Halihazırda yerleşik bir dijital pazarlama stratejisi olmasına rağmen, influencer marketing’in tam olarak ne olduğunu merak eden birçok insan var. 

Siz de influencer marketing’in ne demek olduğunu bilmiyorsanız, bu sorunuzun cevabını tabii ki ilerleyen bölümlerde detaylı olarak açıklayacağız, fakat öncesinde influencer nedir, ilk olarak bu konuya değinelim.

Influencer Nedir?

Influencer, belirli bir hedef kitle ile iletişim kurabilen, onlarda istek uyandıran ve eyleme geçmelerini sağlayan; kişisel algıları, görüşleri ve tercihleri etkileyebilen kişilerdir.

Bu etkiyi sağlamak mümkün mü diye düşünüyorsanız, influencer’lar herkese değil belirli segmentlere odaklandıkları için böyle bir etki yaratmaları mümkündür. Influencer’lar belirli bir grupla nasıl ilişki kuracaklarını bildikleri için kitlelerine bir şeyler önermek ve onlardan bir talepte bulunmak için ilgili bir sese sahip olur.

Influencer’lar uzun bir süre önce ünlü sporcular, büyük film yıldızları, tanınmış şarkıcılar ve top modeller olarak görülürdü. Ancak bugün, önemli bir platform olan sosyal medya sayesinde influencer’lık kavramı da oldukça değişime uğradı. Artık ünlü olmayan sıradan insanlar da, büyük kitleleri etkileyebilecek hale geldi.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, hedef kitleyle bağlantı kurmak için markaları influencer’larla ilişkilendirme stratejisidir. Nişleri ve konuşma yetenekleri sayesinde, influencer’lar bazı markaların temsilcisi olarak görülür.

Büyük ya da küçük fark etmeksizin herhangi bir marka böyle bir etkiye güvenebilir. Bu strateji ile herhangi bir kitleye ulaşmak mümkündür, çünkü influencerlar sadece milyonlarca takipçisi olan kişiler değildir. Bazı mikro-influencer’lar, takipçi sayıları 500.000 ile 1 milyon arasında değişen makro influencer’lara göre, daha küçük nişlere ulaşır, ancak daha düşük bir hedef kitleye sahip markalardan yararlanarak yüksek düzeyde dönüşüm sağlayabilirler.

Influencer’lar genellikle markaların ortağı olarak markaların ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine tanıtmaya yardımcı olurlar. 

Influencer’ların en büyük avantajı, bir niş ile iletişim kurma yetenekleridir. Influencerlar, belirli içerikler üreterek hedef kitlelerini oluştururlar. 

Farklı İş Birliği Biçimleri

Influencer pazarlamada farklı ortaklık biçimleri vardır. Bazı influencer’lar yalnızca ürün veya hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanarak hedef kitlelerine ürün veya hizmeti anlatırlar. Ancak influencerlar için en karlı seçenek, markalarla sözleşme imzalamaktır. Bu şekilde gerçek bir temsilci olurlar ve markayı sürekli olarak tanıtmaları için ödeme alırlar. 

Böyle bir durumda, influencer’lar kitlesel kampanyalar yapmaya başlar ve markalar için önemli temsilciler haline gelir. Ayrıca, markaların pazarlama kampanyalarının bir parçası olan ve her zaman onları tanıtmayı amaçlayan belirli içerikler oluşturmaya başlarlar.

Marka Elçisi  Olmanın Rolü

Influencer pazarlamadan bahsederken, bazı kişilerin marka elçisi olduğunu da unutmamak gerekir.

Bazı infuluencer’lar imajları markayla ilişkilendirilecek büyük öneme sahip kişiler olarak seçilir. Bu belki de bir influencer’ın ulaşabileceği en yüksek seviyedir, çünkü sözleşmeli olduğu sürece resmi bir marka temsilcisi olurlar.

