Bir web sayfasındaki bir bağlantıya tıkladığınızda, sayfanın görüntülenmesi için uzun bir süre beklemek zorunda kalırsanız veya izlediğiniz bir videoda duraklamalar olursa, bu durum çok can sıkıcı bir hal alabilir. Fakat endişelenmeyin! Bu tip durumlar internette gezinirken çoğumuzun başına gelir. Muhtemelen internet hızınızla ilgili bir sorun yaşıyorsunuzdur.

İnternet Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

İnternet hızı, veri veya içeriğin World Wide Web’den bilgisayarınıza, tabletinize veya akıllı telefonunuza geçme hızını ifade eder. Bu verilerin hızı saniyede megabit (Mbps) olarak ölçülür. Bir megabit 1.024 kilobittir. Bu dönüşüm, 1.0 Mbps’nin saniyede 1.0 kilobit (Kbps) değerinden 1.000 kat daha hızlı olduğu anlamına gelir. Geniş bant olarak bilinen yüksek hızlı internet bağlantısı, en az 768 Kbps indirme hızı ve en az 200 Kbps yükleme hızı ile tanımlanır. 200 Mbps’nin üstü hızlı internet olarak kabul edilir.

Hızlı internet tüketiciler için önemlidir, çünkü internet hızınız internette ne tür aktiviteler yapabileceğinizi ve aynı anda kaç cihazla internete bağlanabileceğinizi belirler.

İnternet hızınız çok düşükse, web’de video izlemek, oyun oynamak veya dosya yüklemek gibi görevleri yerine getirmekte zorlanabilirsiniz. İnternet hızınız çok yüksekse, internet hizmetiniz için gereğinden fazla ödeme yapıyor olabilirsiniz.

KBps, MBps, MBps ve GBps Nedir?

İnternet hızıyla alakalı kafa karıştırıcı başka bir yön de, kullanılan terim veya kısaltmaların karıştırılmasından kaynaklanır. MBps, MBps, KBps ve GBps

Peki tüm bu terimler ne anlama gelir?

Aslında bu terimler, saniyede gönderilen veri miktarının kısaltmalarıdır. Ne anlama geldiklerini teker teker inceleyecek olursak:

Kbps, Mbps, MBps ve Gbps Nedir?

KBps: Saniyede kilobit. Saniyede 1 kilobit aktarılma hızını ifade eder.

MBps veya Mbps: Saniyede megabit. Bazı insanlar bunu megabaytla karıştırır. İkisi arasındaki fark, “b” nin kısaltmada nasıl yazılacağıdır; MBps = Megabit ve MBps = megabayt. Bu, kullanılan en yaygın hız birimidir.

MBps: Saniyede megabayt. MBps saniyede ne kadar büyüklükte bir veri indirileceğini / yükleneceğini belirtmek için kullanılır.

GBps: Saniyede Gigabit. GBps saniyede milyarlarca bit anlamına gelir. Gigabitler internet planları için neredeyse hiç kullanılmaz. Maliyetler aileler ve küçük işletmeler için pratik değildir.

İnternet Hızını Test Etme

Kendinize “İnternetim ne kadar hızlı?” veya “İnternet hızım nedir?” diye soruyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın. https://www.speedtest.net/ sitesi üzerinden hız testini uygulayarak internet indirme hızınız ve yükleme hızınız hakkında bir analize sahip olabilir ve internet bağlantınızın yaklaşık hızını belirleyebilirsiniz.

İnternet Hızını Test Etme

Hız, internete bağlı faaliyetlerinizin iyi çalışması için çok önemli olduğundan, internet hızınızı düzenli olarak test etmeniz gerekir.

İnternet hızınızı bilmek, internet hizmetinde en iyi fırsatı bulmanıza da yardımcı olacaktır. Örneğin, bir internet servis sağlayıcısı özel bir promosyon yaptığında, sunduğu hızın zaten sahip olduğunuzdan daha hızlı olup olmadığını bilebilirsiniz.

Yükleme Hızı ve İndirme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Hız testinizi bitirdikten sonra, sonuçlarda iki ayrı sayı göreceksiniz. Bunlardan biri yükleme hızınız, diğeri ise indirme hızınızdır.

İndirme hızı, verilerin internetten kullanıcının bilgisayarına aktarılma hızıdır. Örneğin, telefonunuzda Instagram uygulamasını açarsanız, indirme hızınız feed’inizin yüklemesinin ne kadar süreceğini belirler.

Yükleme hızı ise, verilerin kullanıcının bilgisayarından internete aktarılma hızıdır. Yani Instagram’a bir video yüklerseniz, yükleme hızınız, Instagram sunucusuna ulaşmanın ne kadar süreceğini belirler.

Çoğu internet planında, indirme işlemini gerçekleştirme yüklemeden daha hızlıdır. Aslına bakarsanız bu durum mantıklıdır, çünkü tüketiciler genellikle yüklediklerinden çok daha fazla bilgi indirir. Video izlemek, blog yayını okumak veya Instagram’da gezinmek… Tüm bu örneklerin hepsindeki hareketliliğiniz indirme hızınızla ilgilidir.

