Bluestacks Nedir, Ne İşe Yarar?

BlueStacks, ilk olarak 2011 yılında masaüstü bilgisayarlarla mobil oyunlar oynarken şarj tükenmesi ya da cihaz ısınması gibi sorunları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir portaldır. Kısacası bize mobil cihazlardan oynadığımız oyunları masaüstü bilgisayarlarla da oynama imkanı sunar. Üstelik ücretsiz ve kesintisiz bir biçimde!  Android bileşenleriyle tasarlanmış bir mimariye sahip olan Bluestacks, Mac ve Windows işletim sistemine sahip cihazlar tarafından tüm dünya genelinde, tam ekran özelliğiyle oyun oynamak üzere yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.

Bluestacks Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Bluestcks’in resmi web sitesine https://www.bluestacks.com/tr linkiyle ulaştıktan sonra  Bluestacks İndir butonuyla bilgisayarınıza inen BlueStacks installer .exe dosyasını çalıştırıp Şimdi Yükle ile kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Burada en dikkat çeken özelliklerden biri de Türkçe ve bir çok dil seçeneğini desteklemesi nedeniyle işlevsellik olarak da kullanım kolaylığı sağlıyor oluşudur.

Kurulumu tamamladıktan sonra ise Google Play Store’a tıklayarak Gmail kullanıcı hesabınızla oturum açmanız gerekecektir. Şayet yoksa elbette ki hızlıca oluşturabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ise artık dilediğiniz Play Store uygulamasını veya oyununu indirip çalıştırabilirsiniz. 

Bluestacks Özellikleri Nelerdir?

  1. Özellikle oyun oynarken gereken fare, kulaklık, klavye gibi ekipmanlarla kolaylıkla entegre olabilir.
  2. Yazılım geliştiriciler için oldukça tercih edilebilirdir. Bir yazılımcı, Android için geliştirdiği bir uygulamanın performansını BlueStacks üzerinden test edebilir. 
  3. Arayüzü gerek menü, gerekse de simgeler olarak  Android’i anımsattığı için kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Üstelik yukarıda belirttiğimiz gibi Türkçe ve bir çok dil desteği sağlaması artı özelliklerdir.
  4. Sıkça güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Örneğin bu içeriğin hazırlandığı sırada BlueStacks 4 sürümünü kullanılmakta.
  5. Oyuncu dostu bir portaldır. Öyle ki bir oyuncu, oynadığı oyununu Facebook ve elektronik spor-video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu olan Twitch’e canlı olarak aktarabilir.

Son olarak belirtmekte fayda var. Bluestacks  tüm kullanıcılarını düşünerek mükemmel bir destek sayfası hazırlamış. https://support.bluestacks.com/hc/tr linkini ziyaret ettiğinizde gerek kurulumlarda yaşadığınız teknik sorunlar için gerekse de oyun entegrasyon sorunları ve aklınıza takılan her konu için Sık Sorulan Sorular başlığıyla tüm detaylarıyla çözüm olarak karşınızda yer alıyor.