Google’ın “Web Vitals” metrikleriyle ilgili duyurusuyla birlikte web sitesi olan herkes, artık hangi ideal hızları hedeflemesi gerektiğini biliyor. Fakat bu metrikler, diğer site hız ölçüm metriklerden biraz daha kafa karıştırıcı. Çünkü çoğumuz PageSpeed Insights, Pingdom ve GTMetrics gibi araçlarda gösterilen web sitesi skorlarına aşinayız. 

Bu araçlar, bir web sayfasının hızını kontrol etmek için harika olsa da, bireysel kullanıcı deneyimi metriklerinden ziyade genel hıza odaklanırlar.

Fakat Google, tarayıcı veya Google botları için değil, kullanıcılar için önemli olan hız ölçümlerini iyileştirmek için zaman harcanmasını istiyor. Bu yüzden, Core Web Vitals (Önemli Web Verileri) konseptini geliştirdi.

Core Web Vitals Nedir?

Web üzerinde gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak için gerekli olan hız sinyallerini analiz eden yeni bir performans ölçümleri setidir. Kısaca, kullanıcıların bir sayfanın hızını, yanıt verme hızını ve görsel kararlılığını nasıl deneyimlediğini ölçen, Google’ın “sayfa deneyimi” puanının bir parçası olacak belirli bir dizi faktördür.

SEO için avantajlar arıyorsanız, Core Web Vitals metriklerini optimize etmek, kullanıcı deneyimine yatırım yapmanız için en etkili yollardan biridir.

Core Web Vitals Neden Önemlidir?

Google, kullanıcıları en iyi deneyime götürecek getiriler sağlamak istediği için web sitenizin hızlı yüklenmesini, sorunsuz çalışmasını, hızlı etkileşim kurmasını ve görsel kararlılık sunmasını ister. Bu şekilde optimize edilen web siteleri için Google sıralamalarında bir artış sağlar. Daha yüksek sıralamalar ise, web sitenize daha fazla trafik getirir.

Sıralamanızı yükseltmek için bu metrikleri mutlaka karşılamanız gerekir, ancak Core Web Vitals metriklerini optimize etmenin en büyük yararı, ziyaretçilerinize en iyi deneyimi sunmaktır. Sonuçta, bir ziyaretçi sizi Google reklamları veya bir sosyal medya gönderisi aracılığıyla bulmuş olsa da, iyi bir deneyim onları sayfada tutacak ve dönüşüm olasılığını artıracaktır.

Core Web Vitals Metrikleri Nelerdir?

Mayıs 2020’de tanıtılan Core Web Vitals; site hızı, yanıt verme ve görsel kararlılıkla ilgili değerli ölçümlerdir. Her Web Vital istatistiği için performans ölçümleri, üç sonuca göre derecelendirilir:

Largest Contentful Paint (LCP)

LCP, bir web sayfasındaki en büyük öğelere ve sayfanın yüklenme süresini nasıl etkilediğine bakar. 

First Input Display (FID)

FID, bir kullanıcı web sayfasıyla ilk etkileşim kurduğunda bir etkileşimin ne kadar sürdüğünü inceler.

Cumulative Layout Shift (CLS)

CLS, web sayfalarının görsel kararlılığını ölçer ve sayfa yüklenirken sayfa düzeninin aniden değişip değişmediğini kontrol eder.

Largest Contentful Paint (LCP) Nedir?

Largest Contentful Paint yani En Büyük İçerikli Boyama, bir sayfanın birincil içeriğinin yüklenmesi için geçen süre ile ölçülür. Bir bağlantıya tıklamaktan içeriği ekranda görmeye kadar geçen zamandır. LCP, görünüm alanındaki en büyük görüntünün, videonun veya metnin oluşturma süresinden büyük ölçüde etkilenir. Optimum LCP hızı 2.5 saniyeden azdır.

Dikkat edilmesi gereken bazı LCP unsurları aşağıdakileri içerir:

 • Yavaş sunucu yanıt süreleri
 • Oluşturmayı engelleyen JavaScript ve CSS
 • Yavaş kaynak yükleme süreleri
 • İstemci tarafı oluşturma

Largest Contentful Paint Nasıl Optimize Edilir?

