Software as a Service (SaaS) yani Hizmet Olarak Yazılım çözümleri, bulut üzerinde oluşturulan ve abonelik temelinde müşterinin kullanımına sunulan hazır yazılım ürünleridir. Bu tür yazılımları çoğunlukla yerel cihazlarınıza herhangi bir şey yüklemeden bir web uygulaması olarak çalıştırabilirsiniz. Uygulamalar ve veriler dahil her şey bulutta depolanır ve yönetilir. Muhtemelen, bu tür birden çok yazılım ürününü zaten kullanmışsınızdır. SaaS çözümleri çoğunlukla aylık veya yıllık ücret karşılığında kullanılabilir ve genellikle basit bir ücretsiz kullanım seçeneğine de sahiptir.

SaaS Mimarisi

SaaS ürünleriyle son kullanıcı, ihtiyaçlarını yönetmek için basit bir arayüz kullanır. Kullanıcıların herhangi bir backend mimarisi, depolama alanı veya diğer bileşenler üzerinde hiçbir öngörü veya denetimi yoktur.

Geliştiriciler SaaS ürünleri oluşturduğunda, altyapılarını kurmak için genellikle çok kiracılı mimari kullanır. Tek kiracılı modelle her müşterinin kendi yazılım örneği olur. Çok kiracılı bir mimariyle kullanıcılar, kendi verilerine erişimi gizli tutarken uygulamanın belirli yönlerini paylaşır. Çoklu kiracılı mimari, geliştiricinin tüm kullanıcı tabanı için güncellemeler ve güvenlik gibi şeyleri kolayca yönetmesine olanak tanıdığından ve daha uygun maliyetli olduğundan SaaS uygulamaları için daha yaygın olarak kullanılır.

Hepsi farklı avantajlara, karmaşıklık seviyelerine ve bunlarla ilişkili maliyetlere sahip birkaç farklı türde çok kiracılı model vardır. Bazı modeller tek bir uygulama ve veri tabanı şeması kullanır, bu da kolay ölçeklendirmeye olanak tanır, ancak sonuç olarak maliyetleri artırır. Diğerleri tek bir uygulama, ancak her kiracının ayrı bir veri tabanına sahip olmasına izin veren birden çok veri tabanı şeması kullanır. Bu seçenek, farklı kiracılardan gelen verilerin farklı şekilde ele alınması gerektiğinde iyi çalışır. Sağlayıcılar ayrıca verileri birden çok veri tabanında barındırabilir ve verileri farklı kurallara göre ayrıştırabilir.

Hangi kurulumun sizin için en uygun olduğunu seçmek, uygulamanıza bağlıdır. Tek kiracılı SaaS uygulamalarının genellikle daha yüksek maliyeti ve daha fazla bakım gereksinimi vardır, ancak ortamlarında esnekliğe veya kullanım durumları için çok özel gereksinimleri olan müşteriler için daha iyi bir seçenektir. Çok kiracılı model, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar, ancak daha fazla kesintiye neden olabilir ve tek kiracılı uygulamalar kadar özelleştirilemez.

SaaS’ın İşletmeler İçin Avantajları Nelerdir?

SaaS çözümlerini kullanmak aşağıdakileri yapmanızı sağlar:

  • Kurulumda zaman ve para kaybetmeden yeni yazılım çözümlerini iş süreçlerinize hızlı bir şekilde entegre etmenize olanak tanır.
  • Uygulamalara ve verilere herhangi bir yerden, herhangi bir zamanda ve birden fazla cihazda erişmenizi sağlar.
  • Yazılım sağlayıcının donanım ve yazılım güncellemeleri ile ilgilenmesine izin vererek bu sorumluluğu ve iş yükünü üzerinizden kaldırmanızı sağlar.
  • İşletmeniz büyüdükçe veya daha fazla kullanıcının yazılıma erişmesi gerektiğinde, aboneliğinizi yükselterek seçtiğiniz uygulamayı ölçeklendirebilirsiniz.

