Amazon pazaryeri, harici işletmelerin ürünlerini Amazon’da satabileceği bir platformdur. Amazon ile tamamen entegredir, bu nedenle bir alıcı üçüncü bir taraftan satın aldığının farkında bile olmadan bir ürünü Amazon üzerinden kolayca satın alabilir. Amazon üzerinden satış yapmanın iki yolu vardır: Amazon Seller ve Amazon Vendor.

Peki bu kavramlar ne anlama gelir?

Amazon Seller

Amazon Seller Central‘da satıcılar kendi stoklarını (veya gönderimi anonim olarak ve doğrudan son müşteriye gerçekleştiren bir stoksuz satış tedarikçisinin stoklarını) satabilir. 

Bu kategoride iki tür işletme vardır:

 • Siparişleri ve sevkiyatı yönetenler: Fulfillment by Merchant (FBM) olarak adlandırılan işi yapanlar. Depolama ve sevkiyat süreçlerini kendileri kontrol ederler.
 • Siparişleri ve sevkiyatı dışarıdan temin edenler: Bu hizmetin tamamını Amazon’un kendisi veya harici bir şirket gibi üçüncü bir tarafa yaptırmak mümkündür.

Bir Amazon Seller olarak satış yaptığınızda, mükemmel ürün teslimatı ve müşteri hizmetleri ölçütlerini korumanız gerekir. Amazon bu konuda son derece katıdır ve oranlarınız belirli minimum parametrelerin altındaysa, cezalandırılabilir veya Amazon hesabınızı bile kapatabilir.

Amazon Vendor Central

Bu seçenek yalnızca Amazon’un davetiyle erişim sağlayan belirli toptancılar ve üreticiler tarafından kullanılabilir. Amazon Vendor Central aracılığıyla satıcılar ürünlerini toptan fiyatlarla doğrudan Amazon’a satar. Amazon bu stoğa sahip olduğunda, kendi belirlediği bir fiyattan yeniden satar. Bu satıcılar, büyük satış hacimleri veya daha gelişmiş bir reklam platformuna erişim gibi özel avantajlara erişebilir.

Amazon’da Satış Yapmanın Maliyeti Ne Kadar?

Amazon’da satış söz konusu olduğunda, süreçle ilişkili birkaç ücret vardır. İlk ücret Amazon Seller Fee – Amazon Satıcı Ücreti’dir. Bu ücret, ürünün toplam fiyatının bir yüzdesidir ve %8-15 arasında değişir. Bir sonraki ücret yönlendirme ücretidir. Bu, satılan her ürüne uygulanan sabit bir ücrettir ve genellikle %15 civarındadır. Son ücret ise sipariş karşılama ücretidir. Bu, Amazon’un ürünlerinizi depolamak ve göndermek için aldığı bir ücrettir. Ücret genellikle ürün fiyatının %15-20’sidir.

1. Bireysel Hesap Ücretleri

Bireysel hesap ücretsizdir, ancak Amazon’da satışla ilgili bazı ek ücretler vardır. Yönlendirme ücretleri, Amazon’da satış yapmanın en büyük maliyetidir. Bu ücretler toplam satış fiyatının bir yüzdesidir ve ürün kategorisine göre değişir. Örneğin, Amazon kitaplar için %15 yönlendirme ücreti alırken elektronik ürünler için %20 ücret almaktadır. 

Yönlendirme ücretlerine ek olarak Amazon, satılan tüm ürünler için bir yerine getirme ücreti de alır. Bu ücret, ürünün boyutuna ve ağırlığına göre belirlenir ve ürününüzü listelediğinizde gösterilir. 

2. Profesyonel Hesap Ücretleri

Profesyonel hesap aylık 39,99 dolar artı ek ücrete tabidir. Yönlendirme ücretleri bireysel hesapla aynıdır, ancak yerine getirme ücreti yoktur. Bunun yerine, profesyonel hesaplarda satılan ürün başına 1,80 doları tutarında sabit bir ücret olan bir “Kapanış Ücreti” vardır. Bu ücretlere ek olarak, profesyonel hesaplar uzun süreli depolama ücretleri ve iade işlem ücretleri gibi diğer ücretlere tabidir.