Sayfaların yavaş yüklenmesi genellikle kullanıcıların sitenizden çıkmasına neden olur. Çoğu ziyaretçi, sayfanızın yüklenmesinin bitmesini beklemez. Bu genellikle sayfadaki büyük öğelerden veya hantal koddan kaynaklanır. LCP puanınızı iyileştirmek, kullanıcılara hızlı bir gezinme deneyimi sunmanıza yardımcı olacaktır.

Muhtemelen en fazla görselin bulunduğu sayfalarda LCP puanının en kötü olduğunu fark edeceksiniz. Bu puanı iyileştirmek ve LCP’yi optimize etmek için yapmanız gerekenler aşağıdakileri içermelidir:

 • Gereksiz komut dosyalarını kaldırın.
 • Web barındırıcınızı daha iyi (daha hızlı) bir şirkete taşıyın.
 • Öğeleri yalnızca biri sayfayı aşağı kaydırdıkça yükleyecek şekilde ayarlayın.
 • Google PageSpeed Insights’ın belirttiği büyük LCP öğelerini kaldırın.
 • Görüntüleri her zaman 72 dpi’de web’de optimize edilecek şekilde sıkıştırın.
 • Büyük kod LCP sürelerini geciktireceğinden CSS’nizi sıkıştırın.

First Input Delay (FID) Nedir?

First Input Delay yani İlk Giriş Gecikmesi, bir kullanıcının sayfaya geldiği andan itibaren bir sayfanın etkileşimli hale gelmesi için geçen süreyi ölçer. Örneğin, bir kullanıcının bir bağlantıya tıklaması veya bir düğmeye dokunması, etkileşim için en iyi örnekler olabilir.

FID, bir sitenin etkileşimi ve yanıt verebilirliğine ilişkin ilk izlenimleri yakalamak için kullanıcının gerçek zamanlı verilerini ölçer. Bir kullanıcının bir web sayfasıyla etkileşime girdiği andan tarayıcının bu etkileşime yanıt verdiği zamana kadar geçen süreyi izler. Optimum FID hızı 100 milisaniyeden az olmalıdır.

FID’nin yavaş olmasının birçok nedeni olsa da, zayıf etkileşim süresinin ana nedenleri aşağıdaki şekildedir:

 • Ağır JavaScript yürütme
 • Küçültülmemiş JavaScript
 • Çoklu dolgular (Polyfills)

First Input Delay Nasıl Optimize Edilir?

İlgili sayfalarda iyi bir FID puanına sahip olmanız önemlidir. Hızlı müşteri etkileşimi beklediğiniz sayfalar için (bir giriş sayfası gibi), bu puanın gerçekten iyi olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, kaydırma veya yakınlaştırma gibi sürekli etkileşim türleriyle ilgilenen bir ölçüm değildir. Bunun yerine, kullanıcının tıkladığı andan eylemin tamamen işlendiği zamana kadar olan gecikmeyi ölçer.

Buton ve formlarınızın yanıt vermesi uzun sürüyorsa, kullanıcının eylemi tamamlanmadan geri dönme şansı daha yüksektir. Dolayısıyla ilgili sayfalarda bu puanı yükseltmek önemlidir. FID puanını iyileştirmenin ve optimize etmenin en önemli yolları aşağıdaki şekildedir:

 • Gereksiz komut dosyalarını kaldırın.
 • JavaScript’i simge durumuna küçültün (veya erteleyin), böylece kullanıcılar JS yüklenirken oyalanmaz.
 • Geri dönen ziyaretçiler için içeriğin daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir tarayıcı önbelleği oluşturun.

Cumulative Layout Shift (CLS) Nedir?

Cumulative Layout Shift yani Kümülatif Düzen Kayması, sayfa yüklendikten sonra bile sayfa düzenlerinin kayması için geçen süreyi temsil eder.

Örneğin, bazı web siteleri, web sayfası yüklenmeye devam ederken metin bilgilerini hemen gösterir. Bu, kullanıcıların sayfanın geri kalanı yüklenirken makaleleri okumaya başlamalarını sağlar. Ancak, birinin okuduğu metni başka bir konuma yükleyen ve iten veya hareket ettiren sayfa öğeleri varsa bu deneyim bozulur. Bu, kullanıcı deneyimini bozar, çünkü artık kendilerini sayfaya yeniden yönlendirmeleri ve sayfa düzeni değiştiğinde nerede kaldıklarını bulmaları gerekir. İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için web siteleri 0,1’den düşük bir CLS puanına sahip olmayı hedeflemelidir. Optimum CLS hızı 0,25 saniyeden azdır.

