POP3’ü Kısaca Tanıyalım

Post Office Protocol kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve görevi posta görüntülemek olan POP3 internet erişiminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bugün sağlıklı e-posta kullanıyor oluşumuzu öncelikle POP3’e borçluyuz. Bize gönderilen bir e-postayı bilgisayarımıza indirme, aynı zamanda da silme işlemini POP3 protokolü ile sağlamaktayız. 

POP3’ün Genel Yapısı

Outlook, Thunderbird, Windows Mail, MAC Mail gibi yerel e-posta istemcilerinin uzak e-posta sunucuları ile iletişim kurmalarını sağlayan POP3, tek yönlü bir iletişim aracıdır. Bu şu anlama gelmektedir; veriler yalnızca sunucudan alınır ve ilgili istemciye iletilir. Yani POP3, bir e-posta için gelen sunucu görevi görmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; yapılan işlemlerin farklı bir cihazda görüntülenememesinden dolayı iletilerin silinmesi, kaybolması gibi durumlarla karşılaşılması durumudur. Dolayısıyla eğer sadece bir cihazda e-posta işlemleri sağlıyorsanız, POP3 protokolünü tercih etmelisiniz, ancak olası senkronizasyon problemlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

POP3 Kurulumu İçin Gerekli Portlar

Kullandığımız POP3 port bilgileri şu şekildedir;

  1. Port 110 : Şifrelenmemiş port
  2. Port 995 – SSL/TSL portu. Güvenlik için tercih edilen SSL sertifikası ile birlikte kullanılır. Bu port aynı zamanda POP3S olarak da adlandırılır.