Amazon Algoritması Nasıl Çalışır? Nasıl Daha Üst Sıralarda Yer Alabilirsiniz?

Amazon’un SEO’su da Google arama motoruna benzer bir şekilde çalışır. Temel olarak, müşteriler üçüncü sayfaya kadar gitmez. Bu nedenle, dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

 • İadelerle ne kadar iyi başa çıktığınız satıcı otoritenize dahil edilir.
 • Satıcı geri bildirimleri her zamankinden daha önemlidir. Bu yüzden bir derecelendirme stratejiniz olduğundan emin olun.
 • Sayfanızdaki trafik, otoriteniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu noktada ürünlerinizin mikro influencer’lar tarafından incelenmesini sağlayabilirsiniz.
 • İyi envanter seviyeleri otoritenizi etkiler, bu nedenle en azından en çok satan ürünlerinizin iyi stoklandığından emin olun.
 • Ürünlerinizin tıklanma oranı sıralamanızı iyileştirir, Bu noktada fotoğraflarınıza yatırım yaptığınızdan emin olun.
 • Çok fazla indirim ve promosyondan kaçının. Amazon’un çok fazla indirim ve promosyon sunan listeleri kaldırmaya başladığını unutmayın.
 • Listelerinizi optimize edin ve kullanabileceğiniz tüm alanları kullanın. Ne kadar çok bilgi sağlarsanız, o kadar iyidir.

Amazon’da Ücretsiz Satış Nasıl Yapılır?

Amazon’da satış yapmakla ilgili ücretler olsa da, Amazon’da ücretsiz satış yapmanın yolları vardır. Bunu yapmanın ilk yolu bir Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) hesabına kaydolmaktır. Bir Amazon FBA hesabıyla, Amazon ürünlerinizi sizin için depolar, paketler ve gönderir. Bu, normalde ödemeniz gereken yerine getirme ücretlerinden tasarruf etmenizi sağlar. 

Amazon’da ücretsiz satış yapmanın bir başka yolu da üçüncü taraf gönderim hizmeti kullanmaktır. Ürünlerinizi bir ücret karşılığında depolamayı, paketlemeyi ve göndermeyi teklif eden birkaç üçüncü taraf gönderim hizmeti vardır. Bu, normalde ödemeniz gereken gönderim ücretlerinden tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Ücretsiz satış yapmak için bir Amazon Prime hesabı da kullanabilirsiniz. Amazon Prime hesabı ile tüm siparişlerde iki günde ücretsiz kargo alabilirsiniz. Bu, hızla artabilen kargo maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Amazon’un Farklı İş Modelleri

Amazon’da satış yapmak için seçebileceğiniz beş farklı iş modeli vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Özel Etiketleme

Bu iş modelinde, kendi ürün markanızı yaratır ve Amazon’da satmayı seçersiniz. Örneğin, Amazon’un Amazon essentials ve Amazon Basics adlı özel etiket markaları vardır.

2. Perakende Arbitrajı

Perakende Arbitraj modelinde, ürünleri perakende olarak satın alır ve daha sonra Amazon, eBay ve Walmart gibi çevrimiçi pazarlarda kar için satarsınız.

3. White Labeling

White Labeling iş modelinde, farklı bir markadan bir ürün alırsınız ancak kendi markanız altında satmaya başlarsınız.

4. Satış Ortaklığı

Amazon satıcısı olmak istemiyorsanız, Amazon satış ortağı olabilirsiniz. Bunun için Amazon’un satış ortaklığı programına kaydolmanız ve ardından komisyon kazanmak için web sitenizde tanıtmak istediğiniz ürünleri seçmeniz gerekir.

5. Dropshipping

Dropshipping modelinde ürünleri elinizde tutmanıza gerek yoktur. Kargo, paketleme ve siparişi yerine getirme gibi her şeyi üretime bırakabilirsiniz. Tek yapmanız gereken müşterilerden sipariş almak ve ardından üreticiye sipariş vermektir.