Zayıf bir CLS’nin en yaygın nedenleri aşağıdakileri içerir:

 • Boyutsuz resimler
 • Boyutsuz reklamlar, yerleştirmeler ve iframe’ler
 • Dinamik olarak enjekte edilen içerik
 • FOIT/FOUT’a neden olan web yazı tipleri
 • DOM’i güncellemeden önce ağ yanıtı bekleyen eylemler

Cumulative Layout Shift (CLS) Nasıl Optimize Edilir?

Web sitesi ziyaretini kullanıcılar için daha iyi hale getirmek ve Google sıralama faktörleri gereksinimlerini karşılamak için, CLS sayfa derecelendirmesi düşük olan sayfaları güncellemeniz gerekir. Bu, sitenizin ziyaretçilerinize daha sorunsuz bir deneyim sunmanıza yardımcı olur, böylece sitenizde kalmaları daha olası hale gelir.

Bu puanı artırmak için, sayfanın yüklenirken kaymasını veya kullanıcı etkinliğiyle beklenmedik şekilde kaymasını durduran değişiklikler yapmanız gerekir. 

CLS puanını iyileştirmenin ve optimize etmenin en önemli yolları aşağıdaki şekildedir:

 • Tüm medya boyutları (resimler, GIF’ler, video vb.) için ayarlanmış boyut özniteliklerini kullanın. Unutmayın web sayfanızdaki her şey yüklenirken tarayıcı alanı kaplar.
 • Dahil ettiğiniz tüm reklam öğeleri için yer ayırın, aksi takdirde aniden görünerek sayfayı itip yanlışlıkla tıklamaya neden olabilir.
 • Ekranın altına yeni kullanıcı arabirimi öğeleri ekleyin, böylece kullanıcı bir şeye tıkladığında ilk tasarım değişmez.
 • E-posta kayıt formları, KVKK bildirimleri ve benzer öğeler için oluşturduğunuz dinamik içeriklerinize dikkat edin. Kullanıcılarınızı şaşırtacak veya içeriği değiştirecek yanıtlardan kaçının.
 • Özel yazı tipi yüklemeye dikkat edin. Belirli durumlarda grafikleri kullanın veya yazı tipi dosyalarını önceden yükleyin (bunu aşırı kullanmayın, aksi takdirde sitenizi tıkayabilir).

Core Web Vitals Metrikleri İçin Önerilen Değerler Nelerdir?

Çoğu performans metriği, iyi bir kullanıcı deneyimi için önerilen aralıklara sahiptir. Ne yazık ki, çoğu zaman bu değerleri bulmak zordur. Aşağıdaki tabloda, optimum deneyim ve arama sıralamasında konum kaybetme riskini azaltmanız için Core Web Vitals aralıklarını bulabilirsiniz:

MetrikOptimum HızZayıf Hız
Largest Contentful Paint≤ 2.5s> 4s
Cumulative Layout Shift≤ 0.1> 0.25
Total Blocking Time≤ 300ms> 600ms
First Input Delay≤ 100ms> 300ms

Core Web Vitals Ölçümü Nasıl Yapılır? 

Google, Core Web Vitals’in tüm web deneyimleri için kritik olduğuna inandığından, bunları izlemeyi çok basit hale getirdi. Chrome User Experience Report yani CrUX olarak da adlandırılan bu rapor, milyonlarca web sitesindeki gerçek kullanıcı deneyimi verilerinin halka açık bir veri kümesidir. Chrome UX raporu, tüm Core Web Vitals’in saha sürümlerini ölçer; bu, laboratuvar verileri yerine gerçek dünya verilerini rapor ettiği anlamına gelir.

Bu veriler, site sahiplerinin, sayfalarında analitiği manuel olarak kullanmalarına gerek kalmadan performanslarını hızlı bir şekilde değerlendirmelerini sağlar. Ayrıca PageSpeed Insights ve Search Console’un Core Web Vitals raporu gibi araçlara da güç sağlar.

Google Search Console ve PageSpeed Raporları

Core Web Vitals ölçümü için yapmanız gereken ilk şeylerden biri, Core Web Vitals Report adlı yeni bir rapor bulacağınız Google Search Console’a bakmaktır. Bu, gerçek kullanım verilerine (bazen alan verileri olarak da adlandırılır) dayalı olarak sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğini görmeniz için tasarlanmıştır. Rapor ayrıca, URL’lerinizden hangilerinin yetersiz, hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini ve hangilerinin iyi olduğunu size söyleyecektir.

