Bir web sitesi açmayı düşünüyor fakat ne tür bir hosting altyapısına sahip olunması gerektiğini bilmiyor musunuz?


Gün geçtikçe artan web siteleri beraberinde birçok server ve hosting sorunlarını da beraberinde getiriyor. Örneğin küçük bir firmanızın olduğunu düşünün. Web sitesi açıp insanlara internet dünyasından ulaşmaya çalışıyorsunuz. Fakat bu konularda pek bilginiz yok. Yani bir web sitesi kurmak için sadece yazılım bilmek yetmez, hadi yazılımı hallettiniz diyelim bu yazılımı yani web sitenizi çalıştırıp yayınlayacak hostingi nasıl bulacaksınız? Daha doğrusu hangi hostingin daha iyi olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Birçok kişi hosting seçimi yaparken hostingin teknik özelliklerinden çok fiyatına dikkat ediyor. Fakat bilmedikleri birşey var. Onlar sanıyorlar ki bu ucuz hostinglerle işlerini rahatlıkla yürütebilecek. Yürütürler yürütürler fakat bir yere kadar. Sonunda bir arıza çıkar ve asıl kötüsü de depoladıkları verileri kaybedebilirler. Öte yandan kaliteli özelliklere sahip bir hosting tercih etselerdi bu durumun gerçekleşme olasılığı çok düşük olurdu. Elbette istisnalar her yerde mevcuttur fakat burada asıl iş, riski asgari düzeye çekmek.

Peki Hostinglerin Kaliteli Olup Olmadığını Belirleyen ÖzelliklerNelerdir?

Hostingleri normal bilgisayarlar gibi düşünebilirsiniz fakat daha da gelişmişlerdir. Hostinglerde de işletim sistemleri, işlemciler, ramler, harddiskler bulunur. Yazılım bakımından da hostinglerde veritabanı, e-mail depoları bulunur. Normal bilgisayar alırken nasıl işlemci kalitesi ve hızına, ramlerine, harddisk boyutuna dikkat ediyorsak hostingde de durum aynı. Bu özellikler ne kadar yüksek olursa sitenizin yayınlanma kalitesi ve hızı da paralel olarak artmaktadır.

Tabii bu durum biraz açmak istediğiniz sitenizle de alakalı. Örneğin firmanızın tanıtım sitesini yapmak istiyorsanız ve içeriğiniz hakkımızda, iletişim, fotoğraf galerisi gibi 3-5 sayfadan ibaretse küçük paketleri öneririz. Ancak açmak istediğiniz web sitesinden satış yapmak yani e-ticaret sitesi oluşturmak istiyorsanız o zaman olabildiğince kaliteli bir hosting hatta daha da gelişmiş olan serverları tercih etmeniz gerekebilir.

Yazılımsal olarakta siteniz eğer ASP veya ASPX yazılım diliyle oluşturulduysa o zaman Windows hosting seçmelisiniz. Aksi takdirde Linux hostinglerde ASP-ASPX siteleri yayınlayamazsınız. Aynı şekilde Windows hostinglerde de PHP siteleri yayınlayamazsınız. Bu ayrıma çok dikkat etmelisiniz.