Adobe Photoshop, özellikle tasarımcılar arasında uzun yıllardır kullanılan, piyasadaki en popüler tasarım araçlarından biridir. Ancak bu, herkesin Photoshop kullanması gerektiği anlamına gelmez. Daha farklı özelliklere sahip, Photoshop’la neredeyse aynı düzeyde birçok yazılım vardır. 

Bir de Adobe Creative Cloud’un abonelik planlarının fiyatları göz önüne alındığında, bazı ücretsiz Photoshop alternatiflerini de bilmenizde fayda var diye düşündük ve en iyi Photoshop alternatifi ücretsiz programları sizin için listeledik.

Ama öncesinde Adobe Photoshop nedir, biraz ona değinelim.

Adobe Photoshop CC Nedir?

Adobe Photoshop CC; profesyonel sanatçılar, fotoğrafçılar ve tasarımcılar için tasarlanmış bir resim, fotoğraf ve tasarım düzenleme yazılımı aracıdır. Bu uygulama, Adobe Creative Cloud hizmetinin bir parçasıdır ve kullanıcıların sezgisel araçlar ve kullanımı kolay şablonlar aracılığıyla simgeler, afişler, posterler, mobil uygulamalar ve web siteleri tasarlamasına olanak tanır. Ayrıca, resimler oluşturmaya ve geliştirmeye ve onları harika sanat eserlerine dönüştürmeye yardımcı olan profesyonel fotoğrafçılık araçları da sunar.

Adobe Photoshop CC ile 3B sanat eserleri, illüstrasyonlar ve tablolar oluşturabilir ve geliştirebilirsiniz. Platform, benzersiz efektler ve desenler ile dijital sanat eserleri oluşturmanıza ve özelleştirmenize yardımcı olan gelişmiş fırçalar sağlar.

Adobe Photoshop Alternatifi En İyi Ücretsiz Programlar

Aşağıdaki listede Photoshop’a alternatif olarak belirlediğimiz en iyi Photoshop alternatifi ücretsiz programları bulabilirsiniz.

1. Photopea

Photoshop’a ücretsiz bir alternatif olan Photopea, sadece Photoshop’a benzer özelliklere sahip bir yazılım değildir, aynı zamanda kendine has birçok özelliği de var. Örneğin, Photopea, posterler ve sosyal medya grafikleri için önceden hazırlanmış boyutlar (Instagram story, Facebook kapak vb.) ve şablonlar sunar. 

Sonuç olarak, Photopea hem Photoshop kullanıcıları hem de grafik tasarım konusunda yeni olanlar için mükemmel bir yazılımdır.

2. Gimp

Muhtemelen en popüler Photoshop alternatifi olan Gimp, grafik düzenleme dünyasında güçlü bir varlığı olan bir topluluk oluşturmuştur. Küçük dosyaları düzenlemek ve basit tasarımlar oluşturmak için mükemmel bir yazılımdır ve çok kolay bir kullanıcı arayüzü vardır.

3. Krita

Krita, baskı desenleri oluşturmaya uygun, listedeki tek raster grafik yazılımıdır. Temel fotoğraf düzenleme kullanımı için harikadır, ancak kullanıcılar yazılıma biraz alışmaya ihtiyaç duyar. Ressamlar gibi sanatçılar düşünülerek oluşturulmuş bir yazılım olduğundan, son derece özelleştirilebilir bir fırça aracına sahiptir ve grafik tabletlere bağlanabilir.

4. InkScape

Tasarım konusunda yeni değilseniz ve işleri bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız, InkScape kolayca kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir vektör çizim platformudur. 

Inkscape, 2B grafik çizimlerini yapabileceğiniz bulut hizmetleri sunar. Fotoğraf düzenleme konusunda da harika bir iş çıkarır. Inkscape’deki dosya dönüştürme özelliği harikadır, bu da farklı dosyaların kolayca dönüştürülmesine olanak tanır. Bu sayede bitmap görüntüleri kolayca etkili vektörlere dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca Inkscape’de bulunan IncScapes Measure araçlarıyla, yazılımı nakış tasarımları oluşturmak için kullanışlı bir program haline getirebilirsiniz.

InkScape’in boyut sınırı yoktur, hatta belge dosyanızda ince ayarlar yapmanıza yarayacak seçenekler sunar. Ancak kullanımı çok basit değildir, Photoshop gibi programlara benzer bir öğrenme eğrisi vardır.

5. Canva

Canva, Photoshop alternatifleri içinde en belirgin yazılım olmayabilir, ancak herhangi bir tasarımcı için kullanışlı bir platformdur. Ücretsiz araç takımları oldukça kapsamlıdır ve çok fazla düzenleme olanağı sağlar. Özellikle poster, ilan, afiş, CV, sosyal medya görselleri tasarlamak için harikadır. Ayrıca tasarımlarınızı doğrudan Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Tumblr ve diğer sosyal medya platformlarına göndermenize olanak tanır. 

6. Desygner

Desygner, poster tasarımları ve sosyal medya grafikleri oluşturmak için harika bir çevrimiçi platformdur. Eğer Canva gibi diğer çevrimiçi araçları kullandıysanız, Desygner kolay arayüzü ile hiçbir zorluk yaşamadan kullanabileceğiniz bir yazılımdır.

Bir masaüstü uygulamasının yanı sıra mobil uygulamalara da (iOS ve Android) sahiptir.

7. Pablo

Sosyal medya görselleri ve grafik tasarım konusunda yeniyseniz, Pablo yeni başlayanlar için harika bir başlangıç noktasıdır. Yazılım içindeki şablonlar, çok fazla zaman kaybetmeden farklı tasarımlar yapmanıza olanak tanır, fakat bu şablonların baskı tasarımları yapmak için tasarlanmadığını unutmayın.

8. Pixlr Editor

Kullanımı oldukça kolay olan bulut tabanlı Pixlr, internet erişiminiz olduğu sürece her cihazdan kullanabileceğiniz ücretsiz bir Photoshop alternatifidir. Özellikleri açısından Photoshop kadar güçlü değildir, ancak, katmanlama veya rötuş gibi temel düzenleme işlevleri için kullanılabilir. 

9. Fotor

Bu ücretsiz Photoshop alternatifi, fotoğraf düzenleme, kolaj oluşturma ve temel tasarımlar yapabileceğiniz özellikler sunar. Bir sürü güzel tema ve şablonla dolu olan Fotor, hızlı bir şekilde tasarım yapmak isteyenler için harika bir alternatiftir.

10. Paint.NET

Bir başka ücretsiz Photoshop alternatifi olan Paint.NET, Windows üzerinde çalışan tasarımcılar için kolaylıkla kullanılabilecek bir alternatiftir. Katmanlar için destek, sınırsız geri alma ve birçok harika efektle birlikte güçlü özellikler sunar. Başlangıçta bir öğrenci projesi için yaratılan Paint.NET, şu an bazılarının Photoshop’a bile tercih ettiği müthiş bir grafik düzenleyicidir.