Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde; internet üzerinde sıkça karşılaştığınız Cloud computing (bulut bilişim) ve Bulut Sunucu (cloud server) teknolojisine ana hatları ile hakim olacaksınız ve “Bulut Sunucu Nedir?” sorusuna teknik dilden uzak bir anlatımla cevap bulacaksınız. Ayrıca “SSD Cloud Server”, “Linux Cloud Sunucu” ve “Windows Cloud Server” gibi sektör terimlerini öğrenecek ve “Bulut Sunucu ile VPS arasındaki fark” konusunda da ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız. Bulut Sunucu teknolojisini en ince ayrıntısına kadar anlatan fakat bunu yaparken mümkün olan en sade dili kullanan yazımızı okumaya başlamadan önce, “sunucu nedir?” sorusuna cevap veren BU içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bulut sunucu, verilerin sanal bir makine olan bulutta depolandığı ve internete bağlı olan bir cihazın her an her yerde bu bilgilere ulaşabildiği bir online depolama hizmetidir. Bulut teknolojisi; depolama alanı, hızlı veri transferi ve yedekleme işlemlerinde maliyetleri düşürmesi açısından oldukça avantajlı bir hizmettir.

İngilizce “cloud server” teriminin dilimize çevrilmiş haline “Bulut Sunucu” denir. Fiziksel bir sunucu havuzundan, sanallaştırma teknolojisi elde edilen sanal sunuculara; bulut sunucu adı verilir. Bulut sunucudaki depolama alanı, işlemci ve RAM gibi kaynakların tamamı bu havuzdan sağlanır. Anlık olarak kaynak kapasitesi arttırma ya da düşürme imkanı vardır.  Oluşturulması için veri merkezindeki fiziksel sunuculara ihtiyaç duyan bu teknolojinin, kullanıcı tarafından yönetilmesi için herhangi bir fiziksel müdahale ihtiyacı bulunmamaktadır.

Yukarıdaki paragrafın son cümlesini bir örnekle açıklamak gerekirse; fiziksel bir sunucuda donanımsal iyileştirme ya da değişiklik yapmak için, bizzat veri merkezine gitmek ve sunucunun donanımına müdahale etmek gerekir. Mesela; bellek kapasitesini arttırmak için bir NAS cihazı bağlamak ya da sunucunun sabit diskini değiştirmek gereklidir.

Bulut sunucularda ise her türlü donanımsal değişiklik ve kaynak arttırılması ya da düşürülmesi sanal olarak yapılmaktadır. Basit mantıkla anlatmak gerekirse, bilgisayarınızdaki C ve D sürücülerinin depolama alanlarını değiştirmek için sabit diskinize fiziksel bir müdahalede bulunmanız gerekmemektedir. Windows’un arayüzünden istediğiniz diske, istediğiniz kapasiteyi atayabilmeniz mümkündür. Siz “enter” tuşuna bastığınız anda, diskinizin yeni kapasitesi de tanımlanmış olur. İşte bulut sunucularda, bu mantıkla çalışır. Sunucunuzda ihtiyacınız olacak tüm kaynakları, sanki bilgisayarınızın sabit diskine limit belirliyormuş gibi ayarlayabilirsiniz. Kaynak ihtiyaçlarınızı anlık olarak düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Hatta bazı bulut sunucu servislerinde bu işlem o kadar esnektir ki, haftanın belli günleri ya da günün belli saatleri için özel kaynak tanımlamaları gerçekleştirebilirsiniz. Zira bulut sunucular aslında saatlik kullanım esasına göre ücretlendirilirler.

Bulut Sunucu Çalışma Şekli

Buraya kadar anlattıklarımızdan, bulut sunucu çalışma mantığı ile ilgili temel konularını öğrenmiş olmalısınız. Sıra geldi bulut sunucuların çalışma şeklini açıklamaya. Merak etmeyin yazımıza yine örneklerle ve en sade anlatım biçimi ile devam edeceğiz.

