Şirketiniz için bir sunucu barındırma çözümü arıyorsanız, birçok seçenek mevcuttur. ‘Co-location’ yani Sunucu Barındırma da bu seçeneklerden biridir.

Co-location, yönetilen bir hizmet modelinin maliyetlerini karşılamak istemeyen ve daha büyük dahili bir BT departmanından yararlanmak isteyen işletmeler arasında popülerdir.

Co-location Nedir?

Co-location, bir işletmenin fiziksel sunucusunu bir barındırma şirketinin veri merkezine yerleştirmektir. İşletme sunucusunu barındırma şirketine devreder ve barındırma şirketinin güç ve ağ bağlantılarını kullanır.

Bir co-location barındırma şirketi işletmenize aşağıdaki hizmetleri sağlamalıdır:

 • Fiziksel veri merkezi güvenlik önlemleri
 • Yüksek hızlı internet erişimi
 • Kesintisiz güç
 • Kurumsal ısıtma ve soğutma
 • Fiziksel hasar azaltma
 • Uzman teknik destek

Co-location barındırma sağlayıcıları, çeşitli kurumsal ihtiyaçlar için bakım ve kaynak sağlama konusunda derinlemesine bilgiye sahiptir. Bu deneyim, işletmelerin internet teknoloji altyapısına yüksek maliyetli yatırım yapmasının önüne geçer.

Co-location Nasıl Çalışır?

Co-location’dan faydalanmak için işletmelerin kendi fiziksel sunucusuna sahip olması gerekir. Co-location, zaten donanım ve yazılıma sahip olan ancak bunları depolama koşullarını sağlayamayan işletmeler için uygundur. 

İşletmeler, barındırma sağlayıcısından bir sunucu kiralamaz; kiralık bir depolama şirketinde olduğu gibi yalnızca alan kiralar. Sunucuyu fiziksel olarak co-location’ın iş yerine yani bir veri merkezine taşır. Yalnızca veri merkezi içinde alan kiralar, ancak bu sunucu için tüm donanım ve yazılım ayarlarının sahipliğini ve kontrolünü elinde tutar. Barındırma sağlayıcısının ekibiyle iletişim kurarak, iş ihtiyaçlarına uyacak şekilde bant genişliği vb. özellikleri hızlı bir şekilde yükseltebilir veya düşürebilir.

Veri merkezi; soğutma, güvenilir bir güç kaynağı, şirket içi güvenlik ve doğal afetlere karşı koruma gibi çevre yönetimi için tüm sorumluluğu üstlenir.

Co-location’un Faydaları

Bir işletmenin kendi veri merkezini oluşturmak yerine co-location kullanmaya karar vermesinin birkaç nedeni vardır. 

1. Düşük Maliyetler

Co-location’un temel avantajlarından biri, düşük güç ve ağ maliyetleridir. Üst düzey bir sunucu ortamı oluşturmak pahalı ve zordur. Bir co-location’a, ekipmana yatırım yapmadan böyle bir tesisin avantajlarından yararlanmanıza olanak tanır. Çok fazla para harcamadan güvenli ve birinci sınıf bir altyapıya yerleştirilirsiniz.

Ek olarak, işletmelerin mali durumlarını öngörülebilir bir barındırma faturasıyla düzenlemelerine olanak tanır. Azalan maliyetler ve tutarlı giderler, işletmelerin istikrar kazanmasına katkıda bulunur ve bütçenizi diğer BT yatırımları için harcamanıza olanak tanır. 

2. Teknik Destek

İstemciler, sunucuları bir veri merkezine taşıyarak tam zamanlı uzman desteği sağlar. Co-location, BT departmanınızı bu görevlerden kurtarır. Güç, soğutma, güvenlik ve ağ donanımı co-location tarafından ele alındığından, işletmeniz donanım ve yazılım bakımına odaklanabilir.

3. Ölçeklenebilirlik ve Büyüme Alanı

Co-location, işletmelerin tekrar eden sermaye yatırımları yapmak zorunda kalmadan ihtiyaçlarına göre ölçeklendirebilecekleri esnek kaynaklar sağlar.

4. Kullanılabilirlik

Co-location, daha iyi bir çalışma süresini garantiler. Yapılan sözleşmeler, işlerin gerektiği gibi çalışmaması durumunda müşterilerin korunmasını sağlar.

Co-location’un Artıları ve Eksileri

Co-location’ın artıları eksilerinden ağır bassa da, bu seçeneğin sizin için doğru çözüm olup olmadığına karar verirken dikkate alınması gereken önemli noktalar vardır: 

Artılar

 • İşletmelerin ilk altyapı yatırımlarından tasarruf etmesine izin verir, uygun maliyetlidir.
 • Optimum yedeklilik ve azaltılmış kesinti süresi sağlar.
 • Sağlayıcı, hem fiziksel altyapı hem de siber güvenlik alanındaki güncel protokolleri sayesinde daha iyi bir güvenlik sağlar.
 • Teknik destek sunar. Bu ekipler sorunları oldukça kontrollü bir şekilde teşhis eder ve çözümler.
 • İşletmeler işlerini geleceğe hazır hale getirmelerine yardımcı olmak için bu hizmeti ölçeklenebilir.
 • İş açısından kritik sistemleri ve verileri iş yeri dışında koruyarak, işletmenizi herhangi bir fiziksel hasarda kurtarır.

