veya “Bu site mevcut değil (This site is not available)” ifadeleriyle karşımıza çıkar.

Hata penceresi tarafından görüntülenen tipik mesaj, ne yapılacağı konusunda hiçbir tavsiye vermez veya genellikle işe yaramayan Windows Ağ Tanılama’yı çalıştırmayı önerir. Ancak, bu hatayı dakikalar içinde çözmenize yardımcı olabilecek çeşitli kolay düzeltmeler vardır. 

Windows’ta DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

Windows işletim sisteminde DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN’i düzeltmek için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz. Her seferinde bir çözümü test edin ve işe yaramazsa bir sonrakine geçin.

1. DNS’yi temizleyin ve DNS sunucusu adreslerini yapılandırın

 • Çalıştır komut istemini açın. Bunu yapmak için, Windows Başlat menüsünü tıklamanız, Komut İstemi’ni aramanız ve ardından eşleşen sonuca sağ tıklamanız gerekir.
 • Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini seçin. Seçiminizi onaylamak için Evet’i tıklayın.
 • Verilen komutu yazın: ipconfig / flushdns ve Enter’a tıklayın.
 • Windows ve R tuşlarına aynı anda tekrar basarak Çalıştır istemini açın.
 • Çalıştır istemine ncpa.cpl yazın ve Tamam’a basın. Bu komut Ağ Bağlantıları panelini başlatır. Burada, şu anda aktif olan ağ bağdaştırıcısını bulun ve üzerine sağ tıklayın. Özellikler seçeneğini seçin.
 • Ağ panelinde, İnternet Protokolü Sürüm 4’ü (TCP / IPv4) bulun, üzerine tıklayın ve Özellikler düğmesine tıklayın.
 • Şimdi, Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini işaretleyin ve ardından aşağıdaki numaraları girin:

Tercih edilen DNS sunucusu: 8.8.8.8

Alternatif DNS sunucusu: 8.8.4.4.

 • Tamam’ı tıklayın ve kalan pencereleri kapatın.

2. DNS hizmetlerini yeniden başlatın

DNS PROBE FINISHED hatasını düzeltmek için Windows’ta DNS hizmetlerini yeniden başlatmak için:

 • Windows tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır istemini açın ve services.msc yazın, Enter tuşuna basın.
 • DNS İstemcisini bulun, üzerine sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin.

3. URL’yi iki kez kontrol edin

Kulağa saçma gelebilir, ancak çoğu durumda yanlış URL DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN nedenidir. Örneğin, alan adından önce yanlış sayıda www girerseniz, WordPress web sitesi olup olmadığına bakılmaksızın sorunla karşılaşabilirsiniz.

Örneğin, www.niobehosting.com  yerine ww.niobehosting.com girdiyseniz, DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasıyla karşılaşırsınız.

4. Kısıtlanmış alanlar listesi için HOSTS dosyasını kontrol edin

Yukarıda sağlanan yöntemlerin DNS PROBE FINISHED NXDOMAIN hatasını düzeltmeye yardımcı olmaması durumunda, sorunu Windows HOSTS dosyasında aramanız gerekir. Windows’ta HOSTS dosyasına bazı yapılandırmalar yaptıysanız, onu sıfırlamak iyi bir fikir olabilir.

 • Notepad uygulamasını bulmak için Windows aramayı kullanın. Sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.
 • Kullanıcı Hesabı Kontrol Penceresi’nde Evet’e tıklayın.
 • Notepad’de Dosya> Aç’ı tıklayın.
 • C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc konumuna gidin. Boş bir klasör görürseniz, sağ alt köşedeki Tüm dosyalar seçeneğini seçin. Ardından, hosts dosyasını seçin ve Aç’ı tıklayın.
 • Burada çeşitli alan adlarının bir listesini göreceksiniz. Erişmek istediğiniz ancak erişemediğiniz web sitesi adlarını içeren satırları seçin ve silin. Ardından Dosya> Kaydet’e basın veya aynı anda Ctrl + S tuşlarına basın.
 • Hatanın çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Mac’te DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası Nasıl Çözülür?

DNS PROBE FINISHED NXDOMAIN sorunu sadece Windows kullanıcılarını rahatsız eden bir hata değil, Mac kullanıcıları da bu hatayla karşılaşıyor. Özellikle de Safari yerine Google Chrome kullanmayı sevenler.

Mac’te DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN’i düzeltmek için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz. Her seferinde bir çözümü test edin ve işe yaramazsa bir sonrakine geçin.

1. Mac’te DNS sunucusu adresini değiştirin

 • Sistem Tercihlerini açın, ardından Ağ paneline gidin. Sol alt köşedeki küçük kilit simgesine tıklayın. Yöneticinin kullanıcı adını ve şifresini girin ve Kilidi Aç’ı tıklayın.
 • İleri Düzey seçeneğine tıklayın ve ardından DNS sekmesine gidin. Ardından sol alt köşedeki + düğmesine tıklayın. DNS Sunucuları kutusunun altında 4 tane sıfır göreceksiniz. Bu rakamları silin ve 8.8.8.8 yazın, tekrar + tuşuna basın ve ardından 8.8.4.4 yazın, ardından Tamam’ı tıklayın.