Bulut sunucuların çalışma şekli CDN servislerine çok benzemektedir. CDN teknolojisine yabancı iseniz aşağıdaki yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede “bulut sunucu nasıl çalışır?” sorusunun cevabı, zihninizde daha net oturacaktır.

Birçok bulut sunucu servisinin dünya üzerinde çeşitli noktalarda fiziksel sunucuları bulunmaktadır. Sizin kiraladığınız bulut sunucu kaynakları, bu sunucuların tamamının oluşturduğu dev bir sunucu parkından sanallaştırma yolu ile elde edilir. Ziyaretçiniz sitenize bağlanmak istediği anda, kendisine coğrafi olarak en yakın sunucuya yönlendirilir, yani bu sunucu üzerinden sitenize erişimi sağlanır. Ziyaretçiniz ile siteniz arasındaki mesafe kısaltıldığı için hem sitenize erişim hızlanır hem de kullanıcı memnuniyeti artar.

Neden Bulut Sunucu Kullanmalıyım? Bulut Sunucunun Avantajları Nelerdir?

Bulut sunucu üzerinden barındırma hizmeti almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan ilki, bir üst başlıkta da bahsettiğimiz gibi; site içeriğinizin kullanıcıya en yakın noktadan iletilerek, yüklenme ve gezinme hızının pozitif yönde etkilenmesidir. Sitenizin hızlanması SEO çalışmalarınıza da olumlu etki etmektedir.

Bir diğer avantaj ise, olası donanım arızaları esnasında sitenizin bu arızalardan etkilenmemesidir. Zira bulut sunucu parkındaki yüzlerce fiziksel sunucudan birinin arıza yapması durumunda, diğer sunucular sanal kapasitelerini otomatik olarak arttırırlar ve ziyaretçileriniz arızanın farkına bile varmadan sitenizde gezinmeye devam eder. Siz de herhangi bir donanım arızasının giderilmesi için beklemek zorunda kalmazsınız.

Bulut teknolojisi kullanmayan fiziksel bir sunucuda veri kaybı yaşamanız kelimenin tam anlamı ile kabusa dönüşebilir. Zira verilerinizin yedeğini başka bir yerde saklamıyorsanız, sitenize verdiğiniz tüm emeğin çöpe gitmesi mümkündür. Bazı durumlarda site yedeğini günlük olarak başka bir platforma yüklemeniz bile fayda etmez. Özellikle forum siteleri gibi kullanıcıları tarafından anlık veri girişi yapılan siteler ya da her an yeni sipariş oluşturulan e-ticaret platformlarında; saatlik hatta dakikalık yedek almak gerekir. Böyle bir zaman aralığı ve hızla yedek alabilmek; teorik olarak mümkün olsa da, pratikte uygulanabilmesi mümkün değildir. Bulut sunucularda ise verilerinizin kaybolması için, sistemdeki bütün sunucuların aynı anda arızalanması gerekir. Takdir edersiniz ki farklı lokasyonlarda yüzlerce sunucudan oluşturulan bu sistemdeki tüm fiziksel sunucuların aynı anda arıza vermesi, milyonda bir ihtimalden dahi daha düşüktür. Bu sebeple bulut sunucu sistemlerinde veri kaybı yaşamanız nerede ise imkansızdır.

Bulut sunucuların donanımsal kaynaklarını güncellemesi, fiziksel sunuculara göre daha hızlı gerçekleşir. Zira bulut sunucu piyasasında bir rekabet vardır ve sunucu firmaları sürekli sistemlerini güncelleyerek yeni teknolojiye ayak uydurmaya çalışır. Üstelik donanım iyileştirmelerinde ve sistem bakımlarında siteniz sunucu bulutunda açık çalışan diğer sunucuların kaynaklarını kullanır ve siteniz erişime kapanmaz. Sıradan bir fiziksel sunucuda kaynak arttırmak için donanım değiştirildiğinde ise siteniz bir müddet erişime kapalı kalabilir. Bu sebeple fiziksel sunucularda donanımsal değişiklikler daha az gerçekleşir. Ayrıca mevcut sunucu kaynaklarınızın yeterli olmaması durumunda, bulut sunucuda dakikalar içinde kaynak arttırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fiziksel sunucuda ise, sunucu hizmetini aldığınız serverı komple değiştirmeniz gerekebilir.