SaaS’ın Dezavantajları Nelerdir?

Diğer bulut çözümleri arasında en düşük maliyetli olmasına karşın, uygulamalar ve kullanıcı verileri dahil her şey CSP tarafından yönetilir ve bu da kolayca gizlilik ve veri güvenliği uyumluluğu sorunlarına yol açabilir. Ayrıca, hazır bir çözüm kullanmaya karar verirseniz, genellikle yüksek erişilebilirlik için özelleştirmeden ödün vermeniz gerekir. Bu, kurum içi bir çözüm kadar işinize hizmet etmeyen bir yazılım ürününe abone olmanıza neden olabilir.

Bir SaaS Uygulaması Seçerken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Bir SaaS uygulamasının işletmeniz ve hedefleriniz için en iyisi olup olmadığına karar verirken dikkate almanız gereken birkaç önemli faktör vardır. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

1. Düzenlemeler

Çoğu SaaS uygulaması, altyapı için bulut bilişimi kullanır. Bu, verilerin nasıl toplandığını ve depolandığını ve müşteri verilerinizle ilgili hangi düzenlemelerle karşılaşabileceğinizi düşünmenin çok önemli olduğu anlamına gelir. Bazı endüstriler, müşteri verilerinin depolanması ve kullanımı konusunda katı düzenlemelere sahiptir ve müşteri verilerinin genel bulutlarda depolanmasına izin vermeyebilir. Bu noktada işletmelerin, hizmetlerinin kullanıldığı konumdaki veri koruma ve gizlilik yasalarını da dikkate alması gerekir.

2. Güvenlik ve veri konuları

Bulut hizmetleri, API’leri veya bulut tabanlı kimlik bilgilerini kullanmaları gibi şeyler nedeniyle, geleneksel yerinde veri merkezlerinde yaygın olmayan bazı ek güvenlik tehditlerine açıktır. Bu noktada uygulamanızın ve satıcıların güvenli verilerle nasıl çalıştığını inceleyin ve bulutta saklanan verileri çeşitli nedenlerle kaybetmek mümkün olduğundan, hangi yedekleme güvencelerinin sağlandığını öğrenin. Sağlayıcılar ayrıca, ürünlerinin kullanımını anlamak, reklamları satmak veya kişiselleştirmek ya da makine öğrenimi algoritmalarını eğitmek gibi şeyler için de verileri kullanabilir. Bu yüzden bir sağlayıcıya erişim vermeden önce verileri kullanma ve silme politikalarını detaylıca ele alın.

3. Ölçeklenebilirlik

Uygulamanız için bir SaaS sağlayıcı kullanıyorsanız, sağlayıcıları değiştirmek zor olabilir. Bu hizmete bağlı olarak, büyük çaplı geçişler, veri kaybı veya tamamen yeni kurulumlar anlamına gelebilir. Bir SaaS satıcısı seçerken, gelecekte sağlayıcı değiştirme zahmetinden kaçınmak için çözümün mevcut kurulumunuz ve gelecekteki ihtiyaçlarınız için satıcının ihtiyaç duyabileceğiniz araçlara sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

4. Kullanıcı kontrolü

SaaS kullanımı her ne kadar kolay olsa da, kontrol kaybını da beraberinde getirir. Kullanıcılar, genellikle kullanımı kolay ve etkili olan ancak özelleştirmede önemli sınırlamaları olan ve backend altyapısına erişimi olmayan bir arabirim alır. Kullanıcıların, SaaS sağlayıcısının işlerine yardımcı olacak ve ürün değişikliklerinde çok az görünürlük sağlayacak yeni özellikler eklemesi için aylar veya yıllar beklemesi gerekebilir.

5. Müşteri desteği

SaaS şirketleri tarafından sağlanan müşteri desteği, önemli ölçüde değişebilir. Bu yüzden bir SaaS çözümü seçerken sağlanan desteği değerlendirmeniz gerekir.

