Bu anlatım PHP hosting paketlerinde PrestaShop kurulumunu göstermektedir.

PrestaShop kurulumu 3 aşamalıdır;

  1. PrestaShop dosyalarının FTP alanınıza aktarılması
  2. PrestaShop için gerekli olan veritabanının oluşturulması
  3. PrestaShop kurulumu

Birinci aşama http://www.prestashop.com/ adresinden güncel PrestaShop dosyalarının çekilip FTP alanınıza aktarılmasıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonra PrestaShop için gerekli olan MySQL veritabanını oluşturmanız gerekmektedir. PHP hosting paketlerinde site başına 3 adet ücretsiz MySQL veritabanı oluşturma hakkınız bulunmaktadır. CentraWeb hosting yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde işaretli olan Veritabanı butonuna tıklayınız.

 

Yeni veritabanı ekle butonuna tıklayarak işlemlere devam edebilirsiniz.

 

Yeni MySQL veritabanınız için bir isim, kullanıcı adı ve şifre giriniz ve Database Oluştur tuşuna basınız.

 

MySQL veritabanınız oluştuktan sonra bilgileri size gösterilecektir. Burada önemli olan nokta “Sunucu” bölümüdür. Sunucu bölümünde bir IP adresi yazdığına dikkat ediniz. PrestaShop kurulumunda localhost yerine bu IP adresini kullanacağız.

 

CentraWeb üzerinde PrestaShop için bir veritabanı oluşturduktan sonra, tarayıcıdan (Internet Explorer, Firefox, Chrome vb.) web sitenizi açarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Lisans sözleşmesini kabul ettiğinize dair ilgili kutucuğu işaretledikten sonra Next butonu ile kuruluma başlayabilirsiniz.

 

Bu bölümde MySQL veritabanı ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Daha önce belirtilen IP bilgisini “Database server name” kısmına, önceden oluşturmuş olduğunuz Kullanıcı adı, Şifre ve Veritabanı adı’nı ilgili yerlere giriniz ve Verify Now tuşuna basınız. “Database is connected” mesajını aldığınız taktirde veritabanı bilgileriniz doğru demektir. Bu aşamada Next tuşuna basarak kuruluma devam edebilir veya aşağıdaki adımı uygulayarak, www.niobehosting.com kontrol panelinizde oluşturmuş olduğunuz bir mail adresinin bilgilerini kullanarak SMTP ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 

Eğer sitenizden gönderilecek üyelik, sipariş vb. mail ayarlarını yapmak istiyorsanız öncelikle www.niobehosting.com kontrol panelinizden bu işlem için bir mail hesabı oluşturun, daha sonra “Configure SMTP manually” kutucuğunu işaretleyin ve SMTP bilgilerinizi girin. Dilerseniz ayarları yaptıktan sonra alttaki kutucuğa bir mail adresi yazarak mail gönderim testi yapabilirsiniz. İşlemleriniz bittikten sonra Next tuşu ile bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 

Kurulumun bu aşamasında mağaza ismi, ülke, zaman dilimi gibi bilgilere ek olarak mağaza logonuzu yükleyebilir, yönetim işlemleri için bir email adresi ve şifre tanımlayabilirsiniz.

Bu yönetici bilgileri sitenizdeki her türlü işlemde yetkili olacaktır, lütfen bu bilgileri kimseyle paylaşmayınız, bir yere kaydetmeyiniz ve unutmayınız. Bu şifrenin kaybolması, unutulması durumunda hiç bir yardımda bulunamayacağımızı üzülerek bildiririz.

 

Kurulumunuz tamamlanmıştır, dilerseniz Front Office ile site ön yüzüne erişebilir veya ürünlerinizi eklemek için site yönetim panelinize (Back Office) geçiş yapabilirsiniz.

 

Sitenizin ön yüzünde demo olarak eklenmiş ürünleri görebilirsiniz.

 

Yönetim paneline ilk giriş denemenizde karşınıza bir mesaj gelecektir. Bu mesaj güvenlik gerekçesiyle “install” klasörünü FTP’den silmenizi ve “admin” klasörünüzün ismini değiştirmenizi iletmektedir.Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra site adresinizin sonuna “/yeni_admin_klasörü_ismi” ni ekleyerek yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Örneğin www.teknikblogdeneme.com adresinde admin klasörü ismi panel olarak değiştirilmiştir ve yönetim paneline http://www.teknikblogdeneme.com/panel adresinden erişim sağlanmıştır.