Veri depolama için tek seçeneğin HDD’ler olduğu zamanlar geride kaldı. SSD’lerin icadı, hosting sağlayıcılarının verileri depolama şeklini değiştirdi. Günümüzün web sunucuları, daha yüksek performans ve verimlilik için SSD kullansa da, hosting sağlayıcıları hala HDD ve SSD hosting hizmeti sunmaktadır.

HDD Hosting Nedir?

HDD, Hard Disk Drive’ın kısaltmasıdır. HDD hosting, çoğu web hosting şirketinin müşterilerine sağladığı geleneksel bir hosting hizmetidir. Maliyet, hosting için HDD sürücülerin kullanılmasındaki tek itici faktördür. Bunun nedeni, HDD sürücülerinin satın alınmasının oldukça ucuz olması ve aynı zamanda hosting sağlayıcılarının düşük bir fiyata büyük miktarda depolama alanı satın almasına olanak tanıyan uygulamasının kolay olmasıdır. Bu tür şirketler müşterilerine sınırsız depolama alanı bile verebilir. Ancak, HDD’lerin hareketli parçaları vardır. Bu nedenle, SSD sürücülerden çok daha az dayanıklıdırlar. Ek olarak, birleştirme ve disk arızası olasılığı daha yüksektir. Önyükleme süreleri ve gürültü seviyeleri de SSD sürücülerden oldukça fazladır.

SSD Hosting Nedir?

SSD, Solid State Drives’ın kısaltmasıdır. SSD sürücüler genellikle HDD sürücülerden %300’e kadar daha hızlıdır. SSD disklerin HDD diskler gibi hareketli parçaları olmadığı için çok daha dayanıklıdır ve birleştirme işlemine daha az eğilimlidirler. Bu disklerin bir diğer önemli özelliği de birleştirme işlemine ihtiyaç duymamasıdır. Bu faktörler göz önüne alındığında, SSD’ler geleneksel HDD sürücülere kıyasla daha hızlı okuma/yazma hızına sahiptir. Bu nedenle, SSD diskte barındırılan bir web sitesi çok daha hızlı yüklenecektir.

SSD ve HDD Hosting Farkları

SSD hosting, geleneksel SSD hostinge göre çok sayıda avantaja sahiptir. İçlerinde barındırılan web siteleri için daha iyi hız ve performans sunar. HDD sürücülere kıyasla, depolama için SSD sürücüleri kullanan bir sunucuda, sitenizi barındırmanın temel avantajları aşağıdaki şekildedir:

1. Hosting Performansı

SSD sürücüler daha yüksek veri erişim hızlarına sahiptir. Bu, veri odaklı web sitelerinin yüzlerce sorguyu daha kısa sürede işleyebileceği anlamına gelir. WordPress, Joomla ve Drupal gibi İçerik Yönetim Sistemleri, günümüzde sitelerin çoğunu çalıştırmak için kullanılmaktadır. Bir kullanıcı böyle bir siteyi ziyaret ettiğinde, gerekli içeriği veri tabanından almak için veri tabanı sorguları otomatik olarak tetiklenir. HDD depolama kullanan sunucularda barındırılan web siteleri için, sürücünün mekanik hareketi nedeniyle erişim süresi çok yavaş olabilir. HDD, verileri dönen bir manyetik plaka üzerinde depolamak için kullandığından, verilerin yerini belirlemek için gereken hareket, web sitelerinin yavaş yüklenmesine neden olan daha uzun erişim sürelerine dönüşür. Öte yandan, SSD sürücülerin hareketli parçaları yoktur ve bir talepte bulunulduğu anda verileri okuyabilir, bu da harika bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunan daha hızlı yüklenen bir web sitesine yol açar.

E-ticaret siteleri için, özellikle yavaş yüklenen bir sitenin satışları olumsuz etkileyebileceği göz önüne alındığında, yükleme hızı çok önemlidir. Müşteriler, sayfaların yüklenmesini beklerken sabırsızlanabilir ve sonuç olarak siteden alışveriş sepetlerini bile tamamen terk edebilirler. 4 saniyelik bir yükleme süresi kabul edilebilir gibi görünse de, göz ardı edilirse satışlarda %25’lik bir düşüşe neden olabilir. Bu nedenle, web sitenizi satış için kullanmıyor olsanız bile, web siteniz için daha yüksek yükleme hızları sağlamak, sitenizin kullanılabilirliğini artırmada büyük bir rol oynar. Sonuç olarak, daha fazla sayfa görüntüleme, daha fazla etkileşim ve daha yüksek gelir anlamına gelecek olan daha fazla ziyaretçi alırsınız. SSD hosting, veri tabanı sorgularını, dosya erişim sürelerini ve web sitenizin kullanılabilirliğini iyileştirmek için büyük bir artıdır, yani bir fırsatı kaçırma şansınız önemli ölçüde azalır. SSD depolama kullanan normal bir web sunucusu ile HDD depolama kullanan normal bir web sunucusu arasındaki ham veri erişim süresi farkı milisaniye cinsinden ölçülse de, web siteniz yoğun trafik alırken tek bir milisaniye bile çok önemlidir.