SSD Bulut Sunucu Nedir?

“Sabit disk” ya da “hard disk” olarak adlandırdığımız depolama teknolojisi gelişerek, günümüzde yerini SSD yani “Solid State Drive” teknolojisine bırakmıştır. Eğer depolama teknolojileri ile alakalı hiçbir fikriniz yoksa, SSD teknolojisini ve HDD ile farkını anlattığımız aşağıdaki yazımızı okumanız, konuyu daha net anlamanızı sağlayacaktır.

Kısaca değinmek gerekirse SSD, elektronik devrelere kaydetme yöntemini kullanan bir veri depolama yöntemidir. SSD’de verinin yazılması ve okunması tamamen elektronik olarak gerçekleşir, mekanik hiçbir parça yoktur, okuma ve yazma hızı daha yüksektir.  HDD depolama metodunda ise okuma ve yazma “okuma/yazma kafası” isimli cihazla yapılır. Bu cihaz mekaniktir, kullanım ömrü kısadır, veri okuma ve yazma hızı SSD’ye göre daha düşüktür. Bu sebeple veri depolaması için SSD kullanan sunucular, HDD kullanan sunuculara göre daha hızlı çalışır ve ziyaretçiler siteye daha hızlı erişir. Aynı zamanda SSD sunucular hızlı bir site erişimi vadettiğinden, SEO açısından da daha avantajlıdır.

Hemen hemen tüm bulut sunucu servisleri, fiziksel sunucuları için SSD kullanır. Dolayısı ile bu sunucular “SSD bulut sunucu” olarak da tanımlanmaktadır.

Bulut Sunucu Hangi İşletim Sistemlerini Destekler?

SSD sunucular teknik olarak Linux ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedirler. Zira bu teknolojide, sanallaştırma yöntemi ile fiziksel sunuculardan sanal sunucular elde edilmektedir. Elde edilen sanal sunucular üzerine de istenilen işletim sistemini kurmak mümkündür.

Piyasada satılan bulut sunucuların çok büyük bir bölümü ise Linux işletim sistemi kullanmaktadır. Bunun ana nedeni; PHP kodlama dilinin daha çok kullanılıyor olması ve bu dilde yazılan scriptlerin Linux sunucularda daha kararlı çalışmasıdır.

Bulut Sunucu İle VPS Arasındaki Fark Nedir?

Bulut sunucu ve VPS sunucu, temelde iki farklı barındırma sistemidir. VPS (Virtula Private Server); fiziksel bir sunucunun sanallaştırılarak bağımsız yönetilebilir sunuculara ayrılması işlemidir. Bir sunucudaki VPS’lerin toplam kaynak kapasitesi, bulunduğu sunucunun toplam kaynak kapasitesinden daha fazla olamaz.

VPS sunucular, bulundukları fiziksel sunuculardaki donanımsal arızalardan etkilenirler. Olası veri kayıplarında ise telafi kolay değildir. Zira sitenizin yedeği, donanımsal arıza veren sunucunun içerisindedir. Bulut sunucularda ise verileriniz, sunucu parkındaki diğer serverlarda da yedeklenir.

Niobehosting; tüm VPS paketlerinde bulut sunucu alt yapısı kullanmaktadır. Dolayısı ile Niobehosting VPS paketlerinin tamamı, bulut sunucu avantajlarını taşımaktadır. Niobe Hosting bulut altyapılı VPS paketlerini incelemek için BU sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızı okumayı bitirdiğinize göre, bulut sunucu teknolojisine yeterince hakim oldunuz demektir. Web teknolojilerindeki diğer alanlarda da bilgi sahibi olabilmek için, bloğumuzu takip etmeye devam edebilirsiniz.