Bu yazımızda günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemi olan Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarımızda Windows Posta Programı için IMAP mail kurulum işlemi ile ilgili detaylı bilgilendirme sağlayacağız.

Makale içeriğindeki adımları görseller üzerinden takip ederek mail kurulum işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

1- Windows Posta Programınıza giriş yaparak görselde belirtilen “Çark” işaretine tıklayalım.

2- Ayarlar penceresinden “Hesapları yönet” butonuna tıklayarak mail kurulumu için hesap ekleyebileceğiz.

3- IMAP formatında kurmak istediğimiz mail adresimizi Windows Posta programına ekleyebilmek için “Hesap ekle” butonuna tıklayalım.

4- İlk adım olarak “Hesap Ekle” sayfasında “Gelişmiş Kurulum” seçeneğine tıklıyoruz.

5- Gelişmiş Kurulum sekmesi içerisinden “İnternet e-posta” seçeneğini seçerek POP veya IMAP formatında kurulum aşamalarına geçiş yapalım.

6- Pop veya IMAP seçeneği sonrasında karşımıza aşağıdaki pencere çıkacaktır. Bu bölümde e-posta adresi, Kullanıcı adı, Hesap adı ve İletilerinizi bu adı kullanarak gönderin alanlarına kurmak istediğimiz e-posta adresimizi yazıyoruz.

7- Windows posta kurulum aşamasında kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken konu gelen ve giden posta sunucusu sekmelerinde port numaralarının “mail.siteadiniz.uzanti:Port No” formatında yazılmasıdır. Aşağıdaki görselde belirtildiği üzere kurulum hesabımızın gelen ve giden mail sunucuları (mail.niobehosting.com:143) IMAP kurulumu yaptığımız için :143 ile bitmektedir.
Giden posta sunucusu bölümünde POP3 ya da IMAP için port numarası değişmeden :587 olarak bitmektedir.

8- Son adım olarak “Gelen ve Giden e-posta için SSL iste” seçeneklerini kapalı konuma alıyoruz.

9- Sonrasında “Oturum aç” butonu ile mail kurulum işlemini tamamlıyoruz.