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

Amazon’da satış yapmak için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki şekildedir:

1. İşinizi Kurmadan Önce Hazırlanın

Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce iyi bir iş planına sahip olmanız gerekir. Bu plan; iş misyonu ve hedefleri, pazarlama ve satış analizi, pazar araştırması vb. içermelidir. Bu noktada Amazon’daki rakipleriniz hakkında olabildiğince çok şey öğrenmenizi ve ne tür ürünler satacağınızı belirlemenizi önerilir.

Ancak gerçekten bir ürün aramaya başlamadan önce başka bir karar vermeniz gerekir: Toptan ürünler mi, özel markalı ürünler mi yoksa her ikisini de mi satacaksınız? 

 • Toptan satış: Toptan ürün satanlar, markalı ürünleri üçüncü bir taraf olarak satar, yani bu markanın sahibi değildir. Bu nedenle, genellikle ürün sayfası üzerinde herhangi bir etkileri yoktur. Bunun yerine, aynı markalı ürünleri, ürünleri sunan diğer birçok satıcıyla paylaşırlar. Bir müşteri sipariş verirse, o sırada buy box’ı elinde tutan satıcı siparişi alır. Algoritma, gönderim hızı ve gönderim yöntemi (FBA vs. FBM) gibi birçok bireysel ölçütü temel alarak satın almayı kimin alacağına karar verir. Ancak en önemli kriter fiyattır. 
 • Özel Etiket/Markalar: Birisi kendi markasının ürünlerini sattığında, özel etiketli ürünler satmış olur. Ancak günümüzde kimse kendi fabrikasını kurmak zorunda değildir. Bunun yerine, Alibaba veya GlobalSources gibi çevrimiçi platformlara başvurulabilir. Buralarda mallarını satıcılara satan birçok üretici bulabilirsiniz. Kendi markanızla, ürünleriniz için ayrı bir ürün sayfası oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla, bu sayfanın içeriğinin nasıl görüneceğini belirleyebilirsiniz. Farklı markaların ürünleri Amazon aramasında birbirleriyle rekabet eder. Bu nedenle iyi bir sıralama elde etmek çok önemlidir.

2. Nişinize Karar Verin

İşiniz için bir tutkuya sahip olmak kesinlikle size yardımcı olacaktır, ancak daha da önemli olan şey bir pazar analizi yapmak ve rekabetçi ürünler bulmaktır. Ancak kırılgan ve mevsimlik ürünlerden kaçınmaya çalışın, çünkü bunları satmak risklidir. 

Genel olarak, hangi ürünün başarılı bir şekilde satılacağını tahmin etmeye çalışmanın hiçbir anlamı yoktur. Ürün araştırması ve pazar analizi zaman alıcıdır, ancak paranızı tamamen saçma sapan şeylere yatırmaktan kaçınmak için bu prosedürden geçmeye değerdir. Bu, Amazon’da satış yapmaya nasıl başlanacağı sorusunda, yeni başlayanların çoğunun önemini hafife aldığı önemli bir noktadır.

3. Ürün Tedarikçilerini Bulun ve İlk Siparişinizi Verin 

Google, ticari fuarlar, Alibaba ve AliExpress gibi B2B platformları tedarikçileri nerede arayabileceğinize dair sadece birkaç örnektir. Ticari fuarlar iyi bir fikir olabilir çünkü tedarikçilerle doğrudan konuşabilirsiniz. İş ortaklarınızla doğrudan bir iletişiminizin olması her zaman iyidir. Hatta Amazon’da satış yapmaya nasıl başlayacağınız konusunda birebir görüşerek bazı yararlı ipuçları bile alabilirsiniz.

Bu noktada tedarikçinizi bulur bulmaz ilk siparişinizi verebilirsiniz. Ancak siparişinizin büyük olmamasına dikkat edin, çünkü amacınız pazarı test etmek ve alıcıların ürününüze nasıl tepki verdiğini görmektir. 

Ürünlerinizle ilgili güncellemeleri almak ve iletişimsizliği önlemek için tedarikçilerinizle düzenli olarak iletişim halinde olmanız çok önemlidir. 

