BIOS Hakkında

Kısa adıyla BIOS olarak bildiğimiz ‘’Basic İnput Output System’’, bir bilgisayara ait tüm giriş-çıkış işlemlerini kontrol eden yapı anlamına gelmektedir. Peki nedir bu giriş ve çıkış işlemleri diye? Bu soruya cevap olarak işlemci, ram, klavye, mouse vb.olarak bilgisayar teknolojisini oluşturan tüm donanımları sıralayabiliriz. BIOS kalıcı bir yazılım olduğu için ROM üzerinde sabit olarak kalmakla birlikte, aynı zamanda da anakartla ilgili tüm özellikleri kullanmamızı ve donanımlar arasındaki bağlantıları sağladığı için aynı zamanda çok önemli bir köprü görevi görmektedir.

Neden BIOS Güncellemesi Yapmalıyız?

Biraz önce belirttiğimiz gibi BIOS, donanımlar arası bağlantıyı sağlamaktadır. Bu nedenle  BIOS güncellemesi, sistemsel değişiklikler gerektiğinde; örneğin anakartın tüm donanımla uyumlu bir biçimde sistemde çalışmasının sağlanması ve yeni bir donanımın tanıtılabilmesi işlemlerinde bilgisayarımız için mutlaka gerekmektedir. Ancak, hiçbir problemi olmayan ve işletim sistemiyle uyumlu çalışan bir bilgisayarda bu güncellemeyi yapmak doğru olmayacaktır.

BIOS Güncelleme İşlem Nasıl Yapılır?

Eğer anakartınız üzerinden güncelleme yapıyorsanız şu adımları takip etmeniz  gerekmektedir.;

  • Anakartınızın markasını ve modelini öğrendikten sonra yine anakartınızın ya da bilgisayarınızın üreticisinden BIOS güncellemesini temin etmek. Güncel sürümler genellikle üretici firma web sitelerinden bulunabilmektedir.
  • Sürümü boş bir USB belleğe kopyalamak
  • Bilgisayarınızı yeniden başlatmak ve BIOS’a girmek.

Bilgisayarınızın açılışı sırasında BIOS ekranına girmenizi sağlayacak olan tuşa basmanız ile işlemlerinize devam edebileceksiniz. BIOS’a ulaşmak için genellikle DEL, F12 gibi tuşlar yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte yeni nesil yazılımlara ait arayüzler ile mouse ile de BIOS’ a ulaşmak daha kolaydır.

Bu noktada önemli bir uyarıda bulunmakta fayda olacaktır. BIOS güncelleme işlemi oldukça risklidir ve hatalı bir adım bilgisayarınızın bir daha açılmamasına neden olabilir. Dolayısı ile ankartınızla ilgili tüm uyarıları ve bilgilendirmeleri gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır.

Anakartınızın Modelini Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Anakartın marka ve modelini doğru öğrenmeniz çok önemlidir. Çünkü her anakart marka ve modeli için farklı bir BIOS sürümü gerekmektedir. Bu bilgiler anakartın üzerinde yer almaktadır ancak bunun için CPU-Z gibi yardımcı yazılımları da kullanabilirsiniz dilerseniz. Örneğin bu program ile yaygın olarak kullanılan Intel ve AMD sistemlerine ait model bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Hatta bu program ile ana kartınızda mevcut olan sürüm ile yükleyeceğiniz yeni sürüm arasında karşılaştırma bile yapabilirsiniz. 

Windows Üzerinden Yapılan BIOS Güncelleme İşlemi

Windows ile güncelleme işlemi için BIOS’ ta ki uygun menüleri kullanmanız gerekmektedir. BIOS güncellemesi indirdikten sonra, bilgisayarınızdaki herhangi bir program gibi kuruluma devam edebilirsiniz. Tamamlandıktan sonra ise BIOS güncellemesinin aktif olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır.

Peki Bilgisayarınızın BIOS Sürümünü Nasıl Öğrenebilirsiniz?

  1. Bilgisayarımızdaki sol alt köşesinde yer alan başlat ekranından Windows simgesini tıklayalım. 
  2. Ardından Başlat penceresine msinfo yazalım, Başlat penceresinin üstündeki ‘’Sistem Bilgisi seçeneğine tıklayalım.
  3. Gelen ekranda BIOS sürümü numarasını bulalım. BIOS Sürümü/Tarihi başlığının yanında şirket adı, bilgisayarının model adını ve bir noktadan sonra bir sayı göreceğiz. Noktadan sonraki sayı bilgisayarımıza ait BIOS sürümüdür.