2. Mac’in DNS önbelleğini temizleyin

Mac’te DNS Önbelleğini temizlemek oldukça kolaydır. Önerilen DNS hatası düzeltmesi, Terminal’i açmayı ve ona belirli bir komut girmeyi içerir.

 • Git> İzlenceler’e tıklayın.
 • Burada, Terminal uygulamasını bulun ve çift tıklayın. Sistem Yönetici şifresini sorarsa, şifreyi girin.
 • Terminal açıldığında, aşağıdaki komutları girin: 

dscacheutil –flushcache ve Return tuşuna basın;

sudo killall –HUP mDNSResponder ve Return tuşuna basın.

3. Mac HOSTS dosyasını düzeltin

Yalnızca belirli bir web sitesini ziyaret etmeye çalışırken DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatasıyla karşılaşıyorsanız, site daha önce bilgisayarınızın HOSTS dosyası aracılığıyla engellenmiş olabilir. Bu, ebeveyn kontrol seçenekleri, okul veya iş kısıtlamaları nedeniyle olabilir. Ancak, istediğiniz web sitesine bir kez daha erişmenize yardımcı olacak basit bir çözüm var. Mac’te HOSTS dosyasını düzeltmek.

 • Git> İzlenceler’e tıklayın.
 • Burada, Terminal uygulamasını bulun ve çift tıklayın. Sistem Yönetici şifresini sorarsa, şifreyi girin.
 • Terminal açıldığında, aşağıdaki komutu girin:

sudo nano / etc / hosts ve Return tuşuna basın.

 • Bir kez daha yöneticinizin şifresini girmeniz istenecektir. Yazın ve Return tuşuna basın.
 • HOSTS dosyası açılacaktır. Burada, kısıtlama veritabanına eklenen web sitelerinin bir listesini göreceksiniz. Erişemediğiniz site alan adlarını bulun ve bu satırları HOSTS dosyasından silin.
 • Değişiklikleri kaydetmek için aşağı Kontrol ve O tuşlarına basın. Ardından düzenleyiciden çıkmak için Control ve X tuşlarına aynı anda basın.
 • Terminal’e aşağıdaki komutları girin:

dscacheutil –flushcache ve Return tuşuna basın.

sudo killall -HUP mDNSResponder ve Return tuşuna basın.

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN Hatası İçin Denenecek Diğer Yöntemler

1. Antivirüsü devre dışı bırakın

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri sorunu çözmenize yardımcı olmadıysa, virüsten koruma yazılımınızı geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bu muhtemelen istediğiniz web sitesine erişmenize yardımcı olacaktır. Ancak güvenlik yazılımınızın hata veren siteleri belirli bir nedenle engellediğini unutmamalısınız.

Güvenlik endişeleri nedeniyle engellenen web sitelerine erişerek bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı gibi çeşitli risklere maruz bırakabilirsiniz. Lütfen bu yöntemi yalnızca erişmeye çalıştığınız web sitesinin güvenli olduğundan ve virüsten koruma yazılımınızın yanlışlıkla engellediğinden %100 eminseniz kullanın.

2. Ağ sağlayıcınızla iletişime geçin

Bazı ender durumlarda, internet servis sağlayıcınız (ISS) veya ülkeniz belirli bir nedenle web sitelerini engelliyor olabilir. Bu tür kısıtlamalarla karşılaşırsanız, belirli düzeyde gizlilik sağlayan bir tarayıcı, örneğin Tor tarayıcısı kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Diğer ve hatta daha fazla makul bir seçenek, yalnızca kısıtlamaları aşmak için değil, aynı zamanda kimliğinizi ve çevrimiçi gizliliğinizi korumak için VPN kullanmaktır.

3. Sistemde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin

DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN hatası çok özel durumlarda, virüs etkinliğinden kaynaklanabilir. Örneğin, STOP / DJVU gibi fidye yazılımlarının Windows HOSTS dosyasını değiştirdiği ve kısıtlama listesine bir alan adı listesi eklediği bilinmektedir. Sonuç olarak, kurban bunlara erişmeye çalışırken söz konusu hatayla karşılaşabilir.

Windows ve Mac için güvenliği ihlal edilmiş HOSTS dosyasını düzeltmek için yukarıda yapmanız gerekenleri anlattık. Ancak, bilgisayarınızın casus yazılım veya kötü amaçlı yazılımdan etkilendiğinden şüpheleniyorsanız, Windows’ta virüs etkisini kaldırmak bir virüs taraması yapabilirsiniz.