Sorunları daha fazla teşhis etmek ve gidermek için Search Console’daki her rapora bağlanan Google PageSpeed Insights’ı kullanmak isteyebilirsiniz. LCP için bir PageSpeed Insights raporu örneği aşağıdaki şekildedir:

PageSpeed, bir performans ölçüm araçları paketi olan Lighthouse tarafından desteklenir. Bunlar oldukça teknik olabilir, bu nedenle ortaya çıkan sorunları çözmek için bir web geliştiriciye veya bir SEO uzmanına ihtiyacınız olabilir.

Chrome DevTools 

Chrome DevTools, front-end geliştirmede size yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi araçtır. Stil hatalarını ele alarak ve değişiklikleri gerçek zamanlı olarak değerlendirerek web sitenizi geliştirmenize olanak tanır. Chrome DevTools, web tarayıcınızın içine gömülü olduğundan, başka bir yapılandırma yapmanız gerekmez. Bu geliştirici araçları, web sitenizin stilini düzenlemenize, DOM ile ilgili işlemleri tamamlamanıza, JavaScript hatalarını ayıklamanıza ve web sitesi hızını artırmanıza yardımcı olur.

Web Vitals Extension

Artık Chrome Web Mağazası’ndan yüklenebilen yeni bir uzantı, üç Core Web Vitals metriğini gerçek zamanlı olarak ölçer.

Uzantıyı linke tıklayarak indirip yükleyebilirsiniz.

WordPress Siteleri için Core Web Vitals Optimizasyonu Önerileri

WordPress siteniz için Core Web Vitals  testini geçmeye hazır mısınız? İşte yapmanız gerekenler:

WordPress’te Largest Contentful Paint Nasıl İyileştirilir?

Google’ın WordPress sitenizin iyi şekilde çalışmasını istediği üç ölçümden biri, Largest Contentful Paint’tir. Karşılaştırma testi, bu alanda gelişmeniz gerektiğini gösteriyorsa, aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

Görüntüleri Optimize Edin – Görüntüler, ziyaretçilerin dikkatini çekmek için kullanıldığından bir sayfadaki en büyük öğe olabilir. Bu yüzden hızlı bir şekilde yüklenmelerine (ve LCP derecenizi iyileştirmelerine) yardımcı olmak için resimlerinizin optimize edildiğinden emin olun. Sayfa resimlerinizi yeniden boyutlandırın ve sıkıştırın. Ayrıca, mobil cihaz kullanan birinin masaüstü kullanan birinden daha düşük çözünürlüklü görüntüler elde etmesi için uyarlanabilir görüntüler sunmayı deneyin.

Web Sitesi Hosting Yükseltme – Hızlı sunucu yanıt süresine sahip bir hosting hizmeti, daha hızlı oluşturmada fark yaratabilir ve LCP puanınızı iyileştirebilir. Niobe Hosting, WordPress Hosting planları bu konuda size yardımcı olabilir.

Sayfa Önbelleğe Alma Ayarı Sunucunuzun içeriği daha hızlı sunmasına yardımcı olmak için sayfa önbelleğe almayı etkinleştirin. Sitenizin sayfaları, sayfa ilk kez yüklendikten sonra HTML dosyaları olarak depolanacak ve içerik daha hızlı görüntülenecektir.

WordPress’te Cumulative Layout Shift Nasıl İyileştirilir?

WordPress sitenizin CLS puanı Google’dan iyi bir puan almanıza yardımcı olmuyorsa, aşağıdaki çözümleri deneyerek puanınızı artırabilir ve optimizasyon sağlayabilirsiniz:

Yazı Tiplerini Optimize Edin – Özel yazı tipleri, mizanpajınızın değişmesine neden olabilir. Varsayılan yazı tipleri CLS’ye neden olmaz. WordPress temanıza özgü yalnızca iki veya üç yazı tipine bağlı kalmak, CLS’yi azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, özel yazı tiplerini kullanmanız gerekiyorsa, web sayfanızın üst kısmındaki içerik için yazı tipi dosyasını önceden yükleyebilirsiniz. Ayrıca Google yazı tipi dosyalarını yerel olarak barındırabildiği için önceden yükleyebilirsiniz.