Yükleme Hızı ve İndirme Hızı Nedir ve Neden Önemlidir?

Yükleme hızları ise etkileşimli uygulamalar için çok daha önemlidir. Çevrimiçi oyun ve görüntülü sohbet gibi bazı yaygın etkileşimli uygulamalar, yükleme hızınız yüksekse daha iyi bir sonuç verir. Zaten çoğu internet servis sağlayıcısı da, yükleme hızı gerektiren aktivitelerinizi sorun olmadan halletmeniz için yeterli yükleme hızı sağlar.

Yükleme hızları, iş hayatında da kritik öneme sahiptir. Büyük dosyaları paylaşmak çok fazla yükleme hızı gerektirebilir. Örneğin, onay için ekip üyelerinizden birine resim göndermeniz gerekiyorsa, işlerin aksamaması için yükleme hızınızın iyi olması gerekir. Aynı ağdaki herkes internet bant genişliğini paylaştığı için ağınızda birden fazla kişi varsa bu özellikle önemlidir. Ayrıca, HD video veya başka türde büyük bir dosyanız varsa ve bunları bir sunucuya veya buluta yüklemeniz gerekirse, yükleme hızınız devreye girer.

İnternet Hızımı Ne Etkiler?

İnternet hızınızı belirlemede indirme ve yükleme hızları önemli faktörlerdir. Fakat internet hızınızı etkileyen başka faktörler de vardır:

Evinizdeki faktörler

Genellikle belirli bir Mbps’ye kadar olan abonelik paketlerinden yüksek hızlı olan bir paketi bile seçseniz, internet hızınızda sorunlar olabilir. Şimdi teker teker bu sorunları inceleyelim:

1. Bilgisayarınız

Kullandığınız bilgisayar yeni ve hızlı mı yoksa yeni uygulama taleplerini karşılamaya çalışan eski bir bilgisayar mı?

2. Modeminiz 

Modeminiz bugünün yüksek hızlarını kaldırabiliyor mu yoksa yetenekleri daha düşük eski bir cihaz mı? Cihazınız yeniyse bile modem ile onu kullanan cihazlar arasındaki mesafe internet hızınızı etkileyebilir.

Modeminiz

3. Kullanılan cihaz sayısı

İnternete bağlı tek bir cihaz mı kullanıyorsunuz? Yoksa diğer aile üyelerinin de bilgisayar, tablet veya akıllı telefonları internete bağlı mı? İnterneti aynı anda kullanan birçok cihaz işleri yavaşlatabilir.

Evinizin dışındaki faktörler

Evinizin dışında internet hızınızı etkileyebilecek faktörler şunlardır:

1. Bir web sitesindeki yoğunluk

Binlerce kişi aynı web sitesine erişmeye çalışıyorsa, internet hızınız o siteye ne kadar hızlı erişebileceğinizi etkileyebilir.

2. Teknik faktörler

Gecikme (verilerin bir kaynaktan hedefe gitmesi için geçen süre) ve paket kaybı (hedefe ulaşmak için kaynaktan ayrılan veri paketinin hedefine ulaşmaması) internet hızınızı yavaşlatabilir.

3. Bağlantınız

Evinizdeki bağlantı iyi çalışıyor mu yoksa teknik servise ihtiyacınız var mı?

İnternet Hızım Ne Olmalıdır?

Sizin için en iyi internet hızını belirlemeden önce kendinize aşağıdaki soruları sorun:

1. İnterneti eğlence faaliyetleri (film izleme, müzik dinleme vb.) için mi yoksa iş projeleri için mi kullanacaksınız?

2. Yüksek çözünürlüklü videolar izleyip, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar mı indiriyorsunuz?

3. Arkadaşlarınızla sohbet etmeyi veya internette rahatça gezinmeyi mi tercih ediyorsunuz?

 internet servis planı seçerken

Yapacağınız faaliyet ne olursa olsun, ihtiyaçlarınızı başarıyla karşılayabilecek bir internet planı veya hizmeti kullanmanız gerekir. Bazı uygulamalar, en iyi performansı elde etmek için yüksek hızda internet gerektirebilir ya da internet kullanımının yoğun olduğu saatlerde bile yüksek hız istemek tamamiyle sizin tercihinize kalmıştır. Bir internet servis planı seçerken tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Hangi internet hızı sizin için uygun?

Geniş bant internetiniz 25 Mbps veya daha yüksek değilse, yüksek hızlı internet planları olan kablolu bir internete veya fiber optik sağlayıcıya geçmeniz internet hızınızı artırmanıza yardımcı olur.

Daha yüksek internet hızı genellikle tercih edilen opsiyon olsa da, bu seçimi yaparken gerçek ihtiyaçlarınızı unutmayın. Dizüstü bilgisayar, telefon ve tablete sahip tek bir kullanıcının, bu cihazların her birine sahip insanlarla dolu bir evle neredeyse aynı hıza ihtiyacı yoktur.

İnternet Servis Sağlayıcınız Yeterince Hızlı Mı?