6. Fiyatlandırma

SaaS fiyatlandırması genellikle aylık olarak faturalandırılır, ancak belirli SaaS abonelikleri, kullanıcıları ilk yıl boyunca süren bir sözleşme veya üç aylık veya yıllık ödeme planları için indirimler sunabilir. Fiyatlandırmanın sabit bir ücreti olabilir veya aylık gönderilen e-posta sayısı gibi kullanımla birlikte artıp azalabilir. Bu yüzden kullanıcılar, fiyatların zaman içinde nasıl dalgalanabileceğine ve premium destek gibi hangi eklentilerin taban ücrete dahil edilmeyebileceğine çok dikkat etmelidir.

SaaS vs. IaaS vs. PaaS vs. FaaS

SaaS, bulut bilişim için bir teslimat modelidir, ancak tek seçenek bu değildir. Hizmet olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platform (PaaS) ve Hizmet Olarak İşlevler (FaaS) dahil olmak üzere hizmetlerin sunulmasının birkaç farklı yolu vardır. Kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak, her teslimat modelinde önemli farklılıklar, avantajlar ve dezavantajlar vardır.

IaaS modelleri, ağ, depolama ve diğer altyapı bileşenleri dahil olmak üzere internet üzerinden isteğe bağlı bilgi işlem kaynakları sağlar. IaaS ile kullanıcılar, altyapıları ve teknolojileriyle ilişkili yazılım ve araçlar üzerinde tam kontrole sahiptir, ancak yalın donanım sunucular veya veri merkezleri gibi fiziksel altyapıyı kontrol etmeleri veya yönetmeleri gerekmez.

PaaS ile kullanıcılar artık uygulamalarının işletim sistemini, çalışma zamanını veya IaaS ile yönetmeleri gereken diğer altyapı bileşenlerini yönetmek zorunda değildir. PaaS, uygulamaları hızlı bir şekilde başlatmak isteyen geliştiriciler için tam olarak yönetilen bir çözüm sunar. Geliştiriciler PaaS kullanmayı seçtiğinde, geliştirme çalışmalarına odaklanabilir ve sağlayıcının backend hizmetlerini ve sistem yönetimini yönetmesine izin verebilir.

Sunucusuz mimari veya Hizmet Olarak İşlevler (FaaS), olay odaklı ve tamamen bulut sağlayıcısı tarafından yönetilebilen belirli işlevler için kullanılır. Kullanıcı tarafından yazılan kod üzerinde yürütülür ve belirli bir olay tarafından tetiklenirler. Bu yürütmenin sonuçları daha sonra kullanıcıya gönderilir. Bu, işletmelerin devam eden bir yapının tamamı yerine istek başına ödeme yapmasına olanak tanır.

SaaS ise kullanıcıya, herhangi bir backend bileşeni hakkında endişelenmesine gerek kalmadan kullanımı kolay bir arayüz sağlar. SaaS uygulamaları, basitlikleri ve erişilebilirlikleri nedeniyle popülerdir. Birçok tüketici, yazılım sunmanın popüler yolları olduğu için SaaS uygulamalarına aşinadır.

PaaS (Platform as a Service) Nedir? PaaS vs. IaaS Arasındaki Farklar

SaaS İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. En popüler SaaS örnekleri nelerdir?

Office 365, Semrush, Asana, Salesforce, Planning Pod ve Dropbox en popüler SaaS örnekleri arasındadır.

2. SaaS çözümleri kimler için uygundur?

Özel ihtiyaçlarına bağlı olarak, herkes doğru SaaS’tan yararlanabilir. Hem işletmeler hem de bireyler için çözümler sunan çok çeşitli uygulamalar mevcuttur. SaaS, kendi şirket içi yazılım çözümlerini oluşturmaya yatırım yapmak istemeyen işletmeler için idealdir. Ayrıca, işletmeler kadar çok kaynağa erişimi olmayan bireyler veya freelance çalışanlar için de uygundur.