Bir sipariş verdiğinizde, bir kalite kontrolünüz olmalıdır. Sevkiyattan önce hammaddeleri, üretim hattı işlemlerini ve tamamlanan ürünleri doğrulamanız şarttır.

4. Bir Amazon Satıcı Hesabı Oluşturun

İki tür hesap vardır: bireysel ve profesyonel. İlki ücretsizdir, ancak satılan her ürün için 1 dolar ödemeye hazır olmanız gerekir. İkinci plan aylık 39,99 dolara mal olacaktır. 

Peki nasıl bir seçim yapmalısınız? 

Bu elbette bütçenize bağlıdır. Ayda 40’tan fazla ürün satar satmaz Pro’yu tercih edebilirsiniz.

Amazon Satıcı Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Bir hesap oluşturmak için linke tıklayın. Bir hesap türüne karar verdikten sonra istediğiniz e-posta adresini kullanarak oturum açmanız veya bir Amazon hesabı oluşturmanız istenecektir. Bundan sonra aşağıdakileri sağlamanız gerekecektir:

 • Şirketin adı ve adresi
 • Satıcının sözleşme şartlarını kabul edin.
 • Telefon numarası veya cep telefonu numarası
 • Vergi bilgileri – Profesyonel bir hesaba kaydoluyorsanız, profesyonel hesap faturalandırma yöntemi / depozito için ücretlendirilebilir kredi kartı
 • Adınız ve adresinizin yanı sıra satıcı bilgileriniz için bir “görünen ad” sağlamanız gerekir. Alıcılar bu adı sattığınız ürünün yanında görecektir.
 • Daha sonra kimliğinizi bir telefon görüşmesi veya kısa mesaj ile onaylamanız gerekir.
 • Son olarak, para yatırma işlemleri için kredi kartı ve banka bilgilerinizi verin. Banka hesap numaranıza ve 9 haneli yönlendirme numaranıza ihtiyacınız olacak.

5. Ürünlerinizi Amazon’da Listeleyin

Bir FBA kullanıcısı olarak, ürünlerinizin “Prime’a uygun” olup olmadığını kontrol edin ve Prime üyelerine sunulan ücretsiz teslimat seçeneklerinden yararlanın. Yeni bir FBM satıcısı olarak, Buy Box’ı kazanma yetkisi almak için 90 gün beklemeniz gerektiğini unutmayın.

Çok fazla ürününüz yoksa ürünlerinizi manuel olarak listeleyebilirsiniz. Çok sayıda ürününüz varsa, hepsini içeren bir elektronik tablo gönderebilirsiniz. Bu noktada ürünleriniz hakkında yeterli bilgi ekleyerek ürün listenizi çekici hale getirmeniz şarttır.

Her Amazon ürününün Amazon Standart Kimlik Numarası olarak bilinen ASIN adlı kendine özgü bir kimliği vardır. Kendi ürünlerinizi üretiyorsanız, bunları mevcut bir ASIN ile eşleştirmek veya yeni bir tane oluşturmak çok önemlidir. Zaten var olan bir ürün için yeni bir ASIN oluşturmanın cezayla sonuçlanması muhtemeldir.

Amazon’da satış yapmaya nasıl başlanır FBM vs. FBA: Avantajlar ve Dezavantajlar

Amazon’da, gelen müşteri siparişlerini yerine getirmenin iki ana yolu vardır. Bunlardan ilki “Fulfillment by Merchant” (FBM), diğeri ise “Fulfillment by Amazon” dur (FBA). Amazon’da satış yapmaya nasıl başlayacağını merak eden herkesin aradaki farkı bilmesi gerekir. 