Artık internet hızınızın neden önemli olduğunu, nasıl test edileceğinizi, test sonuçlarının ne anlama geldiğini, ne kadar hıza ihtiyacınız olduğunu ve sahip olduğunuz hızdan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bildiğinize göre, internet servis sağlayıcınızın yeterli hızı sağlayıp sağlamadığını düşünmelisiniz. 

Çoğu internet servis sağlayıcısı, her biri farklı düzeyde bant genişliği sağlayabilen birkaç internet paketi sunar. Mevcut internet aboneliğiniz yeterince hızlı değilse, paketinizi yükseltmeyi veya hız gereksinimlerinizi daha iyi karşılayabilecek başka bir sağlayıcıya geçmeyi düşünebilirsiniz.

Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet servis sağlayıcınız başlangıçta hızlı internet bağlantısı sağlarken çeşitli nedenlerden dolayı bir süre sonra internet hızınız yavaşlayabilir. Bunun için zaman zaman hızınızı test etmeniz gerekir. Hızınız belirli bir seviyenin altına düştüğünde, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek sorunun sebebini öğrenmelisiniz.

Neden mi?

Çünkü internet hızı çevrimiçi eğlenceden evde çalışmaya kadar birçok aktivitenizi etkiler. Tüm hayatınıza etki edecek süreçlere zararını öğrendikten sonra, internet bağlantınızın en yüksek hızda çalışmasının ne kadar önemli olduğunu anlamak sizin için daha kolay olacaktır.

O halde, yüksek hızlı internet bağlantısı kullanmanın avantajlarına bakalım.

Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

1. Çevrimiçi Eğlence

Modern eğlence seçeneklerinin çoğu internete bağlıdır. Bu yüzden hızlı bir bağlantı olmadan bu teknolojilerden en iyi şekilde yararlanmayı bekleyemezsiniz.

Müzik: Canlı akış sağlayan müzik siteleri, müzik tutkunlarının en tercih ettiği seçenektir. Hangi türden hoşlanırsanız hoşlanın, hızlı bir internet bağlantınız olmadan en sevdiğiniz müziğin keyfini çıkaramazsınız.

Video Oyunları:  Çevrimiçi video oyunları oynamak istiyorsanız, hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacak. Sadece çevrimiçi değil, çevrimdışı oyunlar söz konusu olduğunda da, en sevdiğiniz oyunları indirmek için hızlı bir bağlantıya sahip olmanız gerekir. Yüksek internet hızı olmadan, oyunların indirilmesi bir gün olmasa bile saatler sürebilir. Bu, indirme tamamlanana kadar oyuna bağlanamamak anlamına gelir. Benzer şekilde çevrimiçi oyunlar oynarken de hızdan ödün veremezsiniz.

2. Evden çalışma

Binlerce insan artık evden çalışıyor. Evden çalışmanın doğası gereği internet hızı; görevlerinizi ne kadar etkili bir şekilde tamamlayabileceğiniz konusunda çok önemli bir rol oynar.

Eğer evden çalışmayı tercih ediyorsanız, internet hızınızı kontrol etmeniz gerekir. Bağlantınız yavaş veya sık sık bağlantınız kopuyorsa, servis sağlayıcınızı değiştirmeyi veya mevcut olanı düzeltmeyi düşünebilirsiniz. Evden de çalışsanız, projeleri zamanında tamamlamak ve teslim etmek zorundasınız. Müşterilerinizle veya ekip üyelerinizle sürekli iletişim halindeyken, herhangi bir gecikme veya bağlantı kopması rahatsız edici olabilir.

3. Eğitim

Hangi düzeyde eğitim alıyorsanız alın, değerli bilgilere erişmek için web’den yardım almanız gerekecektir.

  • Bilgi çeşitliliğinizi artırmak için internet gereklidir.
  • Projelerinizi ve ödevlerinizi tamamlamak için web’e erişmeniz gerekir.
  • Çocuklar ödevlerini tamamlarken internete ihtiyaç duyar.
  • Okullar bile öğrencilerin ödevlerini tamamlaması ve bilgilerini artırması için çevrimiçi kaynaklara erişmesini bekler.

Tüm bu faktörler, hızlı ve güvenilir bir internet bağlantısı kullanmanızı zorunlu kılar. Hızınızı kontrol edeceğiniz bir test aracı kullanmak, mevcut bağlantınızın yeterince hızlı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Hızda bir miktar düşüş varsa, internet servis sağlayıcınıza başvurmalısınız. Sorunlar hala devam ederse, başka alternatiflere göz atabilirsiniz.

İnternet hızı herkes için önemlidir. Her şeyin teknolojiye dayandığı bu dijital çağda, internet hızınızdan taviz vermenize gerek yoktur. Hız; web sitelerine erişimden uygulamalara, oyun oynamaya, dosya indirmeye veya yüklemeye kadar, hız başarı ve rahatlık için önemli faktörlerdir.

Yukarıda internet hızı ile ilgili merak edilen her şeyi sizlere anlatmaya çalıştık. ‘İnternet hızınızın yüksek olmasını önemsiyor musunuz ya da internet hızınızı artırmak için neler yapıyorsunuz?’ yorum bölümünde bize yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın.