NSlookup komutunun görevi, bir sayfanın TCP/IP yani domain adları ve adresleri ile ilgili sorgulama yapılmasına yardımcı olmaktır. Bu sayede bir DNS serverin doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir. 

Nslookup.exe, DNS sunucuları üzerinde kontrol ve sorun giderme için kullanılan bir komut satırı aracıdır. Windows üzerinde komut satırı bölümünden kolayca çalıştırılan bu araç internet adresleri aracılığı ile online olarak da kullanılabilir. 

NSLookup Komutu Nasıl Çalışır?

Win + R tuşları ile birlikte basılarak yahut Başlat menüsünde arama kısmına Çalıştır yazarak komut çalıştırılabiliriz. Çalıştır komutuna Cmd yazdığımızda da dos penceresini açmış oluruz.      

Dos penceresi üzerinde Nslookup yazıp enter tuşuna bastığımızda ise dns sunucumuz ve dns adresi hakkında detaylı bilgilerine ulaşmış oluruz. 

Nslookup komutunu çalıştırdıktan sonra dilerseniz herhangi bir domainin NS kayıt bilgilerine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu işlem için de sorgulamak istediğiniz domain adını yazdıktan sonra enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.