Bazı satıcılar tüm ürünler için FBA kullanırken, diğerleri FBM kullanır ve çoğu karma bir strateji kullanır. Portföyünüze yeni bir ürün eklediğinizde, bu ürünün siparişlerini nasıl yerine getirmek istediğinizi seçebilirsiniz. Karar vermeden önce bilmeniz gereken en önemli konular aşağıdaki şekildedir:

 • Fulfillment by Merchant: FBM kullanan satıcılar, sipariş karşılama işlemlerini kendileri halleder. Amazon’dan kimin hangi ürünü satın aldığına dair bilgi alırlar. Bundan sonra siparişin paketlenmesini, etiketlenmesini, gönderilmesini vb. sağlamaktan sorumludurlar. Aynı şekilde, iade yönetimi ve müşteri hizmetleri de onların elindedir. Bu, satıcıların müşterileriyle doğrudan iletişime geçebilmesi gibi bir avantaja sahiptir. Öte yandan, kendi altyapılarını kurmaları ve malzeme, personel ve depolama alanı stoklamaları gerekir. Bu da bir miktar yatırım gerektirir. Bu nedenle, bu sipariş karşılama yöntemi büyük satıcılar veya ağır ve hacimli ürünler için uygundur.
 • Fulfillment by Amazon: Bunun muadili FBA’dır. Bu hizmeti kullanan satıcılar, Amazon’un uzmanlığından ve geniş kaynaklarından faydalanır. Amazon daha sonra ürün depolama, sipariş toplama ve paketleme, kargo, iade yönetimi ve hatta müşteri hizmetleri ile ilgilenir. Temel olarak, satıcının yalnızca stoklarının güncel ve dolu olduğundan emin olması gerekir. Bunu yapmak için, ürünlerinin doğrudan üreticiden bir Amazon lojistik merkezine teslim edilmesini sağlayabilir. Bu şekilde, satıcılar yeni ürünler tedarik etmek, pazarlama yapmak veya işlerini ölçeklendirmek için daha fazla zamana sahip olur. Ancak bu, satıcılara müşterileriyle iletişime geçme fırsatı vermez. Bu yöntem, çabuk tükenen küçük ürünler veya çok fazla yatırım yapmak istemeyen satıcılar için uygundur.

Bu arada, FBA’yı yalnızca yukarıda belirtilen avantajlar nedeniyle kullanmanız önerilmez. Prime statüsü, Amazon’daki en değerli hedef kitleye, yani Prime kullanıcılarına erişmenizi sağlar. Amazon’un dünya çapında 200 milyon Prime kullanıcısı vardır (2021 itibariyle). Ayrıca, FBA ile daha fazla satış elde edilebilir. Teklifleri Amazon algoritması tarafından tercih edilir ve Buy Box FBM’den çok daha hızlı ve kolay alırlar. Ayrıca, birçok süreç doğrudan program tarafından karşılandığı için uluslararası pazarlarda kolayca satış yapabilirsiniz. Yabancı dil bilmenize bile gerek yoktur, çünkü müşteri hizmetleriyle Amazon ilgilenir. 

6. Stoklarınızı Optimize Edin

Amazon’daki FBA satıcıları envanterlerine çok dikkat etmelidir. Bu noktada ürünlerinizi dikkatlice muhafaza etmeye ve yeniden stoklamaya çalışın. Satacak kadar ürününüz olduğunu ve ürün envanter seviyenizin pazarınız ve satışlarınız için yeterli olduğunu garanti edin.

Amazon’da siparişler verildikçe, envanter seviyeniz otomatik olarak düşer. Bu noktada ürün listeleme sayfanızda ürünün bulunabilirliğini yansıtmak için envanter seviyenizin düzenli olarak güncellendiğinden emin olun. Ancak Amazon’da satış yapmaya nasıl başlayacağınızdan bahsederken, uzun süreli depolama ücretlerinden kaçınmak için ürünlerin Amazon deposunda 365 günden fazla kalmaması gerektiğini de unutmamanız önemlidir.

7. Müşterilerden Olumlu Geri Bildirim Alın

Amazon’da başarılı bir şekilde satış yapmaya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız, geri bildirim yönetimini göz ardı edemezsiniz. Amazon yorumları, müşterilerinize sağladığınız güvenilirlik anlamına gelir. Birçok müşteri bir izlenim edinmek için bir ürünün yorumlarına göz atar. Ürün sayfasında verilen vaatleri yerine getiriyor mu? Diğer alıcılar memnun kaldı mı? Bu tür bilgiler satın alma kararını aktif olarak etkiler ve potansiyel müşterileri hem ikna edebilir hem de caydırabilir. 