Eksileri

 • Veri merkezi ile bir müşterinin ofisi arasındaki mesafe, ekipmana manuel olarak dokunulması gerektiğinde artan seyahat maliyetlerine dönüşebilir.
 • Çalışma süresi, dikkate alınması gereken başka bir konudur. Bir co-location barındırma sağlayıcısının birden fazla ağ taşıyıcısına erişimi yoksa veya %100 yedek bağlantı sağlamak için birden çok veri merkezine sahipse, müşteri ciddi kesintiler yaşayabilir.

Co-location İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Co-location’ın faydalarına, artılarına ve eksilerine değindik. Fakat co-location ile ilgili bilmeniz gereken farklı özellikler de mevcuttur.

1. Sınırlı Fiziksel Erişim

Sunucularına sık sık fiziksel erişime ihtiyaç duyan müşteriler, sunucuları farklı bir konuma taşımayla birlikte gelen yükümlülükleri hesaba katmalıdır.

2. Yönetme ve Bakım

Yönetilen bir sunucu ortamına ihtiyaç duyan istemciler, yalnızca co-location barındırma ile ihtiyaçlarını karşılamayabilir. Herhangi bir sunucu yapılandırması veya bakımı müşterinin sorumluluğundadır. Daha fazla uygulamalı hizmete ihtiyacınız varsa, co-location’a ek olarak yönetilen hizmetleri de düşünün. Ancak, yönetilen hizmetlerin ek maliyetler getirdiğini unutmayın.

3. Küçük İşletmeler İçin Yüksek Maliyet

Küçük işletmeler, co-location’dan yararlanacak kadar büyük olmayabilir. Sanal sunucular ve dış kaynaklı BT, küçük işletmeler için daha iyi bir çözüm olabilir.

Co-location Sizin İçin Uygun Mu?

Co-location, mevcut bir sunucu ortamı olmayan orta ve büyük ölçekli işletmeler için mükemmel bir çözümdür. Özellikle web sitesi için hosting hizmetini kendi bünyesinde çözmek isteyen markalar için de tercih edilen bir seçenektir.

Co-location paylaşılan bant genişliğinden faydalanmak, işletmenize şirket içi barındırma maliyetleri olmadan ihtiyaç duyduğu kapasiteyi sağlar. Co-location, işletmelerin güç, bant genişliği, yedek altyapı ve güvenlik yoluyla çalışma sürelerini iyileştirmelerine yardımcı olur.

Co-location Fiyatlandırma

Co-location aşağıdaki özelliklere göre fiyatlandırılır:

 • Sunucuların veri merkezinde kapladığı fiziksel alan
 • Sunucu sayısı
 • IP sayısı
 • Talep edilen internet hızı
 • Teknik destek hizmetleri 

Co-location ile işletmeniz, sunucunuzun ihtiyaç duyduğu fiziksel alan miktarını öder. Kendi sunucu ortamlarına yapacak yeterli yatırımı olmayan işletmeler için uygun fiyatlı çözümler sunar.

Co-location hizmetlerimiz hakkında fiyat bilgisi almak isterseniz hemen Niobehosting uzman satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

En İyi Co-location Nasıl Seçilir?

Niobehosting, işletmenizin hayal ettiğinizden daha düşük bir maliyetle önemli adımlar atmasına olanak tanıyacak çok esnek ve özelleştirilebilir Co-location seçenekleri sunar.

Ek bir güvenlik katmanı gerektiren uygulamalar için işletmeler co-location’a yatırım yapabilir. Bu sayede hiç kimse işletmenizin sunucusuna yaklaşmaz ve bu şekilde riski minimumda tutabilirsiniz.

Peki en iyi co-location’ı nasıl seçerim, derseniz:

Co-location seçerken, veri merkezlerinin proaktif olarak bakımını ve güncellemesini yapıp yapmadığını ve aşağıdaki soruları sorun:

 • Sahada size yardımcı olacak personel var mı?
 • Sizinkiyle karşılaştırılabilir işletmeler için barındırma deneyimleri var mı?
 • Ne kadar zamandır co-location barındırma yapıyorlar?
 • Özelleştirilebilir çözümler sunabilirler mi, yoksa her duruma uyan tek bir co-location barındırma sağlayıcısı mı?

Tüm bu soruları sorduğunuzda, tatmin edici cevaplar alıyorsanız, o zaman aradığınız sağlayıcıyı bulmuşsunuz demektir.