2. Güvenilirlik

SSD sürücüler, geçici bellek kullanan sistem belleğinin (RAM) aksine kalıcı veri depolama teknikleri kullanır. Bu nedenle, güç kesildiğinde, bir SSD sürücüsünde veri kaybı meydana gelmez. Ek olarak, SSD sürücülerinde hareketli parçalar yoktur. Bu, şok veya titreşimden kaynaklanan hasara eğilimli olmadıkları anlamına gelir. Bu nedenle, verilerinizi depolamak için SSD depolamayı kullandığınızda, onu kaybetme korkusu yaşamazsınız. Ancak, tamamen güvende olmak için her zaman sitenizi düzenli olarak yedeklemeniz tavsiye edilir. Bununla birlikte, SSD sürücülerin kullanılması sizi aşırı durumlardan kaynaklanan olası kayıplardan kurtarır.

3. Güç Kullanımı

Web sunucuları, veri depolama nedeniyle büyük güç gerektirir ve işletmeler yalnızca bilgi depolama için milyarlarca dolar harcar. Katı hal sürücüleri, çalışmak için daha az güç gerektirir, bu nedenle bunlar aynı zamanda çevre dostudur. Katı hal diski daha az güç tükettiğinden, bu da daha az elektrik anlamına gelir ve bu da çok fazla para tasarrufu sağlar.

Anketlere göre SSD hiçbir şey yapmadığında sadece 0,38w ve çalışır durumdayken 0,68w kullanır. Öte yandan, bir sabit disk boşta kaldığı sürece SSD’den %15 daha fazla güce ihtiyaç duyar. Çok büyük bir fark olmasa da, bu, işletmelerin birden fazla sunucusu olduğunda büyük bir fark yaratır.

4. Çevresel Hususlar

Bulut depolama ve veri gereksinimlerine olan talep her zamankinden daha fazladır. Bu nedenle, bu talebi karşılamak için çevre dostu yöntemler kullanmaya istekli olmanız gerekir. SSD sürücüler, HDD sürücülere kıyasla daha az enerji kullanır. Bu da SSD depolamaya geçerek aslında olumlu bir çevresel etki yaratabileceğiniz anlamına gelir.

5. Fiyat Farkı

HDD’lere kıyasla daha yeni bir teknoloji olan SSD’ler biraz daha pahalıdır. Ancak SSD kullanım oranları arttıkça ve sektör geliştikçe SSD’lere olan talep sayesinde maliyet farkı da kapanmaya başlamıştır. 

6. Verimlilik

SSD, 550 MBps’ye kadar sıralı verileri okuyabilir ve 520 MBps’ye kadar yazabilirken, HDD yalnızca 125MBps’ye kadar sıralı okuma/yazma yapabilir. Katı hal sürücüleri, daha fazla güvenilirliğe, daha az güç tüketimine, daha hızlı okuma/yazma sürelerine, dönüş gecikme sorunlarına ve daha pek çok şeye sahip oldukları için mükemmel verimliliğe sahiptir. HDD’ler diskten veri okumak veya yazmak için daha fazla güç ve zaman tüketen fiziksel-mekanik hareketler gerektirir.

7. Depolama

HDD sabit sürücü ortalama 1-18 TB kapasiteye sahiptir ve daha büyük kapasiteli sürücülerin yakında daha da artması beklenmektedir. Ancak 50-100 terabayt arasında değişen SSD’ler kullanılabilir. Herhangi bir depolama ortamı seçilirken depolama kapasitesi her zaman göz önünde bulundurulur. SSD’lerin sabit diskleri önemli bir yatırım getirisine sahiptir ve daha büyük bir kapasiteye sahiptir. Büyük işletme markaları büyüdükçe daha fazla barındırma depolamasına ihtiyaç duyabilir, bu da SSD’yi onlar için ideal hale getirir.

8. Kullanım Süresi

Sabit disk arıza istatistiklerine göre, HDD diskleri 3-5 yıllık kullanım süresi boyunca 3,35/100 oranında arıza verir. Ancak, SSD’lerin 3-5 yıllık kullanımda 0,5/100 arıza oranı vardır. Sabit sürücülerin arızalanması, bir sürücünün toplam süresine (veya ömrüne) bağlıdır:

  • İlk yıl – başarısızlık oranı yaklaşık %5
  • İkinci yıl – başarısızlık oranı yaklaşık %1,4
  • Üçüncü yıl – başarısızlık oranı yaklaşık %12

Sabit sürücülerin çoğu, üretim sorunları veya ürün yazılımındaki sorunlar nedeniyle başarısız olur. Çoğu zaman, belirli bir blok çok sık yazıldığı için SSD’ler başarısız oldu. Genel olarak, bir SSD’nin 10-20 yıllık ömrünü, HDD sürücülerin ise 5-6 yılını düşünebilirsiniz.