Görüntüleri Yeniden Boyutlandırın – Görüntüleri yeniden boyutlandırmak için CSS kullanırsanız, tarayıcı, boyutlandırmayı belirlemek ve alan ayırmak için görüntüleri indirmeye başlar. Bu, CLS oluşturabilir. Kaydırma sorununu ortadan kaldırmak için görüntüleri en boy oranını kullanarak yeniden boyutlandırın. Bu, tarayıcının görüntüler için gereken boşlukları hesaplamasına ve CLS riskini azaltmasına olanak tanır.

Sabit Animasyonlar Kullanın – Animasyonlar, yükleme sırasında sayfa düzeninin değişmesinin başlıca nedenidir. WordPress sayfalarına animasyon eklerken, ölçeği dönüştürmek ve animasyon öğelerini hareket ettirmek için CSS dönüştürme özelliğini kullandığınızdan emin olun.

WordPress’te First Input Delay Nasıl İyileştirilir?

WordPress sitenizdeki FID puanlarını iyileştirmek için tarayıcının bir kullanıcının etkileşimine hızla yanıt verdiğinden emin olmanız gerekir. FID optimizasyonu için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

JavaScript’i Optimize Edin – JavaScript’ler, kullanıcı etkileşiminin önüne geçebilir. Bu yüzden FID’yi iyileştirmek için istenmeyen JavaScript’leri kaldırın ve yalnızca gerekli olanı saklayın. Örneğin, sayfa oluşturucu kullanmıyorsanız JavaScript’lerini yüklemeyi devre dışı bırakın. Oluşturmayı engelleyen JavaScript’leri de durdurabilirsiniz.

Eklentileri ve Temaları Temizleyin – Sitenizde kullanılmayan eklentiler ve güncel olmayan temalar varsa, bunlar FID’yi etkiler. Eklentileri temizleyerek ve istenmeyen temaları kaldırarak sitenizin hızını ve performansını artırabilirsiniz.

Async veya Defer CSS – Ana iş parçacığı, tarayıcının sayfa yükleme için gereken görevlerin çoğunu işlediği yerdir. FID puanlarını iyileştirmek için CSS dosyalarını erteleyerek ana iş parçacığı çalışmasını en aza indirin.

Core Web Vitals’ın SEO İçin Önemi Nedir?

Core Web Vitals metriklerini iyileştirmek web siteniz için en iyi uygulamadır, ancak size daha iyi sıralamalar için bir garanti vermez. Fakat her ne kadar garanti vermese de, Google, Core Web Vitals metriklerini iyileştirmenin SEO sıralamanıza kesinlikle yardımcı olabileceğini açıkça belirtti. 

Peki bu durumda, metrikleri iyileştirmek web sitemi sıralamalarda üst sıralara çıkarır mı diye soruyor olabilirsiniz. 

Durumu basit bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki siz ve rakip bir site, benzer anahtar kelimeler için arama motorlarında yer aldınız. Core Web Vitals metriklerini düzeltmek size rakibinize oranla avantaj sağlayabilir.

Daha da önemlisi, bu kullanıcı deneyimi iyileştirmesi, sitenizi ziyaret eden herkes üzerinde doğrudan bir etki yaratır. Google’ın kendi çalışmaları, Core Web Vitals eşiklerini karşılayan sayfalar için ziyaretçilerin siteyi terk etme olasılığının %24 daha az olduğunu gösteriyor. Bu, sıralamanız ne olursa olsun, sitede kalan ve mutlu ziyaretçiler haline gelen %24 daha fazla trafik demektir. 

Özetle diyebiliriz ki, Core Web Vitals metrikleri web sitesi sahipleri için kafa karıştırıcı görünebilir, ancak mükemmel puanı elde etmek, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve dönüşümü kat kat artırabilir.

Google’a göre, mobil cihazlar ve masaüstü için ortalama sayfa yükleme süresi 3 saniyeden azdır. En çok trafik sağlayan web sitelerinin çoğu 4 saniye veya daha kısa sürede yüklenir.

Web sitenizin yüklenmesi çok zaman alıyorsa, ziyaretçileriniz otomatik olarak web sayfanızdan çıkmayı seçecek ve bunun yerine rakibinizin sitesini ziyaret edecektir.

Google’ın bu metrikleri düzenlemesiyle, web yöneticilerinin sitelerini gelişmiş SERP sıralamaları için optimize etmesi ve kullanıcı deneyimine her şeyin üzerinde öncelik vermesi daha kolay olacaktır.