Bu nedenle müşteriler, çok sayıda olumlu yoruma sahip ürünleri tercih etme eğilimindedir. Bu etkiye “sosyal kanıt” denir ve sonuçta dönüşüm oranı ve dolayısıyla sıralama (özel markalar için) üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, güvenilir olmak ve dolayısıyla daha fazla alıcı çekmek için olumlu geri bildirim almak çok önemlidir. 

Öte yandan, yorum sayısı ve müşterilerin ürüne verdiği ortalama puan, bir ürün listesinin Amazon aramasında nasıl performans göstereceği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, çok sayıda olumlu yorum bir ürünün iyi bir sıralamada yer almasına yardımcı olur ve bu da satış başarısı için son derece önemlidir. 

8. Fiyatlarınızı Optimize Edin

Ürünlerini her zaman “Bu Box” olarak da bilinen “Sepete Ekle” alanının arkasında konumlandırmak isteyen Amazon satıcıları için toplam fiyatlandırma (ürün + kargo ücreti) en önemli göstergedir. Nihai fiyatlandırmanız rekabetçi ise Buy Box’ı kazanma şansınız daha yüksek olacaktır. Bu arada, fiyat da özel markalı ürünlerin sıralamasında önemli bir rol oynar ve tabii ki müşteri için de önemli bir faktördür. Bu nedenle satıcılar, Amazon’da satış yapmaya başlamak için ürünleri nasıl fiyatlandıracakları konusunda dikkatlice düşünmelidir.

Bazen “yeniden fiyatlandırma” olarak da bilinen Amazon fiyat optimizasyonu burada devreye girer. Fiyatlarınızı manuel olarak optimize etmek çok fazla zamanınızı alacaktır, bu nedenle Amazon’da her zaman rekabetçi kalmak ve satışlarınızı artırmak için iyi bir yazılım kullanmanız önerilir.

Her şeyden önce akıllı, dinamik bir yeniden fiyatlandırıcının nasıl çalıştığını bilmeniz önemlidir. Pazar durumunu sürekli olarak analiz eder ve bir üründeki her fiyat değişikliğini veya rakiplerin yapısındaki değişimi kaydeder. Bu veri yığınına dayanarak, kullanıcının fiyatlarını ayarlar. Statik araçların yaptığı gibi tek ve aynı kurallar dizisine göre değil, pazarın gereksinimlerine ve kullanıcının kendi pazar payına göre uyarlanır.

Amazon’da satış söz konusu olduğunda yeniden fiyatlandırmanın başarının en önemli faktörlerinden biri olduğunu unutmamanız gerekir.

Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Pek çok üçüncü taraf satıcı ürünlerini Amazon’da satar ve başarılı işler yürütür. Ancak madalyonun her zaman iki yüzü vardır; Amazon’da satış yapmanın avantajları varsa, Amazon’da satış yapmanın kesinlikle dezavantajları da vardır.

Avantajlar

 • Amazon’da satış yapmaya başlama süreci basittir ve yeni başlayanlar için takip etmesi kolaydır.
 • Satmak için doğru ürünü bulduysanız ve hedef kitlenizi tanıyorsanız, Amazon’da satış yaparak kolayca karlı bir iş kurabilirsiniz.
 • Amazon’da satış yaptığınız için Amazon’daki trafik nedeniyle daha fazla satış yapma olasılığı vardır.
 • Pazarlama için çok fazla harcama yapmanıza gerek yoktur.
 • Amazon’un FBA hizmetini kullanıyorsanız envanterinizi tutma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Dezavantajlar

 • Diğer satıcılar ASIN numaranızı kullanarak listelerinizi kolayca ele geçirebilir ve pazarlama çabalarınızdan da faydalanabilir.
 • Marjınız iyi değilse, Amazon’a kazandığınızdan daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Amazon tüm operasyonlarınızı yürütüyor olsa bile müşteri hizmetleri servisinden siz sorumlu olursunuz.