Artık ara sıra kampanyalarda yer almazlar, her zaman şirketin hizmetinde olan bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline gelirler.

Bir marka elçisi olarak, influencer’ın birincil misyonu markanın erişimini ve etkileşimini artırmaktır. Bu, sadece ürün ve hizmetleri değil, aynı zamanda markayı, değerlerini ve temsil ettiği her şeyi hedef kitle için tanıtmayı içerir.

Influencer Pazarlama Stratejisinin Avantajları Nelerdir?

Artık influencer pazarlamanın ne olduğunu bildiğinize göre, bu stratejinin neden bu kadar avantajlı olduğunu ve başarılı olduğunu anlamanın zamanı geldi.

1. Her marka için erişilebilirdir

Influencer pazarlama söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Farklı segmentlerdeki markaların kendi kitleleri vardır ve bu segmentlerle ilgili her zaman etki ve tüketim arzusu yaratabilecek bir influencer olacaktır. Her şey markanızı temsil edecek doğru kişiyi bulmakla ilgilidir.

Küçük markaların stratejilerini genellikle daha az ünlü, ancak küçük bir kitleye hitap ederken bile yüksek etki gücü olan influencer’lardır.

2. Yüksek dönüştürme kapasitesi

Markalar, kendilerini temsil edecek bir influencer seçtiklerinde dönüşüm ararlar. Bu dönüşümler; satın almalar, bir web sitesine yapılan ziyaretler veya bir sosyal medya sayfasının takipçileri olabilir. Hedef ne olursa olsun, influencer hedef kitleyi istenen dönüşümlere yönlendirebilir.

3. Marka bilinirliği

Kaç kişinin potansiyel müşteri olduğunu, ancak markanızı hala bilmediğini hiç düşündünüz mü? Influencer’ların rollerinden biri, işinizi tam olarak etkiledikleri nişe sunmaktır.

Bir kitlenin sadakati önemli olsa da, tüketici tabanınızı artırmanın da büyük değeri vardır.

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %49’u satın alma yapmak için influencer’ların tavsiyelerine dikkate alıyor.

Dolayısıyla, influencerlar tarafından markalarla tanıştırıldıklarında tüketme olasılıkları daha yüksekse, bu stratejinin marka farkındalığı yaratma konusunda büyük bir potansiyeli vardır.

4. Güvenilirlik

Hayatımızın her alanında güvenilirlik esastır ve bu tüketim alışkanlıklarında da farklı değildir.

Bir influencer seçmek söz konusu olduğunda, güvenilir olup olmadıklarını bilmek çok önemlidir. Sonuçta markanız hedef kitle ile olan ilişkinizde bu kaliteyi özümseyecektir. 

İnsanlar, güvendikleri influencer’ların önerdiği şeyleri satın alırsa, size de güven duyguları artacaktır.

5. Mükemmel yatırım getirisi

Influencer Marketing Hub tarafından yapılan bir araştırmaya göre, influencer pazarlama için harcanan her 1 doları için 5 dolar getiri sağlanır. Maliyet, elde edilen karlara kıyasla düşük olduğu için bu stratejiye yatırım yapmaya değerdir.

Influencer Marketing Nasıl Çalışır?

Bazı temel kavramlar, infleuncer marketing stratejilerini şekillendirir.

İçerik Türleri

Bir kitleye ulaşmanın farklı yolları vardır. Influencer’lar, her zaman kitlenizin bu kanallardan hangisinde olduğunu göz önünde bulundurarak farklı platformlarda her türden içerik üretir.

Markaların ayrıca ürün ve hizmetlerinin tanıtılmasını istedikleri içerik türlerini de göz önünde bulundurmaları gerekir. Bu sayede takipçiler kampanyaları mükemmel bir şekilde anlayabilir ve görselleştirebilir.