Hangisini Seçmeliyim? HDD mi Yoksa SSD mi?

Tüm veri depolama ihtiyaçlarınız (ör. dosya depolama/paylaşım, veritabanları) için yüksek hız, güvenilirlik ve ek güvenlik arıyorsanız, o zaman gerçekten SSD hostinge ihtiyacınız var demektir. Bütçenize ve almak istediğiniz hizmetin kalitesine bağlı olarak, paylaşımlı sunucularda katı hal sürücüleri alabilir veya özel SSD’leri tercih edebilirsiniz. Hızlı web siteleri barındırmak istiyorsanız, web sitenizin tam olarak hangi hızlarda yükleneceğini anlamanız çok önemlidir. Daha az gecikme ve daha fazla güvenlik istiyorsanız, SSD hosting en iyi yoldur. Öte yandan, bir HDD seçmenin avantajları, kanıtlanmış bir teknoloji olmaları ve aynı miktarda depolama için katı hal sürücülerinden daha ucuz olmalarından kaynaklanır. Şu anda HDD’ler, SSD’lerden daha fazla depolama alanına sahip olarak da mevcuttur. Bu nedenle, buradaki seçim büyük ölçüde ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı olacaktır.

SSD Tarafından Barındırılan Web Siteleri Artan Hızdan Nasıl Yararlanır?

Bir SSD sabit sürücü kullandığınızda, verilerin sunucunuza yazılma ve sunucunuzdan okunma hızını artırırsınız. Bu, web sitenizin kullanıcılarınızın tarayıcılarına daha hızlı yüklenebileceği anlamına gelir.

SSD’nin ilk avantajı, arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasıdır. 2010’dan beri Google ve diğer arama motorları, web sitesi yükleme hızlarını arama algoritmalarına bir faktör olarak dahil ettiler. Bu yolla daha yavaş web sitelerini ayıkladılar. 

Peki sitenizin hızını nasıl ölçebilirsiniz?

Bu noktada Google’ın PageSpeed Insights aracını kullanarak web sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini kontrol edebilirsiniz. Bu size SSD’nin dikkate alınmaya değer olup olmadığı konusunda bir fikir verebilir.

Daha yüksek sıralamaya ek olarak, daha hızlı yükleme ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar. Günümüzün internet kullanıcıları, web sitelerinin anında yüklenmesini bekler ve yavaş performansa sabırları yoktur. Siteniz hızlı bir şekilde yüklenmezse, rakiplerinize gidebilir. Bir saniyelik gecikme, bir işletmeye çevrimiçi cirosunun %7’sine kadar mal olabilir.

Yavaşlayan bir web sitesinin tek nedeni sabit sürücünüzün hızı olmasa da, HDD’den SSD’ye yükseltme, onu daha hızlı hale getirmenin ve avantajlardan yararlanmanın etkili bir yoludur.

SSD’ler Çalışma Süresini Nasıl İyileştirir?

HDD’ler hareketli mekanik parçalar içerdiğinden, bir SSD’den daha fazla arıza riski taşır. HDD’ler sağlam bir şekilde üretilmiş olmalarına rağmen arızalanırsa, sunucuya yeni bir sürücü takılana ve veriler geri yüklenene kadar siteniz çevrimdışı kalabilir. Web sitenizi yedeklemediyseniz, tüm verilerinizi kaybedebilir ve tüm çevrimiçi işlemlerinizi riske atabilirsiniz. HDD arızaları maliyetlidir. İşletmeniz çevrimiçi satış yapıyorsa, ne kadar uzun süre çevrimdışı kalırsanız, o kadar kayıp yaşarsınız. Ayrıca web sitenize kimse erişemezse şirketinizin itibarı da zedelenebilir.

Bir SSD’de hareketli parçaların olmaması, arızaya karşı çok daha az duyarlı olduğu anlamına gelir. Bu, onu çok daha güvenilir bir depolama aygıtı yapar. Gerçekten de, bir SSD’nin veri bütünlüğünü iki yüzyılı aşkın bir süre koruyabileceği tahmin edilmektedir.

Elbette, kesintilere karşı en iyi korumayı istiyorsanız, web hosting seçiminiz, seçtiğiniz sabit disk türü kadar önemlidir. %99,95 veya daha yüksek çalışma süresi garantisi sunan, sizin sunucunuzun arızalanması durumunda yedek (yük devretme) sunucuları bulunan ve sizi bilgisayar korsanlığı ve kötü amaçlı yazılım bulaşmasından koruyan bir ana bilgisayar aramanız gerekir.