Amazon’da Satışa Alternatifler

Amazon’da satış yapmayı denediyseniz ve bunda başarısız olduysanız endişelenmeyin, çünkü Amazon’dan başka satış yapmaya başlayabileceğiniz başka pazar yerleri de vardır. Satış yapmaya başlayabileceğiniz pazar yerlerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Walmart

Walmart da satıcıların satış yapmaya başlaması için harika bir platformdur, ancak Walmart’ta satış yapmanın tek sorunu, Walmart pazarında satış yapmak için ABD’de kayıtlı bir işletmeye sahip olmaktır. 

2. eBay

eBay de, satış yapmaya başlamak için en iyi e-ticaret platformlarından biridir. 

Neden Amazon FBA ile Amazon’da Satış Yapmalısınız?

Amazon FBA yeni başlayanlar için oyunun kurallarını değiştiren bir uygulama olsa da kusurları da vardır. Bazı işletmeler için uygun ve diğerleri için uygun olmayan avantajları ve dezavantajları vardır. 

 • Amazon 150 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir: Dünya çapında milyonlarca müşterisi olan Amazon, daha fazla alıcıya ulaşmanızı sağlayan küresel varlığıyla en büyük ve en güvenilir çevrimiçi pazar yeridir. 
 • Hızlı ve stressiz gönderim: Amazon, ürün listelerinizin tamamen görünür olmasını ve her türlü satış fırsatına sahip olmanızı sağlamak için en iyi yazılım ve uygulamaları kullanır.
 • Sabit maliyet yoktur. Satış yaptığınızda ödeme yaparsınız. 
 • Ödemeler güvenli ve zamanında yapılır.
 • Online satış sürecinin her adımında size yardımcı olacak profesyonel hizmetler sunulur. 
 • Amazon satıcı panosunun kullanımı basittir ve çeşitki özelliklerle doludur.

Amazon’da Satış İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Amazon FBA 2023’te hâlâ kârlı mı?

Doğru şekilde yapılırsa, Amazon FBA 2023’te satıcılar için buna değer. Şirketiniz için kârlı bir çözüm olup olmayacağını belirlemeden önce, ne kadar harcama yapabileceğinizi hesaplamanız gerekir. Hatta şirketiniz için işe yarayıp yaramadığını görmek için Amazon FBA’yı birkaç farklı ürün türüyle test edebilirsiniz.

2. FBA ve FBM arasındaki fark nedir?

Fulfilled by Amazon veya FBA, envanterinizi bir Amazon deposuna göndermenize olanak tanıyan ve ardından Amazon’un siparişleri müşterilerinize göndermesiyle ilgilenen Amazon’un depolama ve yerine getirme hizmetidir. Öte yandan FBM, satıcının envanter depolama ve sipariş yerine getirme için tüm sorumluluğu üstlendiği bir yerine getirme yöntemidir.

Amazon, FBA kullandığınızda bir sipariş karşılama ücretinin yanı sıra envanter depolama ücreti için aylık bir ücret alır. FBM kullanarak ürünleri kendiniz depolayabilir ve gönderebilir veya gönderimi Amazon dışındaki bir üçüncü tarafa yaptırabilirsiniz.

3. FBA mı yoksa FBM mi kullanmalıyım?

Amazon’da bir şey sattığınızda, siparişi yerine getirmeniz gerekir. Ürünlerinizi Amazon FBA üzerinden satarsanız, Amazon sipariş karşılama işlemini gerçekleştirir ve müşterilerinizin ürünlerinizi almasını sağlar. Ancak, ürününüzü Amazon FBM aracılığıyla satarsanız, kendi siparişlerinizi işleme almaktan ve göndermekten siz sorumlu olursunuz.

4. Satıcılar için en iyi Amazon FBA araçları hangileridir?

Piyasada, markaların Amazon FBA aracılığıyla Amazon’da satış yapmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiş yüzlerce satıcı aracı bulunmaktadır. Bu araçlar arasında en çok tavsiye edilenlerden bazıları Jungle Scout, Helium10, Viral Launch vb.’dir.