Başlıca içerik türleri aşağıdaki gibidir:

 • Instagram gönderileri ve hikayeleri
 • Diğer sosyal medya platformlarındaki gönderi ve hikayeler (Linkedin, Facebook, Pinterest vb.)
 • YouTube vlog’ları;
 • Podcast’ler 
 • Blog yazıları
 • Twitch yayınları

Pazar Segmentleri

Herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak bazı pazarlarda influencer’lar genellikle daha fazla erişime sahiptir. Ana pazar segmentleri aşağıdaki gibidir: 

 • Moda ve güzellik
 • Spor dalları
 • Teknoloji
 • Oyunlar
 • Yemek ve sağlık
 • Siyaset ve haberler

Etki Düzeyi

Influencerlar, yalnızca tüketim arzusunu teşvik etmek için markaları temsil eden kişiler değildir. Birçoğu için, fikirleri en alakalı kısımdır ve bu da onları infleuncer yapan şeydir. 

Bu nedenle, aşağıdakiler gibi farklı şekillerde güvenilirliğe yol açabilecek farklı influencer seviyeleri vardır:

 • Ünlüler
 • Gazeteciler, uzmanlar ve akademisyenler gibi kilit kanaat önderleri
 • Bir konuda uzman olanlar
 • Sporcular
 • Müzisyenler

Influencer Marketing Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Influencer pazarlamanın ne olduğunu bilmekten daha önemli olan şey, bir strateji oluşturmanın temel adımlarını anlamaktır. Aşağıda influencer pazarlama ile ilgili strateji oluştururken dikkate almanız gerekecek adımları bulabilirsiniz. 

1. Kitlenizle bağlantı kuran bir infleuncer seçin

Marka kişiliğiniz üzerinde güçlü bir etkisi olan, çok sayıda insana ulaşabilecek ve onlarla bağlantı kurabilecek bir infleuncer seçmeniz gerekir.

Ayrıca segmentinize uygun olsa bile, influencer’ın ne tür içerik oluşturduğunu da kontrol edin. Bu, seçtiğiniz kişinin markanızı ve ürünlerinizi en iyi şekilde tanıtmasını sağlar.

2. Pazarlama kampanyanızı ayarlayın

Influencer’ın ürün veya hizmetlerinizi tanıtabileceği kampanyalar için farklı olasılıklar vardır. Bir elçi olarak her zaman markayı ve ürünlerinizi güçlendirerek sürekli çalışmalar yapabilirler. Öte yandan, influencerlar zaman zaman lansman kampanyaları ile yeni ürünler de tanıtabilir.

Bu olasılıkları göz önünde bulundurarak her zaman iyi tanımlanmış bir plan hazırlayın. Bu planlar, markaların influencer pazarlama stratejilerden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlar.

3. Sonuçları ölçün

Sonuçları ölçmek, herhangi bir pazarlama stratejisinin temelidir ve influencer marketing’de de durum farklı değildir. Bu nedenle, birlikte planladığınız eylemler için markanız için ne kadar değer ürettiklerini ölçün. Örneğin, iyi bir yatırım getirisi, infleuencer pazarlama planınızın işe yaradığını gösterir.

Kampanyanızın başarısını ölçmenin birkaç yolu vardır. Influencer’larınızın ne yaptığını takip etmek için aşağıdaki örnekte görebileceğiniz gibi #cometocappadocia gibi belirli bir hashtag oluşturarak takip yapabilirsiniz. 

Juphy gibi sosyal medya araçları, belirli hashtag’lerle ne hakkında konuşulduğunu görmeyi veya belirli Instagram anahtar kelimelerinden bahsetmeyi izlemeyi kolaylaştırır.

Özetle diyebiliriz ki, influencer pazarlama stratejisi sosyal medyada giderek daha fazla yer almaya başladı ve markaların çeşitli kanallarda farklı hedef kitlelerdeki kişilere ulaşmasını sağlıyor. Bu nedenle, infuencer’ları potansiyel müşteri tabanınızı ve dönüşümlerinizi büyütmek için kullanmayı düşünebilirsiniz.